üe Nihilisten, en hunne Slachtoffers. >r( Overweging en Beredeneering. w»w»tnipww»Mq«.v'^-«»<' wg?3i»aBitanwBMB«OBa«aiiTTir» wihm—wb—bbw—bbwpmbq——bi 19= Vervolg. Terwijl doctor Edward en de Syberiaansche aan 't raadscheren waren, lag de arme gravinne buiten kennis op hare kamer en werd van haar volk met de teederste liefde omringd; want ze was bemind door al de dienstboden, wegens haren staat van oudcrlooze dochter en hare goede behandeling. Ja, die dochter werd geëerd en geacht als een koninginne, en misleid door deze vuige vrijdenkster van gou vernante, was zij zoover gekomen van vrijdenkster te worden en moordenaresse van haar eigen bloed, van den Keizer die haren wel doener was. Zoo verzinkt iemand en wordt hij ongelukkig, die van zijn christelijke plichten afwijktwel is waar, Rusland heelt een schismatieke Religie, maar deze Religie heelt nog genoeg van den waren Godsdienst behouden, om den mensch tot deftige plichtkwij ting aan te zetten Wat moest er in 't hert der ongelukkige omgaanwant, dikwijls, als 't lichaam stijl en in bezwijming ligt, de ziel leeft voort en denkt; hoe moest Fedora met smart denken op haren broeder, van wiens lijk zij kwam afgerukt te worden, op den Keizer wiens doodsvonnis zij onderteekend hadAch, niemand, koning ot keizer, kan aan die knaging ontsnappen die knaging is de voorbode van Gods eeuwige rechtveerdigheid. Rond den morgend kwam de geneesheer terug hij vond de zieke beter en sprak langen tijd met de Syberiaansche die, na hem, het Paleis verliet. Eenige stonden nadien, de gravinne opende haar oogen, sloeg hase blikken rond, bezag hare voedstermoeder met eene onbeschrij felijke wanhoop en borst los in gesnik en getraan. Paulowna, ach Paulowna, zuchtte ze, is ze weg Wie, mijn allerliefste och, wees toch gerustons ongeluk is groot, maar moest gij komen ziek te worden! En ge vraagt of ze weg is, wie De gouvernante Ja, die vrijdenkster is den huize uit mocht zij er nooit den voet gezet hebben want een vrijdenkster is tot alle misdaden in staat. De Gravinne, tot nu toe verblind geweest in Nadia, had nu alles rijpelijk overwogen en tn hare raadgevingen de oorzaak gezien van haar ongeluk; daarbij, ze kon uit haar gedacht niet krijgen dat de vrouwenstem die zij in het Komite' gehoord had, de stem was der Syberiaansche. Door de smart neergedrukt, had zij een sterk besluit genomen en zocht nu de middelen om het uit te voeren. Zij wist dat de moord des keizers besloten was. Dit schelmstuk wilde zij beletten, kost wat kost. Paulowna, sprak zij, wilt gij dat ik geneze Och, allerhelste, mijn leven en bloed is voor u, ik zou.... Welnu, belooft te doen, wat ik vraag. Alles, ik beloof en zweer.... De zaak is zeer eenvoudig; ge moet eenen brief naar de Post dragen, zonder dat iemand het weet. Ja, ja, 'k zal 't doen. Naardegroote Post. Ik zelf zal naar de groote Post gaan. Er hangt veel van afniemand mag weten dat ik dien brief geschreven heb, ot dat hij door u in den Post werd gebracht Haal mij nu schrijfgerief. De brave dienstmeid haalde het gevraagde, hielp de zieke recht, de gravinne schreef niet een maar twee brieven Hoort, zegde zij, deze brieven sluitende eil behandigende, er zijn schrikkelijke zaken op handen; een moordenaar wapent zich op dees oogenblik, om den keizer te vermoorden.... Vraag niet hoe ik dit weet, zeg het aan niemandmaar de zaak is zeker en onher roepelijk vastgesteld; deze brieven zijn voorden keizer in persoon en voor de policie't is nu den 12 aprilden 14 april, moet keizer Alexander sterven, als wij hem bijtijds niet verwittigen... Draag deze brieven naar den post, voormiddag; en terugkeerende, als er iemand aan mijn bed is, zeg alleenlijk ik breng u warmen wijn dit zal voor mij bedieden de brieven zijn besteld. Zult ge dat doen? Wees gerustuwe begeerte zal stiptelijk volbracht worden rust nu maar, want dit schrijven zal u vermoeid hebben. De gravinne sloot de oogen en wilde eenige rust nemen maar 't was onmogelijk; wel is waar, voelde zij reeds-eene zekere verlich ting door 't goed werk dat zij kwam te doen want zoo is het men- schelijk hert gelegen zelfs groote booswichten, bij het eerste stapje dat zij terugzetten naar den weg der deugd en der eerlijkheid, ze voelen in hun hert eene tevredenheid en eene aanmoediging, zi) zien een kleine schaduwe van den vrede des herten, die 't eenigste waar geluk op deze wereld is. De Gravinne lag in dezen toestand, doch haarlijden was nog zoo grouwelijk zwaar ze zag nog altijd haar handteeken onder dit doodvonnis; ze zag haar broeder Maxi- mus voor't Komité verschijnen, zij hoorde hem spreken, ze zag hem verwijderen en naar zijne dood loopen. Dan verschenen haar de schimmen harer ouders, harer teedere moeder die met gram schap uitriepIs 't alzoo dat gij uw eenige broeder bemint! gij, gij ontaard kind! gij brengt hem naar zijn wreede dood!... Ach, wie zal 't lijden der gravinne afmalen? wie zal beschrijven hoe spijt en knaging haar hert aangrepen en folterden? hoe zij op darmen der Wanhoop werd geslingerd over d'afgrondenvan haarmisdadig leven, over de gevolgen van hare booze aanslagen... Leert hieruit, men- schen, van de vleiers en de slechte gezelschappen te vluchten leert hieruit hoe de Geheime Genootschappen de familiën in druk en verdriet brengenen vergeet niet dat het Liberalismus op dezelfde arglistige wijze, als het Nihilismus, ingang zoekt in huizen en her ten, om nadien, gelijk een helsche slang, 't hertebloed uit te zuigen dergenen, door haar verleid en bedrogen. XVII. 14 APRIL. De tijding der moord op graaf Maximus en de krankzinnigheid zijner zuster had te St Petersburg een groote opschudding verwekt, ■'et alleen bij de hooge nobele klas, in welke de vermoordde en zijne zuster dagelijks te zien waren, maar ook bij 't ander volk van St Petersburg. De officier der Keizerlijke Lijfwacht was vermoord door de Nihilistenhet schrift, met eenen ponjaard in de schouders geplant, liet desaangaande geenen twijfel over. De grafelijke Familie was zeer geacht en wel gezien; ook zag men 's morgends na de misdaad, een gedurige toeloop naar het huis 't waren eêlmans en burgers, funktionnarissen van alle slach, die hunne deelneming in de droefheid der Familie kwamen betuigen; in zulke gelegenheid is het de gewoonte der groote Russische hui zen, dat men zijnen naam op eenen register komt schrijven. Zelfs was een Kamerling van 't Hof, in grooten uniform, namens Zijne Majesteit den Keizer, komen vragen hoe de zieke het stelde en had aan de Syberiaansche de innige deelneming van den Keizer en van de Keizerin uitgedrukt. De Syberiaansche ontving deze boodschap met een vaderlandsche fierheid, want zij in 't openbaar wilde doorgaan, als den Keizer vas- telijk aangekleefd. De vermoordde officier werd aanzien als gestorven, slachtoffer van zijne plichtzijn lijkdienst was allerplechtigst de straten en mark ten slikten van "t volk; de groote beuken der kerk vanSt Isaak blon ken en schitterden van de rijkgekleedde groothertogen, generaals, officiers der Kroon, Afgeveerdigden van al de Regimenten, die er in het Land en het Leger vertegenwoordigden. Intusschentijd bleef de Policie niet werkeloos; in de nabijheid der plaats waar 't lijk gevonden was, werden al d'huizen zorgvuldiglijk onderzocht. Maar't had dien nacht sferk gesneeuwd; alle sporen van voetstappen waren verdwenen, behalve eenige rond de oude gieterij; men doorzocht deze plaats; de kachel, nog warm zijnde, duidde aan dat daar de plaats der vereeniging was geweestdoch men had wel na te zoeken wie 's avonds te voren langs dien kant was geweest; men had schoon langs alle kanten geheime schildwach ten te zenden, de geburen t'ondervragen en op de piinbankteleggen, NIETS, volstrekt niets werd ontdekt. Van de dienstboden des grafelijken huizes was ook niets te verne men gravinne Fedora was laat in den avond thuis gekomen maar op bevel der Docteurs mocht niemand hare rust stooren, mocht niemand hare kamer binnentreden, tenzij de gouvernante en de brave voedstervrouw Paulowna. 't Ging van mond tot mond, dat de gravinne Fedora, op het lijk haars broeders vallende, zich als Nihiliste had verklaard en de oor zaak zijner dood; maar deze zelfsbeschuldiging scheen zoo dwaas, zoo onmogelijk dat niemand er geloof aan hechtte, dat zelfs de poli cie er niets anders in zag, dan de gevolgen eener grouwelijke droef heid, de schokking eener diep gemartelde ziel, de gevolgen eener plotselinge ijlhoofdigheid. Sedert hare groote krisis lag Fedora in eene pijnlijke verlamming geslagen zij gebaarde van te slapen, telkens dat de Syberiaansche op haar kamer wasmaar in deszelfs afwezigheid klapte zij met Paulowna, en schreef nog twee brieven, welke de brave vrouw in 't grootste geheim aan den Post bestelde. De ongelukkige gravinne bracht angstige uren over, in deze groote eenzaamheid, tot welke de Geneesheer haar veroordeeld had, in schijn voor hare gezondheid, maar inderdaad, opdat zij geen hinder paal zou geworden zijn voor de moord des Keizers, 't Vervolgt). ÉMenschen, menschèn, is 't in Belgenland dat wij resideeren?... Welke wreede onmensche- lijke zaken komen wij te hooren en te verne- f men!... Eerst de scholen slecht maken en dan met dwang en geweld, de Christene kinders in P zulke scholen willen opsluiten!!! De arbeider irp zou volgens den zin der geuzen, moeten slaaf 4; zijn en onder de voeten getrappeld worden, als rbv modder en slijk, 't Is niet genoeg dat hij werkt u|! en slaaft voor zijn dagelijks brood: de geuzen zeggen: Daarenboven uw vrijheid kwijtgij brengt uw kinders op gij spaart het brood uit uwen mond voor uw kinders maar als zij tot de jaren van verstand zijn, in ONS handen, in ONZE scholen moeten ze, opdat ze, vol ondeugden, nagels van uw doodkist zouden worden!... O aartsvijanden van 't volk En rond Antweriien, wat is er daar weêr gebeurd? Een arme vrouw, haar dochter sterft, ze taat naar't Armbureel een doodkist vragen vier planken om die ochter te begraven; en wat hoort zij Neen, vrouw, ge zendt uw kind bij de katholieken ter schooi, ga nu bij de katholieken om een doodkist!!! Dat gebeurt met't geld van den Armen? Moeten zulke wraakroepende zonden geen vermaledijding op Belgenland trek ken En zoudt ge niet liever uw brood bedelen, als op zulke wijze schoolmeester te zijn en u de scholieren aangebracht zien Nu zien wij de ware vijanden van 't werkvolk En van 't Vaderland meteenen: van't Vaderland der oude Vrije Belgen!.... Een huis waar veel verkwist wordt, MOET ten onderen.... En wat gebeurt er hier? Het Staats-Onderwijs vervalt; en om de Belgen te pijnigen.men vraagt millioenen en millioenen meer voorde Staatsscholen; men DWINGT de Gemeenten van Meesters en Meesterssen t'onderhou- den, die niets te verrichten hebben; van scholen te bouwen die zullen leeg staan; men verkwist jaarlijks, zonder eenig nut, millioenen en millioenen van 't kostbaar Belgengeld... Men behandelt de Burge meesters en Schepenen der Gemeenten, erger als in den tijd der Ja- cobijnen: Dan werden er sommen uitgeloofd om de Priesters aan te klagen; nu schrijft Bara aan de Burgemeesters dat zij dit moeten doen!... Foei, voor zulke walgelijkheden DePriesters gaan bespie den en aanklagen, ais zij voor de vrije scholen werken, als zij er de Christelijke Leering gaan onderwijzenOndertusschen zien wij hier weêr, dat de vijanden der Religie, de vijanden zijn van 't Volk, de vijanden van de Waarheid, de vijanden van de ware Vrijheid... DIXIT en tot wederomziens LUIK, 22 aug. Zes-en zestig personen, die zich in de celge vangenis dezer stad bevonden, waren ten gevolge van het konink lijk besluit van genadeverleening, in vrijheid gesteld; de meesten hebben echter niet geen goed gebruik van hunne vrijheid kunnen maken, en 36 onder hen zijn reeds terug naar de gevangenis ge bracht voor banbreuk, diefstallen, enz. Een hunner moest reeds aangehouden worden, twee nren na zijne invrijheidstelling.

De Werkman | 1880 | | pagina 3