LAATSTE NIEUWS. Te LiER is overle den de E. P. Joannes Thyssenhij was 80 jaar oud en 5g jaar Jesuier, binst welk tijdstip hij in vele Vlaamsche steden als Predikant en zielbe- stuurder ieverig arbeidde. VAN ALLE KANTEN ontvangen wij goed nieuws over de Prijsdeelingen der Vrije Katho lieke Scholen, 't is te zeggen van d'eenige scholen die er nog bestaan voor de menschen van vrijheid, van christelijkheid en van goed gedachtd'ander scholen zijn kaserns, plaatsen van dwang en van geweld. Te St Nikolaas zijn 5ooo kaarten uitgedeeld, voor kennisgeving der Prijsdeelingen al wie iets gejond had voor 't katholiek Onderwijs, werd uitgenoodigd, benevens de mildere begiftigers: zoo zal't hierna ook zijn, menschen; een halve stui ver, met goed hert in de Schoolpenningbus geste ken, zal zwaar wegen in de balans der goddelijke Rechtveerdigheid; die beter bedeeld is, geeft on getwijfeld meerder, maar een halve stuiver, van zijn zondagprée genomen, een klein deeltje der winst aan den Schoolpenning geofferd, is een on dersteuning van 't werk dat er noodig is, om |jgs~ t Katholiek Gelooi in ons Vaderland te behouden... Vergeten wij dat nooit,men schen Op alle andere plaatsen is de dag der prijsdee- ling een dag van feest en van blijdschapeen ware volksdagzoo ziet men dat de Vrije Katholieke Scholen, gesticht en bestuurd volgens denzin en de ziel der Volkeren, in elk hert eerbiediglijk worden gedragen: de Aanspraak van Z. H. den Paus is eene aanmoediging en opwekking te meer, om te volherden,om de slachtoffers van den dwang uit hunne slavernij te helpen, om 't laatste kind uit de Geuzescholen te halen. LUIK, 24 aug. Een soldaat, in garnisoen te Luik en die zich naar Brussel wilde begeven, had geen geld om zijne reis te betalen. Wat doet de patriot hij gaat zich van boven op eenen waggon leggen, en reed aldus gratis naar d'hootdstad;maar onderwege werd hij gezien; expres voor hem bleef 't convoi staan; kadé werd eralgehaald, terug naar zijn garnisoen gedaan en met een proces-verbaal vereerd Zaterdag was in het kamp van Beverloo een begin van brand ontstaaneen soldaat van het 3e regiment jagers wilde het alarm geven bij mid del van een kanonschot. Ongelukkig berstte de lading langs achter uit en de soldaat werd getrof fen en op den slag gedoodeen zijner armen en de helft van het hoofd werden afgerukt. DENDERMONDE, 24 aug. Op 21 dezer, rond 5 ure 's avonds, is de genaamde Maria De Strooper, oud 21 jaren, fabriekwerkster, geboren en wonende te Dendermond#, bij middel van een revolverschot gedood door haren gebuur, den genaamden Van Vaerenbergh, oud 33 jaar. De dader beweert, dat het schot onvoorziens is afge gaan terwijl hij zijn wapen kuischte. In Juli 11. zijn in Amerika 49,922 landver huizers aangeland. Servië heeft in Amerika 100,000 geweeren gekocht. Te Fenouillot, (Frankrijk), is de kapel btfstolen, ontheiligd en in brand gesteken. Te Brussel ziet men bijna geen katten meer; allen zijn opgediend met fran- sche complementen. Zondag is op d'Hoog- straat te Brussel, den theater ingestort, waarop muzikanten speelden: niemand was gekwetst; maar de grosse-caisse-slager lag in zijn instrument. De haringvangst is dees jaar gelukt, buitenmate. De gendarm Colas is redelijk wel; de moorde naar is gansch genezen, en wordt naar Mechelen vertransporteerd. Te Hasselt en in de omstreken klaagt men over de groote hoeveelheid wespengansche zwermen vallen op de vruchtboomen en richten aanzienlijke schade aan. In sommige dorpen der Kempen doet zich het zelfde voorval op. Aalstersche nieuwe hop wordt verkocht aan 60 tot 67. Tarwebloem is in daling; roggebloem, on veranderd maar zwak ondersteund de petrool is aan 23 en halt; de 4 volgende m. 23 en 3 kwaart. Rousselare, aardappels, 5 a 6 fr. boter 3,18 3,36; nieuwe chikorei, 18,00. De berichten omtrent den oogst in Silezië en Oost-Pruisen zijn allertreurigst. De talrijke onweders en wolkbreuken hebben er zeer groote verwoestingen aangericht. Op dit oogenblik is op honderden plaat, sen het water nog niet verdwenen, maar er is reeds bestatigd, dat-minstens de helft der ingezamelde veldvruchten is weggespoeld en het overige grooten- deels onherstelbaar bedorven is. Voor het postkantoor te Maastricht prijkt thans onderdeniet bestelbare brieven één met het adres: Voor mijn geliefde vrouw. Uit Amerika. De waters te Philadelphia zijn zoo vuil dat een Sazet dier stad spotsgewijze schrijft: Eeniegelijk, ie een bad neemt, moet nog een tweede maal in 't water, om de vuile waterè af te spoelen. - In 't Vrije Belgenland. Men noemt eene stad in België, waar het Geuzen- bestuur der Gasthuizen het volgende helsch middel gebruikt om de zielen in des duivels klauwen te leveren. Ge geraakt, per exempel, in 't gasthuis met een ziekte die aan t verergeren is en u na korte dagen, onder een groen sargie kan brengen. Maar gij, gelijk alle zieken, komt niet om te sterven, maar om genezen te worden. Nauwelijks zijt gij in 't gasthuis,als een geuzen- bediende u barsch toeroept: He daar! wilt gij uw biecht spreken! Gij zegt neen! en op dit gezegde, ge wordt als Vrijdenker opgeschreven, de Aalmoesenier mag bij uw bed niet blijven staan; uw ziekte verergert; men zegt: die mensch heeft verklaart geen Priester te willen; men doet u sterven als eenen hond!!! Gelijk ge ziet, achtbare Lezers, die geuzerij gaat altijd met valschheid, dwang en geweld te werk; die Geuzerij is anders niets als den Associé van Lucifer. Bentille. Rijke Pier zal den boer niet uithan gen in zijne nieuwe functie. Want ziet, vrijdag ging de koporaal van Eecloo komen, en Pier zoo dacnt hij ging zijn felle kennissen mogen toonen in zake van Schoolschikkingen De vent staat van 's morgends vroeg al gereed; hij had 'ne nieuwe pit-a-l air,zijn broeken zijnondervesteuitgeborsteld en zijn schoens geblonken. Maar 't wordt noen en niemand komt. Pier kijkt 'ne keer over de baalde, hij komt eenige keeren tot buiten het hekken, en geen levende ziel te zien. 't Was al begonnen en gedaan zonder Pier... Zijt gij dan Speurhond, riep Pier, en ik die zoo wel mijn beste doe, zoo affrontelijk miskend worden! t Is leelijk ook. Er zou moeten ernstig aan ge dacht worden om die mannen wat meer te doen imposeeren. Met 'nen ouden piottentenue, 'nesabel en 'ne koolbak op het hoofd, zou men dan die heer schappen niet wat meer in acht nemen? N. B. Er moeten nieuwe meubels voorde school aangekocht worden. Waarschijnlijk lessenaars, want sedert meer dan eene maand is er geen enkel kind van de gemeente meer op te zien. Wat is God wonder in zijne werken! ziet eens al die eeuwige vaste sterren, waarvan denaastbijzijnde meer dan 3450 billioen mijlen van ons verwijderd is; een kanonbal legt 7 mijlen in éen uur af; en hij zou een miljoen jaren noodig hebben, om tot aan eene ster te geraken. Hetlicht der zon heeft 8 minu ten noodig om van de zon tot aan ons te komen: het licht eener ster zou maar na een tijdverloop van anderhalf jaar bij ons zijnWelke wonderen en welke'geheimen! O mensch, ge staat stom en ver blijft voor deze zaken der Natuur van welke gij niets begrijpt, en gij wilt doorgronden de goddelijke veropenbaringen over de geheimen der Religie! Onder een nederig gewaad kan een wijze ziel schuilen en een domkop of zelfs een booswicht kan schoon opgesmukt zijn. Niet alle deelen van de plant hebben dezelfde eigenschap: Zoo neemt de apotheker ofartsenijbe- reider van het zoethout en den rhubarber alleen den wortel; van het suikerriet en het pokhout, bloot den stam; van den wilg, quinquina en kaneelboom, do schors; van den thee-, laurus- ensenneboom, de bladen; van den linde, de kamomille en den rozelaar, de bloemen; van de anijs, deridderspoor, denkwee- doorn en de venkel, het zaad; en van denflier-, olijf- en sporkenboom, enkel de vruchten. Errata over 't prijsraadsel uit Erwetegem raad sel 2 heeft 22 letters, eene E bij; er is tijd om de stuks op te zenden tot 15 september. Prijsraadsels. Oplossingen 1, Kanker, ook Stokpaard; 2, Goud; 3, Waasmunster; 4, Vlierzele 5, Kers; 7, Knikker, nikker, Zuil, uil, Buskruid; 8, Biervliet; 9, Wegwijzer. 55 volledige oplossingen zijn ons geworden 25 met 9 en 30 met 8 goede oplossingen. Eervolle melding en vriendelijke groetenis aan al de Raadselheeren. B'Eerste Prijs is aan M. Edm. Yande Poele, Lokeren, de Tweede Prijs, aan M. Th. Celie, Desteldonck. Prijskamp uit St Nikolaas Onder degene welke dees woord goed zetten, Bsraa' nthcavarernedgdhieo zal er verlot worden een schoon boek. getiteld Het arme Weesmeisje. Mon gelieve de oplossingen franco te zenden, voor 8 sept.aan d'heer Henri Mer- tens, verspreider van De Werkman, te St Nikolaas. Te Brussel hebben ze tegenwoordig de manier u voor veel geld zeer kleine potiekes op te dienen. Zoo zat er onlangs een heer in 't hotel aan zijn derde gerecht, en als de gargon hem kwam vragen Wat heeft Mijnheer nog... HONGER, riep do heer, zonder den gargon verder te laten uitspreken, Honger 23 5o 15 3 9o MARKTPRIJZEN. AALST, 's zatnrdags. Tarwe fr. 25 :>o a 27 5o Rogge 18 a 19 Masteluia 19 - a 23 Haver 18 a 19 Hoppe (1879) - o— ao - Aardappelen,r.oó a ofi 5o w.0 a Boter per 3 k. 08 a o9 27 Eieren 25 2 a 2 28 Vlas per 3 kilo 4 a 5 25 GEERAARDSBERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 25 Masteluin - 2o Rogge .iö Boonen 29 Aardappels oO 5o Boter per kilo 2 86 Eieren per 25 1 99 Vlas per kilo 1 25 NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 27 29 Rogge, 17 2o Aardappelen, 06 o7 Boter, per 1/2 kilo 1 9o 2 1 o LC KEREN, 's woensdags. Tar e n.p.105 1. 2o 5o 22 5o Ro ;e 1051. 14 15 5o Ga st n 1051. 13 25 14 5o B ver 1591. 13 - 14 5o ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 2o Haver «159» 14 Boter per kilo 3 27 Kemp per 11 kilos 08 64 EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 29,5o Rogee 2o,oo Haver 21,— Boter 2, 9o a3,— Eieren 2,— a 0, ST. NIKOLAAS. Tarwe per lOfi liter» Ir. Poldertarwe Rogge Boekweit Haver Duivenbooneu, Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, Hoei, 100 bussels. Eieren por 26, MECHELEN. Veemarkt op Neckerspoe 65 stukg inlandsch ras. Van 23o tot o4te. 484 bollandsch ras. Vari 325 tot 08io. Binnen de stad. 18 stuks inlandsch ras, van 21o tot 32o. ov8 stuks kollandsch ras, van 23o tot 425. KORTRIJK, 's maandags. Aardappels, gele, fr. 00,—aoo,— roode a Boter ybi D2kiior i.96a02,— Koolzaadolie, 103 ka 65,5o Lijnolie, 105 k. - 64,5o ROESELAERE, 's dijnsdags.— Witte tarwe per 100 kil. 31 25 Roode dito, 3o 5o Rogge, 2o 5o Haver, 22 5o Paardeboonen, 25 00 Aardappelen per 100 kilo, o4 5o Boter per kilo, 3 15 Eieren per 25, 2 15 ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 37 75 2 38 5o Rogge bloem 35 fransche 34 50 duitsche 33 5o woensdag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: oo7 stieren, 0,7o c. 159 ossen, 0,9o tot l,o2 lo7 koeien, Ó,7o tot 0,75 221 kalveren, o,9o tot 0,98 DENDERMONDE s maandags Witte tarw I Rogge i Boekweit 24 23 15 5g 23 5o 17 24 2o 5o 5 lc o5 3 18 49 - 2 18 j Vlas per kilo I Kemp I Boter per kilo i Eieren per 25 i Aardappels a 00 - a a OU 1 60 a 1 80 0 97 a 0 9o 2 7o a 3 00 2 35 a 2 65 o7 a 08 -

De Werkman | 1880 | | pagina 4