Philosophie. Loopende Nieuws. Maandag is op Aalst-Mijlbeke, beekstraat, de groote hofstede afgebrand van J. De Smet, bijgenaamd Kat. Er is veel oogst ingeble ven. Men denkt dat't vuur ontstaan is, door kinderen die achter een der gebouwen vuurke maakten. Het vuurwerk van zon dag te Brussel, is miserabel geweest; al de vreemdelingen bekloegen hun geld. In Amerika is een premie van 1000 dollars uiigeloofd aan al degeen die 49 dagen willen zonder eten blijven.. Allo, zijn er liefhebbers? in Amerika hebben er zich al S aangeboden, maar 5 die voorstellen van te samen 40 dagen te vasten. Er is in Engeland, te Leigt, een spinnerij afgebrand met 750,000 fr. schade. De haringvangst in de Noordzee is zoo overvloedig geweest, dat men een groot deel niet kon verkoopen en tot landmest gebruikt heeft. In Augusti zijn veel reisduiven achterge. bleven; hoe mag dat komen? In den Caucasus heeft 'ne koporaal der kozakken zijnen luitenant doodgeschoten, juistop de groote manoeuvers. Er verschijnt nu te Parijs een gazet, die voor titel draagtJournal des Cochons, Dagblad voor Zwijnen 't Is een van die vuile gazetten- Geus, die de menschen zouden brengen tot onder de verbeesting, gelijk men dezer dagen nog gezien heeft in het congres der Vrijdenkers te Brussel, alwaar kopstukken vau 't Liberalismus de walgelijkste godde loosheden kwamen uitbraken en uitbulderen. Foei voor dat volk De stad Stromstad, in Zweden, is afgebrand, honderde personen zitten er op straat. GEMENGD NIEUWS. Den DONDERDAG van d'ander week zijn boven Belge'nland hevige bliksems gevallent'Antwerpen zijn er bijzonderlijk veel malheuren geweest: aan kattendijkdok waren i5 werklieden bezig met een schip te kalfateren ze zochten een schuilplaats onder den boeg van 't schip, eensklaps sloeg de bliksem op den top van den mast. gleed naar beneden, sloeg overboord, en wierp al de werklie den ten gronde; als 't onweer over was, twee waren er die niet op stonden Nelis Vrins en Jan Kamerlings, beiden in de 3o jaren verder werkten i5o scheepsmakers ;de bliksem sloeg er in den groo- ten mast van een deensch zeeschip, en verwekte brand groot was de schrik, 's Anderdaags mankeerden 22 arbeiders op de Zaat. Ver- scheide andere rampen zijn in de stad geweest; men beweert dat de telephondraden die Antwerpen doorkruisen, bliksemvuur naar de huizen trekken. Te Deurne is 'ne mensch doodgebliksemd Te Mortel een landbouwer de kleêren van 't lijf gebrand. Talrijke telegraafpalen zijn uitgerukt Te Capelle en Merxem is brand geweest; Te Tervueren is een pachthof afgebrand een der grootste van Brabant Te St Denijs-Westrem, een graanmijt vernield Te Brussel was 't zoo donker dat men ten 5 ure de gaz moest aansteken Te Kortrijk volgden ratelende donderslagen elkander gedurig op; 't was gescherm van donder en bliksem, dat de geuzen hun oogen toenepen en kamanke akten van berouw verwekten. Een groote hof stede is afgebrand. Te St Joost-ten-Noode is een peerd gedood; in de Lakensche straat werkte een schaliedekker op een huis; door den bliksem verblind, viel hij eraf, en overleed korts nadien Te Fleurus is een werkman die zich op 't veld bevond, met zijn twee peerden doodgebliksemd Te Marchienne heeft de bliksem in een huis al de bloempotten weggeworpen te Baulet is een arbeider gedood; te Jemeppe-sur-.* Sambre is een jongsken van 9 jaar, die naar huis ging, door den wind in 'ne gracht geworpen en verdronken te Surlemez werkte veel volk op een veld: twee personen zijn doodgeslagen, zonder dat er eenige kwetsuur of verbranding op hun lichaam te zien was, waarschijnlijk den asem afgesneden. Te Laroche, in 't Luxemburgs, waren d'echtgenoten Mazoin aan 't werk; zij hadden twee kinderen bij zich, door 't onweder verrast, vluchtten zij onder eenen beukenboom: man en vrouw werden er gedoodde kinders bleven ongehinderd. WAPENS dragen, vuurwapens in huis hebben is altijd gevaar lijk: Te Brussel, in d'Expositie, kregen twee garcons rusie voor to centiemen drinkgeld een der twee, 'ne Zwitser, stak den anderen, «en Italiaan, 'ne ponjaard in 't lijf; gelukkig dat hij niet dood was de dader zit vast; en in de Walen te Farciennes, kwam de mijnwer ker Bertrand thuis; hij beval aan zijn vrouw van in den hof groen sel te halen; 't mensch bleef te lang weg naar zijn goeste, en de roe- kelooze prij nam een geweer, schoot op zijn vrouw, kwetste haar in den arm en zit nu te Charleroi in 't gevang. Bara durft in 't Senaat roepen dat de Religieusen luiaards zijn. En wie zijn de grootste geleerden zijn 't geen Priesters of Religieusen? wie heeft de bijzonderste en nuttigste zaken uit vreemde landen in Europa gebracht? De Missionnarissen... Lat Bara eens 't leven leze van 'nenH. Xaverius, Ignatius, Alfonsius,van 'ne Pater De Smet, en met al zijn onbeschaamdheid zal Bara toch in schaamte zinken over zijn vuile leugens. VRIJDAG, ten 9 ure 's avonds, is de treinoverste De Meche- leer, in de statie Veurne over een rail gestronkeld en door een lo- komotief letterlijk onthoofd. Hij kwam van Meirelbeke (Gent). In 't LiMBURGS zijn twee kinders vergiftigd door 't eten van een soort van aalbessen, 't Oudste, van 5 jaar, is reeds dood, 't an der zal krankzinnig zijn. T'ErTERBEEK is een kindje van 3 jaar en half in een ketel kokend water gevallen en verdronken. Denzelfden dag, in dezelfde gemeente had een discipel-apotheker zijn eigen vergiftigd met prui- sisch zuur. VERHUIZEN is kostelijk en men ziet er dikwijls malheuren zoo t'Antwerpen verhuisde d'ander week de gentenaar August Col tin; zijn kas werd met een koorde langs de venster afgelaten, de koorde schoof weg ol brak, en de kas viel op zijn hoofd. Hij ligt nu met erge wonden in 't hospitaal. Op de peerdenmarkt t'Antwer pen is vrijdag een kind van zes jaar door 'ne wagen doodgereden. Op 't vuurwerk van Antweipen'kermis werd de dochter Maria De Winter in haar oog door'ne vuurpijl getroffen. Men heeft de wonde g opereerd en uit het oog 'ne revolverkogel gehaald. De MUIL- EN POOTPLAAG is losgeborsten in de gemeente Melden: Vier koeibeesten zijn ervan besmet. Deze ziekte wordt aan de volgende teekenen gekend het vee wordt neerslachtig en laat den kop hangen, verliest den eetlust; er loopt bestendig slijme rig speeksel uit den mond en bij de koeien gaat de melk weg, de ooren zijn koud, de oogen staan waterig en zijn halfgesloten. Te Ophem, (Wesembeek) is een groote pachthoeve afgebrand, die bewoond was door Petronilla Michiels. Elf koeien, drij veerzen en een veulen zijn in de vlammen omgekomen. Men schrijft d'oor- zaak toe aan d'onvoorzichtigheid van 'ne knecht. In AMERiKA, tusschen Kamden en Kensington, zijn twee trei nen opeen geloopen. 18 dooden en 58 gekwetsten die gekend zijn. ZWITSERLAND is schoon, maar ge vindt er velen die hun dood in Zwitserland vindenzoo was er overtijd 'ne Professor; hij vaarde over de Aar, met nog verscheiae ander personen, o. a. een juffer uit Rotterdam, de madam van den Prolessor stond van op den oever te zien, eensklaps ziet zij 't bootje omkantelen, de Professor verdronk, benevens de hollandsche juffer. Oog VOOR OOG, TAND VOOR TAND. Als in 't bloeien der kerkvervolging van Pruisen,de Bisschop van Paderborn, Mgr Con rad zaliger, in 't gevang gebracht werk, dan liet de procurator Da niels aanstonds deze hem verblijdende tijding per telegraf weten aan de KOLNISCHE ZEITUNG en nu zit dezelfde Staatsbediende in 't gevang voor schriftvervalsching. hi i~tT S"1 til "1 11 Tonia. Weèral een gazet gelezen Domibn. Ja, wederom een week voorbij Tonia. Een week die nooit zal terugkomen. Domien. Wat een onbegrijpelijke zaak is die tijd Tonia. En hoe kostelijk! indien er een markt was, waarop de tijd kon gekocht worden, ge zoudt'nen toeloop zien! en wat zouden er sommekes geboden worden voor éen uur tijds Domien. -— Ja, vrouw, hierin is gelijkheid': koning en bedelaar, keizer en domestiek, 't spoelt allemaafin éenen perdeuin met den tijd meê naar d'eeuwigheid. Tonia. En voor de rijken is de tijd nog korterals voorde werk lieden Roevelen zijn er niet die hun leven verkorten door lekkere gier, door luxe, door vovageeren, entcetra Domien. Ja, zoo gaat hetd'een van te veel en d'ander van te weinig. Tonia. Is er een wreeder beest als de weelde Domien. Te kort hebben is ook slecht Tonia. Salomon, met al zijn wijsheid, kon nog de rijkdommen niet bestieren... En lezen wij alle weken in de gazet niet, van ram pen en criemen door de weelde en door de begeerlijkhen veroor zaakt? Elk zoekt een hooge plaats in de wereld, maar die d'hoogste zitten, zijn daarom de gelukkigste niet. Domien. - Ze zeggen dat koning Leopol er zoo droef uit ziet en dat g'hem kunt braden van magerheid Tonia. En partan, is er iemand die den onbezorgden kost heeft, dan is 't hij; hij moet maar opzien, en 20, 30 d<>mestieken zijn rond Zijn Majesteit, om zijn willekensen zijn grillekens te doen geschie den.. Zou 't waar zijn dat hij ziekelijk is Domien. Hij mankt, vrouw, en een koninklijke karrakas is zoo min voor ziekten bevrijd als d'onze; daarbij, niets ongelukkiger als 'ne vader in een huis waar twee partijen zijn; zijn Ministers willen niet meê, en't schijnt zelfs dat z'hem met onweerdige en botte ma nieren behandelen... En zoo heelt elk zijn kruis in de wereld,vrouw! en de grootste kruisen zijn in de grootste huizen Tonia. En alle weken, die schelmstukken! Domien. De vrees gaat uit 't menschdom. Tonia. Welk schrikkelijk kriem, daar in de Walen 'ne Zoon die zijn eigen vader vermoordtGezonde menseden, menschen met 'nn goeie stiel en werk, die konden leven.... Domien. - Gelijk bliekskes in 't water Tonia. En die een belleleven gehad hebben; want voor dat er een moord gebeurt, voor dat dien familieband tusschen vader en zoon gebroken is, welke spektakels moeten in dat huis niet gebeurd zijn! En was er nog een moeder in dat huis Domien. De gazet schrijft dat niet Tonia. Waarschijnlijk uit compassie... Oüh, dat mensch moet afgezien hebben! haren man vermoord, haren zoon voor zijn leven, in't rasphuis.... Misschien is de moeder daar een deel der schuld van! te negligent geweest; den jongen laten zijn christelijke plichten verzuimen Domien. Ja, dat is altijd 't eerste begin, zijn christelijke plichten verzuimen; want 'ne mensch die rechtzinnig zijn christene plichten kwijt, gaat naar do deugd, gelijk den damp naar de lucht; en van deH zen vadermoorder wordt geschreven, dat hij 'ne geus en vrijdenker was, los door de ziel Tonia. Kan't anders, of'ne mensch die zijn Religie vergeet, moet in alle slach van misdaden vallen. Domien.—Moet zijn, vrouw, r gelijk een wild peerd: malheu- «kt trf ren verwekken en in rnalheu- ren vallen,de beesten worden getemd door geweld; maar 'ne 1 ft MI mensch, een redelijk schepsel, moet door de Rel igie getemd J/lV worden en van 't kwaad af- Tonia. Och, man-lief, als Jr wij nu al zooveel slecht zien, "--*1» wat zal 't later zijn, als die slechte scholen hun contingent zullen geleverd hebben... Och, God, wat zullen er ongelukkige en zuchtende Vaders en Moeders loopen! En tzal hun schuld zijn; z hebben de waarheid promentig voor hun oogen gezieu; z hebben al wat slecht is, met de slechte scholen aan gespannen gezien! En ze zijn vrijwillig blind gebleven Brrr 't is om ervan te sidderen en te beven 1

De Werkman | 1880 | | pagina 2