He Nihilisten, en hunne Slachtoffers. 20" Vervolg. Den maandag, 14 april, van 's morgends vroeg, ontving de Poli- cie twee brievenmen meinde dat deze brieven d'een of d'andere onbeduidende petitie was men had gewichtigere bezigheden in de opsporing der moordenarenen deze brieven bleven daar liggen, tot op het oogenblik als de kommissaris van Policie ledigen tijd zou hebben. Nogtans bevatteden deze brieven eenige regelen met be vende zieke hand geschreven en die aankondigden De Keizer en de Groothertog gaan binst deze week vermoord worden de beslui ten van 't geheim Komité kunnen niet langer onuitgevoerd blijven.» De gravinne had een zeer ongeruste nacht doorgebracht; ten 7 ure deed zij hare voedstermoeder een vierde brief naar 't Postbureel der Policie dragenwant in Rusland heeft de Policie haar eigen postbureelen, waarin de petitiën, aanvragen en diergelijke zaken neergelegd worden. Pas wel op, zegde Fedora, dat niemand u zie Zijt gerust, antwoordde 't mensch die in hare liefde voor Fe dora arglistig was gewordenzijt gerust; ik zal dezen brief in de post steken en als iemand mij vraagt voor wie hij is: Voor mijn zoon Piotro zal ik zeggenmen zal mij 'antwoorden dat deze bus voor de Policie alleen is; ik zal mij onnoozel laten en niemand zal weten dat gij aan de policie geschreven hebt.En zoo gebeurde het. Er heerschtte buiten eene bijtende koude en de voedstervrouw, gekleed als een russische boerin, haren zwartzijden doek over 't hoofd gebonden en de twee handen onder hare lakenen jak, trok goedsmoediglijk door de breede straten van St Petersburg, aan al de kerken een kruisteeken makende; voor de groote kerk van St Isaak gekomen, ging zij een oogenblik bidden voor hare duurbare zieke en voor den Keizer, die met de dood was bedreigd. Daarna ging zij haren brief in de bus steken. Wat doet ge daar? riep een policieagent. 't Is een brief voor mijn zoon Piotro. Dwaas schepsel! deze bus is eene policiebus. Een policiebus Ja, maar't kwaad is nog zoo erg niet; als de bus geledigd wordt, zullen wij uwen briefin den algemeenen post bestellen. De russische boerinne bedankte den policieagent en vervoorderde haren weg, vol blijdschap overwegende hoe wel haar plan gelukt was, en hoe de gravinne zou te vrede geweest zijn, dit te vernemen. In deze gepeizen verslonden, wandelde zij langzaam op een breede kaai, die aan de keizerlijke gebouwen uitkomt; juist rechto ver 't paleis van prins Gortschakoff, terwijl zij eens haar hand uit strekt, stoot deze hand tegen een hard voorwerp dat in den zak van den wandelaar zwierde. Zij verschietde vreemdeling kijkt om en werpt haar twee gloeiende oogen toezij verhaast zich van hem weg te gaan, als zij 3o passen van daar op den anderen bijgang, den Keizer ziet aankomen in mantel en militaire muts. Keizer Alexander, gemakkelijk t'heCkennen aan zijn hooge ge stalte en zijn verheven uitwendig, de keizer van al de Ruslanden deed aldaar zijne dagelijksche wandeling. De boerinne was verlegen als zij den Keizer zag en bleef bots staan om het hoold te buigen, als zij bijna omgeworpen werd door denzelfden vent, tegen wiens zak zij daareven had gestootennu kon zij hem in 't wezen zien 't Was een roste wreede kerel die insgelijks de militaire kasket droeg; op 't oogenblik dat hij voorbij den Keizer was, hield hij eensklaps stil, ging haastig naar zijnen zak, haalde er'ne revolver uit en schoot tweemaal op Zijne Maje steit. Onverwacht was de aanval; maar loch had Alexander II den tijd zich op zij te schieten en ging dan recht op den moordenaar, die nog altijd den ravolver in d'hand droeg. Maar de moordenaar was niet meer vrij van zijn bewegingen de oude boerin had hem met de twee handen bij d'hairen gegrepen en trachtte hem met alle geweld achterover te krijgen. Hij was wreed om zien, de oogen verwilderd, 't schuim op den mond, zijn gebijt open en zich trachtende om te keeren, ten einde degene die hem te genhield, te verscheurenmaar de voedstermoeder van Fedora hield vast, alhoewel de schurk haar in de hand beet,en zij hield vast totdat de bewaker van den Etdt-Major en vier Grenadiers der Kei zerlijke Garde waren bijgesneld; dan kon zij niet meer, en de moor denaar vrij zijnde, loste nog 3 scheuten, doch zonder iemand ge vaarlijk te kwetsen, Op een omzien vastgegrepen zijnde, haalde hij iets van onder den arm en slorpte een groote hoeveelheid vergif in; maar men slin gerde hem in een nabijzijnd Policiebureel, goot hem lauw waterop, zoodat hij den arsenik moest uitspuwen. Groot was de menigte die ondertusschen was bijgesneld, Pau- lowna trachtte zich uit de voeten te maken, maar ze moest in 't bu reel der Policie blijven, om hare wonde te doen verbinden en van al 't gebeurde, proces-verbaal te doen opstellen; van uit de venster zag zij den Keizer in triomt naar zijn winterpaleis voeren onder 't geestdriftig gejuich der menigte. Korts nadien mocht zij heengaan en verhaastte zich eene slede te nemen die haar weldra in 't Paleis der Gravinne bracht. De Syberiaansche zat er voor een venster en zag sedert eenige minuten koeriers voorbijvliegen in alle richtingen was de Keizer gevallen, was de aanslag gelukt? ging de partij der Nihilisten in opene straat mogen komen? Zwevende tusschen vrees en hoop, zond zij eenige dienstboden om inlichtingen. De deur vloog open, maar in plaats van de dienstboden was hét Paulowna, die binnentrad en recht naar de Gravinne liep. Welnu, wat is er gebeurd vroeg Nadia. Een schurk heeft op den Keizer geschoten.. Meer kon zij niet zeggen. De gravinne liet een ijselijk smartgeschrei en sprong recht op haar bed: O God! riep zij, hem ook hebben zij gedood! dit ge roepen hebbende, viel zij achterover. God heeft hem geredriep de vrouw, haar voedsterkind om helzende. De Syberiaansche schoot op gelijk een gekwetste tygerin. Wat zegt zij? vroeg Fedora. God heeft ons Vaderken gered,riep Paulowna een tweedemaal. En de zieke sprak met vreugdDat hij gedankt weze De Syberiaansche stond daar zoo bleek als een lijk,met oogen die stralen vuur schoten, en beet op hare lippen, van woede en razernij. Op dit oogenblik bemerkte de gravinne de bebloedde hand der verkleefde dienstmeid. Ach, ge zijt gekwetst! riep zij. 't Is hij die mij gebeten heeft Hijwie? brulde de Syberiaansche. De moordenaar Solowieff. Zijn naam is Solowief en hij heeft u gebeten, maar wat gij daar zegt, is onmogelijk; ge raaskalt, g'hebt de koortse. Hij heeft mij gebeten omdat, als zijn eerste scheuten gelost waren, ik hem bij d'hairen heb vastgegrepen en hem belet van ver der te gaan dan is hij aangehouden, naar de policie gebracht en daar heeft hij gezegd, in mijn tegenwoordigheid: ik ben Jan Solo wieff. Malledikse! riep de Gouvernante, en om aan hare gramschap een afleiding te genen, malledikseriep ze, en men heeft hem ter plaatse niet vermoord, den lafaard; men heeft hem niet in stukken getrokken; ach, ware ik daar geweest! De schurk heeft zich willen vergeven, maar een geneesheer, Dr Edward was daar, en heeft hem tegen vergif gegeven, opdat hij zou kunnen antwoorden hebben aan deze die hem ondervroegen. En wie ondervroeg hem sprak Nadia, spottend lachende, misschien de rechter Tarakanof, of baron GuntervvaldAldus lachende, met getrokken wezen en vuur in d'oogen, was zij afschu welijk om zien. En wat heeft hii geantwoord? vroeg de gravinne. Dat hij handelde op bevel der Geheime Genootschappen en medeplichtigen heeft. De Syberiaansche keerde zich over 't bed der zieke en hare oogen als vlammende spiezen in de hare richtende Hoort gij, lieve zus ter, zegde zij, hij heeft medeplichtigen en hij zal ze aanklagen, ik beklaag de arme Strella, die in 't Komité zetelde en het doodsvonnis des Keizers heeft geteekend. En ik, riep de voedstermoeder, verontweerdigd voor 't mede lijden dat Nadia toonde, ik ben blij dat deze vervloekte Strella gaat ontdekt en gestraft worden. Die vrouw verdient geen medelijden 't is zij, die eerst onzen Maximus vermoord heeft en dan den keizer heelt willen doen ombrengen. Het hoofd der zieke viel loodzwaar achterover, op het kussen. Ach, kreet Paulowna, w'hebben te veel geklapt; de docteur had stilte bevolen. De vreugd kan geen kwaad doen, antwoordde Nadiaen 't is van vreugd, omdat de Keizer gered is, dat zij in onmacht komt te vallen. Maar binnensmonds mompelde de valsche helleveeg Gra vinne Strella, 't is uwe schuld dat mijne prooi ontsnapt is, maar gij zult mijn wraakneming niet ontgaan. (Wordt voortgezet). ~B 9 >i au m Jl.iora 't Is wreed gelijk er in Opper-Sileziën, (Oostenrijk), afgeziea- wordt van overstrooming; gansche provinciën verdrinken in't wa terOostenrijk en gansch Duitschland door, worden gelden inge zameld. Niet ver van Dusseldorf is een jonge kloeke landbouwer over leden; 8 dagen te voren arbeidde hij nog op 't veld een insekt beet in zijne onderlipin 't begin was het niets dan een hevige pijn maar 't begon op te zwellen en zoo erg te worden, dat men om den doctor liep; maar't was te laat, de mond werd ook aangeraakt en zwol zoo dik op, dat de ongelukkige verstikte. Men schrijft uit Moerbeke-Koewacht31 aug. Een allerbedroefste tijding werd gisteren in onze gemeente verspreid, en hetgeen ook later bevestigd werd: de heer Hippoüte Van Ackker, landman te Philippine-Zeeland, met zijne vrouw, zondag laatst, te Ert- velde naar de kermis geweest zijnde, met zijn rijtuig, en bij het naar huis keeren, in aanraking komende met een ezelskar, op de wijk Triest- Ertvelde, en dan uit zijn rijtuig willende springen tot het bedaren van zijn paard, en of er niets gebroken was, met zijn hoofd tegen eenen boom springende en het paard voorbijrendende, en hem tusschen den boom nijpende, zoo was hij oogeriblikkelijk een vermorzeld lijk want zijne vrouw, het paard nog altijd bij do lijn hebbende, kreeg zij het paard toch eenigzins tot bedaren, op twee honderd meters afstand en dan kwam zij zien waar haren man was en die zij dan ook vond, en waar zij ook bedroefd tegen riep: Hippolitoch Hippolit wat schilt u en hem dan bij zijne armen trekkende, en geen leven meer ziende, riep zij uit: och, mijn man is dood en zoo ging zij terug naar Ertvelde, waar dan ook Policie en Geneesheeren naartoe snelden; maar alles was te laat; want heden dinsdag, om tien uren, onder een grooten toeloop van menschen, is hij te Ertvelde begraven; met dees ongeluk deelt do Koewacht ook mede, doordien dat de vrouw eene dochter is van eene onzer achtbaarste Familiën, den heer A B. Plasschaert, Wethouder en Kerkmeester, te Koewacht, Zeeland. LATER NIEUWS. Te Deurne, bij Antwerpen, is een wreede moord gepleegd: weduwe Van Rompaey die er met haar twee kinders op een hofstedeken leefde, is dijnsdag voor noen, vermoord, voor een weinig geld, dat zij gespaard had... En te Gent, op den steenweg van Zwijnaarde, heeft zondag avond ten 9 ure, de genaamde Van Parys, zijnen huismeester willen vermoorden, omdat hij een half iranksken in de week moest opslaan. Parys is een oud-veroordeelde en oud-lid der Zwarte Bende, die in den tijd rond d'Heuvelpoort plunderde. Voor de moord van Slijpe, in 't Brugsche, zijn 4 personen aangehouden, waaronder den broeder en de zuster van het slachtoffer. 600 gestrafte soldaten zijn te Vilvoorde losgela ten. De Feesten van Brussel zijn gesloten. Op de linie van den Midi stapte zondag te Rhode St-Genesius, 'ne reiziger verkeerd af; er kwam een trein en hij werd doodgereden. Te Denderleeuw komt zondag de vermaarde Antwerpenaar De Beucker eene voordracht geven over de Scholen. Te Brussel zijn talrijke beurzesnijders aangehouden.

De Werkman | 1880 | | pagina 3