Ongeluk te Blankenberghe. Men schrijft uit Blankenberghe, 29augusti. Eene verschrikkelijke ramp heeft dezen mor- gend, kort na zeven ure, plaats gehad. Het strand en den zeedijk was nog leég. Het overgroot getal badgasten was, ter oorzake van den zondag, ter kerke. De wachten en redders waren op den zee dijk bezig met de zware kiosk, die men dagelijks verkruiste verplaatsen, toen twee baders—de eenigedie in zee waren, zich al te dicht bij de golfbrekers begaven, een gevaar, waartegen niet genoeg kan gewaarschuwd worden. Het waren twee broeders MM. H.-C., van Gent, de een was ruim 20, de tweede 16 jaar oud. De moeder en het zusterke waren in een der voornaamste hotels aan het strand gelogeerd en de vader moest, met het konvoi van 10 ure, uit Gent arriveeren. De moeder heeft, eilaas! hare twee zoons voor het laatste 's morgends in leven gezien. De jongste verloor, op de gevaarlijke plaats waar hij zich bevond, weldra vasten voet, en de oudste die een weinig zwemmen kon, wilde hem ter hulp komen; doch de baren, diedaar ter plaatse zeer geweldig zijn, sleepten hem meê. De redders en badmeesters snelden toe; twee der eersten waren echter zonder zwemtoestel, en niet alleen waren hunne pogingen tot redding, hoe onvermoeid ook, vruchteloos; maar nog liep een'hunner groot gevaar, op zijnebeurt te verdrin ken. Men heeft hem bij middel eener boot moeten redden. Verschrikkelijk is het te moeten zeggen dat de twee broeders beiden verdronken zijn. De badgasten liepen van alle kanten bij het vernemen van het nieuws op het zeestrand te saêm;demoeder, toen zij het ijselijk nieuws vernam, viel in bezwij ming en bevindt zich nog, op het oogenblik dat ik dit schrijf, in een jammerlijken toestand. Middelerwijl werd de jongste broeder gevon den en op het strand gebracht. Men wendde wel is waar, pogingen aan, om de levensgeesten op te wekken; doch de pogingen waren vruchteloos. Het lijk van den broeder is nog niet aangespoeld. Hoe de vader, toen hij aankwam, het nieuws ver nomen heeft, is te begrijpen. De ongelukkige heeft het lijk van zijnen zoon gezien en gaf lucht aan de smartelijkste wanhoop. Een talrijk publiek stationneert vóór het hotel, waar die ongelukkige ouders gelogeerd zijn. De meest tegenstrijdige gezegden zijn in omloop over deze ramp, doch zeker is dat de ongelukken hier, te Blankenberghe, slechts plaats hebben door onvoorzichtigheid en als men zich op zekere plaat sen waagt. De indruk die deze ramp, in de anders zoo rustige badplaats heeft teweeg gebracht, is over groot. Vele dames namen vandaag geen bad, ont steld over het gebeurde en vreezenoe het tweede lijk in het water te ontmoeten. En de zee rolt weêr even bruisend als te voren hareschuimende golven- toppen naar het strand, en de arme moeder bidt te vergeefs met den dichter, tot de onverbiddelijke zee: geef onze dooden weêr. (Nadere bijzonderheden.) De verdronkenen zijn de zoons van M. Hoor- man-Cambier, een fabrikant te Gent. Zaterdag avond hadden de jongelingen de Kursaal bezocht, en reeds vroeg, zondag morgend, wilde de oudste na een bad genomen te hebben, op jacht gaan. De moeder, de tante en het jonger zusterke zaten onder de verandah van het hotel te dejeu- neeren, toen zij in de verte twee baders in gevaar zagen en zelfs om hulp hoorden roepen. Geen van allen wisten nogtans wie zij waren, die in gevaar verkeerden. Toch was de moeder ongerust en vroeg waar hare twee zoons waren Zij zelf is ten slotte naar het strand gegaan, doch zonder iets stelligs te vernemen. Slechts later, toen het lijk van den jongsten aangespoeld was, heeft de moeder geweten, dat het hare kinderen waren, die waren verdronken. De hulp voor de drenkelingen bestemd, is slechts eenige minuten later gekomen, nadat het eerste lijk door een bader was gevonden. Zeker, de jongelingen zijn op eene gevaarlijke plaats ge gaan; doch men moest nooit, onder geen voor wendsel, de redders van hunnen dienst af keeren. Op het oogenblik dat het ongeluk plaats had, wa ren die redders bezig met het verkruien der kiosk op den zeedijk, zoo als wij hooger zegden. M. Hoorman, vader, die 's morgends bij zijne familie moest komen, heeft onderweg de tijding der ramp vernomen. De ongelukkige vader was als razend van wanhoop en smart. Het is, na een onderhoud met den eerw. heer Pastoor, dat men den echtgenoot in de tegenwoordigheid der moeder gebracht heeft, die zich in een zeer droevigen toe stand bevindt. Die ontmoeting is hartscheurend ge weest. De opschudding blijft nog altijd aanhouden op het zeestrand. De familie Hoorman telde hier vele bekenden en vrienden. Ook in Antwerpen is deze familie gekend, niet alleen door handelsbetrekkin gen, maar ook door dat de zoons de lessen van het O.-L. Vrouwekollegie (instituut) gevolgd hebben. (Latere berichten over deze Ramp.) Het lijk van den oudsten broeder is door de baren teruggebracht, juist op de plaats der ramp, maandag achternoen. De beide lijken zijn naar Gent vervoerd.. Er weegt een groote verantwoordelijkheid op 't Ge meentebestuur van Blankenberghe; de reddingsdienst was op zijnen post niet. Hoe is het tochGodsmogelijk, zou'nemensch zeggen, dat, achter al die onwederlegbare redevoe ringen van onze zoo wijze ministers, achter al die geloofweerdige predikatiën van de mannen van licht en vooruitgang over het officieel onderwijs, er nog lieden (lummels zou men moeten zeggen) gevonden worden die den eerbied niet verstaan dien zij aan dit onschatbaar onderwijs en al wat er van afhangt, verschuldigd zijn? Verbeeldt u, menschen, dat er donderdag te Ween landsman was die, niet wetende dat de heer onderwijzer en juffer zijne onderwijzeres met hunne tien kinderen al te zamen naar Brussel gereisd waren, de onbeschoftheid had bij dien heer te gaan vragen om zijne koeien op den koer van de school te laten weiden; alsof het geene schande ware, zoo eerbiedweerdigen grond door zoo vuile dieren te laten bevuilen. Men raadt het Gouver nement aan dien lummel alle weken d'office,de Flandre Libérale te zenden om hem reden te leeren en wat beleefder te maken. ALS dfe koeibeesten gesteken zijn door horsels, wespen, bijen, adders of andere venijnige dieren, en als de huid dier kostelijke menschendienaars oploopt, somtijds in builen die heet, pijnlijk en ontstoken wor den, wat dan gedaan? Dit gezwel moet gereinigd worden, dat al 't vuil bloed er uit is, daarna bestre ken met olie of traan, en er 'ne pap opgelegd van natte kleiaarde met azijn vermengd.... Algemeenon regel, voor menschen en dieren: de wonde zuiveren, er alle aan 't lichaam vreemde voorwerpen uitdoen, dat is een allereerste noodzakelijkheid... Juist gelijk in den oorlog de kogel uit 't lichaam moet, zoo ook moeten in kwetsuren enz., de splinters, scherven, stukskes hout, glas, enz., uit de wonde, en dan helpt natuur de remediën ter genezing. OM ledergetuig van 't schimmel en van de ratten te bewaren, doe wat olie van terpentijn op 'ne wollen lap en overwrijf er 't leêr meê. BESCHIMMELD brood eten, niets is ongezonder weet ge wat de Duitsche pachters doen om hun brood gezond te bewaren? We gaan 't u zeggen Zoohaast 't brood uit den oven is, doen zij het in eenen meelzak, waarin nog wat meel gebleven is, ze binden den zak toe en hangen hem op een drooge frissche plaats. Zoo blijft het brood 4 a weken goed. Als het gaat ge bruikt worden, borstelen zij 't brood af, leggen het 'ne nacbt in den kelder, en 't is brood, zoo malsch als kramik. De spraakkunst der soldaten. Onderofficier In hoeveel deeien wordt bij de soldaten de kunst van spreken verdeeld Rekruut: In 3 deelen, ten eer sten zwijgen; ten tweeden, niet spreken; ten derden, den mond. toe houden 1 De helft van twaalf is zeven; kijk zelve of het zoo niet is XII vu. 1000 schrijven zonder nullen, wie kan dat ziehier 999,9/9. Kent gij een woord dat, als gij 't achtste deel er van neemt, er u nog een achtste overblijft •o}sji[oc 'ojsjqonz De vrijmetsers, die in Europa bijna overal aan het hoofd van het land zijn, hebben drij middels om het 1 volk te bederven. le De gevangenissen. 2e Het on- j derwijs. 3" Het leger. Degenen die slecht zijnde om j hunne misdaden naar het gevang moeten gaan,)'komen er nog slechter uiten de kinders en jongheden wor- j den meest allen verleid en bedorven in de Staatsscho len en in de kaserns.... Dit zegt alleman. De Domkerk van Keulen is voltrokken, maar niet volgens het oude plan, zoo men zegt door Satan gele verd en door hem verklaard nooit te zullen voltrok ken wezen. De toren dier kerk is 160 meters hoog te Hamburg beeft de groote toren eene hoogte van 144 meter; te Roomen 143 meters; te Strasburg 142 me ters; te Weenen, 135 meters te Freiburg, 125 te Antwerpen, 123,4U; te Fiorencië 119; te Londen 111; te Berlijn 88; de toren der O. L. Vr. Kerk te Parijs is maar8l meters hoog. T'Aalst is reeds nieuwe hop ter markt ge weest en verkocht aan 67 tot 80 fr. ze was nog niet goed rijp. In 't algemeen zal de kwaliteit der Belgische Hop uitmuntend zijn.In:Duitschland begint men te plukken. In den Elzas rekent men op 'nen halven oogst. Op de markt, van Brussel was er daling in de granen. 't Vlas houdt goed zijnen prijs staande, van 4,5o tot 5.00. Te Wieze herbegint het Kaatsspel van j zondag aanstaande hangen de schoone zilveren j zakuurwerken te bezichtigen bij den baas Benoït i Van Stichel. Die wilt meêdoen, 't wordt tijd. j MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe Rogge Mastel uin Haver Hoppe (I880) Aardappelen,r. w. Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo fr. 25 17 - 18 17 o76 06 0 08 9o a 2 18 4 a "26 5o a 18 a 22 a 18 aoSo a o7 a lo 86 a 2 46* a n 14 25 14 5o 23 5o i.6 3 9o GEERAARDSBERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 24 Masteluin 2o Rogge 16 Boonen «26 Aardappels o7 Boter per kilo 2 86 Eieren per 25 1 99 Vlas per kilo l 25 NINOTirE, 's dijnsdags. Tarwe per loo ki'l. 27 28 Rogge, 2o 21 Aardappelen, o7 0 Boter, per 1/2 kilo 14- 1 60 LC KEREN, 's woenst igs. Tar e n.p.105 1. 2o 5o 22 5o Ro je 105 1. 14 no 15 75 Ga stn 1051. 13 H ver 1591. 13 - ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 2o Haver «159» 14 Boter per kilo 3 27 Kemp per 11 kilos 08 64 EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 29,5o Rogge 2o,oo Haver 19,5o Boter 3, a3,lo Eieren t,9o a 2, ST. NIKOLAAS. Tarwe per lOfi liters fr. 24 Poldertarwe 23 Rogge 14 5o Boekweit - 19 5o Haver 14 5o Duiven boon en, - 24 DO Erwten 19 5o Vlas, - 5 le Aardappelen, 06 5o iioter, 3 76 Hoei, 100 busSels, 49 Eieren per 26, - 2 18 MECHELEN. Veemarkt op Neckerspoe 75 stuks inlandsch ras. Van 225 tot o3/5. 514 bollandsch ras. Van 3oe tot o75o. ftijmen de stad. 21 stuks nilandsch ras, van 195 tot 295. o9!t stuks hoiiandsob ras. van 2oo tot 385. W" TRI.IK, s maandags. Ai. pels, gels, fr. o5,—aoö.öo roode - o5,ao6 Boter D2 kilo - l,70a02,— Koolzaadoue, 103 k« 65,5o Lijnolie, 105 k. - 64,5o DENDERMONDE s maandags Witte tarw 26 a 27 Rogge 17 a 18 - Boekweit a 00 Vlas per kilo 1 60 a 1 80 Kemp 0 97 a o 98 Boter per kilo 2 7o a 3 - Eieren per 25 2 35 a 2 65 Aardappels - o7 a Oo 00 ROESELAERE, 's dijnsdags.— Witte tarwe per 100 kil. 3o 5o Roode dito, 24 5o Kogge, 18 5o Haver, 17 50 Paardeboonen, 00 Aardappelen per IOO kilo, o5 00 Boter per kilo, 3 25 Eieren per 25, 2 25 ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 37 75 2 38 5o Rogge bloem 35 fransche 34 50 duitsche 33 So woensdag werden tar veemark* verkocht per kilogram op voet: ol4 stieren, 0,65 a. 132 ossen, 0,84 tot o,96 o71 koeien, 0,68 tot 0,74 171 kalveren, o,9o tot 1,—

De Werkman | 1880 | | pagina 4