REDELIJK MENSCH, WAT ZEGT GE DAARVAN? fff jParlement van M. Hier en If.1. Daar gende trein MALLE DES INDES genoemd, omdat hij slechts tot groote reizen dient, die trein was op dezelfde linie van een marchan- dise, er ging een afgrijselijke botsing zijn die veel menschenlevens zou gekost hebben, maar de machinist van den vliegenden trein zag in de verte de roode lichten "an den koopwarentrein, en kon zooda nig stil houden, dat er maar een ligte botsinge was. T'ANTWERPEN was er maandag venditie van meubels in de Diepestraat: een dame kocht voor 800 fr. meubels, maar als ze ging betalen, haar geldbeugel met een bankbriefke van 1000 fr. was ge stolen. if Men schijft uit de Panne Verleden vrijdag had men alhier bijna een groot ongeluk te betreuren. Een jdngeling van 18 tot 20 jaren, nam een bad bij hooge tij en werd door den stroom meege sleept. De ongelukkige strekte de handen uit boven het water en poogde nog te ademen. Meer dan loo personen woonden dit too- neel bij, elk riep om hulp, doch vruchteloos. Gelukkig was er een jongeling, M. C., die het waagde in zee te gaan en niet zonder moeite den drenkeling redde. Een jammerlijk ongeluk heeft vrijdag plaats gehad in de fa briek van M. Solvay, te Couillet. De genaamde Bertrand, van Cha- telet, was bezig met te werken nabij een ketel, gevuld met kalkwa- ter en ammoniac, toen hi; eensklaps door een windas aan het hoofd gewond werd, en in den ketel viel. Hij werd onmiddellijk door zijne gezellen gered, doch hij had reeds afgrijselijke brandwonden beko men aan het hoofd en aan het bovenlijfhet vleesch viel in brokken van zijn lichaam en daarenboven had de ongelukkige eene zekere hoeveelheid ammoniac ingezwolgen. Bertrand is eenige uren later te midden der verschrikkelijkste pijnen overleden. Moorden en Moordenaars. De 4 beschuldigden der moord te Deurne zullen voor 't assisenhof verschijnen. Er is nog altijd een froote schirk in 't omliggende, wegens die wreede moord en de ende die er resideerde en nu aangehouden is. Te Rijsel, zooals wij reeds gemeld hebben, is een dame en hare dochter vermoord den 15 augusti, en maar 20 dagen later zijn de lijken ontdekt.De dochter was getrouwd,van haren man gescheiden; de man die te Brussel woont, is door de Justicie ondervraagd en kon zijnen alibi bewijzen, datbediedt kon bewijzen dat hij den 15 augusti te Rijsel niet is geweest. Op 15 augusti en latere dagen heeft de fakteur brieven in de bus van 't huis gestoken en er zijn maar eenige brieven der laatste dagen gevonden, zoodat de moordenaars in dit huis verkeerd hebben, als de eigenaars reeds in lijken lagen. Zekere Lany, van Vannes, in Frankrijk, 'ne kerel die een fortuin bezat van 50,000 fr. heeft zijn bruid doodgeschoten, uit ja- loerschheid en is tot 7 jaren opsluiting veroordeeld. 'ne Man die te Parijs geusachtig leefde met een vrouw in een hotel, heeft de vrouw uit de venster geworpen eener hooge statie en daarna twee kogels in zijn voorhoofd geschoten. Gelukkig dat de vrouw op een afaak te recht kwam, of' ze was morsdood. Te Pirma, in Saksen, heeft 'ne kerel zijn vrouw vermoord, zijn Skinderen gewond en daarna zijn eigen kapot gemaakt, omdat zijn affairens slecht gingen LOOPENDE NIEUWS. Tot op de verstafgelegendste Ge meenten is de Prijsdeeling der Vrije Katholieke Scholen zeer prach tig geweest: o. a. te Rymenam,inde heide omgeven van dennen- bosschen. Nooit had men op de gemeente zulke schoone zaken gezien. De Praalkerk van Dadizele is met veel plechtigheid ingehuldigd. In de stad Orleans is een meisje op haar bed door den bliksem doodgeslagen en te Parijs heeft een jong meisje van 16 jaar een volle flesch vitriool gegoten op 't wezen van 'ne mans- mensch. Z'is g'arrêteerd. Een blinde Engelschman is over den Mont-Blanc getrokken, alwaar reeds zooveel ziende zijn veronge luktde blinde geraakte met zijn gids zonder slag of stoot, door zijn gevaarlijke reis. Uit Brussel is er'ne prijskamp met duiven op Londen; een zeer moeielijke reis, omredewil van den dikken mist die over Engeland zweeft. Sedert Paschen hebben te Me- chelen 253 kmders de Staatsscholen verlaten en in Charleroi zegt 't rapport der Inspekteurs, dat veel Meesters te geerne amusement zoeken en niet studeeren. Bara durft fondatien veranderen, die gesticht zijn sedert 1675; den laatsten wil vaneenen stervende ver anderen, is er iets grouwzamer? De Vesuvius-berg grolt en spuwt vuur; er gaat veel volk naar kijken dat ze maar voorzichtig zijn! men meldt reeds van een reiziger, die te dicht bij den krater was, dat hij door een regen van asch en steenen werd verrasthij vluchtte ijlings, doch viel op eenen hoop metaalklompen en bezeer de zich dusdanig dat de bergbewoners verplicht waren hem naar 't gasthuis te brengen. In Maïland was een gevangene tot zware straf veroordeeld hij weigerde te eten en was na drij dagen een lijk. Dr Tanner, van Amerika, gaat er anders door: 40 dagen zon der iets te profiteeren en zonder vergeten van te liegen. Men schrijft uit Moerbeke Koewacht Op zondag laatst, zijnde 12 September, was onze naburige en groote gemeente van Stekene, volop in feest, ja schier geen huis of het was met vlaggen en wimpels behangen. Ja, het was of Stekene zijn vijftigjarig vaderlandsch feest ging vieren, maar het goldt hier ook een Jubelfeest, namentlijk dit van het zestienjarig bestaan van het Genootschap van den H. Franciscus, en ten dien einde waren de genootschappen van St Gillis Waas, Kemseke en Moerbeke Waas, opgekomen, om het Feest met hunne tegenwoordigheid te komen opluisteren; ten dien einde was het genootschap van Stekene met het muziek aan het hoofd, die van Moerbeke gaan inhalen, terwijl de andere Geestelijken, met kruisen bannieren, de andere genootschappen langs den anderen kant van het dorp kwamen verwelkomen en zoo 00 stoetsgewijze bij hunne andere Broeders, in de groote en ten dien einde prachtige versierde Kerk te ge leiden en waar de E. H. Pater Van der Stappen, bestierder van al de genootschappen des Bisdoms, hun afwachtte, en dan den Predikstoel beklom, om daar in zulke schoone woorden, den bloei en haar bestaan af te schetsen, en daar wist hij nog zulke schoone woorden tot de aan hoorders toe te sturen, op den Stichter, den E. H. Reygeleir, onderpas tor, en die in den fleur zijner jaren tot God geroepen is, en die nu, zoo hij zegde, reeds het loon van dèes groot werk ontvangen heeft nog nooit van 's mensch m geheugen had ér zoo een massa van menscken in de kerk geweest, als men rekent dat er omtrent twee duizend Fran ciscanen in de kerk vergaderd waren, zonder dan de andere die malkan deren, als het ware overrompelden om toch in de keek te zijn. Zoo een feest zal lang ia het geheugen blijven van ai die het gezien hebben, en ook bij de herbergiers die ook veel pintjens verkochten en ook alles met de beste vriendschap afliep, hetgeen ik wenschte dat zondag 19, op de Gemeente-Kermis ook gebeurde, en die van dit jaar ook belooft schitte rend te zijn. Te Brussel, op 't Congres der Vrijdenkers is bet volgende vraag punt voorgesteld: Hoe zullen wij er toe geraken, om den Vader te beletten, gebruik te maken van zijn gewaand recht, om de consciëntie van zijn kind feweld aan te doen, door het Catechismus-leeren, zelfs in 't midden er Familie O de schroebersfleus zullen zij de moeders willen beletten van de kinderkes hun kruis te leeren maken. Volgens de Vrijdenkers, thuis aan de kinders den Catechismus leeren, dat is geweld doenaan 't geweten; MAAR, d'Ouders 't mes op de keel zetten, de stervende lieden bewaken, opdat zij niet zouden kunnen biechten, dat is vrijheid en liberteitl... Mehschen, wat dunkt u? De Staatmeesters, te Brussel vereenigd in Congres, hebben als Eere-Voorzitter gekozen, raadt eens wie? BERGÉ, den oppersten der Vrijdenkers van Belgenland. En z'hebben met eerbied den naam vernoemd van Laurent,die zich op mtlijk ais vijand declareert van O. H. J. C. Ouders, die nog verblind zijt in de Geuzescholen, Ouders die den moed niet hebt van u uit de slavernij der Vrijmetsers los te trekken, ziet gij nu hoe de Meesters hun masker afrukken enzichtoonen hetgeen zij zij n Knechten van Peer Van Humbeeck. De Meesters vroegen ook te Brussel meer klassen, (min scholieren) grooteren trok en vetter pensioen. Gierigheid bedriegt da wijsheid en die zich verheft, zal vernederd worden. tM. Hier. Wat nieuws in de wereld, M. Daaii gaan ze daar in 't Oosten een batailleke M. Daar. Waar rook is, is vuur, zei Uilen spiegel, en 't rookt daar in 't Oosten, er zijn veel op uit om dan Turk zijn schoone Provinciën te deelen. Maar bij veel Mogendheden zit Joos in de kas, en om te vechten is tegenwoordig schrik kelijk veel geld noodig, met al die nieuwe uit vindingen van kanons en geweeren. M. Hier. Dat ze naar Belgenland komen; de Ministershebben er toch geld te veel; ze smij ten het met handsvollen op straat. M. Daar. En ligt het er te rapen M. Hier. - 'k wil zeggen, M. Daar, ze leven met 't geld, alsof aan elk graseken der weiden een goudstuk hing; miljoenen en miljoenen worden besteed aan Scholen, waar de pepitters in onverschii liggen met de broeken; en de Ministers doen maar altijd staatsscholen bou wen voor de ratten en de muizen burger en --ss». boer mag leggen en de beslagmakers leven en smullen op de kosten van ongelijk. fpiï M. Daar. 't Was te vreezen en te voor- zien, van als de Vrijmetselarij meester werd t('r\ ilfözW' in Belgenland, dat er helseh kot ging gehou- den worden ;,A-„ M. Hier. - Terwijl iedereen zooveel moeite *$MÊSaÊ heeft om bij tijds te gaan storten in d'Ontvange- rijen,terwij l er in 't Vaderland zooveel arme we- W0i vi duwen en weezen zijn, alzoo 't geld wegwerpen, 1 't is een afschuwelijke en grouwzame schande M. Daar. - De Volkeren moeten zulke les hebben om de Frama- Qonnerie te kennen. Dat is een heisch gedoen, man; ze speelt met de volkeren, gelijk de spinneweb met de vliegskes; eerst zachtjes haar draadjes spannen, flodderen en streelen en als ze goed vastzit ten, 't bloed uitzuigen. M. Hier. Ge zoudt gezegd hebben, dat de Belgen gingen verlost zijn van alle kwalen, met het liberalismus en die lramagonnerie. En ze worden maar verlost van hun geld en van hunne vrijheden 1 M. Daar- En die vrijmetselarij versjachelt de voikeren gelijk oud ijzer en lood. Hoe zijn in Italië al die kleine staatjes huu vrijheid kwijt geraakt? die zoo wel leefden onder hun Vorsten en Prinsen? hoe, in Duitschland Door die Vrijmetselarij. M. Hier. Dat is een helsche slang 1 M. Daar. 't Is de geest van 't kwaad, van den helschen Satan, die wanorde, twist en oorlog brengt, eerst jin de huizen en daarna iu de Staten. We kunnen nog wreede spektakels zien en beleven, de zaken worden ie ligt opgenomen! ziet Europa rond: overal ontstaan sekten van helschen oproer, die d'aischuwelijkste wanorde willen doeu heerschen, mei alle wet, allen eigendom ai te schaffen, alle vrijheid te gaven aan de losbandigste driften. M. Hier. Belgenland heeft ook al een leger van ontevredenen en socialisten, en laat 't onzijdig onderwijs zijn contingent leveren 1 M. Daar in den Apocalypsus staat er geschreven dat op het einde der wereld Satan zou verschenen zijn in den vorm van een beest, van 'nen draak met zeven koppen, dat die beest d'aanbidding zou vragen uie aan God alleen toekomt, dat die beest de volkeren zon verleiden, dwingen en onder de slavernij brengen... Zou die tijd nog ver vandaan zijn Peist op alles wat er gebeurt en spreek mij tons 'ne keer. Saluten de groetenis. MOEDER EN DOCHTER OVERREDEN —Ja, menschen, en verongelukt 't is gebeurd woensdag morgend, in de Noor derstatie te Brussel; twee vrouwen van Schaarbeek moesten naar Mechelen met 't convoi van 5 ure 27 iminuten; ze waren te laat en wilden toch op 't convoi springen; de dochter was er eerst en werd onder de wielen geworpen; de moeder wilde hare dochter vastgrij pen en viel op hare beurtals de trein weg was, liepen de bedienden zien; de dochter was een afgrijselijk verminkt lijk; d« moeder leeide nog, maar in den ijselijksten toestand: een harer armen en haar twee beenen verpletterd: ze kon den dag niet uitdoen.

De Werkman | 1880 | | pagina 2