öe Nihilisten, en hunne Slachtoffers. )Z( 22e Vervolg. XVII. HET LOT DES MOORDENAARS. Toen keizer Alexander den generaal Gourko in zijn kabinet riep en hem de bewaking van Rusland en van zijnen persoon toever trouwde, had die ijzeren generaal geantwoord: Sire, ik beloof u op mijn eer en op mijn leven, van het Nihilismus in Rusland uit te roeien tot in 't diepste zijner wortels. De krijgsman hield zijn woord en ging er met den groven borstel door; den dag na de moordpoging van Solowieff waren er reeds 100 Nihilisten aangehouden, waaronder de teekenmeester der kinderen van generaal Drenteln't was de franschman Bremont die het 's avonds aan de Syberiaansche kwam aankondigeneen algemeene schrik, zegde hij, heerscht onder de Nihilisten men vermoedt dat verscheide leden van 't Komiteit verdacht zijn; de beschuldigde verschijnen nu niet meer voor den rechter Tarakanof die, zelf Nihi list zijnde, de vreesachtige en onbekwamen veroordeelt en degenen vrijspreekt, op welke 't Nihilismus mag rekenen 't is nu voor de strenge en onverbiddelijke Rechters van den krijgsraad dat zij ver schijnen, en door welke zij veroordeeld worden. De SyberLansche zag wel dat de Franschman Bremont vol schrik vervuld was en een gelegenheid zocht om te vluchten maar uit St Petersburg vluchten was zoo gemakkelijk niet; generaal Gourko had 'ne lijst van al de vreemdelingen en wist bijna uur voor uur waar zij verbleven. Bremont, aangehouden zijnde, zou klappen; zij moest hem dus overhalen,en verzekerde hem dat zij een echtgenoot zocht voor de gravinne, en dat niemmand dan hij zelve die geluk kige zou zijn. Hij, van zijnen kant, beloofde de groote fortuin der Gravinne, ten dienste der Nihilisten te stellen, maar zijn vast be sluit was, van zoodra mogelijk scherreweg te doen met die fortuin, naar een ander land. Ondertusschen ging de herstelling van Fedora goed vooruit, en reeds was de dag bepaald dat zij naar het buitengoed van gravinne Tatiana zou reizen; de jonge dochter trachtte te vergeten de rol die zij als Strella had uitgeoefend, doch hield nog aan hare liberale vooruitstrevende gedachten, zooals men vele zottigheden, in Rus land zoowel als hier, noemt; ondertusschen ook werd de moorde naar Solowieff in zijn gevang ondervraagd en dagelijks op de pijn bank gelegd om te weten wie zijne opstokers en medeplichtigen waren want generaal Gourko was overtuigd dat de moord bevolen was door 't Geheim Komité dat in St Petersburg zetelde, en hij had gezworen noch dag noch nacht te rusten, totdat hij die kerelskende. Maar de moordenaar was een lomp, grof stuk, een stom werktuig der Nihilisten, die niets anders wist, als dat hij deel maakte der Ni hilisten, dat een vrouwspersoon hem 'ne revolver had gebracht, een dooske vergif, 't bevel van den keizer dood te schieten en de belofte van, na de moord, een groote somme gelds t'onvangen. Anders kwam er niet uit. Een laatste maal dus verscheen hij voor den krijgsraad, waar geen ander publiek was dan de generaals Gourko en Drenteln, de minis ter van Justicie en twee officiers, een vopr d'aanklacht en éen voor de verdediging. De beschuldigde verklaarde in den griekschen godsdienst opge bracht te zijn, maar voor mij,zegde hij,zijn alle godsdiensten valsch. Hij bekende op den keizer geschoten te hebben, omdat, zegde hij, die dood noodzakelijk was voor 't geluk der natie en de vrijma king der wereld.Medeplichtigen,zegde hij,niet te kennen en dus niet te konnen noemen. Er werd hem nogmaals gratie en zelfs belooning beloofd, als hij de opstokers noemde. Alles vruchteloos. Gourko gaf een teeken en de krijgsraad veroordeelde hem om gehangen te worden, op een openbare plaats van St Petersburg. Solowieff verbleekte, doch sprak geen woord en volgde paalstijf zijne rechters; 24 uren nadien verscheen hij in dezelfde brutale houding op het schavot, te midden eener ontelbare menigte die zich eindeloos ver in de naburige straten uitspreidde. Een groote macht van troepen bezette het pleinrond het scha vot was het een bosch van de lansen der kozakkentusschen 't volk waren talrijke leden der geheime policie gemengd, om op de wezens der aanschouwers te lezen en de plichtigen te herkennen. De veroordeelde was gekleed met een militaire kapot, en had 't wezen bedekt met de zwarte muts der gevangenen; zijn hals was bloot, zijn handen op zijnen rug gebonden en op zijn borst was een opschrift met groote lettersPlichtig tegen den Staat Als d'uur der halsrechting geslagen was, nam de beul hem bij de rechterhand en bracht hem op een verhevenheid; daar werd zijn doodsvonnis voorgelezen, een soort van lange grauwe zak werd over zijn hoofd gesmeten, hij beklom de ladder, de beul wierp hem 't strop over 't hoofd, stampte 't bankske weg waar de patient stond, en de rampzalige hing tusschen hemel en aarde. Zijn doodstrijd duurde 7 minuten en 35 seconden. 't Was Doctor Edward die het optelde en aan den Franschman Bremont deed bemerken. Arme duivel, zegde een officier die in de nabijheid stond, hij boet uit voor plichtiger dan hij. Och, antwoordde een andere officier, met generaal Gourko mogen de groote koppen verzekerd zijn dat hunne rekening algauw zal opgemaakt wezen! voor dat er een maand van hier is, wil ik Nubius, Vindex, docteur Ignotus en d'andere, denzelfden dans zien gaan. Wat peist gij er van, Docteur De docteur bezag den Franschen communard. Ze waren allebei doodsbleek. 't Is koud, sprak Bremont zijn frak toeknoppende Doctor,tot wederziens, 't is hier te koud, ik ga naar huis. Doch vooraleer wij den franschen schurk naar zijn appartementen volgen, moeten wij verhalen wat er intusschentijd had plaats gehad. XVIII. GENERAAL GOURKO AAN 'T WERK. Als de keizersmoordenaar veroordeeld was en terug naar zijne cel gebracht om er zijn laatste uren over te brengen, in den pijnlijksten doodstrijd, alhoewel zonder ziekte, Gourko bleel in 't gevang; de krijgsman had nog ander zaken te verrichten. De jood Aron zat er nog opgesloten en hij wilde hem tusschen vier oogen ondervragen. De Jood beefde als een riet, zuchtte als een lokomotief en aanriep al de aartsvaders van 't Joodsche volk,om zijn onschuld te bewijzen, maar generaal Gourko zag hem eens diep in d'oogen, haalde zijn zakuurwerk uit, legde het op tafel en sprak met sture stem: 't Is nu half elf ure, ik blijf hier tot 't kwaart voor den elven, om uwe bekentenissen en openbaringen t'ontvangen, aan mijn linkerhand ligt een bon voor i5o roebels, aan de rechterzijde, een reispas naar Syberië, waarop enkelijk uw naam en mijn hand- teeken ontbreekt. Kies nu. Genatige God! heir, Excellencie, ik ferzeker u, tat Geen woord! sprak Gourko, geen enkel woord! Dan begon het joodje na te denken en nam eindelijk het besliyt alles te openbaren:dat hij papier leverde voorde geheime drukkerij, die wezentlijk de Staatsdrukkerij was; dat een franschman, met de kasket der universitairs, de bevelen kwam geven, zijn naam wist hij niet,maar Gourko herkende 't portreten teekende aan: BREMONT dan veropenbaarde Aron ook dat zekeren dag twee rijke dames in zijn huis van kleêren verwisseld hadden, dat hij in den zak der jong ste een briefke gevonden had, g'adresseerd aan gravinne Fedora en deze woorden inhoudende V. S. Middag, 1/2, zeer belangrijk. Nubius. Gourko teekende alles nauwkeurig op en toen de Jood geëindigd had en meende de vrijheid en zijn premie t'ontvangen, klonk generaal Goufcko met de bel. Een cipier verscheen: Sluit deze man op, zegde hij, in uw geheimste cel; geel hem eten en drinken voor 24 uren en dat geen levende ziel hem nadere Daarmee trok de krijgsman naar het bureel der policie, om 't be vel te geven van Bremont aan te houden en de gravinne te bewaken; Nubius schreef haar, dus moest Nubius haar kennen; hadde Gourko het briefken in handen gehad, hij zou strenger maatregels genomen hebben, maar nu steunde alles opeen beschuldiging van den jood. Voorbij de Staatsdrukkerij gaande, bemerkte Gourko dat men er vlijtig werkte, alhoewel g heel de wereld naar't exercietieplein liep om Solowief te zien ophangen. Een halt uur later viel de gewapende macht in de drukkerij, doch nu had de tijd ontbroken, om van werk te veranderen, en bij 't zien der kozakken ontstond er een algemeenen schrik onder de letterzet ters en drukkers: eenigen wilden vluchten, anderen smeten de ga leien met geplaatste letters ten grondeer was zelfs een drukker die 'ne revolver uittrok en op den luitenant vuurde. Doch op een omzien waren zij allen vastgegrepen, d'handen stevig toegebondende ge schriften, vormen en zetsels werden in beslag genomen; de meester gast ging zich door den kop schieten, maar hij werd vastgegrepen en direkt bij den gouverneur-generaal gebracht. Zijn schuld loochenen,was nu onmogelijk: Gourko, die volstrekt de leden van 't geheim komité wilde hebben, beloofde hem dat zijn leven zou gered zij£ als hij de kopstukken noemde. De meestergast openbaarde dan, dat baron Gunterwald het hoofd was der geheime drukkerij...Baron Gunterwald,het opperhoofd eener sekte, Nihilist! Gourko kon zijn oorenniet gelooven. Nogtans,na de geheime druk kerij ontdekt te hebben in de bureelen van den Staat, mocht men zich aan alles verwachten hij zond dan twee officieren van policie, naar de bureelen van baron Gunterwald. ('t Vervolgt). KERKELIJK NIEUWS' Zondag aanstaande, doen 22 genoot schappen van St Vineentius hunne Bedevaart naar Oostakker de E. H. Scheerlinck zal prediken. De toeloop naar Oostakker en naar d'an- der bidplaatsen van O. L. Vr. van Lourdes, vermeerdert nog gedurig. Zondag, feestdag van O. L. Vr. der Zeven Weeën, en de christone Volkeren bereiden zich om den overeeuwschen en merkweerdigen feestdag van den H. Rozenkrans te vieren, Maar 't is 't EX- AARDE dat de groote toeloop der Volkeren geweest is den 14 en 16, ter eere van't H. Kruis, om zooveel mogelijk de goddeloosheden t'herstellen die dezer dagen, ter gelegenheid der Nationale Jubelfeest, door Vrijdenkers zijn uitgebraakt; 't is zeker, menschen, zulke publieke beestigheden roepen publieke straffen in, als er geen uitboeting is in 't oud Testament gelijk in't Nieuw, zien wij dat de Volkeren gestraft worden door oorlogen, ziekten en hongersnood. Den 22 dezer is te Exaarde de derde openbare Betooging, akt van uitboeting en belijdenis van't Geloof op den Tienden Dag,is 't er Prijsdeeling voor de Katholieke Zondag- en Weekscholen, in 't rijk lokaal, dat men grootendeels ver schuldigd is aan de mildheid van den edelen heer Alfred van Pottels- berg-de la Potterie; de plechtigheid is 's namiddags ten 3 ure een schoone dag zal het zijn voor al de Weldoeners en Ondersteuners der School, voor Ouders en Kinderen, voor rijk en veor arm, die t'Exaarde, gelijk o/oral, hunne liefde en hunnen iever toonen voor 't Vrij Katho liek Onderwijs, dat voor de glorie Gods, ingericht is oider de bescher ming van 't Óhristene Volk. 't Is Septemberde Kiezerslijsten worden opgemaakt en die recht heeft van kiezen, zou groot ongelijk hebben dit recht niet te doen gel den.... 't Is Vacantie; laatons werken, geachte menschen, om zooveel kinders mogelijk, aan Peer Van Humbeeek af te nemen 't zal een ge luk zijn voor dé Èamiliën, voor de Gemeenten, voor Belgenland en zelfs •en geluk en een profijt voor Minister Piet; want hoe min zielkes hij aan de Vrijmetselarij levert, hoe lichter zijn rekening zal zijn. W'hebben d'helder klare waarheid voor onswij kunnen bewijzen dat er met leugens is omgegaan, om d'Ouders te blinddoekenbij voorbeeld hoeveel Staatsmeesters zijn er, die niet gezegd en bijna gezworen heb ben: De Paus is tegen de Schoolwet niet. Welnu, 'Lr1 de Paus heeft uitdrukkelijk verklaard en geschreven dat hij de Geuzescholen moet af keuren en veroordeelen, zoo streng als de Bisschoppenom eerlijk man te blijven, zouden die Meesters nu hun woord moeten herroepen; maar ze zullen z wijgen en ander leugens uitvinden. Aan ons, van de Waarheid te doen kennen en 't arm zielken van Peer Van Humbeeek te ontlasten. Te Der.derhautem worden zondag 19september plechtig ingewijd de 7 Kapellen van O. L. Vr. der 7 Weëen. 't Is ten 2 ure; en de naaste week, alle dagen ten 8 ure Solennele Mis in de Groote Kapel.

De Werkman | 1880 | | pagina 3