Hector D'Herde. LOOPENDE NIEUWS. Op de revue deed Piet "Van Humbeeck twee en drijmaal dezelfde scholieren defileeren, om een groote kudde te heb ben, en te Wetteren is er twee keeren prijsdeeling geweest in de Geuzescholen, om 't geld op te krij gen.. Dèar, voorde Scholen, wordt 't geld verkwist, en bij zooveel weduwen en weezen van brave Staatsbedienden ziet men op een bete broods; en als de menschen bijtijds niet komen storten,'t is dreigement van Het tafelken voor de deur! Ze zeggen dat die vodde van schoolenkwest een miljoen gaat kosten aan 't Land! Grooten angst bij d'advokatender vier werelddeelen: '.In Amerika is er een vrouw die pleit! En ze kan 't zeggen! Te Vloersegem is erg gevochten en de Koning van België heeft veel chagrin; onder de katholieke Mi- nisteriën was hij veel gelukkiger; maar er zijn menschen die met weldoen niet kontent zijn. De stoomboot Oregon vaarde d'have van Angiers in, als een matroos in 't water vielmen wilde hem ter hulp snellen, maar reeds waren een twin tigtal haaien aan 't vechten voor zijn lijk. Te Banstead, in Engeland, is een leeuw uitgebroken en heeft een vrouw verslonden. Tusschen Loth en Ruysbroeck is zondag 'ne mensch die over de route ging,door den exprestrein verrast en gedood. Dito zondag zijn te Bergen twee dragers van den telegraf onder een lokomotief geraakteen dood, en de andere de beenen geplet. Ze twijfelen nu of Dobbelaere plichtig is aan de moorden van Rijs- sel't onderzoek is hem gunstig. Te Merxem is 'ne jongen van 16 jaar onder 'ne wagon gevallen een zijner ooren is afgereden en zijn Kaak gekwetst. Voerman Van Genechten, uit Gheel, heeft t'Ant- werpen in 'ne stal, een stamp van een peerd op zijn hoofd bekomen. Hij ligt in 't gasthuis. 'ne Pro cureur en twee gendarms zijn naar Thourout ge reden, omdat 't gerucht er ging,dat achter een libe rale vrouw geroepen wasGeuzinneEn 't schoonste van al, als dat volkthoop is, ze roepen Wij zijn altemaal geuzen en geuzinnenDe Justicie zou beter doen achter dieven en moorde naren te zitten. Te St. Petersburg, op de Neva, zijn een groot getal schepen verbrand. Een jonge zeedoctoor was t'Antwerpen in de Zoologie, bijna de ribben gekraakt door een groot serpent van 15 voet lang, waaraan hij een medikament wilde toe dienen. Frankrijk. De Collegiën der Jesuieten zijn ge opend door andere Priesters. Nog verscheide Kloos ters gaan uit hunDe huizen en kapellen gezet worden; dat is de drinkpenning van 't nieuw Ministerie. Zaturdag avond is te Wetteren de genaamde M. op onver wachte wijze en in volle rechterzijde getrof fen door eenen kalseisteen, wegende meer dan 2 kilos, 't Slachtoffer is weduwenaar met 5 kinders en ligt nu zwaar gewond te bedde. Men hoopt op het spoor te zijn der laffe aanvallers die, inden donkeren, de vlucht genomen hebben. Hoe men hedendaags de geuzenscholen oprecht. Te O... dicht bij Czit onder anderen op de banken een kindjen benevens zijne kindermeid deze heeft al de moeite van de wereld om het te paaien, en het te be'etten van door zijn geschrei de gansche school, (die in 't geheel wel 20 kinderen telt!), in rep en roer te stellen O wonderen iever voor den bloei van 't Geuzenonderwijs Uit MaarckeKerckem schrijft men ons als volgt: In onze buurt gaan wij dikwijls een bezoek doen bij de We Ysebaert; zij bereikt reeds 101 jaren en maanden, bezit nog al haar verstand, zij vermaakt zich somtijds ons met eenige liedjes te bezingen,onder welke er zijn van 10 comptetten; dikwijls maakt, zij nog haren fricot gereed. HOP. 1 Oct. Aalstersche 43 tot 48 fr. Pope- ringsche 80 fr.berichten uit Hersbrouck, (Duitsch- land), de handel verlevendigt. - 2 Oct. De kleine opslag duurt niet voort. 4 oct. In Duitschiand zijn de prijzen zeer laag; langs Bischwiller vooral is d'hop zeer slecht. Assche, 45 fr. de 50 k. De vreemde bloem neigt naar den afslag Kortrijk, witte Tarwe 20 a 21 Rogge 13,50 a 18,00 Bitter- peën 18,00; aardappels gele, 7 a 7,50; sLijnolie 66 fr.; Luik, Tarwe 26,50. Parloir. Ontv. 2.50 van M. J. V. O. B tot7bar 1881 en 2,50 van M. II. II. tot oct. 1881. Men raag 't niet kwalijk nemen dat verscheide prijskampen achter blijven en verscheide raededeelingen niet kunnen opgenomen worden; d'Inkwisitie levert te veel stof. Prijskamp uit Erwetegem-TJitslag. Raadsel Nr 1 Nachtlicht, No 2 Volksvertegenwoordiger, No 3 Vingerhoed No 4 Hoefsmid. 40 volledige oplossingen. Ie prijs aan IC. De Sutter Stekene, 2e prijs aan Marie Van Steen, herghe, 3 prijs aan J. B. Van ICerckhove, 4 prijs aan Ivo Christi- aens (meeste getal.) Allen gegroet door uwen toegenegen vriend LAATSTE NIEUWS. Te Brussel heeft de tamboer-major van de garde-civik zich opge hangen. Er is te Bordeaux 'ne zeekapitein veroordeeld tot 2 jaar gevang, voor wreede streng heid (jegens zijn matroozen. T'Herenthals is een groote windmolen afgebrand. De Engel- sche stooïiboot Queen Victoria is in Juni naar Calcutta getrokken en men heeft er sedert niets van gehoord er waren 5o personen aan boord en de lading had een weerde van 2,800,000 gulden. 't Spant er wederom tusschen Engeland en Tur kije; de gazetten uit Londen spreken strabant. Men schrijft ons uit Luikwe laten expres ons samenspraak achter om dezen schoonen brief te kunnen geven. Luik, den 4 October 1880. Geachte Werkman, Men klaagt van alle kanten omdat het tegenwoor dig zoo slecht gaat in de wereld men zegt't Geloof verzwakt in ons arm landeken, want de Vrijmagons willen de zielen van 't volk in 't verderf storten, door slechte feesten, voorbeelden, gazetten en boeken, en tegenwoordig vooral, met de kinderen onverschillig te maken voor God en Godsdienstwat de vaders en moeders betreft, zij houden die uit de kerken met ze 's zondags te doen arbeiden juist als of ze geen ziel hadden.Men zou zeggen, 't en is nog niet genoeg met de menschen een geheele week lang van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te doen zwoegen Zoo gaat het hier in Luik gelijk in veie andere steden van 't walekwartier. En dat is eene waarschuwing voor ODze vlaamsche werklieden, ze moeten maar niet te veel naar Luik omzien om daar werk te komen zoeken, want ik kan het U beloven. Zij en eten hier geen zoete, broodjes. Nogtans, Geachte Werkman, heeft een christen mensch tegenwoordig veel hertzeer om dienswille dat er tegenwoordig zooveel kwaad gebeurd in de wereld, daar komen toch soms ook ai oogenblikken in zijn leven die hem troosten. En gelijk 't waar is, (want het staat in de heilige Sehriftuur)dat Sodoma en Gomorrha niet zouden ver gaan zijn, waren er daar tien brave menschen te vindon geweest, men moet nu toch ook den moed niet laten zinken, en men kan met vaste hoop verzeke ren Neen, ons landeken gaat niet omzeep, maar daar zal een tijd komen dat het betert. Gij hadt hier eens moeten te Luik zijn de verledene weekdaar wierd in de Redemptoristen-kerk, rue hors chateau, een retraite gepreekt expres voor de Vlamingen door den Eerw. Pater Gallis, 's Zondags om 4 uren 's namiddags en gedurende de week 's avonds om half acht, was altijd de groote kerk, om zoo te zeg gen, stampvol. Men zag er met honderden die sedert lang de kerken meer van buiten als van binnen gezien hadden; maar een Vlaming blijft altijd Vlaming, en en de eerste lessen van zijnen Pastoor en van zijne godvruchtige Moeder, geraken nooit geheel en al uit zijne memorie. Daar stonden ^e, die flinke werklieden nog in hun werkkostuum, want ze kwamen van de koolmijnen, uit de fabrieken, of hauts-fourneaux enz. Ohze luisterden zoo aandachtig, men zag het, 'tging hun ter herte. En alles heeft doen blijken dat zij er van dezen keer goed van geprofiteerd hebben. Dat was 's avonds maar 's morgends om half zes, zag men al met honderden godvruchtigiijk de Heilige Mis bijwonen en de onderwijzing aanhooren. Die retraite werd geopend op zondag 27 september; en op zondag 3 october was het de sluiting. Dan was het waarachtig plezier om zien 's morgens om zes ure was het generale Communie, en twee priesters, de Eerw. heer Dupont. pastoor deken van de parochie St-Barthélemi, en den wei Eerw. Pater Rector der Redemptoristen, rekenden het zich tot eene eer aan die godvruchtige menschen de H. Communie uit te dealen. Die ceremonie duurde zoo raad eens bij de 3 kwartieren. Honderde mannen en vrouwen god vruchtigiijk op rang, onder het gezang van schoone psalmen en cantiquen de kerk was als een Hemel. Als er in den Hemel zooveel vreugd is voor de bekee ring van óenen zondaar en voor de volharding van zoovele rechtvaardigen, wat eene blijdschap zal daar niet geweest zijn, alsGods lieve Engelen en Heiligen daar zooveel bekeerde zondaars, nevens zoo talrijke brave cnristenen hebben zien neêrzitten aan de H. Tafel! 's Avonds kwam Mgr. Warblinxs, vicaris generalis van zijne doorluchtige hoogweerdigheid Mgr., Ooutreloux, de sluiting bijwonen. Eenieder weet wat groot belang hij in het welzijn van zijne taalgenoten stelt. Na hun een hartelijk woordje te hebben toegevoegd, gaf hij hun plechtig den zegen met het Allerheiligste Sakrament des Outaars. Nu was de kerkte kleinen men was ver plicht er een groot getal op het koor te laten. Zij had den reeds gedurende de week schoon gezongenmaar dan vooral kon men hooren hoe de geestdrift was ten top gestegen, 't Lof was prachtig, vooral de Tantum ergo, dooral de aanwezigen gezongen. Gij hadt moe ten zien en hooren, hoe hartroerend het was, ais al len gezamentlijk met den E. P. Gallis, voer eeuwig hunne opdracht deden aan Jesus, Maria en Joseph, belovende hen getrouw te blijven tot ter dood toe.Elk was getroffen maar ook eik was zoo blijde en opge ruimd van gemoed dat het op hun gezictit te lezen stond. Ge moet dit in acht nemen Z hadden een ge zuiverd geweten, eene goede consciëntie, troost in 't harte en nieuwen moed om de lasten van hunnen staat geduldig te verdragen. Ook allen hebben het vast voornemen gemaakt van in het vorvolg zonder man- keeren alle zondagen o'm 4 uren - in de Viaamsche vergadering te komen om daar te zingen, te bidden en het viaamscff sermoon te hooren. En zoo zullen zij meer en meer ieeren waar 't ware geluk te vinden is. Nota bene: Wij rekenen er op dat er in 't vervolg niet een Vlaming of taalgenoot naar Luik zai komen wonen of hij zal eens komen zien naar de Vlaamsche Vergadering die iederen zondag piaats heeft om 4 uren 's namiddags. Eenieder kan daar lid vari worden: 'tis in de kerk der Paters Redemptoristen, rue hors chateaugemakkelijk om vinden MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe Rogge Mastel uin Haver Hoppe (I880) Aardappelen,r. - w. Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo fr. 25 25 - a 27 19 a 21 5o 21 a 23 19 a 26 o42 aoi8 07 5o a o8 5o 0 a 08 18 a lo 36 2 45 a 2 63 4 a 5 25 23 5o 25 GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. Masteluin Rogge Boonen Aardappels Boter per kilo Eieren per 25 Vlas per kilo NINCVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 25 Rogge, 2 0 Aardappelen, o7 Boter, per 1/2 kilo 1 4o LC KEREN, 's woensdags. Tar e n.p.105 1. 21 23 Ro je 105 1. 15 5o 16 75 Ga stn 1051. 13 25 14 5o H ver 1591. 13 - 14 5o ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 2o 25 22 Haver«159« 13 13 00 Boter per kilo 3 3 63 Kemp per 11 kilos 08 17 08 71 EECLOO, 's donderdags. 24 5o 2o 75 17 26 o7 - 3 2 1 27 21 08 1 55 Witte tarwe Roggo Haver 26,- 2o,5o 18,- Boter 2, 9o a3,lo Eieren 2,3oa 2,54 S'l'. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters fr. "d2 Poldertarwe 2o Rogge 15 25 Boekweit 15 Haver 14 00 Duivenboonen, 22 Erwten 19 00 Vlas, 5 6c Aardappelen, o7 5o boter, - 3 36 Koei, 100 bussels, 49 - Eieren per 26, 2 27 MECHELEN. Veemarkt op Neckerspoa 67 stuks inlandscb ras. Van 22o tot o30o. 5o3 hollandsch ras. Van 295 tot o7oo. Binnen de stad. 18 stuks inlaridsch ras, van 19c tot 285. 086 stuks hollandsch ras, van 2co tot 375. KORTRIJK, s maandags. Aardappels, gele, fr. o7,—ao7,5o roodó - o6,5oao8 Boter j.bir 1'2 xilo .- 2,oUa02, 1 Koolzaadoue,103ü.> 66,5o Lijnolie, 105 k. DÈNDERMON DE Witte tarw Rogge Boekweit Vlas per kilo Kemp Boter per kilo Eieren per 25 Aardappels 63,75 s maandags 25 a 26 ly a 21 - 22 - a 23 00 1 60 a 1 80 0 97 a o 98 3 00 a 3 15 2 5o a 2 7o 08 a Oo 00 ROESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 28 75 Roode dito, 24 5o Rogge, 2o 75 Haver, 18 25 Paardeboonen, 25 5o Aardappelen per 100 kilo, o5 75 Boter per kilo, 3 65 Eieren per 25, 2 65 ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 35 5o 2 - 33 So Rogge bloem 35 fransehe 34 50 duitsihe 33 5o maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: oo2 stieren, 0,öo e. 182 ossen, 0,82 tot o,9o 13o koeien, 0,65 tot 0,7o o21 kalveren, o,95 tot 1,03

De Werkman | 1880 | | pagina 4