ijanden, die hem geenen eerbied betoont enz., niet meer meester noemt maar Van der Maeien. (Welk. schelmstuk toe! 't schavot naar Baarde- gem, om dien Schepenen te halsrechten Van materieële drukking weet hij niet; de Pastoor heeft hem willen overhalen, doch bood veel min als hij nu heeft. I)e menschen zijn hem komen zeggen dat meri wei nig leert inde Pastoorsschool. (Er wordt opgeteekend, dat men schier niets leert.) Is er iets veranderd in uw school vraagt do President en getuige V an der Maeien antwoordt neen hij leert (tegen 't gebod der Kerke lijke Overheid!) den Catechismus, zonder uitleg vroeger ging hij er dieper in en leerde zelfden Mechelschen Catechismus. Is er niets gebeurd den 4 Juli,in de kerk? Ja, de Pastoor heeft gepreêkt dat men gemakkelijker vergiffenis kon geven aan onkuischaards en vloekers dan aan ouders die hun kinders naar slechte scholen zenden. Is er op u persoonlijk gepreêkt Wel! direkt nietmaar elk verstond toch dat het op mij was de Pastoor preekte van menschen die gevaarlijker zijn dan andere, omdat zij afkemen met een schoon uiterlijk, met bevallige manieren, die talent bezitten, geleerd zijn, en schapen met wolvenvellen, enz.; dit was op mij. Getuige teekent zijn verhaal en nu verschijnt Lemmens J. B. Staats- meester te Opdorp; hij was op d'inhaling des Pastoors en heeft die woor den hooren uitspreken; z'hebben hem geschokt. Ondervraagd over Opdorp, zegt hij, dat zijn school gevallen is van 140 tot 19; dat d'H. Sacramenten aan zijn Familie geweigerd zijn, dat de kerkelijke straffen uitgesproken zijn; dat er veel kinders op straat loo- Sen omdat zij geen vertrouwen hebben in de katholieke school. Zekere 'uder is bij hem geweest, aan wie do Pastoor gezegd had, omdat hij zijn kind uit de Staatsschool niet wilde trekken Ik zal u tot inden grond ruïneeren Lemmens Ch., hulponderwijzer te Bug^enhout, was ook te Baarde- gem en heeft den Burgemeester hooren zeggen Ik verklaar in naam van g'heel de Gemeenteraad dat, enzoovoorts. Me Frans Verhaeven, geboren Van Malderen, landb. te Baardegem, weet niets, doch eindelijk, geholpen zijnde, zegt zij gehoord te hebben van Onderwijs en droef Ministerie dat wij beleven. Nu verschijnt de Burgemeester van Baardegem, Fr. Van Langen- hove d'Ink wisiteurs zijn zoo haastig hem onder handen te nemen, dat zij vergeten hem den eed te doen afleggen. M. de Burgemeester, zegt de President,gelief ons te zeggen wat er is van de Redereering die gij uitgesproken hebt over drij maanden, bij d'inhaling van den Pastoor? M. ik heb mij daaraan verwacht;eenige van mannekes, van dieon- dermeesterkes hebben er dien avond zelf in d'herbergen meêgeloopen. We vragen u dat niet; we vragen maar uw redevoering. C'est ga 'k meende dat goed uiteen te doen ik heb, gelijk mijn plicht was, den Pastoor verwillekomd on gezegd van de Prochie in vrede te houdendat is al 3 maanden gebeurd. We gaan uw geheugen verfrisschen de aangeklaagde zinsneden worden hem voorgelezen; hij loochent van 't Ministerie genoemd te heb ben, maar weet juist niet meer wat er in den discoers stond. De V. Dat is aardig dat gij alles vergeten hebt, terwijl d'ander het nog zoo wel weten Dat wist ik M. vermits die fieskes daarmeê denzelfdan avond rond- geloopen hebben. (De Burgemeester wordt van de 3 Representanten bijnaden neus afge beten; men roept dat hij moet betamelijker zijn; eindelijk zegt hij don diskoers afgelezen te hebben en niet juist meer te weten wat er in stond; hij had hem niet geschreven, maar zijn zoon, die philosoof is to St. Ni- kolaas). Nu komt het op de scholen; de Burgemeester zegt dat hij zich weinig met d'officieële school bezig houdt, terwijl hij daar schier niets te zeggen heeft; M. Lippens werpt hem een waterduitsche saluade naar 't hoofd de Burgemeester zegt dat hij ook nog in de katholieke school niet ge weest is, terwijl het klas was. Ondervraagd over den Meester zegt hij, dat de kinders met moeite in zijn school te krijgen zijn, dat hij, voor de wet van 1879,dikwijls klach ten ontving, meermaals den Meester vermaand had, als vriend; de Bur- gemeester haalt 5 gevallen aan van mishandeling der scholieren, wier 'uders bij hem zijn komen klagen; hij heeft dit niet aangeklaagd, omdat hij voor de moeielijkheden en processen niet is. (Terwijl de Burgemeester afgeeft, staat Van de Maeien onder't Publiek te dansen van koleirehij wordt teruggeroepen en nadat den Burgemeester nog 2 gevallekes heeft aangehaald onlangs ge beurd, wordt de Onderwijzer aanhoord en roept dat hij al die feiten loochent, stellig loochent,dat hij zijn reserven maakt om den Burge meester te betrekken, dat liet getal zijner leerlingen, 23 waaronder 6 van barreelwacliters, bewijst het vertrouwen dat d'Ouders in hem hebben. Nooit, roept hij verontweerdigd uit, heeft de Burgemeester mij mogen vermanen De Burgemeester houdt zijn gezegde staande. 't Is rond 6 ure. De getuige is E. H. Verhofstede, Pastoor van Baar degem; hij verklaart niet al te veel dien willekom gehoord te hebben, er was veel gedruis van 't Volk, doch hij heeft verstaan dat de Burgemees ter hem in alles zou geholpen hebben, voor 't goed der Parochie, en ook niet ten achteren gebleven voor 't Onderwijs, ook dat de Gemeenteraad eensgezind was, om den Pastoor te helpen in zijne zending. Verders verklaart de Pastoor, op zijn pastoreel bezoek, vernomen te hebben dat een Staatsbediende zijn kind naar d'officieële school zond uit vrees van zijn brood te verliezen. (De zitting wordt gesloten; de Inkwisitiemannen zetelen dijnsdag te Kruishautem, woensdag te Aalst en zeilen dan naar Oudenaarde). Zitting van i3 October. (Weinig volk; men begint ten 8,40 m.) Eerst komt de Staatsmeester Van den Berg, van Aalst, déclareeren over de zaak van Hofstade 23 augusti 1879; over het zingen en dansen in St Cornelis. Hij verklaart stellig dat Donatus Matthys de deur toedeed, om het gevecht te laten beginnen en hen over te leveren aan de bende aanranders!!! (Hofstade, wat zegt ge daarvan)? getuige krijgt 4 fr. g. J. B Singelyn, meester te Erembodegem, klaagt 't Gemeente bestuur aan, en bijzonderlijk den Burgemeester, van het kosteloos onder wijs ingekrompen te hebben; er wordt niet genoeg gewerkt aan zijn Paleis; er wordt hem niet bijgelegd voor de niet meer komende betalende eerli-ngen; hij heeft min kolen gehal en geen prijsboeken; er wordt ge drukt Goor 't Armbureel, dit is algemeen bekend, doch hij weet maar éen feit, Pieter Callebaut; d'ab- solutie is hem en zijn Familie geweigerd (dit zeg gende, grimlacht hij tegen de kopstukken der Geu zen, om en 'ne vlasdank van te bekomen dan worden, 10 minuten lang, de Biechtvaders be schuldigd, bij Geuzen die misschien in geen 25 jaren te biechten zijn geweest! Is er iets verach telijker!!! De Kerk die bestuurd wordt, door hare doodsvijanden! de kat die 't vleesch bewaakt!!!) 3. V. Van Woensel, 24 j. oud, onderwij zeres te Erembodegem, klaagt over den Burge meester dat hij 2 dagen gewacht heeft om de stoven te doen plaatsen't Kon op een half uur gedaan zijn (dit praatje over 't stoofplaatsen duurt een halfuur); dan zegt zij ziek geworden te zijn door de schuld van Burgemeester en Sekretaris, die haar verweten hebben en onbeleefd zijn ge weest. W' L. De Coninck, van Erembodegem, is te biechte geweest bij M. den Pastoor, heeft d'abso- lutie gekregen en is de communie gewoigerd, door den Onderpastoor Coequyt, omdat haar dochter in de gemeenteschool was: ge zijt gedoemd, zegde hij, van de Bisschoppen en ga zijt uit den band der H. Kerk. (Ze wordt voor die aanklacht vriendelijk beionkt van d'heeren Inkwisiteurs). 4. Docteur Verleysen, Burgemeester te Erembodegem, verklaart dat de uitgeschrabde scholieren geen kinders van behoeftige menschen waren, maar meestal van kiezers; de scheidsmuur is niet hooger gemaakt, omdat er geen geldmidde len waren; Burgemeester Verleysen zegt dat hij, wei bemerkingen maar geen verwijtingen aan de Onderwijzeres heeft gedaan; over de stoven, zegt hij, dat hij dadelijk na de vraag order gegeve heeft de stoven te plaatsen (als er een Staatsma' dam komt, voor eenige gedwongene scholi.u'kes' g'heel de prochie zou zeker moeten te been zijn, t'haren dienste, d'historie van die stoof duurt twee uren). (1). (1) Al de woorden tusschen twee haakjes zyn onzb beme kingen Da Redaktib AALST. Het getal scholieren der Katho- iioke Scholen is vermeerderd; de Mis van den H. Geest werd gecelebreerd donderdag 7 october de St MartenskerK was vol volk; de E. H. Colhn preêkte en moedigde 't Volk aan, om standvas tig te blijven, en alle oproerigheden te vermijden. Alsdan zal de zegepraal schitterend en troostend zijn. De Zaligmaker is al lijdende tot de victorieuce Verrijzenis gekomen; wij ook moeten denzalfden weg inslaan en trachten zooveel vervolgers moge lijk op den goeden weg te brengen. Van niemand is er te wanhopen; de goede moordenaar was zeker een slechte mensch,slechter als 't grootste deel der Geuzen, en hij werd nogtans in genade ontvangen en ten Paradijzegebracht. De St Josefskerk rijst prachtig in d'hoogte wij recommandeeren de lotjes van don Tombela, 1 fr. 't lot. Zou bet waar zijn dat op verzoek van zekere katholieke burgemeester en provinciaal raadslid, het muziek waai van hij voorzitter is, de prijsdee- ling der offlcieele school heeft moeten opluisteren? Zou het waar zijn,dat diezelfde heer burgemeester bij eene katholieke schoolmeesteres heeft geweest aandringen het officieel onderwijs op hare geboor teplaats bij to treden Is dit waar, maar wij gelooven het nietde grafmaker kan dien man geen lint geven dat groot genoeg is!!! Maar ka thoiiekc burgers, wat denkt GIJ daarvan?— Is het waar, waar gaan wij naartoe ZELE. Verleden vrijdag, den 8en dezer, is de heer Gesar Bosteels, van uit de bakkerij alwaar hij gezond gewerkt had, in huis willende komen, gevallen en schielijk overleden; en za terdag nadien heeft men het lijk opgevischt van Pieter DeKimpe, waarschijnlijk zal hij be dwelmd van zijn weg geraakten in den gracht gevallen zijn; het oudste zijner kinderen dat naar hem ging zoeken en hoorende zeggen er is daar een verdronken mensch gevonden,riep al weenende uit: Ach! het kan mijn vader zijn, en was met de toegesnelde menigte ter plaats gekomen alwaar het kind zijns vaders lijk erken de, De droefheid der weduwe met haar vijf kin deren is onbeschrijfelijk LAATSTE NIEUWS. D Inkwisitie heeft dijnsdag gezeteld te Cruyshautem d'heeren Pastoor, Onderpastoor en Onderwijzer van No- kere, werden voor de Bank geroepen, omdat er in hun gemeente geen enkel leerling in d'offi- ciëele school is. Er is krachtig en deftig ge antwoord. Meester Lippens lag gelijk een ziel 't vagevuur, omdat er Catechismussen verdwe nen zijn uit de Geuzeschool.en in de Kamer ver klaarde 't Geuzendom dat de Catechismus een allerzedelooste boek is Knoopt dat aaneen De Staatsmeester van Nokere heeft 1200 fr.,huis enz. hij vraagt 1800 en 100 fr. om den Catechis mus te leeren aan zijn schoolbanken. Woensdag achternoen is er geen zitting ge weest, met dat sieur Lippens voor eenige dagen door den Keizer van Pruisen is binnengeroepen; en zonder Lippens mag er geen zitting zijn het is nu wederom woensdag aanstaande. -• En om op serjeuse dingen te komen,d'hop blijftrond 45. 23 45 25 MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 27 a 28 Rogge 2o a 21 Masteluin - 21 - a 23 Haver 17 a 21 Hoppe (18So) o4o ao47 Aardappelen,r.o7 a 08 w. 0 a Boter per 3 k. 08 53 a lo 53 Eieren "25 2 04 a 2 8o Vlas per 3 kilo 4 a 5 25 GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 28 5o Masteluin 22 5o Rogge 17 5o Boonen 26 5o Aardappels o7 Boter per kilo 3 Eieren per 25 2 Vlas per kilo i NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 23 27 Rogge, 2o 21 Aardappelen, o7 08 Boter, per 1/2 kilo 1 Jo 55 IJ KEREN, 's woensdags. Tar e n.p.1051. 21 23 Ro je 105 1. 15 5o 16 75 Ga st n 1051. 13 25 14 5o II ver 1591, 13 - 14 óo ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 2o 25 21 5o Haver-159 13 i4 Boter per kilo 3 27 3 63 Kemp per 11 kilos 08 17 o9 25 EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 26, Rogge 2o,5o Haver 18,— Boter 2, 9o a3,lo Eieren 3,3oa 2,54 ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters fr. 22 Poldertarwo 2o Rogge 15 25 Boekweit - 15 Haver 14 oo Duivenboone», .22 Erwten 19 oo Vlas, 5 6» Aardappelen, o7 5o Boter, 3 36 Hoei, 100 bussel?, 49 Eieren per 26, 2 27 M ECHEL EN. Veemarkt op Neckerspoe 67 stuks inlaudsch ras. Van 22o tot o36o. 5o3 boilandseh ras. Van 295 tot o7oo. Binnen de stad. 18 stuks iniandsch ras, van 19e tot 285. 086 stuks hollandsch ras, van 2co tot 375. KORTR1JK, '3 maandags. Aardappels, gele, fr. oo,—aoo, roode Boter j-ei 112 kilo Koolzaadolie,103 s. Lijnolie, 105 k. DENDERMONDE Witte tarw Rogge Boekweit Vlas per kilo Kemp Boter per kilo Eieren per 25 Aardappels o7,5oao8 l,67a0l,96 69,- 66,— s maandags 26 - a 22 - a 22- a 23 1 6o a 1 0 97 a o 2 7o a 3 2 5o a 2 08 a Oo 00 8o 2o 520 oo ROESELAERE, 's dijnsdags.— Witte tarwe per 100 kil. 24 75 Roode dito, 24 5o Rogge, 2o 75 Haver, 18 25 Paardeboonen, 25 5e Aardappelen per 100 kilo, o5 75 Boter per kilo, 3 65 Eieren par 25, 2 65 ANTWERPEN. Middelpryzen per loo kilogr. Tarwe bloem, int. Ikwal 35 5o 2 33 5o Rogge bloem 35 - fransche 34 50 - duits The 33 So maandag werctun ter veemarkt verkocht per kilogram op voet; oo9 stieren, 0,65 e. 153 ossen, 0,8ototo,9o 117 koeien, 0,7o tot 0,75 o44 kalveren, o,94 tot 1,02

De Werkman | 1880 | | pagina 4