Piel Van Humbeeck. - Sinle Pieler en Pieljen de Dood. is van menschen, die met hunne huisgenoten naar de naburige vrije grenssteden trekken, om het H. Vormsel te vragen, en van d'ander Sacramenten bediend te worden. Er zijn er die 3, 4 dagen opschui ven, om tot den Biechtstoel te kunnen naderen. "Want de kerkver volging in Pruisen heeft honderde parochiën aan hunne zielzorgers beroofd.... En totdaar zouden z'ook ons vrije Belgenland willen bren gen.... Ge ziet wel, menschen, hoe er tegen't Geestelijk wordt ge schreven en gesproken, omdat de Priesters hunne plicht doen en Gods Kerke verdedigen, nu dat zij met zulke hevigheid wordt aan gerand. Ze zouden zeker met d'handen gevouwen, de Kerk moeten zien afbreken, en de Christene Jeugd vergoddeloozen JANTJE VAN LIER, IS HIER Ja,geachte menschen, luistert en leent uw attentie naar dees eerste compleet't is devoisvan hij heeft gaten in zijn leerzen ge zult er in zien wat de geuzen uitvinden om de Belgen te plagen;.maar ge moet dat niet zien; g'hoort en gij voelt het, of ge zoudt een vel moeten hebben, dikker als dat van den olifant van Assyrië, die 700 jaar oud was, en die niet gewaar werd als er een gewicht van 5000 pond op hem viel. Hoort nu't gezang en 't. compleet is een nieuw machien Alweder uitgevonden Tot plaag der vrije liên, Gelijk gij hier gaat zien Wij zien het heden varen, Dat geuzen- komiteit; Het durft den dwang besparen En straft de liberteit. Och Heere! arme Belgen (3 maal. Straft de liberteit En is dat niet waar, geachte Omstaanders? Wie heeft er in de stad Antwerpen aan 200 arme menschen hun ziekekaart en hulpboek sken afgenomen? wie heeft er overal op de werkende Ouders gedrukt, gelijk een wreed gedierte? wie heeft er in den winter van ge passeerd jaar, Ons Heer mag ons van zulke winters bewaren, menschen, er is iets afge zien, en in plaats van 't Volk t'helpen, wie heeft 't Volk afgebeuld? Zijn 't de geuzen niet? Durff er iemand anders spreken, 'k leg afïrontelijk mijn viool neèr.... Anders ga ik voort tot het tweede compleet Ze gaan in ploeg van drij, Ons Belgenland doorloopen Ja, menschen, d'ergste geuzen uit de Kamers, d'hardnekkigste, die hun verstand verkocht hebben aan den zwarten Nikker aan 't machien zijn er 21 gespannen en z'hebben zich in ploegen van drij man, in de steden en prochiën verdeeld, om 't vrij Onderwijs te be vechten en de Pastoors en katholieke Burgemeesters den duivel aan te doen. Ons Belgenland doorloopen, Gendarmen zijn er bij, Tot hulp der geuzerij; En komt gij u vertoonen, Als Vrijdenker en Geus, Wilquet zal u beloonen, Ge zijt van zijnen keus. Och Heere! en ze noemen (3 maal) Dat de liberteit 1 Ja, menschen en geachte vrienden, 't is ongeloofelijk, 't is niet ge zien van als de wereldstaat hetgeen nu gebeurt in ons Belgenland 1 En dat op't jaarvan den Nationalen Jubilé! Ach, indien Leopold us zijnen peé nog leefde, 't en zou niet gebeuren Er valt te lezen en te bidden voor 't Vaderland, menschen, want er zitten kadéeen aan t roer, die 'k niet geerne in mijn huis zou zien En wat is er niet te vreezen als zulke trawanten meester zijn van de kas, meester van wetten te maken. Ik ga voort met 't derde compleet, alwaar gij zult zien hoe al degeen die't Geestelijk en't Katholiek beschuldigen en willen besmeuren, ontvangen worden gelijk suikernonkels, terwijl dat d'heerenT'astoors, Burgemeesters, Schepenen, Armmeesters en ander deftige personen daar ondervraagd worden als schelm en dief. Hoort Ze vragen onder eed, En wat is 'nen eed, menschen, voor iemand die noch aan God, noch aan zijn gebod gelooft? en inderdaad, t staat gedicht, luistert Ze vragen onder eed, Aan die God zelf verzaakten, En die steeds zijn bereed Voor alles helsch en wreed Gij, Pastoor, die uw plichten Voor God en 't Volk verricht Gij staat daar als betichten Voor een boos geusgezicht. Ze gaat, die Inkwisitie (3 maal) In den Biechtstoel zelf. En is dat ooit gehoord Als de Sacramenten nu niet meer geëer biedigd worden! Als de Priester moet rekening geven over 't geven of weigeren zijner absolutie! Maar daarin zullen ze niet lukken Al de Geestelijken, tot heden ondervraagd, hebben geantwoord 't ge heimder Biecht is tusschen God en ons En waarom gebeurt dat, menschen Waarom doen de geuzen en vrijmetsers dat? Om de Biecht in verachting te brengen, om de menschen in hert, ziel en gemoed te bederven en te verbeesten... En hoort nu hoe de Burge meesters en ander treffelijke Personen behandeld wordenhoort, 't is't vierde compleet Het geuzen-mekaniek. Doet Burgemeesters komen, Verschijnen in 't publiek, Voor de schoolmeesterskliek, En was eik niet aan 't loopen, Als een Staatsdamme schreef, Ge gaat het hier pekoopen. Lippens geeft u een freof. Ja, Belgen, tot uw schande, (3 maal) Zoo is 't Vaderland. En dat is ezien en geproveerd, t'Aalst, te Kruishautem, te St Gil lis, te Audenaarde, te Brugge, waar d'Inkwlsitie gezeteld heeft. Ze willen d'agenten van Pieter Van Humbeeck, Pastoor en Burgemees ter maken. En wat gebeurt er,wat hebben wij g'hoord vanVleckem? Als de Staatsmeester kwam zeggen: Ik heb 6 sermoenen van M. den Pastoor gespionneerd en opgeschreven,hij kreeg 'ne vlasdank;en als hij zijnen Burgemeester zoo zwart kwam maken als een inktflesch, hij werd van de geuzen in de wolken verheven; maar hoe meer ver heven door de geuzen, hoe dieper gezonken bij 't volk hoort nu 't compleet 5 en 6; 'k zal z'achtereen laten volgen om aanstonds defait de liêkes te beginnen verkoopen; 5 centiemen, 'ne civiele prijs ge vindt er ook 't lied van de wreede moord in Holland; de moordenaar is ontdekt,'t is zekeren Dejongh, oud-militair; indien hij vroeger, maar éen dag, knecht of portier in een klooster geweest ware, al de geuzentrompetten zouden blazen zonder einde; nu zwijgen zij 't is maar om u te bedieden, hoe onrechtveerdig die menschen zijn maar wat wilt ge van menschen die te biechten gaan bij Voltaire en alsraad ontvangen: Liegt! liegt maar stout en onbeschroomd! Er zal toch iets van overblijven Dan staat er nog op,maar die koopt,zal zien; de groote zaak is d'Inkwisitie der Geuzen, en ook de groote schande voor onze eeuw. Attentie, en met oorlof, menschen, com pleet 5 en 6. Hebt gij met geld en goed, Vrije scholen helpen bouwen, Verschijnt algauw, maakt spoed, Dat men uw hert doorwroet Maar die het geld verbrassen, Van arm en van rijk, Den Volksbeul, de Judassen, Ze krijgen hier gelijk Och menschen, wat een schande (3 maal) Voor ons Belgenland Als wij dat geusmachien Met aandacht eens beschouwen, 't Is schande het te zien Bij vrije witte liên Ga weg naar wilde streken Gij, geus met uwen bucht; Uw rijk zal men afbreken, Want groot en klein hier zucht; Och Heere, van de geuzen, (3 maal) Redt ons Vaderland. En nu a l'attaque a l'abordage Er wordt verkocht. Piet Van Humbeeck. Wie za dé. gepaasd liên! jounges toch; ik Brisseleer, avekoot en kornel der garde-snik, ik ben geworden Minister van 't Onderwijs! Ja, ik Peeje Van Humbeeck k ver schiet-er zelfs vanmijn schoupkes zijn binnenrekent en telt ééns, op uw vinjeren 20,000 fr. 's jaars 2 duizend stukken van 5 fr. zon der de geblesseerde een splenterniew paleis tot mijn gebruik, vuur en licht, méebels gelijk bij den duk d'Arenberg; qu'es que je vous, menschendorveer zou 'nen boer nog eens van zijn peerd komen, en 'ne mensj van versand geus worden. Ziet ge gij Peetje Van Humbeeck daar zitten aan zijn tafelalle dagen van 't beste dat er op de gèzzemerkt komt, visch, vleesch, gebakken, wijnen in keus en abon- dancie!... En mijn macht strekt ver'k sta aan de de slinken hand des Keu- nings'k heb in alle pro- cliien ten minste éenen sentinel, die mijnen wil moet doen en mij alles moet overbrengen. Die senti nel-schoolmeester wordt wel betaald, maar hij moet in"t gareelEnavantdeux! gauche! droite! precies gelijk d'armées.... 't Is d'arraée, schrijven de gazetten klerikaal, 't is d'armée van d'Helle.... Awé, en wat nog Zijn wij niet te schoon en tewrootom te gelooven gelijk de boeren en gelijk 't vrouwvolk? Alia, alia, die superstitie moet weg 'k heb het t'Antwerpen gezegd en mijn woord houde ik: ik zal niet rusten of 't kadaver van 't Chris tene Geloof moet den nut in! Ja, dat zal ik doen, ik. Pietje Van Hum beeck, met mijn sentinels.... Maar, wat hoor ik? ei!.... 'ne geest, een spook! 'né weêrkomenden! Dat is aardig! ik ben zoo kloek en fel en eiken keer dat er een van ons mannen sterft, 'k gevoel daar een krawietteling aan mijn hart; 'k ben benauwd van opeen kerkhof te gaan; Och God! 'k zal er nog een flakonsken op zetten!.... Maar, er is toch iemand! misschien Inspekteurs; maar die mannen moeten bellen als z'hier komen! dat volk wordt t'hooveerdig; dat is klein van afkomst en dat komt hier in mijn Paleis of z'er scherliugs op zaten met een rente! 'k zal daar order aan stellen, aan die veugels!.. Ei, ei. ei... 't Is, 't is! 't is.... Sinte Pieter komt binnen en slaat met zijn sleutels op tafel, dat Peer Van Humbeeck, mes en fourchet laat vallen! 't is, zegt hij, 't is Sinte Pieter, die u eenige woorden komt zeggen; 'k ben beschaamd van uwen Patroon te zijn!... Nu.tot daar toe, geen koorn zonder kaf, en geen weide zonder molhoop! 'k Heb van mijn leven ook gedwaald, maar zijn ziel verkoopen voor geld, dat is nu toch al te miserabel... En hoort man, ge spraakt daar van de Christene Kerk te verdelgen, te beo-raven; luistert goed: de Kerk was nog maar in 't begin, Nero en de Romeinsche Keizers hebben 300 jaar gelogen, gelasterd, ge moord gebrand, geprocedeerd; en als Nero en zijn volgelingen dood waren', de Kerk stond kloeker als van te voren.... Hoort en Luistert, Van Humbeeck en zeg het voorts, overal: Ge kent den toren van Antwerpen; welnu, gaat uws gezevenen ministers, met uwen kop tegen dien toren stooten, en als g'hem alzoo omverkrijgt, probeert dan om 't Christene Geloof te verdelgen. Piet Van Humbeeck. Ai, ai, help! water! azijn! 'k val kwalijk!.. En wie is daar nu nog! Is 't vandaag den dag der spoken! slaapt de schildwacht buiten?

De Werkman | 1880 | | pagina 2