Stlegt&ms uit 0t ©itlis tüaas: Kerkvervolging in Frankrijk -^2ZS*i(iXS!£.s=ï*-i BUENOS-AYRES, 18 October. In de provincie Buenos-Ayres heeftop 18 september een verschrikkelijk sneeuwstorm gewoed; 700,000 koeien, 25o,ooo peerden en 5oo,ooo schapen verloren in dien storm het leven. Zondag heeft de policie, in de Nationale Tentoonstelling, een knaap aangehouden van i3 jaren oud, en die in het bezit was van een aantal gestolen voorwerpen, onder andere van drie geldbeugels, welke eene nog al aanzienlijke som inhielden. De jonge diefis ter beschikking gesteld van den prokureur des konings. Men schrijft uit Wetteren: Het schijnt dat het grootwild zich in onze streken begint te vestigen. Eenige dagen geleden schoot M. De Moerman, van Harlebeke, eene ree in de bosschen van Oos- terzele; zaterdag heeft M. Stas de Richelle een prachtigen reebok geschoten in de bosschen van M. de Potter d'Indoy, te Oordegem. Zondag voormiddag heeft een brand, eene schuur met alles wat zij bevatte, in assche gelegd. Zelfden dag 's avonds, is de ge naamde D. W. door eenen voorbijrijdenden trein gedood. Men zegt dat er, gedurende den omloop te Heule, behalve de twee slachtoffers Cocquyt en Duyck, nog vijf of zes personen ge" kwetst werden. Het gerechtelijk onderzoek duurt nog altijd voort; tot nu toe heeft men niets ontdekt ten laste der katholieken. Vrijdag begaf het meisje M. Lemonnier, van Leuze, zich naar haar werk, toen zij eensklaps op straat werd aangevallen dooreen slotmakersgast, A. Francois, die haar bij middel van een hamer, een hevigen slag op het hoofd toebracht. Het meisje viel op den grond, en Francois bracht haar nog een tweeden hamerslag op den arm toe. MLemonnier is aanstonds naar het gasthuis moeten ge bracht wordenhaar toestand is zeer bedenkelijk. Wat den misda diger betreft, deze is aanhehouden en naar de gevangenis te Door nik gevoerd. Naar het schijnt was zijne vrouw jaloers op het slacht offer, en beleedigde zij deze op allerhande manieren. M. Lemonnier diende eene aanklacht bij de policie in, en daarop zou Francois ver klaard hebben, dat hij zich op het meisje zou wreken en haer ver moorden. De oudste Jesuiet van België, Pater Vercruysse, is te Brussel overleden hij was 84 jaar oud, en had den tegenwoordigen Kardi- naai onder zijne leerlingen geteld; zijn insgelijks overledenden broeder van Conscience, chef-garde bij St-Glllisen de oud-Minister van Victor-Emmanuel; even als ziijnMeeste.,,» m," tot de Kerkterug- gekeerd, en heeft de HH. Sacramenten ontfangen. Aardig VOEDSEL. In zeker dorp van Friesland waren veel branden in stallen geweest, waarom de Burgemeester deed bekend maken, dat het vee niet mocht gevoederd worden met opene lampen en brandende cigaren, maar met geslotene lanteernen. In t Walenkwartier hebben sommige Geuzemeesters geklaagd dat de Pastor hen 's zondags voor de mis te veel of te weinig be sproeit met wijwater. Op hunne vraag zijn de Ministers bijeenge komen, en hebben gedecideerd dat er voortaan in elke kerk een wijwatermeter zal geplaats worden om de hoeveelheid wijwater te meten. Zaterdag, 16 October, zijn op zijn onverwachts aangevallen en gesloten al de kloosters der Bar- nabieten en der Karmelieten; in g'heel Frankrijk zijn de kapellen van die Ordens gesloten en toe- gezegeld en de Paters uit hun Huizen gejaagd; de verontweerdigingis groot bij al de Franschmans die nog gevoelens van Eerlijkheid en van Vrijheid hebben. Te Parijs had de uitdrijving plaats ten 6 ure 's morgends; 2 officieele mannen verrasten de Kloosterlingen in hunne kapel; ze waren ver gezeld van talrijke agenten; al de vreemde Heeren moeten binnen de 24 uren over de grenzen zijn In de Provincie. Eene depeche uit Montpellier meldt, dat de Karme lieten zaterdag morgend werden uitgedreven. Oitoyen Gos, slotmaker en municipaal raadslid, heeft de deur met bijlslagen open gebroken. De sloten der cellen werden verbrijzeld en de kommissarissen van policie dreven de paters buiten. De gendarmerie hield bet volk tegen, dat de paters met geestdriftige toejuichingen begroette. Kroonen werden de vervolg den aangeboden, en bloemen voor hunne voeten ge strooid. Zij werden allen bij de burgers ingenomen. De beweging is groot, zegt eene depeche. De menigte doorloopt de straten, roepende: Leve de vrijheid!Leve de godsdienst! Leve de Karmelieten! Eenige ruststoorders huilen de Marseillaise, doch zij kunnen zich niet doen hooren: een kapitein van het 1226 linieregiment dringt door het volk en kust eenen pater op beide wangen. Men schrijft dat de bisschop van Montpellier, in pontificaal kostuum, den mijter op het hoofd en den staf in de hand, zich in gezelschap van zijnen vika- ris-generaai naar het kabinet van den prefekt bege ven heeft, om hem aan te kondigen dat hij in den ban der Heiligo Kerk geslagen was. Rogge Mastel uia Hier aangekomen den derden van 't Geuzenlawijttwee zittingen gehouden; de biecht gehoord van difFrente officieele Meesters; onderzocht ot de jachthonden van Sire Van Hum- beeck hun plicht hebben gedaan en een schupken aarde gedolven öm 'tChristene Geloof te begraven. Te Bordeaux, gebeurde de uitdrijving omtrent zoo als te Parijs. Hier ook drung de kommissaris, M. Chauvin, langs eene deur, die in de kapel uitkwam, het klooster binnen. Op het zicht van den kommis saris begaven de paters zich allen naar hunne cellen. M. Chauvin vroeg aan een pater, hem naar de cel van den prior te geleiden; doch deze weigerde te openen. De deur werd toen ingeslagen en de kommis saris deed lezing geven van het dekreet van uitdrij- ving. De prior overhandigde de vertegenwoordiger der wereldlijke macht eene geschreven protestatie, en verklaarde, dat hij slechts voor het geweld zou weg gaan. Dan werd hij en zijnen raad buiten gedreven. Twee andere celdeuren werden ingeslagen. Vier paters mochten blijven: twee uit oorzaak van ziekte en twee anderen om het klooster te bewaren. Dezegels wer den gelegd op al de deuren, die tot de kapel geleiden zoowel binnen als buiten het klooster Te Carcassonne kwamen de kemmissaris en de po licie, ten zes ure van den morgend voor het klooster der paters Karmelieten. Na drie sommatiën werd de deur opengebroken. De paters protesteerden, gin gen naar hunne cellen en gaven slechts toe aan het Eerst is gecompareerd SIGillis; de meester, zijn hert openende geweld'Jen 9 ur? kw»men de P?tefs °P straat, j'n_r_ J. c vergezeld van eenige getrouwe vrienden. Het volk begroette hen, roepende: Leve de Karmelieten! Weg met de dekreten! TeAgen, Saint-Omar, Bagnères de Bigorre, gingen de zaken omtrent op dezelfde wijze toe. Te Saint-Omer is er moeten gehandeld worden zonder tusschenkbmst van het parket; want de pro kureur der republiek, en de substituten hadden den vorigen avond, aan den minister van justicie hun ont slag gezonden. Te Toulouse was de policie vergezeld doer eene bende walgelijke kerels. De prior der Karmelieten kwam op straat aan den arm van den grooten spreker M. de Belcastel. Personen van hoogen adel geleidden de andere paters. Op de brng van de rivier stond eene dichte massa vrouwen, die woedend waren van verontweerdiging, want het warende paters Karme lieten, die hun de grootste diensten bewezen hadden gedurende de overstrooming van de voorstad Saint- Cyprien. De Franciscanen van Beziers werden zaterdag uitgedreven. De overheid werd bijgestaan door ver scheidene policieagenten, vijftien gendarmen en eene kompagnie voetvolk om de deuren open te bre ken. De kommissaris heeft den deurwaarder verbo den te protesteeren. Een deel der bevolking is ver- ontweerdigd. De uitdrijving der Karmelieten gebeurde omtrent op gelijke wijze te Lyon, Nice, Pamiers, Montellimart en Maiche. Te Lyon ontving de pater overste de toelating om bet H. Sakrament weg te dragen. Eene dame die riep Weg met de dekreten! werd aangehouden. Te Pamiers heeft de prokureur zijn ontslag gege ven. aan d'Oppergeuzen, zegt en getuigt tegen Absolutie en Sermoe nen; zijn school is gekomen van 300 op 60; hij trekt 3000 fr. per jaar; doeh vraagt er 3900 ('k Zou geheel de gemeentekas vragen!?) Secundo, kwam de jonge*meester van St Pauwels; zijn school is een donker graf; hij peist van er met den winter.' 2 kinderen in te krijgen; zijn huis is te vochtig, er staat water in de kelders; hij heeft nu maar 1200 fr., heeft "6 sermoenen uitge schreven en wilt ze aanstonds aflezen. D'heeren bedanken en beta len hem. De Burgemeester, beschuldigd, verdedigt zich en zegt dat de school niet veel gerepareerd wordt, omdat men ze wilt doen vergrooten hij vraagt of 't Gouvernement geen som- meke geld te missen heeft voor de groote kosten die men zijn gemeente oplegt. Ieiitio, Clinge. ne Meester klaagt Pastoor en Burgemeester aan. Nieuwkerke; d'officieële school is van 162 leerlingen gekomen op 6 en tot 2 gedaaldStekene, van 270 op 69 Meer- donck, van 230 op 16; de officieele Staatsheer verklaart dat de Pastoor alles door zijnen Onderpastoor liet doen en nooit iets van de Schoolkwestie heeft gezegd: onmiddelijk nadien komt de brouwer Bongaerts verklaren dat de Pastoor gepreêkt heeft, in d'hoogmis, dat d'officieële scholen niets zouden leveren dan bri gands en moordenaars. LATER NIEUWS UIT FRANKRIJK. Te Vannes stonden wel 10,000 man rond 't Klooster der Kar melieten, als de Paters uitgedreven werdenhunne kapel was vol volk, en aan 't hoofd stonden de edelste damen der stad er is lang en hard geroepen: Leve de Vrijheid! leven de Paters! De gendarms waren bleek van schrik. Te Parijs houdt 't Volk vrijwillig wacht, rond de andere Kloosters, opdat zij niet gestolenweg zouden aangevallen worden. Talrijke magistraten geven hun ontslag; Fiankrijk is in erge gisting. 25 - 21 - 24 - o7 - 3 13 2 45 1 25 08 I Go ;>o 14 75 - 14 5o MARKTPRIJZEN. AALST, 'a zatardags. Tarwe fr. 25 - a 28 5 o 2o a 22 22 - a 24 Haver 18 a 21 Hoppe (183o) o4o ao47 Aardappelen,r.o7 a o3 - w. 0 a Boter per 3 k. 08 18 a lo 63 Eieren 25 2 G3 a 2 8o Vlas per 3 kilo 4 a 5 25 GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 28 Masteluin Rogge Boonen Aardappels Boter per kilo Eieren per 25 Vlas per kilo NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 26 28 Rogge, 22 - 23 Aardappelen, o7 Boter, per 1/2 kilo 1 5o L1"" KEREN, 's woensdags. Tar en.p.1051. 2175 23 75 Ro 1051. io i7 25 Ga stn 1051. 13 H ver 1591. 13 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 22 - 23 5o Haver» 159» 16 17 Boter per kilo 2 82 3 oo Kemp per 11 kilos o9 25 o9 25 EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 26, Rogge 2o,5o Haver 18,— Boter 2, a3,lo Eieren 2,3oa 2,54 ST. NIKOLAAS. Tarwe per 406 liters ir. Poldertarwe Rogge Boekweit Haver Duivenboonen, Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, Hoei, 100 bussels, Eieren por 26, MEOHELEN. Veemarkt op Neokerspoe 7o stuks inlandsoh ras. Van 2oo tot o42o. 669 boilandsch ras. Van 335 tot o825. Binnen de stad. 22 stuks inlandseb ras, van 235 tot 35o. lo5 stuks boilandsch ras, van 26o tot 47o. KORTBIJ if, maandags. Aardappels, gate, fr. oo,—aoo,— roode o7,5oao8 Boter 112 kilo l,67a01,96 Koolzaadolie, 103 n 69, Lijnolie, 105 k. 66 DENDERMONDE s Witte tarw Rogge Boekweit 22 2o - 15 25 15 14 oo 22 19 oo 5 6c o7 5q 3 36 49 - 2 27 oo a -a 00 1 öo a 6 97 a 2 7o a 2 5o a 2 yo 08 a Oo oo 1 8o o 98 3 2o Vlas per kilo Kemp Boter per kiio Eieren per 25 Aardappels - ROESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil, 27 öo Roode dito, 25 25 Rogge, 22 5o Daver, 18 5o Paardeboonen, 25 öo Aardappelen per 106 kilo, o5 So Boter per kilo, 3 45 Eieren per 25, 2 55 ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. 1 kwal 37 25 2 35 25 Rogge bloem 35 75 fransche duits ;he 00 maandag verdun ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: 006 stieren, 0,7o e. 2o2 ossen, 0,8o tot o,9o 138 koeien, ü,65 tot 0,75 o38 kalveren, o,98 tot 1,05

De Werkman | 1880 | | pagina 4