Rampen,, Mis daden en Ongelukken. i Frankrijk. I NEGENDE JaaH N" 4205 November 1880. ren, zenden een ander N° en on NINOVE. Zondag 14 November ten 5 Ï'Z ure 's avonds, in den Keizer, Voordracht door M. De Beucker. die spreken zal over Beschaving en Karakter. - We spraken over 14 dagen van de Stenographie of't schrijven door stokskes, zoodat men de rapste spreker kan volgen en alles opschrijven; en we moesten naar Engeland niet gaan, om een gazet in stenographie aan te treffen; er bestaat ook een teSt Nikolaas. die al 8 maanden uitkomt onder de directie van M. Fr. D'hanis. Ze kost voor Bel gië 1,50, voor Frankrijk 2,50 's jaars. PARLOIR. Geachte Vr. te C.ontv. de 96. Ik groet u vriendelijk. Ontv. uit B. bij A, 0,40 c. Ons verzendin gen geschieden met de meeste zorg en nogtans zijn er nu en dan,die hun gazet niet ontvangen. Men gelieve ons tel kens te verwittigen. De gazetten ver trekken hier donderdags, zoodat zij den vrijdag of ten allerlaatste den za- turdag morgend moeten besteld zijn, ten huize; wij betalen daarvoor 'ne centiem per N' 't is ruim genoeg; want gazetten uit Brussel die lOkeeren meer wegen, geven ook maar 'ne centiem. Zoodus, 't is afgesproken: die niet ont vangt, verwittigt sito; wij reclamee- aaaaaaaasra aa.13 tjaaaaaoao, P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. Nieuwe boekwerken, te koop in onze Bureelen Stichtende Lezingen voor den eersten vrijdag van elkemaand, ter eere van het H. Hert vaD Jesus, 0,50 c.; De pastoor van Ars, ii,75.De volledige Nederlandsche Briefsteller 4 00; His torie van Ludovicus Mandrin, 0;50; Nieuwe overwegingen over het h. Sacrament des Altaars, in zwarten band, 1,50, ren, zenden een ander N° en onderzoe ken. -- Ontv. 2,50 van M. St. Oostw. tot 7e>' 1880. Ontv. 2,50 van M. g. p. te m.van m. De bi. Alv. 2,50 tot 1 oct. 1881. 2,50 van M. A. L. D. W. te Br. tot Nov. 1881, van herte ge groet, geachte heer, en dank voor uw briefje, S. B: alles goed, zeer wel Onze almanakken zullen ook te koop zijn bij m. Gossey. te Zele. Te V. niet procedoeren, nemen wat er is V. D. H. te N., ze komen. Markten. Bergen. Men is over last van vragen naar houillekolen de waggons ontbreken. - Brussel, fijnste bloem 37 a 38 koolzaadolie 70,50; lijnzaadolie 64,50 Antwer pen, Weinig vraag naar hop voor het Buitenland, nogtans willen do pachters niet verkoopen als boven de 5o fr,; Te Londen blijven de schoone kwali teiten hunne prijzen behouden; te Nu remberg is de markt kalmer gewor den; doch de prijzen zijn niet veran derd; - - Te Luik is de tarwe 27,5o; de gerst 23; haver 18 a l9.5o; - Te Dixmude goldt de boter 4,ol a 4, 29, dus merkelijken opslag de patatters 5 a 6 fr,; de boonen 18 a 19,2o en da tarwe 18,62 a 21,72 - Te Hasselt is de gerst 22; te Rousselare, tarwe 26 tot 27,9o; boonen, 23 tot 25 Menschen, eiken keer" dat gij dees lokomotiel zult zien, ge moogt peizen en zeggener is een ramp geweest op 't convoien God geve dat 't lokomotief nooit op ons pers mag ko men; want bestaat er een droeve dood, dan is 't wel,van daar stil en gerust op den trein te zitten, gereed om in zijnen thuis terug te keeren, ea van eensklaps verpletterd en vermorzeld te worden. Och. dat de convoimannen wel opletten! dat de chefs, in plaats de bedienden tondervragen en te pijnigen voor 't onderwijs hunner kinderen, dat de chefs waakzaam zijn en van hun onderhoorigen niets vragen dan goeden, exacten en zorgvuldigen dienstdat ze niet beloonen en believen de bedienden die geus zijn, maar degenen zonder onderscheid, die op hunnen dienst passen gelijk het behoort, met d'uiterste zorg, want talrijke menschenlevens er aan vasthangen. En nu, laat ons uitleg geven over de Rampz'is gebeurd woensdag avond van d'ander week, op de linie van Luik naar Tongeren, lusschen Herstalen Milmort. De trein van 8 ure 34 m. was met zijn voyageurs uit de statie gereden en reeds niet meer te zien, als er per telegram conterorder kwam; 't was, eilaas te laat; en terwijl 't statievolk l'Herstal zijnen angst overpeisde, het convo; botste tegen een marchandise, met zulk geweld dat al de eerste rijtuigen vermorzeld waren. Er is op die route, maar éen linie; de machinist van de marchandisietrein was in slaap geval len en werd maar wakker bij de botsing, die zooveel gerucht maakte als een batterij kanons.. Aanstonds was er volk ter plaats; zij zagen een schromelijke wanorde, hoorden een hartverscheu rend gehuil en gekerm, vonden 7 dooden en 10 erg gekwetsten. De gedoodden zijn Quaedvlieg, machinist, oud 40 jaren; Chauffart,ove"st'fe van den reizigerstrein, vader van 2 kinderen; Hertog, wachter van zelfden trein, vader van familie, wonende te Hasselt Partoes, 33 jaar, voyageur te Luik; Maria Delree, echtgenote Henne, 40 jaar, vau Glons, moeder van 2 kiuders; Aldegondis Creten, 25 jaar, wonen de te Tongeren; die juffer heeft geleefd tot 1 ure 's nachts; E. Charlier, koopman in granen, van Viroux, is gestorven, terwijl men hem naar 't Hospitaal van Luik vervoerde. Onder de gekwetsten telt men Achilles Bollen, neef van juffer Creten, zijn arm is gebroken en hij heeft veel inwendige wonden; Ch. Lardinois, machinist van den reizigerstrein, had de lenden gebrokenvijf ander personen zijn erg gekwetst; men heeft een policiemuts gevonden, waarschijnlijk van 'ne soldaat die gekwetst, is gaan loopen. Al de gedoodde eri gewondde reizigers zaten in den eersten waggon achter 't lokomotief; de reizigers der ove rige waggons zijn er met lichte kneuzingen afgekomen, en met den SCHRIK; doch Godweet hoeveel er van den schrik zullen ka pot gaan. De linie was van een compagnie; de marchandise stond in de statie van Liers; gelijk er altijd gedaan wordt,losten machinist en stoker zich at, om een glas bier te gaan drinken Lardinois had iets geprofiteerd, hij liet zijn stoker naar dezelfde herberg gaan, viel in slaap en werd maar gewaar dal zijn trein voortreed, als er er geen tegenhouden aan was; dan legde hij zich op zijn machien neêr en wachtte.... Men zegt dat de botsing gehoord werd tot in de citadel van Luik; de twee lokomotieven staken ineen, vermor zeld en verpletterd; van 'teerste rijtuig bleef er niets geheel de wielen en assen waren gekromd en gebroken; beeldt u in, men schen, wat het is, als twee lokomotieven opeen loopen ge moet maar bij 't manoeuvreeren, d'een waggons zachijes tegen d'ander voelen gaan; 't is 'ne schok' g'heel den trein door!... Er lagen slachtoffers onder de lokomotief; er waren er op de baangekwet sten hadden de vlucht genomen naar 't veld;overal zag men bloed; hel was een afgrijselijk schouwpelweldra was er volk ter plaats en zag men in de puinhoopen den Pastoor van Herstal, nog een andere Priester, verschelde Geneesheeren, bedienden en an der personenZondag lagen er nog 5 gekwetsten in t Hospi taal van Luik. Hun toestand verbetert. Ja, Frankrijk; geachte Lezers! een steenen hert zou ontroerd zijn en breken, als g'hoort wat er daar omgaathoe de Paters uit hun huizen en kapellen worden gejaagd, door gendarms en gardevils, waarvan er reien dit werk tegen hunnen dank doen. Te Marseille waren 700 personen in 't klooster der Kapucienen, om me! die Reli- gieusen uitgedreven te worden; decellenzijn opengebroken en open- gekapt; en als d'eerste Paters tusschen gendarms buiten geleid wer den, vt Volk van Marseille, 't deftig volk wierp bloemen voor hun voeten en viel op zijn knien om den zegen t'ontvangen van die Belij ders des Geloofs. T'AVIGNON gebeurde de uitdrijving der Re- collecten ten 6 ure 's morgends; 400 KATHOLIEKE VROUWSPER- SONEN volgden de Paters en droegen bloemtuilen t'hunner vrouwen zijn aangehouden, onder welke Mev. de Vogn" rijkste van Avignon; overal hebbende Religieusen t Vi tuige geroepen en geprotesteerd tegen de schending der vrijheid, waarvan zij de slachtoffers zijn. 't Goevernement, verschrikt vaiT die betoogingen, beeft order gege ven van de troepen ter beschikking der uitdrijvers te stellen. In vele steden hebben de Commissarissen en policieagenten bun ontslag gegeven; ambachtmans, beticht van de sloten der kloosters gebroken te hebben en de deuren opengekapt, hebben publiek ge protesteerd tegen dusdanige eerkrenkende beschuldiging. Zal men de Paters Recollecten te Ryssel durven verjagen? De pre- fekt zelve heelt geschreven dat zij op 't werkvolk meer kracht heb ben als 200 gendarms. En hij is nog ver onder de waarheid gebleven! al de gendarms van Frankrijk kunnen de misdaden doen straffen, maar iemand tot inkeer brengen; NEEN Terwijl't werkende volk en de burgers de verjaagde kloosterlin gen met eerbied en liefde omringen, schrijven talrijke groote Hee- ren dat zij hunne kasteelen ter beschikking stellen der Belijders van 't Geloof. In BRETAGNE en VENDEE zijn de Volkeren opgelicht van afkeer en gramschap tegen de Dwingelanden van Parijs. Er is onlangs een eer 8 né, een der olk tot ge- De Werkman U&i&rfetiO PRIJS IN BUREEL OF WINKELS 5 CENTIEMEN. MET DE POST OF TE HUIS GEBRACHT, 2,59 'S JAARS. VOOR FRANKRIJK EN HOLLAND 4.50

De Werkman | 1880 | | pagina 1