<2# m /jj bijeenkomst geweest van 1200 kopstukken der koningsgezinde Partij en z'hebben malkander eeuwige trouw gezworen en een verbond ge maakt, tegen dat de Commune uitberst, om zich niet te laten over rompelen; generaal Charette heeft er krachtig gesproken men zegt dat hij gaat vervolgd worden. —Te Parijs en elders houdt 't goed volk wacht rond deKloosters.dag en nacht,om aanwezig te zijn als de Paters zullen verjaagd worden. Te AIX en op ontelbare andere plaatsen,als de Religieusen tus- schen de gendarms werden opgeleid, 't Volk riep: Leve onze Vaders! en 't strooide bloemen en kroonen voor hunne voeten- Te Renneszijn de verjaagde Paters gevolgd door 10,000 perso nen, die riepen: Leve de gerechtigheid! Weg de verjagers Leve de Recolletten! De gendarms zijn door't volk weggedrumd. 's Avonds heeft de geuzerij 't kanailje gezonden voor 't klooster. Te Ceret is zelfs de toelating geweigerd om 't H. Sacrament te verdragen. Er waren verschelde brigadiers van de gendarmerie en 100 soldaten om 't volk tegen te houden. Men schrijft uit Moerbeke-Koewacht. In den nacht van 28 tot 29 October laatst, zijn dieven in de groote en prachtige hoeve van de weduwe Merten Dixhoorn, le Axel gedrongen, en hebben daar vier van de aldaar staande melkkoeien medegenomen, zonder dat men aldaar iets van bemerkt had, als bij het ontwaken; maar het schijnt toch dat zij door het een of ander, 't zij door gendarmen, Douanen ofte eenig ander persoon zijn gaan vluchten, want in de gemeente Assenede, (Belgisch grondgebied) en omtrent drie uren 'daarvandaan, heeft men er diie wedergevondenen het schijnt dat de Justicie op het spoor is der misdadigers, want Belgische en Nederlandsche policie, zijn tegenwoordig, zóó ingericht, als be hoorden zii aan éen rijk. N. B. De gestolen koeien vertegenwoordigen eene waarde van ruim dertienhonderd franks. Een onderofficier van het 3de linie heeft zich te Brussel ge- zelfmoord en 7 Parijsche geuzengazetjes zijn door de Policie ver boden en mogen't Land niet meer in... Ge ziet nu »vel, waar de zedebederverij zich bevindt. Ai,wat wreed nieuws! op de spoorbaan van Trooz heelt men het lijkje gevonden van 't kind des baanwachters Delhez; het hoofd eraf gesneden en verders schrikkelijk verminkt. Te Muy- sen, in 't Antwerps, is de wisselwachter F. Adams door een trein verrast en doodgereden, en zondagnacht t'Antwerpen op Schelde, werkte de genaamde H. Guldemond aan den stoomboot Palermo; er werden rails opgehaald, de opbaalketing brak en Guldemond werd gedood op den slag. In Engeland, onderwege Lancashire en Yorkshire zijn twee treins gewefdig opeengebotst. 12 reizigers zijn zwaar gewond. Houdt het nu op met die malheuren der ïjzerenwegen Gelukkige menscheu die mogen thuis blijven. Uit Amerika is naar Ierland-geschreven dat d'l eilanders, in hunne worsteling tegen Engeland krachtiglijk zullen ondersteund worden, door d'Amerikaners.'t Schijnt dat Ierland in hevige bruiscbing verkeert. Wat zullen wij zeggen? Ierland is lang en wreed verdrukt geweest en nu nog blijft Engeland koel en stijf tegenover dit arm en deftig volk van Ierland. Zondag is op een gehucht van Parijs 'ne paljas die met 'ne luchtbal omhoog ging, van 600 meters gevallen, dat zijn kadaver 30 centimeters diep in den grond stak. De ongelukkige was maar 28 jaar oud. Schrikkelijke Toeval. 't Is Tander week gebeurd te Monteüraar, een stad in Frankrijk. De Paters Karmelieten werden door de gendarms uit hun huis ge daan; 't slecht volk was op de been, om dit schelmstuk toe te juichen; in de gebuurte werkten drij steenkappers die van op hun stelling A.HOU riepen naar de Religieusen. Eenige dagen nadien, ze staan op hun stelling, de stelling breekt, ze vallen op den grond; er waren in 't klooster twee paters mogen blijven om 't Convent te bewaken, en 't zijn deze Paters die ter hulp snellen, die de gekwetsten in hun huis doen brengen en op 't bed leggen der verjaagde Religieusen. Een der werklieden is vrijdag gestorven, met rouw en leedwezen, omdat hij nu ondervond hoe de Paters zich wreken over hunne vijanden; d'ander twee liggen erg ge kwetst en als ze génezen, men zal hun niet meer zien AHOU roepen achter Religieusen. Te BASSEVELDE hebben de geuzen zich meester gemaakt van het lijk van eenen ongelukkigen. Zij naodigden naar de begravenis alle de ouders wiens kinders naar de geuzenscholen gaan, alsook de geuzen van Selzaete, Oost-Eecloo, Bouchaute, Caprycke, Assenede, enz. Donderdag, op den 4en dag na de dood, werd het lijk gedragen door 4 geuzen met eenen zakdoek aan hunnen neus, daarop volgden eenige leden van de familie, dan den Dominé van de Geuzen, aan wiens sieppen eenige gedwongene geuzen en geuzinnen met witte kousen, hingen. Geheel de stoet bestond, met dragers, familie, 10 lierbergierkens, de geuzen van 6 parochiën, al te samen gerekend,uit 47 personen; aan den put gekomen zijnde, was er een rost manneken, met eenen ongelijken baard, (gij zoudt zeggen dat bij hem nog den helft verloren heeft,) dat zijnen mond,opende: Omstaanders, riep hét, dezen dooden was eenen neerstigen man, eenen wreedzamen echt genoot ik ben het niet die spreek, 't is den Apostel, eri ik zég u dat de geuzenonderwijzeressen altijd christelijkgeweest zijn!.Vrouw, troost u, zegt dien apostel, ik zal voor u zorgen!... en uwen man is in den hemel!':... ('nen aardigen en gemakkelijken hemel, hé?) Daarop trok den Dominé met zijne geuzen-naar een horbergsken, waar zij op hunne manier de Vespers der Overledene zongen. 't Was belachelijk en verachtelijk! de geuzen hebben dus getoond: ten 1", hunne gevoelens ten opzichte van den Godsdienst, enten2e, hunne machteloosheid, hunne nietigheid. Oostenrijk. Men weet dat Kardinaal Jacobini naar Rome gaat als Staatssekretaris in vervanging van Kardinaal Nina. Hij is vooreerst gaan afscheid nemen van den Keizer van Oostenrijk die zich te Pesth in Ilon- garië bevindt. Om de groote diensten te erkennen welke Jacobini als nuntius aan Oostenrijk heeft bewezen, vereert hem de Keizer met het Groot-Kruis van het order van den H. Stephanus, hoogste eer die in Hongarië bestaat. DriES. (aan zijn deur mediteerende). 't Begint perbliksem! koud te worden de lijfrokken en dikke kavetsjen en de baaic zokken en wanten zullen gaan vrienden hebben. Gepasseerd jaar was 't een winterken; die in 1879 80 geleefd heeft, mag zeggen: 'k Heb in Syberië gewoond. En van langen duur dat hij was, perbliksem! Goed voor de kool- marchands, maar slecht voor 't volk; en de geuzen liepen daar nogtusschen,met hun dwingelandij, om 't volk te doen verhongeren of te doen bukken voor hun dwingelandijDie op den winter van 1879 peist, zal ook die volksbeulen van geuzen voor zijn oogen zien figu- reeren Foei, voor dat Volk! gij, werk- mensch, slaaft van den morgend tot den avond, voor u en voor uw familie, en die geuzemeesters komen dan nog in uw huizeken, en ze maken zich meester van uw kinders! Fleus zal 't gaan gelijk in Po len alwaar gendarms om de christene kinders komen om ze te doen doopen in de schismatieke Religie; maar de Polakken roepen Lie ver de dood als ons kinders leverenEn de moeders verbergen hun arme schaapkens van kinderen. O die goddclooze volksbeulen! En dan komen die Presentanten naar dwang zoeken, met een gezicht zoo onnoozel alsof ze geenen puit konden biechten; ze komen dwang zoeken bij 't katholiek! zou 'ne mensch uit zijn vel niet springen zou-je niet een halt dozijn rebben breken met den eersten slag! Dat komt op tegen de welbekende waarheid Alla, 't is te dom en te stom. Ha, Marcus is daar ook. Marcus, jongen, ge komt ook nog een betjen d'avondlucht scheppen? want 't zal gaan opgeschept zijn en 's avonds binnen te blijven; en wat nieuws in de wereld? want die barbiers weten alles, en nog meer Marcus. Dries, kameraad, er is grof nieuws. Dries. Te weten? M arcus. Dat de keizer van Rusland Dries. Doodgeschoten is? Marcus. Neen. Dries. Inde locht gesprongen op 't convoi of in zijn Paleis Marcus.Neen, laai mij zeggen en ge zult het weten, hij ligt plat te bedde zonder taal of teeken d'een spreken van een geraakt heid, d'ander presumeeren dat hij vergeven is met vergif; twee van zijn koks zi)n aangehoudenzijn ledekant zit omringeld van Doc- teurs. en van Professors van Docteurs. Is dat geen groot nieuws Dries. - Och ja 't, Marcus, maar'k en verschiet er toch niet van bij is al zoo dikwijls geschappeerd, maar 'ne keer boet het voor al. En ge ziet nog al dikwijls dat Kerkvervolgers door hun eigen volk in 't graf worden gestooten. Ma reus Jamaar, hoe is 't mogelijk? ge moest 'ne keer hooren hoe dai Paleis bewaakt wordteerst hebt g'een g'heel regiment Fin- landsche soldaten, dat zijn kerels, die niet zouden verpinken, al schoot er voor hunnen neus een g'heel batterij af. Dries. Ijsmannen, enfin II Marcus. Dan staan er dag en nacht, oude, grijze kapiteins op wacht; een derde zaal is bezet van gene raals en er wordt geen lepelken in de keuken vergoten, geen jatteken kaffé uitgeschonken of de generaals der kozakken steken er eerst hunnen neus in. Dries. 't Moet daar plezierig zijnIs er in de gan- sche wereld eenen prisonjier alzoo gevangen Marcus. Dries, de Potentaten hebben den braven yp| Pius IX laten gevangen zetten, en ze worden nu gestraft ""'Jij van Ons Heer.Pius IX was met eere gevangen, Paus Leo if de goede Ouderling, zit ook met eer en glorie gevangen, maar de Keizers en Koningen, ziet eens hoe zij verlegen en beschaamd zitten, bedreigd door duizende dolken en revolvers! al hun lansknechten en cipiers baten niet, de vijanden en moordenaars kruipen onder den grond, nemen 't masker aan van koks en bedienden Is er iets wreeder als't leven dier Keizers en Koningen? Geen bete broods in uwen mond mogen steken, Dries, zonder danjé van vergeven te worden.. Ja, de oude God leeft nog en is rechtvaardig. Dries. En wat was't leste nieuws uit Rusland, Marcus wat zeggen de telegrams Marcus. Waarschijnlijk zal de Czaar 'ne vogel voor de kat zijn. Op zijnen ouderdom Dries. Hoe oud is de vent Marcus. Laat zien,'k heb dat geweten, keizer Alexander is van 't jaar.., van 't jaar 1818, 'k heb 't overlest nog gelezen in onze Werkman. Dries. 18 en 2 is 20 en 60 is 1880, ergo 62 jaren,en al zooveel afgezien? Marcus.Als hij er doorkomt, ze zeggen dat hij zal lam en krankzinnig zijn. Dries. O, den droeven dompeleer Och God, wat zijn al die wereldsche grootheden bedriegelijkGerust achter zijn tafelken mogen zitten, gerust zijn boterhammeken of patatjen mogen eten, dat is toch êel, en dat is toch zoeter, als in 't goud zwemmen en gedurig in onrust leven... En verders in Europa, wat nieuws is er Marcus. Nergens goed en nievers gepast, vriend in Pruisen blijft de Keizer zijn katholieke onderdanen vervolgen; in Italië na dert meer de Regeering der roode Partijvan Frankrijk moet ik u niet spreken; 't gaat er in 't kort katten spuwen, Dries,En draken regenen; als de Religieusen verjaagd worden en 't Geestelijk bedreigd, dat is gelijk als voor een onweder, 'ne ruk wind, die elk vermaant van deuren en vensters te sluiten. En in Belgenland is 't Kwaad ook opgelicht. -

De Werkman | 1880 | | pagina 2