Samenspraak tusschen twee Onbekende Personen. over te trekken: zijn vriend deed dit, het schot ging af en de jonge ling werd in de volle borst door een kogel getroffen. De toestand van den gekwetste is zeer bedenkelijk: de geneesheeren hebben tot nu toe den kogel uit de wonde niet kunnen halen. Twee jongelingen, H-, Blaimont en E. Han,us, hadden vrijdag in de statie te Gerpinne, een waggon met; beeten geladen. Omtrent 6 ure 's avonds, toen zij de statie verlieten, werden zij door den reizigerstrein van Givet naar Chatelineau verrast, terwijl zij voor een anderen trein uit den weg gingen. Detwee jongelingen geraakten onder de wielen: Blaimont werd letterlijk te midden van het lijtin twee gesneden. Hanus werd erg gekwetst en den voet afgereden; zijn toestand is zeer gevaarlijk- Ongeluk te Borgerhout. Te Borgerhout had zaterdag namiddag een verschrikkelijk onge lukplaats. De mulder van den zoogezegden Steenen Molen, M. Gommers, was met twee zijner werklieden bezig eenige herstellings werken uit te voeren, aan zijnen windmolen aldaar, toen opeens een stuk der gaanderij, waarop zij stonden, instortte en de drie perso nen van eene hoogte van zeven meters op den steenweg vielen. M. Gommers was op den slag dood en de twee werklieden waren erg gewond. M. Gommers was 55 jaren, geboren te Oorderen en woonde te Borgerhout, in de Schoenstraat. De twee andere werklieden zijn de genaamden Victor Goovaerts, 36 jaar oud, muldersgast, geboren en wonende te Borgerhout Fabriekstraat 28, en Leon Bettens, 79 jaar oud, wonende in de Kapellestraat te Borgerhout. Beide zijn getrouwd, Goovaerts vader van vier kleine kinderen en Bettens van drie. Bettens is zaterdag avond berecht. Wij vernemen dat de geneesheeren hopen Bettens en Goovaerts te redden. KERKDIEVEN. In den nacht van woensdag tot donderdag der verledene week, zijn er dieven in de kerk van PAMEL binnen gedrongen. Zij hebben eerst de groote deur willen openbreken, maar daarin niet gelukkende, hebben zij eene opening in eene der ven sterramen gemaakt, en zijn langs daar, in de Kerk gekomen. Voor aleer hun heiligschendend plan uit te voeren, hebben zij waarschijnlijk de groote deur langs binnen opengebroken, om desnoods te kunnen vluchten. Daarna hebben zij gansch de kerk doorsnuffeld, en eenen offerblok verbrijzeld en geledigd. Ongetwijfeld is hun gedacht geweest de heilige Vaten uit het Tabernakel te rooven; want de tabellen van het /Vltaar waren van hun plaats verschoven; maar omdathet Taber nakel gansch in ijzer is, hebben zij daar geene verdere pogingen aangewend. Tot hiertoe hadden zij nog maar een weinig koperen geld kunnen buit maken; aan de sacristij zijn zij met beter gelukt. Zij hebben de plint der deur eerst afgerukt, en het slot willen ver breken, maar nogmaals vruchteloos. Eindelijk hebben zij zich aan 't werk gesteld om eene opening inden muur te kappen, maar aldaar hebben zij hunne booze taak onderbroken; 'tzij, omdat de nacht reeds te ver gevorderd was, 't zij dat 't een of 't ander toeval of ge rucht hen op de vlucht hebbe gedreven. De policie heeft over de zaak een nauwkeurig onderzoek begon nen, maar tot nu toe zijn de dieven niet gekend. In den nacht tusschen zondag en maandag hebben heiligschen- dende dieven te Teralphene den offerblok bestolen van't kapelleken ter-nood. Den 3i augusti 1879 is in een militair hospitaal van Frankrij'k een sergant gestorven met al de teekens der razernij. Maar na rijp onderzoek heeft men bestatigd dat die soldaat over 4 jaar dooreenen razenden hond gebeten i? geweest, terwijl hij eenen zijner makkers tegen het dier verdedigde. 't Is ongehoordopeen enkele dag, den 3 november, hebben er 200 zeerampen plaats gehad. Dat is het grootste getal dat tot heden is te betreuren geweest; men had nog gehoord van 140zeeschepen die vergaan waren, maar 200!!! Verscheide duizende matroozen zijn verdronken. Overal, op de zee-oevers van Engeland, is groote droefheid en bitteren angst, onder de familien der arme verongelukte matrooskes. Op de zee van Oostende is ook grooten storm ge weest; dekotter Louise Marie is ingekomen, zonder zeilen en mast; de visscherskotter van F. Piolon is in zee gezonken, doch al de manschappen zijn gered; verscheide ander visschersbooten zijn buitengewoon lang in zee gebleven. LOOPENDE NIEUWS. Op uitdrukkelijke wensch des Ko ningsvan Holland, zal de sergeant Musquetier de ontdekker van den wreeden kindermoordenaar, officier worden, zoodra hij eenig- zins bekwaam is.De onderkoning van Egypte verleent schuil plaats en geeft gebouwen aan lesuieten uit Frankrijk gebannen. Zoo dat zelfs de Mahometanen hier de les geven aan de Fransche Geuzen. De Keizer-Pruis heeft 10,000 marken geschonken aan de Dom-kerk van Keulen. 'tEn is geen geld dat de Duitsche Katho lieken vragen, maar vrijheid en is er iets eenvoudiger, iets natuur lijker, als dat de Roomsch-Katholieken vrij zijn van hunne Gods dienstplichten uit te oefenen? In d'Expositie zijn 800 tellooren gestolen; de bijzonderste betichte is een oud-bediende, die nog po- licie-kommissaris is geweest. Te Antwerpen, raadt, menschen, hoeveel de katholieken er gepasseerde winter hebben uitgege ven, om d armen te helpen die, wegens de scholen, door de Geuzerij •van alle hulp waren beroofd? 40,320 franken en 80 centiemen. Ons Heer zal dit edelmoedige Antwerpen zegenen en uit d handen der Geuzen verlossen. Rond Spa ligt de sneeuw reeds dik. En te Brussel is een kopstuk der liberalen overleden, Mr den advokaat Orts; op zijn sterfbedde heeft hij d'H. Sacramenten gevraagd en is als christene gestorven; de Genade Gods is oneindig; en er was voor Mr Orts veel gebeden wij moeten veel bidden voor de bekee ring der slechte christenen en van niemand wanhopen, omdat al de Zondaars, hoe ellendig ook, nog altijd deelachtig blijven van de verdiensten van den God-Mensch die op zijn kruis, voor hunne be keering heeft gebeden, zeggende: Vader, vergeeft het hun, want ze weten niet wat ze doen. Hij sprak niet alleen voorden goeden Moordenaar, maar voor de zondaars van al d'eepwen. Ondertus- schen zoeken ze te Brussel een opvolger voor Mr Orcs;als bijzonder- ste.kwalijteit wordt gevraagd: met wcjede de Christene Kerk bevech ten.... Ai, de dwazerikken; ze weten toch wel dat de poorten der Hel tegen de Kerkniets.yermogen. Tusschen Lokeren en Den- dermonde leeft 'ne Staatsmeester als rentenier dat gebeurt veel hedendaags, zal men zeggenja, maar die Staatsmeester, terwijl hij op de kosten van arm en van rijk,den seigneur speelt, hij spot en hij doet spotten met een vrije katholieke Onderwijzer die, na zijn schooluren, nog 't een of ander werk verricht.... 't Is beter dag en nacht werken, om zijn brood te winnen, 't is beter te verwen ja zelfs te schuren, als zich door de Vrijmetselarij laten onderhouden. T'Aalst spreken ze veel dat er een nieuw Gasthuis gaat komen, op een ander plaats. Want tegenwoordig en reeds sedert 5o jaren, 't Gasthuis heeft 'ne slechte naam, voor 't geen de plaats en de lig ging betreft. Te Brussel en te Antwerpen is dezer dagen 'ne mensch doodgevonden, ten gevolge van overdaad in sterken drank. pPCSsCV*CÏ5CS- Ha, mijn achtbare vriend Ik groet u, kameraad 't Weer verbetert- Sinte Marten geeft zijn zomerken, vriend. Ja, we zijn woensdag; 't is morgen Sinte Marten,den grooten Patroon van Frankrijk! En wat nieuws uit dat Land Schrikkelijk nieuwswreed nieuws wee, wee Frankrijk! ge moet een hert van blauwen arduinsteen hebben om niet ontroerd te wezen Als ge peist dat ze daar uit kapellen en bidplaatsen door gardevils en marchessés, 't volk doen uitjagen en daarna die kapellen en bidplaatsen sluiten! Dat is een schelmstuk tegen God en tegen 't Volk Wat zijn kerken en kapellen? huizen Gods, ten dienste van 't Volk; men let daar niet op, omdat het een gewoonte geworden is; maar is dat niet troostend, treffend en verheffend? In de kerken mag de armste werkvrouw zoo stout ingaan als de rijkste madam de kerken en kapellen zijn 't voorgeborgte van den hemel; zekerlijk, 't verschil van standen wordt er in acht genomen maar voor de principale zaken is er volkomene gelijkheid; onder d'oogen van God, komen allen, arm en rijk, daar als gebroeders en gezusters en wor den ook allen, als kinderen van denzelfden God, met hetzelfste woord aangesproken, met dezelfste geestelijke spijs gevoed, 't Is daarom dat de machten der helle gedurig hotsen en botsen en liegen en lasteren en hun scadrons vooruitzenden, om de kerken en kapel len zonder volk te krijgen of te doen sluiten... We zien d'exempels in Frankrijk en overal; en als er nu nog in Belgenland, menschen zijn die verblind blijven in dat liberalismus, 't is teeken dat zeziene- lijk gestraft zijn en van 't licht der waarheid beroofd Inderdaad, inderdaad die kerken of kloosters aanrandt,kwetst 't Volk in den appel van zijn oog.. En ge zoudt zeggen, hoe dat de katholieke Franschmans dit blijven verdragen Mijn achtbare vriend, als eens 't kwaad de macht in handen heeft, 't is moeielijk uit de klauwen te geraken; de gardevils moeten mee, de gendarms moeten gehoorzamen, 't leger moet als 'ne man vooruit. Maar zal dat blijven duren Waarschijnlijk, totdat de krawatten zullen ondereen rusie krijgen en vechten er moeten nog slechter kerels aan 't hoofd ko- men;en die slechtere staan gereed: ondertusschen, worde 't katholiek verdrukt en mishandeld; 't is niet genoeg dat de Religieusen buiten hun Kloosters zijnze willen nu nog de menschen vervolgen die Religieusen in hun huis genomen hebben;,ze willen de Religieusen beletten van hun geestelijk kleed te blijven dragen Welke tirannie! zie, 'k en versta toch niet, waarom de goede Franschmans niet samenloopen en dat goevernement niet omver- smijten! ze zijn toch nog 't grootste getal! Is dat geen laf hertigheid? Wat zal ik u zeggen, mijn vriend? er is op de wereld een mys terie van lijden en van uitboeting. Als Petrus met geweld op Judas en zijn volk wilde vallen, Ons Heer hield hem tegen en zegdePe trus, steekt uw zweerd in de schede, want meent gij dat Ik, indien 't noodig ware, geen légioen engelen zou kunnen bijroepen? En Ons Heer liet zich koorden en binden, gelijk hij nu zijn beste Diena ren in Frankrijk laat verdrukken en zoovele kerken schenden en onteeren. Er moet geleden worden, om de boosheid uit te boeten 'tis in tijden van beproeving dat'ne mensch zijn ware vrienden kent; t is in de vervolging dat de dappere Christenen zien toonen, dat de gordijnen der vaïsche leerstelsels openscheuren, dat er op 't hert geklopt wordt der onverschilligen en dat 't Volk zijn liefde en zijn genegenheid toont... En wat is er te voorzien in Frankrijk? Dat er een kastijding en een zuivering gaat komen, 't Volk zonder Religie wordt zóó slecht, dat het ONMOGELIJK KAN BLIJ VEN Bijeen LEVEN. In d'eerste tijden moest de 'zondvloed komen: zóó slecht kan 'tmenschdom nu nier meer worden, omdat d H. Kerk daar staat met al de genaden der Verlossing; maar 't gebeurt toch dat er een zuivering noodig is; gelijk in 1870; ze moesten dan in de verleidde en ongeloovige menigte met de kanons schieten en er met gansche schepen naar de Guyana-Eilanden transporteeren... 1870 heeft d'oogen nog niet genoeg geopend; de profetie zegt dat g'heel Parijs moet afbranden en dat Frankrijk in den uitersten nood, met oprecht berouw, zijn handen naar Ons Heer en naar zijn H. Kerk moet steken.., Ondertusschen, wilt België zijn deel niet hebben in de kastijding, 'tmoet wel uit zijn oogen zien.... Ja, we zitten hier oo'< slecht geleverd Er zijn geen liberalen meer, rnaar geuzen. Ja, geuzen, die aangedreven worden door 't slecht volk der groote steden, door Professors en Studenten der slechte scholen, waar de liber-pensée domineert. Ja.de Belgen moéten oppassen!

De Werkman | 1880 | | pagina 2