Frankrijk - Verdrijvingder Religieusen. Ja, menschen, dit ijselijk werk wordt met helsche wreedheid voortgezet, g heel Frankrijk door; moordenaars en petroleurs en petroleuses loopen vrank en vrij, beschermd door de wet, het puik der Franschmans, de vrijwillige dienaars van 't Volk wordenge zult verder lezen hoe zij behandeld worden. Te PARIJS is t den 4den November geweest. Men meinde de Pa ters te verrassen, doch er werd gewaakt; voorname personen losten malkander af, om getuige te kunnen zijn van de vervolging en van 't lijden der Belijders van ons Geloof. Bij de Dominikanen was de hertog van BROGLiE met verscheide andere, terwijl in den omtrek van 't klooster gedurig volk stond; Cassagnac was reeds drij dagen in 't klooster; donderdagmorgend ging hij een oogenblik weg, en kon niet meer binnen; 't was 6 ure van den morgend als de Wet verscheen; mijn God en dat wordt Wet genoemd!!! Wet zou moeten recht zijn, en wet is hier onrecht en dwingelandij. De deuren en poorten werden opengekapt, terwijl 't Volk buiten op den boulevard Hausman, riep: Leve de Vrijheid! leve de Dominikanen!! De Paters moesten zwichten van 't geweld, en hun klooster en hun duurbare kapel verlaten; in die kapel hebben zij zoo menigmaal het onbloedig Sacrificie opgedragen, zoo dikwijls het Evangelie ge predikt, zoo menige uur in den Biechtstoel gesloten, om 't Volk te troosten en op te rechten; en ze moeten dit verlaren! voor hoelang? God alleen weet het! En hoe zullen zij die kapel terugvinden, die kapel, welkers versiering den grootsten troost van hun leven was!... Denk, menschen, hoe die Paters geleden hebben en nog lijden! Onder de katholieken die in 't klooster waren, bevond zich een officier van 't Fransch leger: Ach, zegde hij, moest men mij ir, 'tleger zulkenlast opleggen, 'k verbrak mijnen degen!.. Hij werd door d'agenten buitengesleurd, benevens pater Maumier; de Fransche officier greep den arm van den Pater en ging met hem buiten... 't Was een teeken van triomf, 't mansvolk zwaaidejzijn hoeden, de vrouwen knielden en wierpen bloemen voorden Pater; de Geestelijke zegende de menigte; aan het Park Monceau gekomen, was het op de baan en op zijn persoon, een regen van violetten. Die Pater is weg. Nu verschijnt een kapitein, doet zijnen chako af en stapt blootshoofd, eerbiedig nevens eenen verjaagden Pater Preekheer, t Volk snikt en weent, 't iseen oogenblik van onbeschrij felijke aandoening; dagenten staan als van den bliksem geslagen; er gaat een oorverdoovend geroep op: leve het leger! leve het orde, leve de vrijheid! leven de Dominikanen!... Ha, de Franschmans weten dat in 1871, ditzelfde leger Parijs is moeten komen verlossen uit de handen van diezelfde Communards; de Franschmans weten dat terwijl de katholieken tegen Pruisen vochten, dit goddeloos ge boefte lag te zwieren en te brassen met 't stinkendste slecht vrouw volk! En daarom riep de menigte: leve 't Leger!... Hoort nu hoe het verder te PARIJS is vergaan, Bij de Paters Kapucienen. Ten 6 ure, terwijl een pater de H. Kommunie uitreikte, zijn de uitdrijvers in het kapucienenkloostergedrongen. De vrouwen schaar den zich geknield voor de kommuniebank en lieten alzoo den pater die de mis las, toe, den dienst te eindigen en zich in de sakristijn te begeven. Het H. Sakrament was nog altijd geëxposeerd en reeds was het canaille in de kapel, spottend en lachend voor het Allerheiligste. Pater Patricius maande hen aan te zwijgen, hief het Tantum ergo aan, dat door al de geloovigen gezongen werd en hij gaf de benediktie waarna hij het H. Sakrament en de H. Hostiën meedroeg. Pater Arsène, de provinciaal, weigerde de deur van het klooster te openen voor den kommissaris, die bevel gaf aan de pompiers, de deur in stukken te kappen, hetgeen onmiddelijkgebeurde. Despaan ders vlogen in het rond en kwetsten een der omstaanders, doktor Osenain, boven het oog. Deze verliet echter de paters niet. Toen de deuren opengebroken waren, sprak pater Arsène de exkommunikatie tegen de inbrekers uit. Gij beleedigt ons, mijnheer! riep de kommissaris, dat men mijnheer naar de gevangenis brenge. Een kreet van verontweerdiging tegen dien' heiligschendenden aanslag steeg uit de borst van al de aanwezigen op. De kommissaris deed vijftig nieuwe policiemannen roepen, en de paters en hunne vrienden werden een voor een aan de deur gezet. Al de cellen werden ingebeukt, terwijl de menigte buiten riep: Leven de kapucienen! leve de vrijheid! Pater Arsène is in vrijheid gesteld, na in de prefektuur van policie te zijn gebracht. De franciskanen der rue de Fournaux hebben donderdag ten 6 ure hunne deuren zien in stukken kappen door de pompiers, die door twee kommissarissen werden aangevoerd. Elke cel werd ingeslagen en de paters met geweld eruit gesleept. Ten 7 1/2 ure was alles gedaan. Ook de konventueele minderbroeders der rue de Romainville, zijnuitgedreven;dedeur werd met een soort vanstormramingeloopen; de paters kregen een half uur tijd om hun pak te maken en vier-en- twintig uren om Frankrijk te verlaten. Bloemen werden gestrooid op den doortocht der paters. Bij de augustijnen werd de deur zonder eenige sommatie inge slagen bij middel van knuppels en bijlen. De paters waren alleen in de kerk, waar het H. Sakrament was uitgesteld; een der paters las de mis. Een policieman is aan het altaar gegaan ên heeft den pater bevolen binnen de vijf minuten met zijne mis gedaan te maken. De pater antwoordde niet en ging voort. Na dat het H. Sakrament naar eene aangewezen kamer gebracht was, dreef men de paters de straat op. Een persoon die riep: Weg met de dekreten! werd aangehouden. De maristen der rue de Vaugirard, werden rond 5 ure uitgezet. De deuren waren gebarrikadeerd. Al de cellen werden ingebeukt; vier paters heeft men moeten buiten dragen. Ten 8 1/2 ure was de uitdrijving gedaan. Ook de redemptoristen van den boulevard Meuilmontant zijn uitgedreven. Even als aan de andere kloosters werden ook daar de deuren aan stukken gekloven, en dezelfde gewelddaden hadden ook hier plaats. In de Departementen. ,lnaJj (Isère) zijn de Oblaten van Maria door den onderprefekt en vier brigaden gendarmen uitgedreven. Te Bayonne zijn de kapucienen uitgedreven; de uitdrijvers werden door net volk uitgejouwd, De missionnarissen van St Laureys-sur-Sèvres zijn door den prefekt der Vendee uitgezet. r Te lssoudun zijn de missionnarissen van bet H. Hart uitgedreven. De £®n, .1'rPeri1? peerd was aanwezig en de troepen onder de wapens. De uitdrijving duurde drie uren. Te Meylan begon men ten 11 ure met de uitdrijving der kapucienen, ten 4 ure was de uitzetting nog niet voltrokken. Zelfs de huissier der paters werd uitgedreven; bij protesteerde en legde eene klacht neer bij den eersten voerzitter derrechtbank. Graaf de Montevnard is aangehouden na uit het klooster gezet te zijn. Ook M. Sisteron', advokaat, werd in hechtenis genomen. Ook de Olivetanen van Parmence en de Oblaten van O.-L.-Vrouw de 1 Osier zijn uitgejaagd. Te Pau zijn de Redemptoristen uitgedreven. Ten 5 ure reeds was 't klooster door de gendarmen omringd. Geen slotmaker wilde de hand leenen en men heeft de deurenen muren met bijl en houweel neergehaald. Ieat-Pierre-lez-Calais zijn de kapucienen uitgejaagd. De policie en de gendarmen hebben de uitdrijving gedaan. j (Cher) zijn de barnabieten uitgedreven; zonder sommatie zijn de deuren ingeslagen. De kommissaris weigerde de protestatie der paters te aanhooren. Ie Clermont-Ferrand zijn de kapucienen op dezelfde wijze behandeld. Den ingang werd geweigerd aan den bisschop. De policie en de slotma- makers werden uitgejouwd. Na twee uren weerstand zijn de paters met geweld buiten geworpen. r le Nancy zijn de Oblaten uitgejaagd; de deuren zijn aan stukken ge kapt en de zegels op de kapel gelegd. Ook de Preekheeren te Nancy zijn op dezelfde wijze uitgezet. le Maziores (Anegel zijn de Preekheeren op dezelfde wijze uitge dreven. J 0 Te Vannes werden de missionnarissen der Compagnie van Maria uitgejaagd. r 0 Te Chateauroux werden de deuren van 't redemptoristenklooster open gebroken en de paters uitgejaagd. Te Gaunat zijn de redemptoristen eveneens uitgezet en is de kapeL verzegeld. 0 Ie Saint-Brieuc zijn de salvatoristen, die slechts twee paters telden, uitgedreven; slechts een hunner was te huis. De sapeurs hebben de deu ren ingehakt. Te La Brachère zijn de Oblaten van O.-L.-Vrouw van Bijstand uitgedreven. J Te Dijonzijn de preekheeren van Flavigny, 00 in getal, uitgejaagd. De operatie, heeft lang geduurd, al de deuren zijn ingestampt. Ie Noiretable zijn de paters der vereeniging van het H Hart uitgejaagd. U zijn de maristen op de straat gezet. Twaalf soldaten van bet 83e linie-regiment hebben de deur ingestampt. Te Juaye-Mondaye (Calvados) zijn de augustijnen uitgejaagd. Te Bordeaux zijn de Oblaten der rue de Berrv uitgezet. Ie Augoulême zijn de Maristen uitgejaagd, nadat de deuren van het klooster waren opengebroken. De bisschop bevond zich in het klooster. I wee personen werden aangehouden. Te Solesmes was de abdij' stevig gebarrikadeerd. Ten 6 ure begon men te breken en ten tien ure waren acht benediktijnen aan de deur gezet. De pater abt die zich met een dertigtal kloosterlingen en we reldlijke personen in zijn cel gebarrikadeerd had, kon eerst rond één uur worden uitgedreven. Het volk riep: Leven de paters! Weg met de dekreten! Leve de vrijheid! Geen enkele vijandelijke kreet tegen de kloosterlingen werd gehoord. Het leger was gekonsigneerd. Te Liguge', bij Poitiers,zijn de benediktijnen zaterdag uitgejaagd; achttien paters en vijf broeders werden op de straat gezet. Alvorens het dag was, werd de omtrek van het klooster door de troepen bezet* de verrassing was volledig, slechts dertig wereldlijke personen hadden den tijd, in het klooster te komen. Er waren twee brigaden gendar men te peerd en eene brigade te voet, policieagenten en zes slotbre- kers, waaronder, zoo men zegt, eenige gevangenen. Drie deuren werden opengebroken; men vond de patersin de kapel. Een voor een werden zij uitgedreven; een hunner was gedekoreerd met het kruis van het Eerelegioen, te Mentanabekomen, en de medalie derKrim. De gendarmen presenteerden het geweer. De bevolking toont zich verbittert en ter neergeslagen. r, J. Pau, 0 nov. 10ure. De ofticicele vandalen hebben hun werk hernomen Honderd vijftig gendarmen sluiten den omtrek af van het klooster der fran ciscanen. De verontweerdiging was algemeen. Men riep: Leven de paters! Een piket soldaten was gekonsigneerd. De leden van het komiteit bevinden zich binnen het klooster. De uitdrijving heeft vier uren geduurd.' Het komiteit weigerde het klooster te verlaten en de policiekommissaris gebood VUUR. De leden van het komiteit legden zich op den grond neer, en DE GENDARMEN WEIGERDEN TE SCHIETEN. De deuren der cellen zijn vervolgens ingestampt en hartscheurende tooneelen grepen plaats Ten 10 ure waren de paters buiten en werden als in triomf bege leid door meer dan drie duizend personen, tot bij een koopman M. Marianne. Duizende stemmen riepen: Leven de patersLeve de vrijheid! Weg met de republiek! I t Deftig Tolk v<m Frankrijk is in geweldige verbittering ver scheide provinciën zijn in oploop en in oproer aan de Vrouwen kloosters durft men voor 't oogenblik niet raken.

De Werkman | 1880 | | pagina 3