'^1 oaaasaoasw aiia uaaoaaaaa. Overzicht. f- /t\ NEGENDE JAAR N° 422— 19 November 1880. Weêral 'ne grooten die dood is. zullen er VT rfr»;'/ftn als ZIJ dezen zwarten boord zien' Ja en r I neen, menscheu. de Overledene waarover-wij 4. gaan spreken,was niet groot volgens de wereld maar hij bezat d© eenige wezenlijke grootheid, de grootheid door dood of graf niet af te nemen, de grootheid voor God; 't was Jan B. Van Dierdoncq, kerkbaljuw te Machelen, een heldhaftige Christen, die door zijn voorbeeldig christelijk leven eere deed aan zijn Geloof en een waarachtige Apostel was. Nauwelijks 43 jaren oud. is hij na eene korte ziekte overleden, betreurd en beweend door zijnen Eerw. Pastoor, door zijnen ouden Vader,door zijne Familie en door al de Parochianen en zijn andere talrijke Vrienden en Kennissen Daarom doet De Werkman voor hem wat voor een keizer of koning niet gedaan wordt; hij draagtdeq rouw voor wijlen J. B. Van Dierdoncq, die tevens sedert lang medewerker en verspreider was van ons nederig bladje Door zijne zorg zijn duizende schriften verspreid en is een zaad van stichting alom rondgestrooid Ongetwijfeld is zijne ziel reeds bij den Heer Hij was een getrouwe dienaar van God en is er nog iets af te wasschen, de gebeden zijner Vrienden zullen die schoone ziel haast iu 't Eeuwig Vaderland brengen Amen De keizerin-zaliger van Rusland had voor 25 miljoen fr. juweelen. En 't schijnt dat er kwestie is en groote rusie tusschen den Czar van Rusland en ziin oudste zoon dezen is I van-de-duivels, omdat zijn vader 110 her- itrouwdis... Ondertusschen maakt de nieuwe j madam van Rusland veel bonjour; z'en wilt i niet meer uitrijden, of op haar peerden en PRIJS IN 3UREEL OF WINKELS S CENTIE8IEK. «IET DE POST eF TE H UIS GEBRACHT2,59 'S JAA RS- VOOR FRANKRIJK EN HOLLAND 4.50 P. Daens-Mayart, Achterstraat. AALST. voituren moeten de keizerlijke wapens staan. Dit madammekn zou beter doen, van bij ha ren zieken man te blijven. Het Hol van Rusland rijdt geweldig op de tong, en daalt in d'openbare achting. Ons leger gaat zoo het schijnt nieuwej kogels krijgenvDaar zijn de soldaten heeL fier over. Zij zeggen dat zij, met vier centen en zoon kogel, overal een druppel zullen krijgen! Eene verandering die hun veel meer zou behagen, ware de vermeerdering hun ner solde. Hun half broodje vinden zij ook wat kleinvoor zijnen ouderdom, ^n zij zeggen dat het vleesch met een kruisboog in hunne gamelle word geschoten. Uit het Gulden Boekje. Acht de dienstboden; want een trouwe bediende is j| een verborgene schat. Als gij een zaak begint, U merkt wel wat er kan uit volgen. Weest eer wijs IJ metterdaad dan metterpraatDoet eeniegelijk goed, zooveel als gij kunt. PARLOIR Ontv het, sommeken uit Luik van M. Dess.-- Ontv van M. A. B. te Br. 2,50 tot augusti 1881. O. H, N, te Z. ontv. de 2.50 Uw gaz. vertrekt hier den donderdag avond. Vr. W. te W ontv. de 20 kozakskes. - De boeken zijn gestuurd. -- N. te U, wij volgen die zaak; B, dank voor uwe mededee- linge'n; I, Ja; S., overlast van bezigheden crr^c De Heer heeft het geiegd, bevestigd en gezworen Een tijd laat hij zijn Volk,verdrukt en ale verloron, Maar als zijn ure slaat, dan komt Hij en doet recht. Op al 't verdrukkersvolk, hun vesting wordt geslecht. Hun oppermacht vernield, de scepter rolt in 't zand. Van die op Godes recht, dierf leggen zijne hand. Uit David, Hs. 109. FRANKRIJK. Er bestond bij de Heidenen eene wreede Godheid, SATURNUS genaamd, die zijne eigene kinderen verslond. De be leefde en lieftallige Fransche Republiek doet 't zelfde; op 2 jaren heeft zij reeds 5 miniseriën, 't is te zeggen meer dan 40 ministers opgeslokt; en haar vraatzucht is nog met voldaan, integendeel haar leelijke muil spart zich meer en meer open. FERRY is gevallen, en 11a hem komen met meer dan Rooden en Communards, als Floquet, om t eindigen metRochefort en Louise MiCHEL. Deze laalste, de kapitein van de Panjsche Petroleazen, is van haar ballingschap in nieuw Kaledonië teruggekeerd, t Was dit afschuwelijk schepsel dat, met den revolver in d hand, de pa- rijsche tygerinnen tot moord en brand aanhitste. En nu. zij komt triomfantelijk in Parijs terug. Onmogelijk den geestdrift te beschrij ven her gehuil, het getier van de fransche kanailje als zij hunne heldin weerzagen. Zij moest ten half vijf aan de statie toekomen, en 10 12 duizend Communards, mannen en vrouwen, waren daar toegeloopen. Zij werdt toegejuicht, verheven, gekroond en gekust; en dan met Rochefort en ander helden in een rijtuig, door de me nigte getrokken in vollen triomf naar hare woning gebracht. Ja, alles wordt rijp voor een tweede en ijselijker COMMUNE. FERRY is toch maar een plaastermanneken, en hij is als minister nog eens herplaasterd. Hoort op welke wijze: Als President Grevy vernam dat 't ministerie zijn demissie had gegeven, werd hij gansch ontsteld, en Ferrv roepende: Weihoe, zeide hij, gij zijt nauwelijks mijne ministers, en ik ben u reeds kwijt! Alzoo is t onmogelijk een land te besturen. Vertrekt gij, ik doe Gambetta halen, en deze zal een kabinet vormen, of wei ik ontbind de kamers Gambetta werd benauwd en woog op Ferry om zijne demissie -n te treKktn. Maar hoe dit aaneengeflansd? Zie wat men gedaan heeft: De kamer heeft zijn vertrouwen uitgedrukt jegens de ministers, en deze hebben hun dagorde laten veranderen. FERRY, CAZOT CONSTANS enz, zijn dus verrezen, maar zij blijven toch in hun 14 dagen. IERLAND In 't groot banket door den nieuwen Burgemeester van Londen, ter eere der ministers gegeven heeft Gladstone de twee groote kwestien van Ierland en den Oosten duidelijk bespro ken Wat Ierland aangaat, Gladstone erkent dat de hoofdkwestie, de kwestie van den EIGENDOM, moet bestudeerd worden en edel- moediglijk opgelost; dat de wetten daarop bestaande, hervorming en verbetering eisschen. Maar ons eerste plicht, ons eerste werk zal altoos zijn van de orde te handhaven, en in geval van nood zullen wil aan 't Parlement volmacht vragen om dit doel te bereiken. Voor de 5de maal, ging Gladstone voort, ben ik minister, maar nooit heb ik den toestand zoo onrustverwekkend gevonden als nu: Rekent en telt: 1" lastige oorlog in Zuid-Afrika, die ons veel spel oplevert; 2° mislukking in onze pogingen van vrede met Afghanistan; 30 nog geene oplossing der montenegrijnsche, grieksche, arme- niaansche kwestien. Tot die oplossing is 't akkoord.de overeenkomst van Europa noodig; en dit akkoord vinden wij maarals wijdroomen. De Iersche Bisschoppen zijn bij den Paus, Zijne Heiligheid heeft ziine liefde voor het katholiek Ierland betuigd, en den wensch uit gedrukt dat de Ierlanders met hunne Priesters vereenïgd alttjd de Revolutionnaire grondbeginsels zouden verfoeien De Paus zal 't engelsch gouvernement helpen in alles wat redelijk is om die zware moeielijkheden uit den weg te ruimen. De toestand wordt meer gespannen. Een tweede Bond komt op; de bond tegen de hooge huurwedden der huizen in de steden. Er bestaat geen persoonlijke veiligheid meer. Een valsch lid van den Bondis doodgeschoten. In de pachthoeven kunnen de werklieden niet meer arbeiden, tenzij door soldaten beschermd. De voorzegging van Gladstone wordt niet verwezenlijkt. Den 1 o dezer maand zou toch eindelijk DULCIGNO door den Turk geleverd worden. Er is niets van; de inwoners laten geene turksche troepen binnenkomen vooraleer zij de wapenen hebben afgelegd. De telegral is afgesneden; de vrijwilligers mogen de stad niet verlaten. F R A N K R IJ K. 't Is ongehoord hoe 't in de fransche Kamer gaat. Een lid dat voor 2 weken uit de zittingen gesloten was, wilde niet vertrekken. Een kolonel is gekomen met 'nen troep soldaten; zij hebben den franschen depute aangevat, maar deze verweerde zich met handen en voeten; en zijn kollegas vochten gelijk hij, en eindelijk is hij met geweld uit de zaal weggesleurd. Welke schandige spektakels in de fransche Kamer! en dit is nog maar een begin. aar intusscheti hervormt zich de Commune te Parijs traagzaam, maar zeker en straffeloos. De gemeenteraad der hoofdstad heeft een projekr van bond gemaakt tusschen al de fransche gemeenten. De magistratuur gaat in Frankrijk radikaal worden hervormd. Al de rechters worden voorloopig afgedankt, en moeten eerst het repu- blikeinsch doopsel ontvangen. Pruisen. De Joden gaan het druk hebben in Duitschland; monsterachtige petitiën zijn in omloop om de lange vingers van die smouzen te verkorten. Beeldt u in dat de Joden tegenwoordig in Pruisen als koningen heerschen door het geld, door debanken, door den eigendom. In 't kort zouden de Duitschers niets anders meer zijn als de huurlingen en slaven der Joden. In t noorden van Pruisen gelijk in Rusland heerscht er schrikkelijke ellende en hon gersnood. RUSLAND. Men schrijft uit St Petersburg, 12 November: Dezen nacht is het politiek proces geëindigd; hel militaire tribu naal heeft 5 nihilisten veroordeeld tot de galg, 12 tot de galeien voor 'tleven of ten minste voor i5 jaren. LOOPENDE NIEUWS. Nog gedurig zijn er Meesters die het Staatsonderwijs verlaten... Wanneer een muur op 't vallen staat, Is dwaas hij die er nevens gaat. In OOSTENRIJK zijn er nu con- vois die zonder lokomotief rijden, met zeilen gelijk de schepen; als de wind meegaat, doet 't zeil-convoi 4 uren per uur. Maar als de wind stil ligt? laveeren gaat daar toch niet. Ze zeggen dat de Koning van Belgenland zooveel verdriet neeft en meer zuchten laat als 20 zijner bedroefste onderdanen. En die dat zeggen, weten het; ergo, wij mogen 't gelooven. En dat er droef heid in 't Hof is, moet niemand verwonderen; ten allen tijde, reden de grootste kruisen per voituur; maar, nu dat er overal Ministerial zitten van Framassons, wat moet het nu zijn? Zijn Majesteit Leopold wordt zoo mager als eenpriemken, zijn kleeren loebberen gelijk een gordijn, en zijt zeker, dat hij de Schoolwet en de Geuzen meer vervvenscht als ie mand'. Waarom, zult ge vragen, pakt hij dan geen ander ministers?

De Werkman | 1880 | | pagina 1