De Schelmstukken der Èiilislen. Sk Proclamatie van den Vriend Machans. wordt uit den zak gekaald en ze zijn nog kapabel van ons Geestelijk aan te pakken... Maar,'t en zal nu zou gemakkelijk niet gaan, als in de jaren 93; als al de goei menschen eens zogden: Ha, ge begint alzoo, wel nu, wij betalen niet meer! wat zouden ze dan verhapsakken!.. Maar, Ons Heer zal België genadig wezen en ons verlossen uit de slavernij dei" Geuzen UITLEG. Let op en leest met aandacht, lieden, lezers van De Werkman, dees verhaal van de Schelmstukken der Nihilisten ;nadien zal komen, hoe de voornaamste kopstukken zijn ontdekt en aange houden; want is er ooit een wreede dieven- en moordenaarsbende geweest, dan zijn het wel de Nihilisten, die Rusland en zijn Hot straffen en pijnigen voor de dwingelandij en zedenbederverij, er se dert honderde jaren gepleegd. Omdat dees verhaal een vervolg is, moeten wij voor de nieuwe bijgekomene Lezers in eenigen uitleg treden: Fedora, een jonge rijke gravinne, wees van vader en moe der, had een gouvernante NADIA of de Syberiaansche genoemd, die haar vader in Syberië had zien sterven, en in haren hevigen haat tegen Rusland, zich bij de Nihilisten had aangegeven en door de sekte geplaatst als gouvernante bij Fedora om haar te verleiden en te verderven. Men gelukte hierin zooverre dat gravinne Fedora eenNihiliste werd, zelfs lid van't geheim Komité onder den naam van Strella; dat zij talrijke doodsvonnissen teekende, zelfs zonder het te weten, het doodsvonnis van haren eenigen broeder, officier der keizerlijke garde. Hij moest den keizer doodschieten, weigerde en werd ter plaats zelf omgebracht. Deieden van 't geheim Komité waren in de zittingen gemaskerd en zoo diende Fedora als speelbal in d'handen der sektarissen. Na de dood van haren broeder gingen haar oogen open; ziek uitgestrekt op haar bed, deed zij door hare voedstermoederPaulowna verscheide brieven naar den Czar Keizer, om hem te verwittigen dat men uitwas op zijn leven; de aanslag mislukte, dank aan de brave dienstmeid Paulowna doch korts na dien ontdekte generaal Gourko, dat de gravinne Fedora Nihiliste was, ja lid van 't Opperkomiteit, nog half ziek werd zij opgelicht, fevarigen en veroordeeld tot eeuwigdurenden dwangarbeid in Sy- erie. Groot was de verbazing in Rusland want de "gravinne was eeu liefelinge van 't Hot, ze was familie met de hoogste staatsbedien den, generaal Pankratief was haar oom en voogd, gravinne Tatiana haar beschermster, prins Jan, haar toekomende bruidegom; nogtans niets hielp: de bewijzen waren te tastbaar; men bemerkte niet dat dat zij verleid was, men zag niets dan hare medehulp in die groote schelmstukken; al wat men van generaal Gourko kon verkrijgen, was dat zij eenigen tijd te Moscou mocht gevangen blijven. En'(laar vinden wij haar tot heden zitten. De andere figuranten zijnle Dr Edward, een der voornaamste Docteurs van St Petersburg, die in 't hof en in al de edele paleizen verkeerde en nogtans kopstuk was der Nihilisten 2e Tarakanof, President der Rechtbank en om zoo te zeggen. President der Nihilis ten, waar hij onderden naam van Nubius werkte en teekende 3a baron Gunterwald. een der hoofden van de geheime policie daarbij verscheide zoons van popen, officiers van 't leger, enz., die allen hun ambt gebruikten, om't Vaderland te verraden en het Nihilismuste dienen; die allen in schijn de verkleèfdste dienaars van den keizer Alexander waren, EN INDERDAAD zijne vervolgers en doodsvijan den.... Na deze uitleggingen denkep wij het echt Beschrijf te mogen voortzetten. KapittelI Hoe de Nihilisten aan geld geraakten Eerst en vooral moeten wij uitleggen wat er gebeurde na de moordpoging op den Czaar en de gevangneming en veroordeeling van gravinne Fedora. Den 14 april 1879, terwijl de keizer Alexander zijne morgendwan- deling deed, naderde hem de moordenaar Solowieff, gewapend met 'ne revolver van zes scheuten; hij schoot een eerste maal, was er neven; ging een tweede, derde en vierde scheut lossen,als de dienst meid van gravinne Fedora hem van achter vastgreep en aldus 's kei zers leven redde Solowieff werd opgehangen en stierf, zonder een woord te wllen spreken. Kort nadien werd de geheime drukkerij ontdekt; de direk- teur verried baron Gunterwald die de vlucht nam, en den franschen communard Bremont, die op zijne beurt Fedora verried en de schuld was dat generaal Gourko al de leden van 't komiteit der Ni hilisten kende, behalve de Syberiaansche en den Docteur Edward. Dank aan de papieren bij Fedora gevonden, ontdekte men talrijke komplotten; de President der Nihilisten kon met de vlucht zijn le ven redden, maar veel van zijn mannen vielen in d'handen en de militaire gouverneurs, want er waren er nu drij: Gourko, te St Pe tersburg, Loris Melikoff te Karkof en Totleben te Odessa, die strenge krijgsmans gingen er met den groven borstel door: niemand werd gespaardgeen verschoonmgen werden aangenomen 1 man ot vrouw, arme student of rijke jonge dochter; flinke kerel of stokoude grijsaard, al die plichtig gevonden werd aan Nihilismus, werd voor den krijgsraad gebracht, gevonnisd, naar d'een of d'ander gevangenis gedaan, om met d'eerste keten de lange reis naar Siberie te voet afte leggen. Al de reizigers naar Syberië verhalen met medelijden hoe zij op hunne baan van tijd tot tijd,troepen gevangenen tegenkomen, nauwelijks gekleed, en door de kozakken slechter behandeld als kudden ossen die naar de slachthuizen worden vervoerd zoo zag men er nu meer dan ooit, de prisons van St Petersburg of van Mos cou verlaten. Gourko had gezegd en gezworen: Ik zal het Nihilis mus uitroeien al moest den helft van Rusland naar Syberië verhui zen. Hij meende reeds in zijn werk van uitroeiing ver gevorderd te zijn, als eensklaps nieuwe plakkaten verschenen, als de Nihilisten werkelijk toonden nog leven en kracht te bezitten. Al de machten der wereld kunnen 't onkruid der zielen éen oogenblik dempen, maar uitroeien, niet Laat ons nu de nieuwe werkingen der Nihilisten volgen. Na de veroordeeling van Fedora, had de Syberiaansche zooveel droefheid getoond voor hare meesteres, maar tevens zooveel afkeer voor het Nihilismus zij had onder d'oogen der gravinne Tatiana zulke oprechte devotie getoond,idat deze oude Russische Mevrouw, een vurige aanbidster van den Staats-Godsdienst, dat zij aan de Sy beriaansche vroeg van bij haar te willen komen als Sekretarisen groot was hare vreugde als dit aanbod werd aanveerd; zij wist of vermoedde niet welke helsche slang zij in huis nam. De Syberiaansche had zoo wel geveinsd, dat niemand van d'huis- genoten eenig vermoeden op haar had; we zeggen niemand, nogtans waren er twee die uitzondering maakten: de Gravinne Fedora, die in 't gevang zuchtte en haar voedstermoeder Paulowna die het heilig besluit had genomen vam hemel en aarde te bewegen om haar on schuldig kind te redden. Doch er was geen enkel bewijs tegen de Gouvernante. Ten huize der gravin Tatiana had de Syberiaansche, ten eersten alle vrijheid, ten tweeden, het middel van al de geheimen van Staat en Policie te kennen, ten derden, de gelegenheid vandikwijls Docteur Edward te zien en te spreken. In den schijn spraken zij over Fedora en de middelen om d'onge- lukkige dochter te verlossen; o, die twee goede zielen! peisde gravin Tatiana, als zij de ernstige onderhandeliugen van den genees heer en van de Syberiaansche aanschouwde; o die twee goede zielen! O hadde zij geweten, wat in haar paleis omging; maar de grooten weten zoo weinig; ze worden gewoonelijk misleid of gevleid. Broeder, zegde de Syberiaansche op zekeren dag tot den doc teur Edward, wij moeten ons werkingen herbegirjnen. Herbeginnen? was's doctors antwoord; zeer wel; ik vraag niets beter als de Samenleving het onderste boven te smijten maar ons voornaamste leden zijn gevangen of gevlucht Dat is waar, sprak de Syberiaansche. Ons volk is verschrikt en verslagen. Gedeeltelijk en tijdelijk. Wij meenden door de dood van Fedora's broeder aan 9 milli- oen roebels te geraken 't was de prijs zijner dooden nu met de gevangneming van Fedora gaat al dit geld aan den Staatwe zitten dus zonder mannen en zonder geld. Ik nu! sprak de Syberiaansche. Ik luister. Nubius is gevlucht, doch er is een andere Nub'us de eerste was een rechter,deze gaat een scherprechter zijn die Rusland zal in vlam vuur in schrik en in angst zetten; 't is de voornaamste chimist van Rusland, professor van d'Universiteit 't is... (en ze noemde een naam in zijn ooren). Hijhijen zal hij aanveerden Hij is reeds aan ons, met lijf en ziel; ik heb hem vastgeankerd; ten anderen, er is haat en overtuiging bij. En ge zegt dat wij geen geld hebben Geen ander geld dan onze geringe spaarpenningen, en wat doen wij daarmee Hoort, ik gelast mij u geld te bezorgen, veel geld geld voor een nieuwe geheime drukkerijgeld om de keizerlijke bedienden uit te koopen geld om een leger van samenzweerders te onderhouden! De docteur bezag haar met verwondering en vroeg: Is gravinne Tatiana misschien ook ingelijfd Neen, die oude zottin zou ons in den weg loopen? wij zullen geld slaan Ha, dan hebt gij den directeur der russische munt uitgekocht? Ook niet, we zullen een Bank openen, wissels trek ken, dezelve doen betalen en eer het twee maanden van hier is, lever ik u de grootste krijgskas van Rusland. Broeder, sprak de Syberiaansche in begeestering, men denkt ons dood en 't is nu maar dat onze wer kingen gaan beginnen; ik zweer het u Europa zal verbaasd en verstomd staan 1 (Wordt voortgezet Ja, geliefde Vrienden, ik heb mijnen tourné gedaan en veel nieuws vernomen En eerst en vooral,ge weet,dat ons zeven ministers en hun nen aanhang, ik zeg ons,alhoewel dat die voor hun gestemd heeft, den naam van redelijken mensch niet meer verdient, als hij geen vast propoost heeft gemaakt van te veranderen, maar de Ministers zijn ons opgelegd, wij moe ten ze betalen, —ik zeg dus dat de Ministers en Compagnie, altemaal geuzen en vrij metsers,zich nu ook op Ons Heer komen te wreken, omdat de Belgen van hun slechte schoolwet niet willen. Tot hiertoe hadden zij z:c,h gewroken op 't arm volk, met ze te willen uithongeren, op 'de Burgers en Landbouwers met de lasten te verhoogen, met allerhande plagerijen, met processen van boet en gevang,-maar zalig zijn ze die vervolgd worden voor de recht- veerdigheidjz'hadden zich ook gewroken op de heeren Onderpas toors, Pastoors, Dekens, op hunne hoogweerdigheden de Bisschop pen, op Zijn Heiligheid den Paus; allen hebben te lijden gehad voor die schoolwet; maar Ons Heer bleef er nog overOns Heer had de wraak der geuzerij niet ondervonden; en wat komen de geuzen te doen? Ge weet dat er van 't jaar 30 af, de Te Deums bijgewoond wer den door al de Militaire en Burgerlijke Overheden; 't was een pu blieke herkenning der Godheid; maandag was 't den feestdag van Z. M. de koning Leopold; en de geuzen der Kamer hebben gestemd en beslist van naar den Te Deurn niet meer te gaan!!! Welke slag tegen den hemel! Wat zal er hierboven schrik en angst zijn En nu, wij mogen 't verwachten, er zal een dekreet komen, van Ons Heer zelf, die de schoolwet zal goedkeuren... Ja, wacht er naar, maar vast er niet naar! Ondertusschen, ge ziet hier weër den infernalen geest van 't liberalismus! Alles aan Ons Heer onttrekken, allesen dan in hunnen dollen haat naar den hemel spuwen En wat gebeurt er de vuiligheid valt terug op hun wezen Als die uitzinnigen maar geen straffen op ons Belgenland trekken!... En ondertusscnen, het geuzen-ambacht rust, alleenlijk zijn er zittingen geweest te Veurne, alwaar de E H. Pastoor is komen getuigen dat er niet alleen voor d'ofllcieele scholen gedwongen is door weigering van werk, van bij stand, in nood of ziekte, maar zelfs door weigering van een doodskist voor overledene arme zieken Brrr, wat helsche krawatterij En van Frankrijk, Vrienden, daar ben ik geweest; ik /.al u dat later schrijven: Wi'eeder zaken zijn er zelden gebeurd, als die uitdrijving der Religieusen, op verscheide plaatsen rolden dikke tranen uit d'oogen der gendarms..A re voir, tot wederomziens!

De Werkman | 1880 | | pagina 3