SAMENSPRAAK. Rond St Truiden, Diest, enz., wordt veel gestolen o. a. te Beverst, bij den koster en winkelier Martens is in 't huis gebroken, en winkelwaar gestolen tot eene weerde van circa 800 Ir. Te Bossu, nabij Bergen, zeggen ze, dat een vrouw vermoord is met een hoefijzer; te Pieton, langs Charleroi, zijn 's avonds ten 7 ure, 3 zwartgemaakte manskerels in een huis gedrongen, bewoond door eene vrouw met haar nichtje de booswichten hebben de twee vrouwmenschen een prop in den mond gesteken en wel too meters ver gesleept, in 'nen engen slijkweg. Dan zijn de vuige en laffe ban dieten teruggekeerd, hebben alles gestolen wat ze konden meedra gen en de beddens in brand gesteken. Welke wreedheden ge ziet tot welke misdaden de menschen in staat zijn, als zij de plichten van hun Religie vergetenwant 'ne mensch van godsdienstige ge voelens, zal geen centiem stelenhij weet dat alles moet gerestitu eerd worden, ol dat hij op geen rust, of ep geen sacramenten mag peizen.. En al degeen die gedurig uitvallen tegen de Religie zouden ons doen twijfelen aan hunne eerlijkheidVoor wat nu 't inbre ken en 't aanpakken betreft, de Justicie heeft gelijk van streng te zijn voor zulke zaken, gelijk het te ÖENDERMONDE gebleken is; alwaar de Rechters 'ne vent tot 4 jaar gevang hebben veroordeeld, 4 jaar binnen zitten! nooit zondag of vrijen dag hebben altijd on der surveillance, in schande zitten... Ja, ja, ze zien daar iets af en 't is hun eigene schuld. En ze peizen soms: 't zal niet uitkomen, maar 't komt uit, vroeg of laat; ze spreken nu rond Diest van een moord, over 27 jaar gepleegd en die nu uitgekomen isze zouden den Burgemeester van een prochie in 't water gesmeten hebben. Zaterdag namiddag, rond 5 1/2 ure, wilden te Luik,2 vrouwen van «ene boot stappen, toen een hunner die een kind droeg van twee maanden en half, door de duisternis misleid, in de Maas viel. Op de noodkreten der vrouw, snelde de kapitein toe, en met behulp van zijn persooneel, gelukte er in haar te redden ongelukkig had zij het kind gelost, dat aan de andere vrouw toehoorde, en dat ondanks alle opzoekingen niet kon teruggevonden worden. Een officier-betaler van het regiment der karabiniers keerde zaterdag avond omtrent 10 ure, langs de St-Annadreef te Laken naar zijn huis terug, toen hij onderweg aangerand werd door twee kerels, die een zakske met peper in zijn aangezicht wierpen. De offi cier,gansch verblind en buiten staat van zich te verdedigen, riep om hulp. Twee mannen, die zich in eene naburige herberg bevonden, snelden toe, doch het was reeds te laat. De twee kerels hadden de vlucht genomen met de porte-feuille van den officier, en die eene som van 9000 fr. bevatte, bestemd voor de betaling van de solde der week. De policie van Laken zoekt de dieven op. De policie kommissaris van St-Gillis heeft een bericht afge kondigd, om de inwoners dier gemeente te verwittigen, op hunne hoede te zijn tegen de diefstallen gezegd a la mansarde. Ziehier hoe dit dielstal gepleegd wordt: Een kerel komt gedurende den dag in een huis, loopt den trap ep, en dringt door tot aan de mansarde waar hij aanklopt. Indien men hem niet antwoordt, gaat hij binnen eu neemt alles meê wat hem onder de hand valtop de lagere ver diepingen herhaalt hij hetzelfde spel. Indien men op zijn geklop ant woordt, of zoo de dief iemand in eene kamer vindt, vraagt hij op welke verdieping M. X.(een ingebeelde naam) woont. Men ant woordt dat die persoon onbekend is, en de dief gaat gerust het huis uit. De policie bevindt zich in de onmogelijkheid die misdrijven te vervolgen, want zijkan geen personen aanhouden, die rustig uit een huis komen het publiek moet dus zelf zijne voorzorgen geven. DE STORM van d'ander week heelt nog al rampen veroor zaakt; rond de Schelde waren veel plaatsen onder water; te Brussel op d'Hoogstraat, is een huis ingestort; in de Tentoonstelling zijn verschelde houten huisjes omgeworpen; te Nijvel, een huis dat men bezig was met opbouwen, ingetuimeld; te Bergen is de schade door regen en wind groot geweest; te Charleroi en g'heel die linie rond, zijn verscheide gebouwen der statie ingestort; 't was een gerucht dat 'niemand een oog kon toedoen; verscheide daken zijn door den wind afgerukt; van schaliën en pannen spreken wij niet, de straten lagen ermee bezaaid; de telegraf heeft veel geleden in zijne staken en dra den, zoodat de correspondentie bijna afgesneden was; een trein uit Lah'ulpe is te Brussel aangekomen, met al de ruiten der waggons gebroken. In 't noorden van Engeland is veel sneeuw gevallen. De failliet-verklaring van het huis John Pfeffer en C°, heeft aan een duizendtal werklieden het bestaan afgenomen. Het bureel van den Goedemannenraad heeft oogenblikkelijk onderzocht, wat de verplichtingen waren der failliet tegenover het werkvolk en heeft goed gevonden persoonlijke pogingen te doen bij de kurators. Door zijne tusschenkomst is er door de kurators beslist, dat de werklieden de voordeelen zouden genieten van volle acht dagen zonder aftrek van werk uren noch loon. Juffer De Clercq van Oostende, die te BRUSSEL ineen maga zijn, de commercie leerde, is op hare kamer schielijk overleden. Men verzekert dat zij een fortuin had van 25,000 fr.; de Justicie is met deze zaak bemoeiden 'tlijknaarStJans-Hospitaalovergebracht. Tonia. En vrat nieuws in de stad, Domien? Domien.Wel, ze spreken veel van die oondamnatiën over Hofstade; fieus zal 'ne mensch niet vrij voor zijn deur mogen staan. Tonia. Ja, wat was er ten allen tijde schooner en plezieriger als d'inhuldiging van een kerk en van een goei school? er was plezier en vertier't was amusant voor eikendeenEnnu? Domien. Op de prochiën die geenen katholieken Burgemeester En krachtige moeten er tegenwoordig zijn, die spreken ge- liik den Burgemeester van Yleckem. Domien. Er zijn er alzoo veel, vrouw; God zij geloofd, die in de gelegenheid zijnde, voor hun rechten zouden strijden; gelijk te Dender monde ha, ge weet dat nog niet Tonia. Wat is er nu weeral Domien. 'k Heb het daar g'hoord uit den mond van ne schipper. Tonia. Hebben ze daar misschien ook de Geestelijken voor de geu zen gedaagd, om er van de Staatsmeesters beklapt te worden? Tfomien. Neen, vrouw,'tis een kerkhofschenderij. lhm wkhofschenderijl Domien. Met wreede bezwarende omstandigheden; ikgau dat in korte woorden zeggenrOver 6 maand was daar 'ne sergeant van de troe pen die zich kapot maakte; hij is stillekes op ongewijdden grond gelegd, en elk zweeg eraf; maar nu, d'ander week, doende Ministers aan de* Burgemeester van Dendermonde, de complementen dat hij dit lijk moet doen ontgraven en op den getvijdden grondleggen. Tonia. Dat is toch zeker geen waar Domien. Gelijk ik u zeg! Den Burgemeester weigert vlakaf in zij nen naam en in den naam van g'heel de stad. Tonia. Wel geweigerd! Domien. En wat gebeurt er? Den vrijdag van d'ander week komt er 'nen adjudant van de Ministers met 2 grafmakers en 20 marchessée; en gaan ze niet naar 't kerkhof! Tonia. Wat Domien. Gaan ze niet naar 't kerkhof, ontgraven ze daar t stin kende lijk van den zelfsmoorder niet, enleggen ze dat niet op ge wijdden grond, nevens den Christenen mensch, die lest was begraven geweest!!! Tonia. Domien. Zijn er woorden om zulk feit te betitelen Is t geen on gehoorde schandalusatie? En ge zoudt zeggen, er was iemand die dat vroegNIEMANDmen peisde op dien rampzaligen sergeant niet meer Tonia. Wel, alle Godslieveheiligen uit den hemel toch! die geu zen zullen ons nog't Land doen uitloogen, van schaamte en affront! Zou-je nog durven zeggen dat ge Balg zijtMaar, Domien, 't is een abo- miuatie zonder weêrgaEn zullen d'oogen nu nog niet opengaan! en hoe laat de Koning dat toeOch, dat zijn mama nog leefde! alzoo een Christelijk menschze zou voor hem op haar knieën vallen om dat hij zulke Ministers zou wegzenden Waar gaat Belgenland naartoe? Domien. God alleen weet het, vrouw; waar Belgenland en zijn koningschap naartoe gaat; maar 't Christene Geloof zullen ze toch uit de herten niet rukken. Tonia. En ze zijn daar te Dendermonde in 't kerkhof gebroken, zonder den Burgemeester of iemand te kennen Domien. Zoo zegde mijnen schipper toch En dat is een eer voor Dendermonde, dat er niemand aan die grouwelijke sacrilegie medeplich tig is; alles is door VREEMDE gebeurd, ten minste opentlijk; en ge lijk ik u begost te zeggen; ongelukkige Parochiën, waar kamanke of liberale Burgemeesters zijn; er kan geen éen feest gevierd worden, of de marchessés komen alles tergen en in verwerdeling brengen. ToniaJa, ja, 't zijn bedroefde zaken; maar 'k zie wel waar het peerd gbonden ligt; ze willen de menschen schrik aanjagen, gelijk wij t'Heule hebben gezien. Domien. Ja, en't schijnt dat er groote Geuzen zijn, die met glo rie dit onschuldig vergoten bloed toonen. Tonia. Wat zullen wij zeggen? 't kwaad is in de wereld en 't blijft erEn wat geluk dat er overal goei scholen zijn, of die Geuzen snede» in 't diepste van ons ziel gelijk de kleermakers in den démit... Maar nu, ze zijn bek-af;de kinders zitten in veilige plaatsenz'hebben maar d0fiirr-En nog, om die geforceerde t'hebhen, moeten ze de» programma van hun scholen verduiken en de slechte wet verjudassen. Tonia. Voor eenigen tijd; \vant ge ziet al op sommeste plaatse» den neus van Lucifer te voorschijn komen. Alia, 't is wreed, gelijk ze Belgenland verprossen... De Godsdienstige en Bui- gerlijke Vrijheden worden afgenomen En moest dat spelleken blijven duren. Domien. Er is nog veel goed volk in 'tLand. Tonia. 'k Zeg, moest dat spelleken blijven duren, de Volkeren zouden hier mogen gewapend loopen gelijk in tLand van de menscheneters, alwaar geen ander recht is als 't recht van den sterksten! met al die nieuwe wetten en al die slechte com plementen; in den ouden tijd, dan waren t Wethouders, die de goei wetten in stand hielden, maar nu zijn 't Wetgevers, die gedurig van wetten veranderen, en allangs om slechter... Om gerust te zijn, zou ne mensch zich bijna in zijn huis moeten houden.... En 't is een oud spreekwoord Die in zijn huis geen plezier heeft, zal het vruchteloos elders zoeken... Maar in Gods naam, we zullen maar wel ons devoiren doen en de rest i overlaten. Onzen Lieven Heer 1 RECHTBANKEN. Vercaemer, die te Rollegem cantien hield, is tot 5 jaren gevang veroordeeld, voor moord op zij» vrouw en moordpoging op zijn dochter. Zijn Verde diger beweerde dat er provocatie was geweest. I« sGent zat d'ander week voor d'Assisen de wreede .^moordenares van St Amandsberg, Clementine Aautsj dienstmeid, maar 18 jaren oud, en die den 13 Juni gepasseerd, haar meesteres, vrouw Van Ooteghem had vermoord. Eerst gestolen, mishandeld, en omdat vrouw Van Ooteghem riep: Moord! moord! haar dan een mes in de keel gesteken. Die dochter is ter dood veroordeeld. In Antwerpen is voor den Tribunaal getuigd dat dooi 'ne groote Geus op een arme vrouw, wreede verdrukking is gepleegd. Een geuzen-gazet van Charleroi had zonder iemand te noemen, las ter geschreven tegen al de Pastoors van 't kanton Geneppe, deze hebben gesamentlijk een proces ingespannen en de geuzengazet is veroordeeld. In Frankrijk zn'n er verscheide veroordeeld voor nachtelijke inbra ken in de kloosterszoodat er nog Rechters zijn die recht durven doen. In den tijd hebben de geuzengazetten veel gerucht gemaakt van Br. Ferdinand uit Namen, die van grove zaken was beschuldigd en ge vlucht. Nu hebben 2 tribunaals hem gansch onschuldig en valschelijk beticht verklaard. D Iseghem. Wij hebben van Baraeenen nieuwen Juge-ae Paix ont vangen, 'tig een geschenk van eenen liberalen Advocaat Notaris, nu te Brussel woonende. Proficiat Isegbein met. zoo een manneken, in vervang van uwen deftigen ouden katholieken Rechter, mijnheer Louis Clement zaliger memorie. Een melkbaard.te meer die een postjen heelt, t is zeker ergens eene groote vriend van de priesters?

De Werkman | 1880 | | pagina 2