Liedeken, met d'Explieatie. Vrienden, als ik u zeggen mag, den goeien dag,den vrede endegezondheid mede.wenscht aan Ulieden Jantje van Lier, die wederom is hier, voor elks onderricht en plezier, om van den tijd te klappen en op de leugenaars te lappen; ja, menschen, 't gaat er tegenwoordig pront, er loopen leugenpapieren rond, over 't Enkwest, dien geuzennest, en ze sturen dat in de steden en prochiën bijna gratis voor niet; maar 't is verkeerd en verdraaidjal wr.t de geu zen tegenging, is er uit gelaten, en vice versa, dat is te zeggen Die den duivel dient, moet zijnen sleep dragen; en die met de waarheid niet te rechte komt,gaat met leugens en valsch- heid om; doch de leugen vliegt en de waar heid gaat, traagzaam op haar voeten, gelijk ik hier vandaag ben aangekomen. Want ge moet weten, sedert dat de liberale Ministers't convoigeld hebben opgeslagen en sedert al die eeuwigste malheuren, 't zijn geluk kige menschen, die hun goed koppel beenen op vasten grond mogen gebruiken. Apropo nu, en vooraleer het nieuw gezang van den Moortelnest te zingen en t'explikeeren, ik heb d'eer mij voor 't Publiek te presenteeren methetpotret van de Petroleuse Lowiese Michel, van Parijs; ge zult daaruit zien en leeren, hoever de zaken gekomen zijndie Lo wiese Michel heelt in 1870 Parijs helpen in brand steken 't was zij die aan 't hoofd stond der petroleusen. om vaten olie op de gebou wen te gieten en er dan 't vuur aan te steken. Gelukkig dat het Fransch Leger Parijs innam, of abeel die stad was in polver en vuur vergaan. In 1870 werd de "Petroleuse Lowiese Michel aange houden, onderhoord, gevonnisd voor eeuwiglang ballingschap en verblijl te Caledonië, een eiland in Afrika gelegen ze werd aldaar verzonden, bleef er 9 jaren, is in 1879 gegradeerd door de liberalen van Frankrijk, en heelt overlest, den 17 November 1880, te Parijs haren triomfantehjken intree gedaan; 3ooo mannen wachtteden haar al en geleidden haar in een zaal die vol roode drapeau's hing Lowiese Michel was gekleed in 't rood en in 't zwart, en haar eerste woorden tot de Communards, warenGroet aan de Commune Groet aan de RevolutieEn dan sloeg zij hare armen open en wierp hare blikken in 't ronde, gelijk er pro mentig op haar portret is te zien. Zie, men- -schen, hier is die Jezabel, het kopstuk der petroleusen. En wat zegde die hekse?Hoort: Wij komen terug, zegde zij wij gaan vooruit en wij kennen degenen die wij moe ten treffen; er zijn er veel van ons mannen gesneuveld, maar hun geheugen zal ons bij blijven, als wij zullen treffen t Volk roept weg de dikbuikigen (Gambetta) Ja, zoo gaat de petroleuse voort, wij komen in Frankrijk terug, wij zien den Godsdienst verdwijnen, de kerken zwijgen; de Com mune is wel bevend,maar zij is weer te been en aan 't leven houden wij niet, wij zullen onverbiddelijk zijn; al die tegen de Revolu tie is, al ware hij onze vriend, onze bloed verwant, wij zullen hem bevechten Brrr, welke hyënataal! En met zulk geboefte spannen de geuzen van Beigenland aan! Menschen, menschen, zijt toch op uwe hoede en verfoeit de geuzerij! r lr-~ Ondertusschen ga ik u voorzingen het nieuw LIED VAN DEN MOORTELNEST; gelijk 't geacht Publiek zal bemerken, er zijn niet veel explikatiën noodigde zin wijst zijn eigen uit; t is op d'air van Omdat het is de mode, de mode van den dag luistert wel, 'k zal eerst voorspelen met de viool en dan komen de woorden van 't eerste refrein Waarom zien wij in dezen tijd Door Frère en Bara's wetten, Terwijl men in de beurzen bijt, Het oudste recht verpletten Gelijk overlest nog te Wetteren, over de Schelde, alwaar dat 't Schoolopzicht, zonder Burgemeester of Gemeenteraad te kennen ofte verwittigen, een nieuwe onderwijzeres heeft benoemd, maar de Burgemeester heeft ze door zijn champetters buiten de school doen zetten... Heeft men van zijn leven zulke visioenen gezien? op zulke wijze de Burgerlijke Vrijheden zien schenden? Ik ga voort Het oudste recht verpletten 'k Weet ik het wel waarom, Het volk van 't Geuzendom Alom Waarom het gaat zijn gangen, Door schoolwet en door schoolenkwest, Omdat 't wil zielkens vangen Voor zijnen Moortelnest. De zielen, van 't Christene Geloof rukken, dat is hun eenigste ambitie menschen Luistert nu, het tweede compleet Waarom wordt 't geld met volle hand De Scholen ingesmeten, Ja van den Burger en Boer wordt 't geld afgeperst; van de kleine bedienden, van de weduwen en de weezen onttrokken. Ons lied zegt waarom De Scholen ingesmeten, Waar niet éen kind van 't Vlaamsche Land, Vrijelijk is gezeten. En dat is heilig waar! zonder den dwang, hoeveel christene kin- derkes zou den vrijmetser Van Humbeeck hebben Waar niet éen Kind van 't Vlaamsche Land Vrijelijk is gezeten? 'k Weet ik het wel waarom, Dit geld doet bimbonbom Alom Daa»om zijn er die hangen Aan Peer Van Humbeeck's schoeffelsvest, Om t'helpen zielkens vangen Voor zijnen Moortelnest. Ja, Vrienden, 'tgeld dat stom is, heeft hier een groote rolle ge speeld en van overlang had de Vrijmetselarij dit voorzien, en 't was daarom dat de positie van Staatsmeester zoo hoog en zoo kostelijk was gemaakt, om de meesters door geld te vinden, te binden en nadien naar ziel en lichaam te verslinden. Nu komt het derde re- frain.jover de valschheid en de Judasserij,dat de Vrijmetsers en Vrij denkers met een zeker religieusheid te voorschijn komen, enschaaps- kleêren aantrekken,zij die wolven zijn?... Maar is dat niet voorzegd van over 1800 jaar? En is dat al zijn leven niet gebeurd? Luther en Calvyn, die afgevallen priesters, wat zegden zijWij komen de Kerk zuiveren en verbeterenEn Luther trouwde met een afgeval lene non, en Calvyn werd de vuilste prij van zijnen tijd... Voltaire, hij sprak van te verzedelijken en er leefde geen slechtere krawat als hijLet wèl op dit derde compleet, 't Is sterk gedicht, maar in volle waarheid; 't is over de Judassen van onzen tijd: dat 't kwaad zich bedekten den schijn van 't goed aanneemt, dit moet ons niet verwonderen; 'ne mensch, naar 't kwaad getrokken, is er toch be schaamd van... Het derde compleet, menschen Waarom ziet men in Belgenland, Den Judaskus herhalen En daar het hert van haat ontbrandt, Met valsche woorden pralen? 'k Weet ik wel den waarom Yan al dit valsch gebrom, Alom Waarom de maskers hangen, Yoor Geuzen- en voor Jodensmoel, Om t'helpen zielkens vangen Yoor hunnen helschen boel. Dixit, wel gezegd: Vö'or' hunnen helschen boel! en 't vat geeft uit wat het in heeft; de pot is naar den scheel, en de midd&t len die de geuzerij gebruikt om Meesters en Scholieren aan te wer ven, toonen genoeg den helschen butde meesters worden gewon nen door geld, de scholieren worden aangeworven door dwang en die dat loochent, heeft geen eerlijk hert of geenen kop opzijn lijf... Wat is er gebeurd, overal waar 't geuzen-enkwest heeft gezeteld? ze zochten katholieke dwang en ze liepen overal met den kop tegen geu- zendwang: te BRUGGE is dat gezien, te KORTRIJK, t'AUDENAAR- DE, te BEVEREN. t'Aalst en overalnu zetelen de geuzen te Deynze en wij vinden daar, gelijk overal, Staatsmeesters die hun Geestelijkheid komen overdragen welke droevige rolen wie had ooit gepeisd, dat Belgenland, in de jaren 1880, bijna hetzelfste zou beleefd hebben van de jaren 93? dan waren er ook die aan de Jaco- bijnen gingen overdragen dat, in dees huis een priester verborgen zat, dat daar Mis was gelezen en te Communie gegeven, elders ge doopt, getrouwd, berecht enz. en de geuzen-Jacobijnen van dien tijd, bedankten, bevleidden en beloonden de spions en overdragers, maar ALLEN zijn tot een slecht einde gekomen. Eerlijk duurt 't langst, menschen!... We gaan dus voort met 't compleet n' 4, over den dwang der geuzen Waarom, zelfs in den wintertijd, Zeiden veel liberalen Werkman, ge zijt uw werk hier kwijt, Of moet uw kinders halen Ach, vraag mij niet waarom, Dien dwang van 't Geuzendom, Alom Waarom dat herteprangen Omdat de Geus m 't Vlaamsch gewest, Geen zielkes koude vangen, Yoor zijnen moortelnest. Voor zijnen moortelnest!... Geen penne kan beschrijven, men schen, geen tong verhalen, den dwang die er in den winter van ge passeerd jaar is gepleegd tegen de vrijheid der Ouders.En dit helsch machien gaat voort; langs Zele passeerende,heb ik vernomen dat er op die deftige katholieke Gemeente, ook Christene menschen zijn, die hun Doopsel en hun Geloof vergeten en die bij de Vrijmetsers gaan en zeggen IK heb macht op werklieden IK zal u de zielen hunner kinderen met geweld leveren!... Op zulke manier de fortuin gebruiken,'k ware liever armer als Job, 'k ging liever al schooiende of zingende van deur tot deur, 'k liep liever 't land af met stekskes en blink, 'k wierp liever al mijn geld en goed, mijn titels en mijn papieren, mijn renten en aktiën,'k wierp ze liever in 't diepste van de zee; want een Christene kind tot de verergernis brengen, een Christene kind aan de Vrijmetselarij leveren is er iets wraakroepender? En de geuzen worden gewaar, dat ze 'ne vloek over Belgenland trekken, want op hun nieuwe stukken van vijtfrank, z'en durven niet meer doen slaan Dieu protégé la Belgique God bescherme Belgenland Dat is er afgebleven; de geuzen alleen be- I schermen Belgenland, gelijk te Heule, Hofstadé, Aalst, Antwerpen en overal is gezien... Nu vallen wij in 't vijfde compleet, direkt op Peer Van Humbeeck... Maar, 'k zal eerst d'eer hebben een glaze- ken bier te gnan drinken,. Tot straks, vriendschappen ge zult de lotgevallen hooren van den Peer Van Humbeeck. Wordt voortgezet.) -T? ROME. Onze oud-nuntius Mgr Vannutelli, vertrekt binnen wei nige dagen naar W'ienen. Vóör zijn vertrek heeft hij van Zijn Heiigheid bijzondere onderin Mngen gekre?en om in volle overeenkomst met het oostenrijkseh gouvei cement de katholieke belangen te bezorgen in Bos nië en Herzegowina. Hij is ook belast met eenen eigenhandigen brief van den Paus aan keizer Frans-Josaf. De slechte,-gazetten strooien dikwijts geruchten uit over de ziekelijkheid van den Paus maar een liberaal roomsch blad Italia bekent dat al die geruchten ongegrond zijn.

De Werkman | 1880 | | pagina 2