MISDADEN1, RAMPEN EN ONGELUKKEN. AA l*enaarmen binnengestormd om 't lijk te ontgraven van 'ne mensch die, in opstand tegen de Kerk gestorven zijnde, volgens de kerkelijke wetten, op ongewijdden grond was gelegd geweest. Die kerkhofschenderij is ge vraagd en bewerkt door de Voorstaanders van 't Officieel onderwijs... En wat he ben Ie daarmee gewonnen? Een plek te meer op hun scholen - Begraven worden zonder klok of klepel, zonder kruis of gebed, is zekerlijk droet, maar uit zijnen put gehaald worden door Oppergeuzen, onder 't geleide van gendarms mgedolvenwor- den, terwijl g heel de wereid zucht en schrikt, is er iets wreeder?.. Zoo werden LOOPENDE NIEUWS. Fontainas, de verleider en doodschieter.is tegenwoordig te Parijs, beschermer ▼an 't officieel onderwijs en dignitaris van de Logie... 't Is prontIn een van ons laatste N" van dees jaar zal een schoone Plakalmanak slaan', we zouden zeggen steken, maar de Ministers willen niet dat die almanak meegaat, als hij afzonderlijkgedruktis... Die meeBter is, heeft veel te zeggen, en 't goed lijdt ge weld. Te Wetteren is er groote rusie en rumoer geweest voor een Staats-Onderwijzeres; 't Schoolop- zicht had haar genoemd tegen 't gedacht en buiten de kennis van den Gemeenteraad... Niets meer terug stootend, als dat vreemdelingen komen baas spelen en van 't Prochiegeld beschikken. Er komt veel schandaalderij in 't officieel onderwijs van Frankrijk en van Belgenland; tegen Sedan is er weeral éenen moeten g'arrêteerd worden, voorvuileschelmstukken. Op 't Stadhuis van Brussel heeft het d'ander week gedonderd en gebliksemd; 't was olie en vuur tusschen den Burgemeester en een der Schepenen, gekijf en verwijt in't Fransch, dat al de steenen beelden hun oogen opentrokken. Te Parijs vragen de radikale Geuzen: 1° dat de Communards in 1870 gestraft, een standbeeld zouden krijgen; 2° dat de kerken open bare plaatsen zouden verklaard worden;... Wat dunkt u, geachte Lezers? Te Leuven mag't een woord niet harder klinken als 't ander, of de geuzengazetten kraaien rond dat Leuvenin kleine Revolutie is... 't En steekt toch op geen leugen of tieu, en hoe grover, hoe beterDe koning van Italië gaat groote reizen on dernemen, naar Parijs, Londen, en wat weet ik nog al? Ook al eenen die rust zoekt en geen rust vindt. - Te Eonsse is d'avondschool der Geuzen geopend door *ne wafelbak; doch de Ronselaren zijn niet te koop voor een wafel. Gepasseerd jaar zijn in Amerika 260,000 landverhuizers aangekomen... Er zijn er in Amerika die wel varen en er zijn er die slecht varen; er zijn er die hun geld wel besteden gelijk zekeren Karei Louis Marcus van St Gillis-Waasdie uit New- York 1500 fr. gezonden heeft aan zijne arme brave moeder van 78 jaar; eere zij dien goeden zoonge zult zien, hij zal wel varen; dat zijn ander exempels als hétgeen wij dikwijls booren van jonge werklieden Ja, ge vindt er die, als zij eeniggeld winnen, peizen: Ik ben den baasik kan voort zonder mijn Ouders Er zijn er die dat geld aanzien als het hunne, terwijl het in recht en rede toekomt aan d'Ouders die zooveel «werkt en geslaafd hebben voor hun kinders! Wee, rijmaal wee, aan zulke jonkheden! ze zullen, zelfs in dit leven, dc straffen des Hemels niet ontgaan... Nu, van Amerika sprekende, er zijn er daar die hun geld goed besteden en er zijn er die hun geld vertielerie- ren, juist gelijk het in Europa gaat; want Salomon schrijft: Niets is er nieuw onder de zon; en gaat naar Amerika, China of Japonië, of IJsland, ge draagt er Uw driften en uw planeten meê. Te Lede bij Aalst, op 't hof van J. B. Annaert, heeft een kalf koe drij schoone levende kalvers gegeven. Be Onderkoning van Indië is ziek. Goed nuEr is te Brussel op straat gevonden een kruis van 't Leopoldsorde; maken ze daar zoo weinig kas van? 't Is in februari, dat de prinses van Belgenland gaat trouwen met den kroon prins van Oostenrijk. Al de Aartsbisschoppen en Bis schoppen van Oostenrijk zijn uitgenoodigd. 'ne Scheepsbevrachter van Antwerpen is op 5 u. 58 m. te voet gegaan van Antwerpen naar Brussel en heeft door zijne wedding, 1000 fr. gewonnen. Te Brussel, in d'Expositie,stond een groot machien van Cockerill, zoo hoog als een Stadhuis; al 't af te breken is er 'ne man gevallen en doodelijk gekwetst; 't is den 49"'° die in d'Expositie verongelukt! Twee winkelkeldochters uit Luik hadden met gestolen goed een plezierreisje naar Brussel gedaan: de Policie was verwittigd; de twee geuzinnekes zijn te St Jans-Molenbeek aangehouden, hebben hundiefte bekend en zitten nu in 't droog te Luik, hun proces en vonnis afwachtende. Te MarcineUe is een meisje van 6 jaren in een kuip met kokende water gevallen, terwijl de moeder aau 't wasscheu was; in weerwil van spoedigeen goede hulp is 't kindeken denzelfden dag overleden. Wecst altijd bereid: Tusschen Givet en Namen is de Conducteur van den trein subiet gestorven, terwijl hij in den achterfourgon zijnen dienst deed... Er wordt veel van subiete dooden gehoord. Antwerpen. Aan de dokken,de Engelsche stoom boot Sappho in brand geraakt; er lagen bitterpeën in. Veel schade, en ge kunt peizen dat de brand erg was, want de pompiers een uur hebben gewerkt, alvorens den brand meester te geraken. St Barbara gevierd; voor den eersten keer zijn de kanonniers niet in stoet naar de kerk gegaan. 'ne Geus-hoedenmaker aan- gohouden voor vuile schelmstukken. Zondag mor- gend onder de mis van 6 ure, zijn er dieven gedron gen bij den E. H. Fierens onderpastoor van St Josefs- kerk; z'hebben het huis doorzocht van onder tot boven en gestolen 500 fr., ,t spaargeld van de dienstmeid en 75 fr. van den heer Onderpastoor; de dieven zijn in gebroken langs den koolkelder. 'ne Mensch van 76 jaar (bij Antwerpen), zekeren Verboom, is in de Lange Nienwstraat overreden en erg gewond aan zijn been. Gent. Te Gent, op 't correctioneel werd vrijdag de zaak geoordeeld van vier slechte venten die te D..., 1n 't huis van een Barreelwachter allerhande schelme rijen hadden uitgerecht de barreelwachter moest be kennen dat hij op dit oogenblik doodbedronken was. 17 Peerden verbrand. Te Lamine, in 't Luiksch, is brand ontstaan bij M. Prigaux, in den peerdenstal; al de peerden ten getalle van 17, zijn in 't vuur om gekomen. Vrouw verstikt. Te Zolden in Limburg, is een oude vrouw in haar huis verstikt; z'had 's morgends vuur gemaakt, er zal waarschijnlijk brand ontstaan zijn en zij zal de kracht niet gehad hebben om te vluchten. Boodgeschoten. Te Forville, in 't Naamsch, had de werkman Pauly twist met zijne vrouw; hij greep een geweer,wilde slaan;de dochter sprongler tusschen; Pauly nam 't geweer met den loop en wilde met den kolf op zijn meisje slaan; er ging een schot af; Pauly werd in de borst getroffen en viel morsdood... Weest verdraagzaam, menschen, vermijdt den twist,en leert uw gramschap overwinnen. Een verschrikkelijk ongeluk is in den loop der verledene week voorgevallen,te Goidsenhoven,eender gemeenten rond Leuven. Drie meisjes van 8 tot 9 ja ren kwamen uit de school en volgden den grooten weg, toen eensklaps een jager, die volgens men zegt, zêer zwak van gezicht is, op hen aanlegde. Twee der meisjes konden uit den weg loopen, terwijl zij schreeuwden om den jager te verwittigen. Het derde meisje bekwam het schot in den buik. Het kind trachtte te vluchten, wanneer het een tweede scbot ontving. Op de klachten Van het slachtoffer en het geknal der geweerschoten, kwam een landbouwer die zich met zijne kar in de nabijheid bevond, toege- loopenen zag den jager de vlucht nemen. Hij dacht hem te achtervolgen, maar hij kon zijne peerden niet tot staan brengen. Hij kon nogtans den dader van deze verschrikkelijke vergissing herkennen. Het ge kwetste kind werd toen naar de woning van zijne ouders gedragen. Er is weinig hoop haar te redden. Het parket van Leuven is ter plaatse geweest. ZELE. Verledene week donderdag, is de heer Joannes Van den Bossche van de trappen gevallen, zijn hoofdscnedel was verbrijzeld en de dood oogen- blikkelijk; hij wordt van d'Armen beweend als hun nen oprechten Vriend. Toch is beter zulke dood, als 1 een leven te gebruiken gelijk er zijn die den werken- den Ouder willen verplichten en dwingen op alle wijzen, van zijn kinders naar een verwezene school te zenden. Te Parijs is 'ne man van honger gestorven; bij lag op straat en had sedert 4 dagen niets geëeten... Diezelfde man, nu doodarm was van een rijke familie: in 1861 had hij door 't spel te Baden 300,000 fr. ver loren... Zoo ver geraken die vertoekte spelers! -— Te Napels is een groote fabriek van tabak afge brand; 32 pompen hebben dagen nacht moeten werken; de schade beloopt tot verscheide millioenen; er zijn 19 gewondden. Men vraagt te Caprycke 'nen brilmaker. En waarom, zult ge mij vragen? Omdat er daar perso nen zijn, bijzichtig op dit punt dat ze 's avonds of ten minsten bij donkeren tot gaaipersen toe, omver loo pen Advies aan de zang-maatschappij van wel de nieuwe kandidaten te onderzoeken of ze niet bijzichtig zijn en gezonde oogen hebben, dat is eene slechte hoe danigheid voor een zanger. Wordt er hier geen acht opgenomen, dan gaat het koor van Meenen in de Savaanstraat mislukken. LATER NIEUWS. Te Sens, in Frankrijk, is een postbediende gesnapt, terwijl hij bezig was met eenen briefte openen, om te zien of er geen papieren van weerde in staken. Thiers zijn weduwe is dood. Een wapenmaker van Luik moet voor Rusland de grootste commnnde kanons maken, die er totheden in Belgenland is gedaan. - Ze zeggen dat de Pest in Moscou resideert. Medelijden, Terwijl onlangs die geweldige storm op zee ging, waren er t'Antwerpen j twee, die redekavelden, alsvolgt O, welk onweder en de arme lieden, die nu op zee zijn Och ja, en die geen schip hebben Rond de Weststatie van Brussel ging de aardewerker Hobberechtsop de route, en is door 'ne marchandise-trein doodgereden. Op de kalkovens te Vieuvilles is 't lijk gevonden van 'ne jongeling die zich aldaar had te slapen gelegd. Te i Londen is een dievenbanket geweest van 300 man. Te Wichelen zijn te koop een peerd en eenen ezel, bij Fclix Vander Linden. Te Calloo bij Bernardus Verlent, zijn verkrijgbaar beste kachelkolen aan 20 fr. de 1000 kilos. Granen, in afslag, op al de markten; Hop, demark- ten worden kalmer; Petrol, in opslag. MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 26 00 a 27 50 22 CO a 22 75 22 00 a 23 50 18 00 a 21 00 oo oo a oo oo oS6 00 ao62 00 06 65 a o7 25 0 00 a 00 00 07 27 a 09 27 3 27 a 3 45 4 00 a 5 25 23 - 22 23 - 06 50 2 50 3 0® i 25 28 oo 22 22 50 o7 08 1 40 1 50 22 24 00 16 00 17 00 13 00 13 14 25 14 50 Masteluiu Haver Gerst Hoppe (188o) Aardappelen,r. w. Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 27 00 Masteluin Rogge Boonen Aardappels Boter per kilo Eieren per 25 Vlas per kilo NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 27 Rogge, Aardappelen, Boter, per 1/2 kilo LCKEREN, 's Tarwe n.p.105 1. Rogge 1051. Garst n 1051. H aver 1591 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 22 23 50 Haver-159» 14 14 25 Boter per kilo 2 54 2 81 Kemp per 11 kilos 07 56 oO OO EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 27,56 Rogge 22,5o Haver 19,Oo Gerst 2o a 21 Boter 2, 75 a3,— Eieren 2,6oa 2,64 KORTRIJK, s maauiags. Aardappels, gele, fr. o6,5oao7, roede o7,ao7 75 Boter pat irjüiio» 1.54aüi,15 Koolzaadone,10d*.u 68,25 Lijnolie, 105 k. 64,25 MECHELEN. Veemarkt op Neckerspoa 60 stuks inlandsch ras. Van 250 tot o41ü. 494 bollandsch ras. Van 325 tot o740. Binnen de stad. 14 stuks inlandsch ras, van 195 tot 330. 063 stuks hollandsch ras, van 255 tot 435. DENDERMONDE s maandags Witte tarw 27 50 a Rogge 22 a Boekweit a Ou Vlas per kilo 1 6o a 1 8o Kemp 0 97 a o 98 Boter per kilo 2 40 a 2 60 Eieren per 25 2 7o a 2 9o Aardappels - 08 a t o oo ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 37 10 2 - 33 o 0 Rogge bloem 36 50 fransche duits ne oo maandag werden ter veemaria verkocht per kilogram op voet: 015 stieren, 0,74 c. 219 ossen, 0,80 tot o,92 155 koeien, 0,72 tot ü,80 015 Kalveren, 1,—tot i.lO ROESELAËRE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 27 25 Koode dito, 25 25 Rogge, 20 75 Haver, 20 00 Paardeboonen, 25 50 Aardappelen per 100 kilo, oo 5o Boter per kilo 3 50 Eieren per 26 2^2 A.* a j zijn dijnsdag onverwachts te VLIERZELE vroeger de groote verstokte booswichten en plichtigen in den grond gedoven. Men zegt dat de gendarms voorzien waren van 400. ballen Eenige speurhonden uit den omtrek stonden van verre te zien...

De Werkman | 1880 | | pagina 4