f' +t Kampen fitisöa&en en ©ngelukkeu. /Tv wsaaaaaaa® atsaa vmaaaaaa. paus in 3Ureel of winkels 5 centieme u man NIEUW,7AAK. Streelend als het zuider-windje, Lieflijk als een lentedag, Rein als 't hert van 't schuldloos kindje, 't Nieuwe Jaar U wezen mag. Zachtjes ruischend als de beke, Stroomend langs bebloemde wei, In de rijkstbegaafste streke, Zoo wensch ik dat 't jaar U zij. Rijk als 'tveld in d'oogstmaanddagen, En het onkruid dun en raar Oogst voor nu, voor d'eeuwige dagen, Zoo wensch ik U 't nieuwe jaar. Aalst, Dec. 1880. NEGENDE JAAR N® 428 3i December 1880 PARLOIR. 25 a 31 Dec. Ontv. 2,50 van van Mc W' Br. te G. tot 31 dec. 1881. Het Nr was verzonden ad ordinaris. Ontv. uitDend. van M. V. D. V. 2,50 tot Juni 1881. Ontv.2,50 uit Yoll. voor 1881. Vr. Deh. te Parijs ontv. de 10,00 voor 1881, er is nog over 2,00. Koera- gie, man-lief, blijft eeredoen aan uw Vaderland, en als ge naar de streek komt, 't is achter de Werf-kapel. 't Doet mij plezier te vernemen dat uw gazetregelmatig toekomt... In België moeten wij ook, het grootste getal,bijna alde Postboden prijzen. Tegenwoorpig, 't is lastigen dienst, en aie menschen verdienen hun preêken, ruim... Alia, de bijzondere groetenis, en als ge niet MET DE POST OF TE HUIS GEBRACHT2,50 'S JAARS. VOOR FRANKRIJK EN HOLLAND 4.50 P. Daens-Mayart, Achterstraat. AALST Ontv. 2,50 voor 1881 van M. P. Br. te Looch. id. 2-50 voor 1881 van M, Fr. F, Ov. b. Uit Luik van M"'e W' L. 2,50 voor 1881. Ontv uit Kieldr. 5.50 voor 1881 en een boekd. uit Eykevl, 2,00 van Extra-N. schrijft, 'kzal u voor die 2 fr. boeken opsturen. Ge moet niet benauwd zijn dat deze Parloir in d'handen derFransehe Ministers komt; ze staan toch bot voor 't Vlaamsch, precies gelijk de 7 Ministers van Belgenland. Apropos ge weet dat die 7 Ministers opslag vragen, elk 9000 fr; z'hebben het toch zoo kwaad, en staan overal op den plek; en ze spreken van den trok der Gees telijkheid te verminderen, omdat de Priesters geen verraders van hun Geloof en van hun Volk willen zijn... De Fransehe Reppebliek heeft dit eerst gedaan, in de jaren 90, en gingen zelfs verder; ze supp rimeerden g'heel den trok en sloegen nog den kop af van honderde Priesters. Maar de Reppebliek is met schande gevallen en de Geestelijkheid is teruggeroepen en met opene armen ontvangen; en al de vervolgers van Kerk en Priester, en al de spions en overdragers en opstokers, zijn slecht, zijn ellendig gevaren; velen verongelukt, anderen, die ronddwaalden als specters, van knaging opgelicht en van af fronten bezwijkende.. Zoo vaarde ook Néro den eersten Geus, achter Judas, achter Caiphas, achter Pilatus, en achter de Joodsche Staats- meesters; Néro moest vluchten van zijn eigen volk en maakte zijn zeiven kapot.Ad spiegelum. Jemeppe. Het pak gazetten is niet verder ge raakt dan Luik; tegen d'onmogelijkheid kan niemand; patiencie metden Heer! 't Zijn maar kleine ongevallen, als men ziet en nagaat wat er te Maastricht en te Maeseyck en te Lanaye is gebeurd. Ge moet niet vragen waarmee wij beginnen; we moeten onzen bril niet opzetten om rampen te zoeken; d'OVERSTROOMING levert stof in overvloed. Ja,'t is iets geweestAl de lage landen over stroomden zwemmende in de waters de vetten weggespoeldde kuilen en kelders in waterputten veranderd, en die in de laagte woonden, op de vlucht gedreven veel schade van werk verlet en verdestruatieveel angst en schrik afgezien; we moeten het niet be schrijven; g'heel de wereld heelt het gezien en ondervonden maar ze berichten ons dat wij hier, langs Schelde, Senne, Leie, Yser en Dender, dat wij ons hand mogen kussen tegen hetgeen de men schen langs de Maas en de Samber hebben afgezien In Namen is zulk hoog water sedert 5o jaren niet gezien ze vaarden daar op de straten; LUIK was bijna niet te zien van de waters: veel ijzeren wegen reden niet meer, en zelfs ons gazetten naar Jemeppe zijn per bijzonderen koerier moeten verzonden wordenTe Kortrijk stond het water i5 centimeters hooger als in 1872 en de schoone vallei der Maas rond Luik, was in een zee herschapen. Hooger naar Holland toe, Limburg. Maastricht, Maeseyck en g'heel die streek tot aan Breda en 's Hertogenbosch, was de toestand akelig en benauwend. Die van zijn leven langs Luik, Maestricht en Maes eyck de boorden der Maas gevolgd heeft, zal de toestand begrijpen: die wispelturige, kronkelende, ondiepe stroom kan in gewone tijden nauwelijks zijn waters bevattenwat moet het dan zijn, als zijn waters vertiendubbeld zijn dan is 't niet meer de Maas, die zoo liefelijk de lachende dorpjes streelt en verheugt, 't is 'ne Waterreus, 't is 'nen Duizendklauwer, 't is 'nen Alverdelger en Alverzwelger die schuimend en bruischend, en bulderend en donderend, en kra kend en slagend en kastijdend en vernielend afkomt, en voor wie alles moet zwichten.... Drij groote rampen zijn tot nu toe bekendD'eerste te LANAYE, een dorpje in 't Luiksch daar zijn de-waters eensklaps afgekomen, hebben verscheide huizen ingestort en 20 personen onder de pui- nen begraven. Zondag waren er reeds 8 lijken gevonden. De 2de groote ramp is gebeurd te Maeseyck, donderdag 23 Dec. 13 reizigers werden overgezet van de statie naar de stad halver wege werd de boot naar een diepte gesleept: Springt er allen uit» riep de schipper en bestuurder Jef Aarts 7 personen sprongen er uit en konden tot aan den dijk geraken 3 andere'nen apotheker van Maeseyck, 'ne rentenier van Brée en den schipper Aarts, konden zich aan boomtakken vastklessende drij andere verdronken 't zijn Mr Berghans, doctor te Brée, Mr Magniet, postmeester te Maeseyck en Mr Rademaekers, student van Leuven, die op vakan- cie ging. De 3de gekende ramp is voorgevallen, ook in Limburg, te Ter- naye ook al overvarende, 11 personen Mr Barthelemy, douanier, met zijn vrouwen kinderen; landbouwer Colland en zijn vrouw; hoedemaker Hanquet; schipper Hartman en daglooner Colson; de boot stootte tegen eenen boom, kantelde om, en ALLEN verdron ken, behalve Colson; toen de vrouw Barthelemy opgevischt werd, hield zij nog een harer kinderen in de armen.... Och, wat is 'tleven hier toch met droefheden en rampen bezaaid, en wat zijn z'onge- lukkig die niets beters in d'oog hebben, als dit dal van ellende en van tranen Zaturdag zijn de waters op Dender en Senne beginnen te zak ken ook langs Brussel, Vilvoorde enz. is er beternis gekomen maar boven Gent, langs Drongen enz. verminderden de waters niet, en Dendermonde bleel 't uitzicht leveren, van een stad belegerd door de Waters..., Nogtans de regens houden op, en wij mogen hopen van deze wreede ramp ontslagen te zijn.... Dat ze nu maar wel d'ijzerenwegen nazien want er zal veel beschadigd zijn, en dat de Ministers, in Godsname, hun aandacht van 't onderwijs afwen den en naar hun werk en hunnen leest gaan! Maar z'hebben zich g'engageerd aan de Vrijmetselarij, welke zij moeten dienen, zoolang hun Ministersschap duurt, zoo kort mogelijk, dat is de wensch van al de ware Belgen. Maandag waren de waters rond Gent, Dendermonde Noord-Bra bant enz. nog altijd hoog en woest. Tusschen Uitbergen en Wichelen zat 'ne stoomboot op den dijk, en zal veel riskeerenmen zegt dat hij zonder loods gevaren had. Er is in de Kamer over d'overstroomden gesproken. De Meesters trekken hun schouders op z'hebben geld voor d'overdrevene soldaterij en voor hun slechte scholen, maar om de vol keren van d'overstrooming te bevrijden, neen - En hoort nu wat er te Brusselgebeurdis, zondag avond ten 10 ure, te St. Gilles in de brouwerij Ilauwaerts, nevens de Senne, 'ne muur die aan't watar paalde, is ingestort. 7 A 800 tonnen faro zijn meege sleept en door den stroom tot aan Vilvorde gedrevenze visschen er achter men berekent de schade op 50,000 fr. Te BRUSSEL aan de Belliardstraat, is een excentriekwachter door 't cotvoi gedood en te VORST is 'ne man die over de route wilde loopen, zijn twee beenen afgereden. Op alle manieren wordt er te Brussel gestolen. Nu was 't d ander week éenen die zegde schadiedekker re zijn en het dak te moeten onderzoeken. Men laat hem gaan hij klimt op t dak, gaat langs de goot in een ander huis, breekt inde kamer der dienstmeid, rooft er 15o fr.; keert terug en zegt dat er aan 't dak niets mankeert. Ja, er zijn tegen woordig schurken van dieven, die kerken en kapellen durven beste len, en arme dienstboden gelijk men hier ziet.... En tegenwoordig vallen de slechte gazetten weer uit op den rijkdom der kerken en kloosters. Maar er is daarop geantwoord dat de Burgemeester van Gent, hij alleen meer goed bezit als al de kloosters van Belgenland te samen. En wie gebruikt er best zijn goederen? Te NlEUWERKERKEN bij Aalst, is de baas uit een herberg, zekere Van Nieuwenborg, overleden, eenige dagen nadat hij door eenen bedronken kerel was opgeklopt geweest en mishandeld.... Ziedaar de gevolgen der dronkenschap.... De vermoedelijke dader heeft zich zeiven aan de Justicie overgeleverdOp tijd naar huis gaan, zou hier weeral twee Familiën uit den druk gehouden heb ben... Er zijn er zooveel die langs 't genever-glazcken naar 't Rasp huis trekken en die zonder 't genever-glazeken brave vrije menschen zouden gebleven zijn.... Ze lachen dikwijls met de vermaningen, maar als 't spel verbrodderd is en als zij achter de grendels moeten, dan beweenen zij hun lachen. PARIJS. Ineen koolmijn van 't omliggende 't grauwvuur ont ploft; al 11 lijken gevonden. Men vreest opnieuw voor de Senne; 'ne vent heeft zijn schoonzoon doodgeschoten; verscheide fabrieken liggen stil. SCHOTI.AND ligt onder den sneeuw begraven; zelfs nabij de stad Aberdeen steekt een gansche convoi in den sneeuw, en in Amerika vervriest de adem bijna op de lippen.

De Werkman | 1880 | | pagina 1