i)e Schelmstukken der Miliilisten, M a ir, ik versta u niet, ik fabrikeer geen poeder; ik geef lessen in d'Ultiver siteit, anders niets... en wat wilt ge dan doen met dit poeder riep hijge zijt dus (0"e Vervolg. s Herinnert u. baron Gunterwald, sprak Gourko. Dit was 'ne verrader, riep generaal Houtenbeen. Welnu, als ik u zeg dat de policieagent Baranof. insgelijks ne verrader is, en ik heb u bijeengeroepen om zijn verraad en zijne gevangneming aan te kondigen. Zijn er bewijzen? vroeg generaal Drenteln. Talrijke! Te Londen, op een geheime vergadering, is zijn lof uitgesproken op zijne kamer heeft men geheime brieven der Nihilisten gevonden, alsmede een diploma waardoor hij als lid der sekte werd aanveerd. Geweldig! geweldig! riep de generaal Houtenbeen. Baranol", verrader! Baranof, Nihilist! kreet de kolonel der gendarms. Wie mogen wij nog betrouwen? vroeg Drenteln, de vuist op de tafel slaande. En de verrader is aangehouden? Dezen nacht. Hij bekent zijn schelmstuk Hij loochent alles! hij schuimt van woede en zegt juist op het spoor van Saski te zi)n.... Waarschijnlijk om hem te laten ont' snappen. Maar hij zal zijn straf niet ontgaan 1 Terwijl de gouverneurs en generaals hun geheim parlement hielden, had er op de kamer van den Chemist eene onderhandeling plaats tusschen den bewoner en den Doctor. Ze bespraken juist het geval dat de ingenieur Saski zou kunnen aangehouden worden en of hunne persoonlijke veiligheid dan geen gevaar zou loopen. Eensklaps trad er iemand den trap op. De twee samenzweerders verschrikten. Wam, die niet recht in zijn schoenen loopt, vreest altijd van Po- licie of gendarms te zien verschijnen. Men klopt. Binnen! roept de Professor. De deur gaat open en er verschijnt 'ne manskerel, lang en bruin, met dikke knevels en baard die hals en keel overdekt: Ik zou begee ren, zegt hij, op zijn duitsch sprekende, ik zou begeeren den profes sor Kuntz te spreken. Dat is zeer gemakkelijk, die professor is hier voor u; doch kort, als 't u blieft, want ik ben haastig. Heir professor, vernomen hebbende dat gij een poeier hebt uitgevonden, erger als dynamiet, zou ik er eenige kilogrammen van willen. De chimist was als van den bliksem geslagen. 5 of 6 kilogrammen, sprak de Duitscher. Ho, heir professor;'t is om den Keizer te doen in de lucht springen. Maar ge wordt zotriep de professor. Wil ik de policie verwittigen? vroeg de doctor, t is ongehoord! M., sprak de chimist, ik verzoek u dadelijk mijn kamer te verlaten, of moet de policie komen Intertaat, deed de vreemdeling met kalmte, ze zou hier drij vliegen in éen lap slaan: Mij, den doktor en onze president Nubius! De twee geleerden stonden verstomd en verslagen; hun eerste gedacht was, dat Saski gevangen was, verraden had, dat de policie het huis omringde. De doktor greep zijn revolver, maar de vreemdeling smeet hem op den grond, terwijl hij zegde: geen beestigheid, hoort ge! wilde ik u dooden, 't ware reeds lang gedaan... En is 't alzoo dat men zijn vrienden ontvangt Maar. wie zijt ge Daar. leesten hij gaf een brief. De chimist las een verzoek van gravin Tatiana om den vreemde ling in d'Universiteit te aanveerden. Maar dit heeft geen betrek met uw poeier! Warmt 't papier, zei de Duitscher, terwijl hij bevalliglijk speelde met een revolver van 8 scheuten. r De chimist hield 't papier bij de kachel. Hij las: zijn wezen verhelderde en tot den Duitscher naderende, Ik ben in schijn een Duitscher. maar inderdaad ben ik Saski de Policie zoekt mij te Odessa; maar ik heb een rekening met haar af te maken, en met behulp van 't poeder door u bereid, Maar, ik bereide niets Kom! kom! ik zie dat mijn verkleeding ten uiterste gelukt is. Daar nu, zijn baard aftrekkende; daar nu,herkentgij uwvriendSaski? Twee 'warme handdrukken waren d'eenige antwoord. Professor en doktor waren in bewondering voor den Nihilist die, door de Policie achtervolgd, tot in 't hert van Rusland, ja zelfs tot in de hoofdstad durfde terugkeeren. En ge zijt hier voor eenige dagen? vroeg Nubius. Voor eenige uren, juist om den tijd te hebben van eenige oogenblikken met u te klappen en eenige doozenpoedert ontvangen. Ge gaat waarschijnlijk iets eten Dank u, 'k heb alles in 't hotel genomen, waar ik aanstonds terugkeer. De 3 millioenen roebels zijn mij ontsnapt, den Meester zal mij niet ontsnappen! Ja, die ongelukkige zaak! sprak de doctor; als ze maar voor ons allen geen 'slechte gevolgen heeft Onmogelijk, verzekerde Saski. Maar er'zijn papieren in beslag genomen Geweest riep Saski. Geweest ja w'hebben ze teruggehaald uit d handen der Justicie: ha, Professor, dat is een kluchtige zaak Die gij ons gaat vertellen; de doctor heeft wel wat tijd Eenige oogenblikken Allerbest neergezeten, een sigaar gerookt, een glas gedron ken, ziehier sigaren en drinkgerief, en 't woord is aan onzen Ssiski V. GENOMEN EN HERNOMEN Ha, lachtte Saski, daar hebben wij de Justicie goed bij 't vuur gezet. Ge weet, dien duivelschen Baranof, dien gevaarlijken kerel. Die kinderloos gemaakt is of zal worden,onderbrak de doctor. Des te beter, want die policierat riekt in welke huizen er Nihilisten zitten. Ik zeg dus dat Baranof ons verblijfplaats ontdekt had, ons overviel, een groot deel onzer veroverde roebels roofde, geheime papieren met de lijst onzer leden van verscheide afdeelin- gen, en vijfzes onzer mannen... Wat dunkt u, doctor? Schrikkelijke verovering! en halve doodslag voor ons partij! Zoo dachten wij ook.Den eenen voor den anderen na, gingen wij aangehouden worden; en ingezien er onder ons,talrijke lafaards zijn die op 't zien van 'ne gendarmshoed, beginnen te klappen, ingezien; maar ge begrijpt- genoeg onze netelachtige positie, onzen angst welken duurde tot de Syberiaansche zich al de stukken der policie deed overleveren. Maar ge schertst, riep Nubius. De stukken van 't proces deed overleveren! ge gaat hooren op welke wijze Bij middel van onze schrijvers in 't bu'eel der policie waren wij aan de weet gekomen, dat die gevaarlijke papieren ten huize waren van den procureur Manheim, die het onderzoek moest opmaken, de zaak bestudeeren, de gevangenen ondervragen en slachtoffers bereiden voor Syberië. Die procureur woont nog al ver van 't Justiciepaleis, gelijk ge weet. Zekeren avond, ja eergisteren, ten ro ure 's avonds, werkte hij in zijn kabinet; er wordt gebeld; de knecht opent en komt aan zijn meester zeggen dat een policieagent in grooten tenue, hem wenscht te spreken voor een haastige zaak; de procureur doet hem in zijn kabinet komen en Ha, 'k versta, onderbrak de doctor. Wat verstaat gij Die agent was een der onze. Gelijk ge zegt. Hij trekt ne revolver uit, dreigt te schieten als de papieren Niets daarvande Procureur kon valsche papieren geven of om hulp roepen; ge gaal hooren. en ge moogt mij op alles gelooven, want die agent was niemand anders dan ikge ziet dat alle kleedin gen mij gaan! De procureur was aan 't schrijven. Wat is er? vroeg hij zonder op te zien. Excellencie, zijn Edelheid de President der Rechtbank zendt mij om te vragen van onmiddelijk de stukken rakende de Nihilisten naar zijn kabinet te brengen; de zaak vraagt spoedeen tweede ko- miteit is ontdekt; de lijsten, u ter hand gesteld, ziin aanstonds noo- dig; er is geen minuut te verliezen, wil men de samenzweerders op hunnen nest vatten. Wordt voortgezet. Vervolg der Kampen, Misdaden en Ongelukken. Meu schrijft uit Moerbeke-Koewacht Onze gemeente Koewacht-Moerbeke en ook Stekene, zijn ook op een allerbedróefste wijze door het water overstroomd, voornamelijk den Rieden en Moerbeke porlder, daar zijn de landen als het ware in een woeste zee herschapen; op zoo wat honderd roeden van ons dorp ziet men niet als water, en zijn ook alle gemeepschapswegen onderbroken; landbouwers ziet men daar hun goed en vee op veilige plaatsen bren gen, en hun huizen en schuren met dijken opzetten, om toch eenigzins een weinig tegen het water te behoeden. Als men dan een weinig ver der gaat, dan komt men aan de Verkorting-Wijk van Moerbeke; daar is het wat hartverscheurendst om ziendaar ziet men ïiiets dan water, met houderde gemeenten land zijn daar overstroomd, en daar moetmen met jbooten over de straten varen om naar de Kerk over elders te gaan den toestand beschrijven gelijk ik hem gezien heb,is als het ware onmo gelijk, als ik zeg dat het water over dorschvloeren en door de stapel plaatsen van den oogst stroomt, als ware het eene woeste zee! och God, mocht toch nog uw genadig oog naar uw zoo in nood verkeerend Volk terneer slaan en hunne geledene schade door het een of ander groote- lijks vergoeden. X. ANTWERPEN. Klachten over de groote zedebederverij, natuur lijkgevolg der Geuzerij. Iu den Bijlengang was zekere Jaak Grems zoo onvoorzichtig van een brandend fosfoorsteksken in 't gemak te werpen. Een hevige ontploffing volgde en Grems werd erg gekwetst. Zwarte matroozen hebhen met messen gevochten en een hunner is aan zijn wouden overleden. Twee koffydieven zijn aan 't Kranen-Hoofd gesnapt. Een welhebbeude jongeling. John Wilford, als passagier van Arendel naar Antwerpen varende, is over boord gevallen en ver dronken. Maar 17 jaar oud. Op Kerstnacht is er langs de venster ingebroken in de Kerk van Deurne, er zijn 4 offerblokken geroofd. Dieven zijn insgelijks geweest in de Kerk van 't Kiel, hebben er offer blokken verbrijzeld en het tabernakel opengebroken. Doch 'twas ledig. Maandag begon 't water op den Dam te zakken. Maandag avond hoorde men t'Antwerpen op de Werf een noodgeschei; men liep zien en zag een persoon die zich verwijderde; bij leege tij is 't lijk gevonden, men veronderstelt van C. Van Camp, landbouwer te Schelle. LOOPENDE NIEUWS. Te Gent iu d'Universiteit moet er slecht gestudeerd worden't getal der gebuisde is 52 op 100. Te Parijs worden veel briefdragers aangepakt en van hun brieven beroofd. De Communards moeten toch eten! In deze tijden van volksbederverij is een goede strenge policie zoo noodig als brood. Ongelukkiglijk, overal waar Geuzen aan 't hoofd zijn, laat de policie veel.te wenschen. En eens de zeden v^n een volk bedorven, dan is alle geluk en welvaart en zelfs- weerdig'aeid naar de knoppen. De Lowïee Miehei van Parijs is nog officieele onderwijzeres geweest; ze gaat voort met conferenciën te geveu aau't poppulas van Parijs, en wordt geholpen door 4 ander ge weldige geuzinnei: 't Is schrikkelijk en schromelijk: te Brussel is er door groote rijke Geuzen gespeculeerd op d'ontucht; mannen, die de goede zeden moesi. bewaken, hebben meegewerkt om de goede zeden te bederven. Dat zijn de vruchten, menschen, der Vrijmetselarij, der Vrijmetselarij dat anders niets is dan den Duivel, zich vertoonende onder een bloem van Vrijheid en de Volkeren in schande en ongeluk dompelende. De Minister van Oorlog heeft aau al de kapiteins en officieren verboden van 'ne Nieuwjaar te gaan wenschen aan de Bis schoppen.

De Werkman | 1880 | | pagina 2