Keizer Wilhem en Bismark. kerk hebben laffe deugenieten ViTRIOOL gegoten, een stof die ineet en zwarte plekken tot in 't vleesch veroorzaakt. En dit schelm stuk hebben zij gepleegd juist op Kersavond, wetende dat er veel volk naar de kerk ging komen voor den Kersnacht. 400 personen zijn op 't voorhoofd geteekend. De verontweerdiging is groot en al gemeen. Nogtans is de Fransche Policie niet haastig geweest, om een onderzoek te beginnen, alhoewel er vermoedens zijn op twee slecht befaamde vrouwen,die gezien waren rond de wijwatervaten en die teekens deden aan twee manskerels! Mr de Pastoorder Parochie, die handelwijze ziende, kreeg vermoedens, en deed de wijwatervaten onderzoeken,.. Ge ziet hieruit welke goddelooze haat er in Parijs moet heerscben! ANTWERPEN. De antwerpenaar Christyn is aangehouden voor een moord gepleegd te Parijs op den schrijnwerkersbaas Van Hove Christyn werkte daar, hij kreegdispuutoveraffairens van geld, nam 'nen hamer en sloeg er meê op zijn meesters kop dat de man neerviel, badende in zijn bloed. Dan roofde hij een gouden horlogie met dito ketingeu vertrok naar Parijs, alwaar hij in St Pau- lusstraat g'arrcteerd is en in een officieel pension at gebracht.... Op zulke deugnieten mogen ze DWANG uitoefenen: maar vrije werkende Ouders zou 't officieel moeten gerust laten.. Christyn was nog fa milie met zijnen baas.2kinderen van Boom,Josefken en Pieterken Verhagen zijn d'ander week verloren geloopen en tot aan Antwerpen versukkeld. Gelukkiglijk korts nadien naar hun bedroefde ouders teruggezonden. In Antwerpen policie-agent zijn,is nog altijd zoo gemakkelijk niet: zoo gebeurde het zaturdag dat de gardevil De Wette vechtende lieden wilde scheiden; hij geraakte onder de voeten en zijn been werd gebroken. Nabil de plaats Wandelende Jood is de barreelwacnter Piet Bosch, 's nachts ten 3 ure door nen trein verrast en omgeworpen. Zijn bil is gebroken en hij heeft inwendige wonden. BRUSSEL. Er komt nu een gazet uit die voor naam draagt: La BELG1QUE AtHÉE; België dat God verzaakt, een der meestge- lezene brusselsche gazetten, presenteert deze nieuwe gazet en voegt er bij: De Kerk is de wreedaardigste vijandin der vrijheid en der menschelijke rede, en wij juichen met 2 handen de pogingen van dit blad toe. En moeten zeggen dat er nog Christene menschen zijn, die met 't Liberalismus aanspannen!... O ongehoorde verblind heid of wreede straf van hooveerdigheid! 270 tonnen faro zijn reeds uit de Sennè opgevischt; men zoekt er nog te Mechelen, Vil voorde en elders. In de starie te Marchiennes is zondag morgend eene lokomo- tief op eenige stilstaande waggons gebotst. Eene ijzeren staaf trof den stoker en boorde hem door en door den buik, terwijl de machi nist er van afkwam met eene dubbele breuk aan een zijner beenen. De trein naar Duitschland, die ten i; ure savonds te Brussel vertrekt, is zondag nacht, aan de vertakking van den spoorweg, aan Je statie van Borgworm van ter zijde verrast door een koopwaren- trein. Drie rijtuigen van den sneltrein werden van de rails gewor pen. Van den koopwarentrein werden drie wagons verbrijzeld, die met petrool geladen waren. Een treinwachter werd gekwetst. GENT. Brand geweest dijnsdag avond, in een magazijn van eliegoederen, Lange Munt; en als 't daar gedaan was, moesten de Pompiers in vftesse naar de Koornmarkt, om d'herberg Van Melle t'helpen blusschen. Op beide plaatsen niet veel schade. t'OoSTENDE is'ne werkman der statie, Van Daele. van Ou denburg, door 'ne manoeuvrerenden trein gedood, en twee werklie den van Nieupoort die stopmateriee naar Schoorbakke deden, per ooot, de boot is omgeslagen en ze zijn verdronken.Op St Amands- nerg zijn 4 inbouwzijnde huizen ingestort; het dak was er nog maar 4 dagen opgezet. Waarschijnlijk waren de bouwmaterialen van slechte kwaliteit en dan is een bktiment gevaarlijk zoowel des zomers als des winters. MELDERT bij Aalst.-Een hofstedeken afgebrand, in den nacht van zatnrdag tot zondag; 't hofstedeken van Joannes Van Damme, op Nuvel; alles ingebleven; 'twas een boerenhuis van een koei; 't Volk van Meldert is moedig in 't verweer geweest, doch 't was te ver gekomen en bepalen moest men zich met de naburige huizen te beschermen, hetgeen zeer wel is gelukt. Schrikkelijke ramp te CONTICH aan d'ijzere route; de brou wersgast Dockx reed over den ijzerenweg, vermits de balie open stond, een lokomotief heeft de karre verbrijzeld en Dockx gedood; de 2 peerden bleven ongehinderd... Dat is gebeurd zaturdag avond, tusschen 6 en 7 ure. ZEEVOLK heeft dikwijls nog een goed hart. Zoo lezen wij dat de verfoeielijke schurken en hondsvotten die te Brussel handel dreven in volk, dat zii door twee matroozen aangerand werden en gedwongen hunne minderjarige slachtoffers in vrijheid te laten Die verma'iedijdde deugenieten, waar g'heel de wereld wraak bij roept, waren goddelooze Geuzen, kerels die nooit den voet in een kerk of kapel zetten, als om er te rooven en te stelen, kerels die tegen 't Christelijk onderwijs zijn... En volgt dat niet gelijk de karre 't peerd: De soort die nooit van haar leven bidt: Lam Gods, dat wegneemt de zonden der wereld! die soort moet diep verzonken ltggerl in allerlei zouden en schelmstukken... Wie kan het anders uitleggen? Men schrijft ons uit een Gemeente van t Land van Waas: Een aardig enkwest heeft plaats gehad door de offieieale hoofdonder wijzeres dezer gemeente, in haar huis. Zij had e: ontboden eenige moe ders van kinderen die de katholieke school bijwonen Zij zegde gelastte zijn van heogore overheid om «en onderzoek te doen, hoe en waarom hunne kinderen hare school verlaten hadden; hoe en waarom, door wie, zij hunne kinderen naar de katholieke school gezonden hadden.Zij is niet ongekneusd van dit vreemd onderzoek gekomen, zij heeft onaangename waarheden moeten hooren. Zij zegde alles te moeten opschrijven; zou dit misschien de bereiding zijn voor een verder enkwest? wij wachten dit ongeduldig af, want wondere, ja ongehoorde dingenzijn hier gepleegd, van wegens zekere personen voor het at weeren der kindaren uit de ka tholieke school. Wij hopen u daarover verdero inlichtingen mede te dea len, als ook over alles wat er geschied is in dit vrouwelijk enkwest van Ï8 December. MADRID, 3 jan. Bij Figuera is een engelsche stoomboot vergaan De passagiers en de ekwipagie zijn verdronken. De naam van het schip is onbekend. Te Grenshousen, (in Duitschland) was een !:ime m een winkel om eenige kersmisge-'chenken te koopen, losn zij plotseling ten gronde stortte, onder den kreet: Ik ben verloren. Zij was door een kogel in de borst getroffen. In denzelfden winkel bevond zich een jongeling van 17 jaar, die een revolver wilde koopen. Bij het bezichtigen daarvan ging eensklaps het schot af. zonder dat iemand wist dat het wapen geladen was. AUDENAARDE, 3 januari. Het kanton Audenaarde is bijzonder door de overstrootning beproefd geworden en indien er geene groote ongelukken te betreu ren zijn, is de schade door de verschrikkelijke ramp niet min groot. Zonder de huizen te tellen die door het water overweldigd zijn, de schade aan de hoeven en aan den oogst toegebracht, moet men spreken van de groote uitgestrektheid bewerkten grond, die tot nu toe nog onder water staat. Van Eename tot Audenaarde, Bevere, Leupegetn, Petegem en Berchem, het is te zeggen op eene uitgestrektheid van meer dan drie uren, is het eene zee van water. Te Ansegem, een klein dorp bij Wortegem, zijn de dijken van den vijver doorgebroken en de waters hebben den molen overwel digd; de inwoners zijn op de verdieping moeten vluchten. De hui zen van het lage deel van Petegem hebben veel geleden, sommige inwoners hebben de vlucht moeten nemen. Andere bewoners van' Petegem en van Bevere, hebben met hun vee moeten vluchten. De weg van Bevere naar Audenaarde, de Koeistraat, is op ver schelde plaatsen overstróómd en de wegen langs den ijzerenweg zijn onbegaanbaar. Men ziet de Schelde niet meer, de breedte van de uitgestrektheid water voor Audenaarde wordt op 1200 meters geschat. Sedert eene maand heelt de ijzerenweg van Audenaarde naar Ronseveel geleden; tusschen Etichove en Ronse hebben verscheidene instortingen plaats gehad. Men moet hetzelfde zeggen van den weg tusschen Petegem en Audenaarde, Eename en andere streken. In de stad Audenaarde is de schade niet groot, het zijn de voor steden die meest geleden hebben Verscheidene inwoners van den Eindries hebben in allerhaast hunne Ruizen moeten ontvluchten, zonder iets te kunnen medenemen. Langs Namen, Luik, en die streken is d'Overstrooming ge- eindig 1; maar d'ander week vrijdag kon 't Gonvoi nog niet langs Jemeppe rijden. BLmarck, op zijn beste gekleed, zijn koets staat aan 't paleis te Berlijn, al de faktionnairs presenteeren de wapens, de lakeien en hovelingen komen toegeloopen. Bismarck stapt statig vooruit, gaat recht naar de keizerlijke appartementen, die wagenwijd voor hem openvliegen. De Keizer staat uitgedoscht, zijn hert en zijn borst vol blinkende kruisen. Bismarck. Genatige en doorluchtige Sire, ik wensch u éen jaar f'on geluk en fon segepraal -, éen jaar fon meerteren glans en grootheid, fon ploeiende gezontheid en fon Willem. Genoeg, Kanselier, 't is al wel; aan 'ne man gelijk ik, fan 83 jaar met october geworden, passen al tie complementen niet: geluk ensegepraalïEa die Socialisten omringenons nog;'k foei nog te pij 1 i 1 mijn schonter, fon te kogel dier schelmen. Bismarck. Sire, ze zijn getempt Willem. Ja, oogenplikkelijk, en wat aangaat ploeiende gezont heid das is fleierij; mijn lijf is versleten gelijk ein oude horlogiekas; maar.patiencie, we chaan en we komen, zei te Dominé;.... zet u eins neêr en iaat ons wat ptauteren, ein minutje, want 'k verwachte den staf van mijn cheneraals.... En hoe is 't in teze weireld nog Wat tunkt u fan Frankrijk Bismarck. Ein lant tat op zijn nemen waggelt, liefe sire, en haar gro >te slameuren trekt... Met sire Gambetta aan 't hoofd!!! Ei, ei, z >0 tiep fallen is toch erg! Indien Frankr jkDnze.fijand niet ware. we zouden 't eens beklagen en beweenen. Willem. Intertaat, de Fransche Repoubliek verschijnt fuil en zwart, onder d'atschrikkende foorbeelden.... Nou, tat is goed voor ons: taarmeê houden wij den Elzas en Lorreinen en krijgen later nog anter fette brokken En Rusland Bismarck. Moet zich stil houden, uit freeze fan zijn Nihilisten.. De hertrouwde Sire wordt nu gerust gelaten. Willem. 't Mag wel, hij heeft genoeg angs tafgezien; meer als honterttauzendzijner ontertanen.... En wat lawijt maakt koning Joris taar in Griekenland? Tat hij zwijgeen blij is van zijnlandeken te houden... Geen nieuws uit Engeland Bismarck. Engeland wordt langs zwei kanten gekwollen: Door de Boers en de Zonlous en door d'Ierlanders die ferklaren zonder recht niet meer te willen leven. Willem. Zoodat kelzerinna Victoria ook doornekes aan haar kroon heeft... Ei, waren d'Ieren geen katholieken, ze was al vijftig keer kapotgemaakt. En wanneer trouwt den kroonprins fan Oos tenrijk nu? Bismarch. In Mei of Juni, hoogedele Sire. Willem.--En hoe gaat het in 't landeken van zijn madam, te weeg? Bismarck. Al dat. mij dunkt. Sire, Belgenland moet geheime goudmijnen.hebben of 't geld groeit er op ieters rugge er is daar ein verkwisting van officieele scholen, nooit gezien in eenig anter la nt der weretddeelen; ze petalen daar met honderde manskerelsdie niets doen als de pijp rooken en de boereu spionnéeren. Willem. Maar als ik Leopold zie, hij klaagt. Bismarck. Geef den stoeffer een brood, de klager heeft geen nood!.. Rotschild klaagt ook-, ik zeg ik, als Pelgië in 't goud niet zwemt, dat het vertient 't zothuis fan Europa genoemd te worden foor die groote luxuose verkwistingen... Dit landeke ware foor ons een goed appelk tegen den dorst... 'k Heb bet altijd gezegd. Willem. N t! nou! we sollen sien!. Er gaan katastrofen ko men! Frankrijk zr. misschien het geurig Pelgie ook Repoubliek willen mikea, en'thans... Jawoll, cheen slecht chedacht... Allo, we zullen zien en beginnen met jegens Pelgie friendelijker betrekkin gen j aan te knaufen... Tot ziens, heir kanselier; de cheneraals zijn taar

De Werkman | 1881 | | pagina 2