!ïe Schelmstukken der iViliilislen, (7de Yervdg. Ja, sprak Saski, zoo heb ik het aan boord gelegd en zoodra ik zegde: Er is gelegenheid om een bende samenzweerders te vangen, een tweede komiteit van Nihilisten is ontdekt, Een tweede komiteit, riep de Procureur, en aanstonds springt hij op, raapt zijn papieren bijeen, knoopt zijn jas toe, neemt zijn pelsen muts, zijn overtrak. zijn portefeuille en zegt Ik ga seffens; zeg aan mijn koetsier dat hij inspanne Excellencie, de President zijn Edelheid, om tijd te winnen, heeft mij met zijn rijtuig gezonden. Ha, dat is wel, wi] gaan De lijsten bijzonderlijk zijn er noodig, zegde ik. Hond, antwoordde hij, peist ge dat ik niet weet water noo dig is; bemoei u met uwe zaken. Ik buigde eerbiedig voor dit compliment; we gaan naar buiten de koetsier zat gereed, op een rijke voituur; ik open, mijn Procu reur stapt er beleefdelijk in, ik sluit den vogel in de kooi, spring op den bok nevens den koetsier en wii, vooruit, in galop! Vijf minuten op de kalsei gereden. Dan was 't aardeweg. De procureur werd gewaar dat hij naar den president niet Teed, tikte op de ruiten en riep Ha! lomperik, dronkaard prij, waar voert gij ons? Zijt gerust, we zijn er. Waar? vijfdobbelen ezel! waar Waarde samenzweerders zich vereenigen. En zonder min of meer, ik doe de zweep op de peerden leggen en wij rijden en rijden ver buiten de stad. Stil gebleven, de voituur geopend en tot den procureur gezegd Excellencie, gelief uit te stappen En waar zijn d'andere Waar? In de kroegen, in hun kabinet, in hun bed, in hun vel, vasten zeker; maar gij zijt mijnen man en u niet te verroeren, geen woord te spreken, ol 'k vermoorde u waar ge staat. En wat deed zi)n Edelheid de Rechter? vroeg Nubius. Wat kon hij doen sprak de doctor. Wat hij deed? Hij wilde om hulp roepen, maar rap was er van ons volk bij; hij werd gekoord en gebonden, een prop in den mond gestoken wij onderzochten zijn papieren; al de stuks die ons mannen konden beschuldigen, waren erin Zoo dat ze nu zullen vrij komen, onderbrak de chimist. Ze zijn voor d'oogen der wet zoo onschuldig als een druppel ken waterde procureur had nog eenige bankbrieven bij zich, die wij hem afnamen om ons reiskosten te dekken ons expeditie was gedaan, wij keerden terug de stad in. En de Procureur Bleef op 't vlakke veld aan eenen boom gebonden ik had na dien wel eenige knaging, peizende dat er wolven in die streek ver blijven; maar gedaan bleef gedaan, en de Procureur kon uitboeten voor zooveel onzer leden die in Syberië liggen te vervriezen. De geachte Lezer kan zich inbeelden met welke vreugd dees ver haal door de twee samenzweerders werd aanhoord. Een half uur nadien was de samenzweerder Saski weêr als Duitschman verkleed, verliet de zaal, onder den arm een groot pak dragende; aan de deur vroeg hij een rijtuig; de zoogezegde student deed zich naar de sta tie voeren, vroeg een kaartje naar Moscou en stapte in den trein. Uit de wachtzaal beloerden hem twee oogen, vol haat en wraak zucht: de Syberiaansche stond daar, in een dik pelswerk habijt ver borgen; zij had zich willen overtuigen dat Saski de poeiers was gaan halen, en 't reispak ziende van den Nihilist, lachtte zij op tie- gerachtige wijze en zegde binnensmonds: Keizer Alexander, ont- snappen zult gij niet, dezen keer VII. ONDERMIJNING. Het branden was gedaan; het stelen der groote sommen had een einde genomen;'— geen biandbrieven, geen dreigbrieven wer- den gelegd; en de russische policie dacht niet beter of de ingenieur Saski had de vlucht genomen en d'ander opperhoofden waren ver- steld en verstomd en verslagen over t mislukken hunner dierte van 3 millioen roebels. In de bijzonderste steden rond Rusland, vvaren leden der geheime russische policie dagelijks gingen zij de lijsten der vreemdelingen nazien; aan de voornaamste treins stonden zij van in de wachtzaal te loeren; de nihilist Baranof was gevangen en ging onder zijn vonnis komen de gazetten hadden geen nieuws meer te melden van 't Nihilismus; en veel goede zielen peisden: dit monsterachtig gedoen is dood en te niet Als de tieger een prooi beloert, blijft hij eenige oogenblikken stil en onbewegelijk. Zoo ook de Nihilisten. Zij beloerden een groote prooi, niets min als keizer Alexander, die moest vermoord worden, in de lucht geschoten, als hij terugkeerde uit den Krime'e. Daarom was er algemeene werkstaking bevolen. God zij geloofd riep de gravinne Tatiana bijna eiken mor rend uit, als de Syberiaansche haar de nieuwsbladeren voorlas. De tijden van 't schriknieuws zijn toch voorbij, reeds 3 weken dat wij van niets hooren En dan sloeg Nadia haar oogskens ten hemel, met een religieuse aandoening, als om den Heer te bedanken. Raadt eens, sprak de gravinne, wie ik gisteren ontvangen heb? De Syberiaansche noemde eenige kennissen. Neen, kind. ge zoudt het nooit raden hier heeft geweest de voedstermoeder van d'ongelukkige Fedora. Dit misdadig schepsel Verdwaald, allerliefste, verleid Die haar beste vrienden bedrogen heeft,.. Hoe kon de valsch- heid zoo ver gaan? ja sprak de Gravinne, maar z'heeft groot berouw. Ge weet dat wij verkregen hebben dat zij in 't gevang van Moscou mag blij ven tot hare genezing? De keizer is genadig en goedhertig. Welnu Paulowna kwam mijne voorspraak verzoeken om hare volkomene gratie af te smeeken; zij beweert dat er brieven zijn die bewijzen dat Fedora, na misleid geweest te zijn, het leven aan den Keizer heeft gered. Wat dunkt u, Nadia Zoo de keizer genade verleent en dat Fedora berouw toont, al mijne wenschen zijn voor onze arme meesteres O, 't gouden hert! dacht de Gravinne; zoo gehecht aan den Keizer! zoo verkleefd aan hare oude meestereswelk geluk dat ik haar in huis genomen heb Zoo wordt de wereld bedrogen. De gravinne achtte zich gelukkig van de Syberiaansche in huis te heb ben, en door dezes schuld was haar Paleis het hoofdbureel gewor den der samenzweering, de citadel die 't rijk van den Gzar wilde- omverwerpen. Dagelijks kwam de Docieur een bezoek brengen aan de gravinne en zorgde als een teederc vader over hare zwakke ge zondheid; telkens leidde de Syberiaansche hem tot aan den grooten vestibule, hetgeen zeer natuurlijk scheen, en de minste argwaan niet kon verwekken. Zoo moest er niet over en weêr geschreven worden. Saski, tc Moscou aangekomen, had er publiek bekend gemaakt dat hij werk gekregen had van den Staat en een plan voor een groote kerk moest maken. De stad Moscou scheen hem niet stil ge noeg, daarom had hij eenige minuten vandaar, een verlaten huis ge- huurd; dit huis, gelegen nabij den ijzerenweg, was slecht en bouw vallig; er moesten daar metsers komen en schrijnwerkers, en die metsers en schrijnwerkers waren niet anders dan Nihilisten die den dag en een groot gedeelte van den nacht gebruikten om langs den kelder van 't huis een mijn te maken tot onder den ijzeren-weg. Van tijd tot tijd zond de ingenieur, van Moskou eenige zijner werklieden naar St Petersburg, in schijn om de plans te laten zien en gerief te koopen. maar inderdaad om als levende telegrafs te dienen en de berichten der Nihilisten héén en weêr te dragen. Zoo geraakte te Moscou, zonder dat de Policie achterdenken kreeg, eene elektneke batterij, die van uit het verlaten huis tot aan het einde der mijn moest komen en op 't gegeven oogenblik de spring poeiers doen ontploffen. De Syberiaansche had geen gemeens met de mannen van Moscou; haar eenigste werk moest zijn dag en uur der aankomst van den Keizer te laten kennen, door de dagbladen, bij wijze van een beurs bericht. Den 28 october 1879 was de mijn voltrokken; Een werk, met hels'ch vernuft verveerdigd; in de kamer die langs den ijzeren weg uitgaf, stonden vijf, zes groote potten vol elektriek- draden welke door een soort van onderaardsche goot juist onder de route uitkwamen; daar stonden drij marmitten dynamiet, genoegom de sterkste fabriek in de lucht te doen springen. Mannen, sprak Saski tot zijn twee gezellen, onze wraak is ge reed- laat de dw ingeland komen; wij behoeven maar een veer aan te raken, en de wereld zal met schrik en schroom vernemen hoe wij door geduld en vlijt, den list en de tirannie der Dwingelanden weten te overwinnen! (Wordt voortgezet. LOOPENDF. NIEUWS. De weef van keizer Napoleon is in Engeland en gaat er een kapel doen maken voor 't lijk van haren zoon. Den 31 december is Heldervier, ambassadeur van Hol land in Spanje, 's morgens doodgevonden in zijn bedde. Laber, van Aalst, is op Nieuwjaardag 's avonds, ineen herbergske der Hoogstraat, subiet gestorven; hij verroerde zich niet, men ging zien en hij zat dood op zijnen stoel. D'eerste revollutionn airs van Frankr,|k,in de jaren 1789,stelden voor van aan eiken Pastoor een schadeloosstelling van 1200 fr. te geven, een sorm die nu 2400 fr. zijn zou En d'hedendaagsche geuzen zouden dien trok, die schadeloosstelling, die lestitutie voor ingepalmde goederen willen afschaffen Wat zullen wij zeggen? Er zijn in ons land verdwaalde menschen, die'nen doodelijken haat gezworen hebben, tegen alles wat geestelijk en kerkelijk en treffelijk is! En dagelijks wordt door de liberale drukpers, olie op hunnen gloeienden haat gegoten.— Op verscheide plaatsen van Italië is er feest en verlichting geweekt, ter gelegenheid van den verjaardag der moordpoging van Passanante op koning Humbert; 't is sedertdien dat koningin Margriet ziek ge worden is. Te Rimini is een groote luchtbal opgelaten, waarop in rood- letters stond: Evviva Passanante - In Antwerpen was een officieele school bijnazonder leerlingen en z is van stadswege gesloten. Zoo zal er overal moeten gehandeld worden.t Groot olk in Frankrijk houdt zich van de hoffeesten verwijderd. In t Stad huis van Gent komen ook muizennesten. Te BAARDEGEM heeft M. Desiré Van den Bossche zijn ontslag gegeven van looper voor de Geuzescholen. De plaats van President was nogtans open; en te BERCHEMiseen ander teit gebeurd, waarin wii den botten haat tegen 't geestelijk zien doorschnnen, maar ook de kloekmoedigheid der katholieke Volkeren. De nieuwe Pastoor moest daar,d'ander week over,ingehaald worden: en wat gebeurt er? 's morgends van de Plechtigheid hargen er plakschriften uit. om die kerkelijke en parochiale Feestte beletten. 7 Gendarms staan gefak- tionneerd op 't Stadhuis, om 't Volk benauwd te maken: maar me- man 1 was bevreesd, d'huizen werden versierd volgens gewoonte en 's namiddags trok de korte'ge metkruis en vaan den nieuwen Herder te aemoet Wal! de schoone plechtigheid van een Herderlijke in haling zou men willen beletten» De getrouwe Chnstene Volkeren zouden hunnen Herder niet mogen willekom toeroepen Wie heeft er ooit zulke artikels hooren afgeven! De Pauzelijke vlag wapperde op den kerktoren; tot drijmaal tèe wilden de geforceerde liberalen die vla» strijken; tot drijmaal toestak een moedige kerkdienaar de vlag uit, totdat eindelijk de toren bezet werd door de gendarmerie.. De gendarms moeten gaan waar zegezonden worden, maar d hoo- gere Overheid zou de wet niet mogen vernederen, met ze ten dienste te stellen van onredelijken en onverdragelijken haat. VlasmarM van Warcgem140 balen Vlas waren te koop gesteld, do 2dc kwaliteit werd verkocht aan 1,65 A 1,75; de 3 1,30 A 1,45, Werk, 1'<Te is d'inlandsche Tarwe 25 centiemen;opgeslagen, en is nu aan 26 fr.; bloem 36,50; gr. tarwe zemelen 12,00.

De Werkman | 1881 | | pagina 3