'Je Schelmstukken der Vüiilisteu. (8^ Vervolg.) VII. ONDERMIJNING. De mijn lag gereed Elektrieke draden gingen van 't verlaten huis nabij Moscou tot «ader den ijzeren weg, alwaar verscheide vaatjes chimiek poeier en dynamiet maar een genster vuur vroegen, om te ontploffen en g heel den omtrek rot puinhoop te maken. Saski en zijn twee medehelpers begonnen zich te vervelen, en hadden reeds menig dreig- en scheldwoord op de Syberiaansche uitgeroepen. Zij heeft ons bedrogen, dachten de twee medehelpers; maar Saski, die de gouvernante kende, las van woord tot woord, met buitengewone aandacht, de Gazet van St Petersburg, een half officieel blad. Sedert eenige dagen was er aangekondigd dat de keizer van Rus land schikte uil Krimée naar St Petersburg terug te keeren, maar dag noch uur werden aangeduid. Alhoewel men van de Nihilisten ■iets hoorde, was het keizerlijk leven toch te kostelijk, ooi het aan eenig gevaar bloot te stellen. Gravinne Tatiana kende al de geheimen van generaal Houten been; van hem wist zij dat er twee treins zouden zijn, dat de Kei zer in den eersten trein zou zitten, en dat de tweede zou bevatten zijn gevolg en de reiskoffers. De Syberiaansche deed bemerken dat men beter zou doen voor eerste trein de bagagiewagens te nemen, vermits men alsdan zou kunnen bestatigen of de baan vrij en onbe lemmerd was. De gravinne prees het vooruitzicht harer Schrijfster en ging aanstonds mededeeling doen aan generaal Houtenbeen, die ap zijne beurt den gouverneur-generaal Gourko verwittigde Gourko grimlachte bij het hooren der verwittiging, waaruit klaar bleek dat zijn inzicht van den beginne af, was geweest de trein van baga- gie te doen voorop gaan. De Syberiaansche was ook van dit gedacht. Ze wist nu dat de Czaar ging terugkeeren, heel in 't kort, binnen weinige dagenjmaar welke dag? welke dag ging hij komen en welke uur? ze liep met de koorts op haar lijf! ze zag in haar inbeelding, alle minuten den trein inkomen en hoorde reeds de bittere spotternijen harer mede samenzweerdersWat gedaan! wat gedaan Op geheime wij/.e had Saski haar laten weten dat alles veerdig was; zij hoorde zeggen dat d'appartementen van den Keizer in gereedheid gebracht werden; dat d'Overheden van Moscou alle dagen den Keizer verwachtende waren... Ging de prooi haar ontsnappen? na al die eeuwige moeite? Den 2d'n November liep zij den ganschen dag rond, in schijn bij arme zieken, maar inderdaad, bij al de samenzweerders welke zij in St Petersburg had geplaatst. Niemand die iets wist; Gourko, peizende dat éen man beter kan zwijgen dan twee, Gourko hield alles in 't grootste geheim; en rond den avond, d'uur van het noen maal, keerde zij terug in de grootste moedeloosheid. Wat ziet gij er vermoeid uit riep de gravinne Tatiana kind, ge moet beter uw gezondheid verzorgen. Inderdaad, gravinne,'k heb van d'een ellende naar d'ander geloopen. Jammer, spijtigik had u zoo geerne rheêgevraagd op een avondfeest dat de gouverneur heden geeft. En waar ik smeek, riep de Syberiaansche uit,van u te mogen vergezellen. Maar, liefste, ge zijt ziek en afgemat; ik mag niet... 'Ach, gravinne, ik heb noodig vrolijk volk te zien, en... Wat is er nog Zal ik daar de gelegenheid niet hebben de gevoelens te win- men, ten voordeele van onze arme gevangene Laat mij, in Gods ■aam, u vergezellen De gravinne stond toe, bijna met de tranen in haar oogen, vol bewondering voor de valsche Geuzinne; en rond 9 ure, bracht eene dichtgeslotene slede de goed ingedoeffelde vrouwen naar 't Paleis van den gouverneur. Gourko gaf een feest, expres om te toonen dat de terugkomst des keizers nog binnen d'eerste dagen niet moest zijn. Wij zullen dit glanzend feest niet beschrijven geheel den adel der russische hootstad was er aanwezig; de Syberiaansche mocht bij ■itzondering de zieke gravinne vergezellen tot in de salons, en nog te meer, daar zij zich op deftigen afstand hield en eene houding hield, passende aan haren stand van bediende in 't grafelijk huis. Rond 10 ure wilde gravinne Tatiana iets zeggen aan hare schrijf ster; zij ziet om en vindt deze niet... Waar was zij gegaan Leven of dood! had zij gezegd dezen nacht wil ik weten wanneer de Keizer terugkeert!... En zonder dralen had zij zich naar de bijzon dere appartementen van den gouverneur te begeven zij wist den weg, bij middel van'tplan dat zij bezat en waarvan zij 't voorwerp harer studiën had gemaakt. Rond het Paleis was een strenge wac)"-- nie mand kon er in of uit; maar binnen was al het dienstdoet per- sonneel in de salons of in de keukens... Zij ging dus onbevreesd voort, alhoewel zij op haar leven ging; door verscheide kamers en bij middel van valsche sleutels, bereikte zij eindelijk het bijzonder bureel van den gouverneur.... Nu siddert zij; van vreugd of van schrik? zij is op dit bureel van waar al die strenge brvelen uitgaan; zij kan al de geheimen der Policie onderscheppen maar, neen niemand mag weten dat zij daar geweest is; haar oogen gaan rond, vlammende en gloeiende; zij ziet pakken brieven, zij ziet bundels van processtukken; zij ziet vonnissen die gereed liggen ze kan 't leven redden van talrijke slachtoffers doch ze komt daar niet om levens te redden, maar om het Opperhoofd van den Staat ten grave te doemen. Zi] zoekt en herzoekt; neemt 10, 20, 3o stukken en legt ze zorgvuldig neer... Zij meent gerucht te hooren, wordt bleek als de dood, doch zegt in haar eigen Liever alles in brand steken, liever hier in de vlammen omkomen als weg te gaan, zon der hetgeen ik zoek! Reeds 5 minuten zocht ze daar; hare afwezig heid ging bemerkt worden, hare vurige*hoop teleurgesteld, de toe komst der partij in den grond geboordwat gedaan! Met gram schap slaat zij hare hand op den bureau, op een bundel papieren zij kwetst lichtelijk hare vingers er moet iets onder de papieren liggenzij zoekt en vindt de portefeuille van den gouverneur-gene raal. Vijf minuten nadien was zij terug in de feestzaal. Nadia. sprak de gravinne, ik zocht u waar zijt ge geweest f maar wat zijt ge bleek Edele gravinne, ja,onpasselijk geworden en had noodig eenige oogenblikken uit de warmte te zijn. Maar ge zijt ziek, kind Ziek niet, maar ongesteld; nogtans zou ik hier geerneblijven. Neen, liefste, ge moogt met uw krachten niet dweepen; ga heen naar huis, ik bid het u Op voorwaarde dat iku binnen eenige uren mag komen roepen. Als uw gezondheid het toelaat, jawel, allerliefsteMaar, hoor eens, ge zijt ziek, nu vraag ik niet, maar ik beveel dat gij u aanstonds naar den Docteur begeeft. Denk, lief kind, dat gij uwe gezondheid moet bewaren voor het verlossen onzer duurbare Fedora. De Syberiaansche vroeg niet beter als aanstonds te mogen ver trekken, en de plaats waar de gravinne haar zondt, was ook de plaats, waar zij door haar helsche driften met geweld werd heênge- jaagd. Te Moscou, in 't verlaten huis, nu bewoond door den Duitschen Ingenieur, zitten 3 mannen zich te vervelen; zij rooken om den tijd te passeeren. Saski leest een dagblad, op de 4de bladzijde, de Beursberichten. Eensklaps verheldert zijn wezen, hij brengt met groote aandacht de gazet dichter bij zijn oogen en roept uit Ge zellen, hier, hier is het bericht! Zij springen op en omringen hem. Hier, herhaalt hij, is het bericht; DE NOWSKI TUSSCHEN 10 EN 11, 't is te zeggen tusschen 10 en 11 ure arriveert de trein DALING, 't is te zeggen van den nacht EEN TWEEDE MARKTBE RICHT LATER, beteekent in de tweede trein zal de keizer zitten... Alexander, beul der beulen, zijn uw roebels mij ontsnapt, u zal ik wel treffen! ontsnappen zult gij dezen keer niet!.. Mannen, Vrien den, alles nog eens zorgvuldig onderzocht, binnen eenige uren is onze taak geëindigd! Alles werd nog eens zorgvuldig nagezien het mekaniek van den elektriek, de draden en geheel het stelselSaski zelf kroop door de mijn, die honderd passen ver liep, onderzocht de voorwerpen der ontploffing en met een grimlach van tevredenheid keerde hij terug bij zijne makkers, zeggende Nog eenige uren gewaakt eer het nog eens dag wordt, heeft Rusland geenen Keizer meer. Op't zelfde oogenblik ontving de Overheid van Moscou een ge heim bericht,dat men tegen 11 ure moest gereed zijn orti den Czaar te ontvangen. Brood en zout, het teeken van den verwilkom in Rusland, werden bereid; al de personen van Overheid waren ver wittigd van zich veerdig te houden om 's anderdaags den keizer te ontvangen, met den tweeden trein Wordt voortgezet. - .sc." f r> LOOPENDE NIEUWS. Ze zeggen dat de Nihilisten van Rusland in Engeland helle-machienen hebben doen maken, om een gansche wijk te doen springen, 't Ziet er lief uit. Te Parijs schaverdijnen ze nu in compagnie, en worden voortgedreven door zeilen.... Ge znlt er hooren van spreken, als er maar geen beenen breken, of in 't ijs blijven steken, met al die zotte streken. Te Siegen, Duitschland, is een groot papier fabriek afgebrand. Op 21 januari zal er te Parijs een feest zijn, ter eere der Onthoofding van Louis Seize. De school-Inkwisitie trekt naar Lier; ze zal haar ontvangst te Duffel niet licht vergeten; d'Inkwi- siteurs worden vet betaald, doch ze moeten ook onaangename dingen hooren.... Z'hebben Sieur Lippens in West-Vlaanderen gesteken; daar kennen z'hem niet. Te Duffel vroeg men aan M, den Pastoor-Deken of hij zaken van dwang wist... Ja, Mr™, en talrijke. Gij gaat ze noemen! Dat doe ik niet.En waarom'? Mr"",ikbegrijp niet hoe eenmensch die gevoelen en edukatie heeft, zulke vraag kan stellenTe St Niko laas iu de Walbnrgstraat, bij M. H. Delhaut, kan men dagelijks eene fransche lijster hooren zingen; waarlijk 't is een wonder der natuur: bij nachte hoort men haar op 'nen afstand van 4 minuten. Liefhebbers van vogels en vogelzang komen er van einde en ver naar luisteren, soms halve uren lang. Zulk een wintel-zanger is waarlijk onbetaalbaar. MEETJESLAND. Was Van Peene 'nen befaamde schilderaar n vroeg een Caprijks boerken aan 'nen klakpotter van Bassevelde. - Ba neen hij«zei de andere, n Waarom vraagt ge dat? n Wel, ant woordde het boerkenomdat het schijnt dat sommige zijner vrienden behendig worden in 't schilderen: zij schilderen dan nog bij nachts en dat nog al in okker. n CAPRIJCKE. Zoo men zegt, gaat sedert eenigen tijd onze policie, wanneer hier een liedjeszanger komt, inspec tie maken. Wij denken dat het isom te verbieden dat ergezangen, strij dig aan de goede zeden, gezongen worden. Is het zoo, dat is allerloffe- lijkst. SPREUKEN UITMIBOEKEN DER WIJSHEID. Mem moet de onheilen in toekomst vreezen en trachten te voorko men, maar alk ze eenmaal gekomen zijn, moet men ze geduldiglijk ver dragen. [Een wijze Griek.) Niemand kan wel gebieden dan die eerst heeft leeren wel gehoorza men. Thomas a Kempis.) Men rangschikt de gezondheid, den rijkdom en de eer onder de groote goederen, maar niets overtreft een gerust gemoed. Grondstellingen van den Eerbicdioaardigen Hofbauer Op elk oogenblik van ons leven knnnen wij den hemel verdienen; maar een vervlogen oogenblik komt niet terug, het is voor altijd verloren. Die niet bidt voor zijne Ouders, is een bedorven kind; die niet bidt voor den H. Vader, is een slecht christen, r - Geven en ontfangen gaat immer te samen.

De Werkman | 1881 | | pagina 3