De Schelmstukken der Nihilisten. (10"' Vervolg.) IX. IN 'S KEIZERS APPARTEMENTEN. PKeizer Alexander was gezeten in zijn bijzonder kabinet bittere droefheid scheen op zijn wezen uit en eene stilte des doods heerschtte rondom, in dit prachtig en vermaard Paleis, dat zoo dikwerf door duizende oogen van benijding werd aanschouwd. In zijn hoofdstad aangekomen, had de keizer de overheden ont vangen, eenige woorden van dank gezegd en was zich daarna ip bijzondere appartementen gaan opsluiten, bevel gevende van nie mand binnen te laten. Zoo vinden wij den machtigsten Vorst van Europa, daags na de ontploffing te Moscou, die zijn le"en aan een zijden draadje had gehangen, hooren wij de woorden die uit zijn benepen hert komen gerold Machteloos! zegt hij, machteloos! machteloos tegen die ellen dige sluipmoordenaars!... Ontsnapt ben ik; maar wie zegt mij, dat de eene of andere dag, hun lielsch plan niet zal gelukken Den Turk heb ik overwonnen, Polen heb ik gedempt, maar voor mijn eigen russische onderdanen zwicht en bezwijk ik... Machteloos Pieter-de-Groote. Catharina, die Rusland groot hebt gemaakt, zoo verre zijn wij gedaald!... Ach, in 1855 den Troon beklimmende, hadde ik die schromelijkheden voorzien!... Er komt iemand! Ik heb nogtans gezegd van mij alleen te laten zijn er verraders tot in mijn Paleis?... De dikke zijden gordijn die voor deur dient, gaat open en een officier der lijfwacht verschijnt, slaat aan en buigt diep Sire, zijn Majesteit Ik heb bevolen mij alleen te laten; worden, zelfs in 't Paleis, mijn bevelen overtreden Sire, hoogedele Majesteit, zijne Edelheid den Gouverneur- Generaal vraagt eenige oogenblikken gehoor. Ha, die fijne gouverneur, die alles zoo geheim had beridderd zeg hem dat ik zelfs mijn familie niet ontvang...Maar neen.laat hem komen. Eenige oogenblikken nadien, de trotsche militaire gouverneur trad binnen in d'ootmoedige houding van 'ne slaaf voor zijnen meester.. Alzoo zijn er een menigte in de keizers en koningshoven die tot op den grond voor 'ne sterveling gelijk zij, bukken en bui gen en die spottend neerzien als d'ander menschen in de kerk eer biedig zitten of in processiën en elders, den Oppersten Heer en Schepper, uitwendige en inwendige eer betuigen. Welnu, sprak de oude Russische Keizer op strengen toon, welnu, ge zijt zeker verwonderd mij nog levend te vinden. Sire... Ik stel u aan als oppersten gouverneur met recht op leven en dood, en g'en hebt nog de macht niet mij op een reis te bescher men; ik ben slechter in mijn rijk, als de armste bedelaar. Sire, wij deelen die gevaren; twee mijner dienstboden waren Nihilisten; een wonder geluk, of ik was vergeven 1 En zijn de schurken, de moordenaars nu gevat welke maat regels zijn genomen? wat doet uw policie dat zij niet weet als er een mijn wordt gemaakt? Zeg, hebt gij de booswichten Geen ilachtof- ters gelijk dit gravinneke Fedora. Fedora was lid van 't geheim Komité, Sire haar naam en handteeken Strella, getuigt het. Ja, ze was verleid en bedrogen; door wie? weet gij dit reeds? haar brieven die mij van 't gevaar verwittigden, getuigen het... Ja, zijt dan Keizer van Rusland; over 6 maanden, den ponjaard ont snapt, nu de schrikkelijke dood der ontploffing... Wat zal het mor gen zijn? ik ben omringd van verraders; wie weet... Sire, sprak Gourko, die deze hartvertrappeling niet verder kon verdragen, Sire, om Uwe Majesteit te dienen, heD ik den las- tigen en gevaarlijken post van gouverneur-generaal aanveerd; doch moest ik een oogenblik uw vertrouwen missen, dan vraag ik u van mij aanstonds te willen vervangen. Ja, beet de keizer hem knorrig toe, verlaat mij nu, op 't oo genblik van 't gevaar... Sire, God behoede mij,... Hoort, generaal, als ge mijn vertrouwen mist, zal ik u bijtijds verwittigen.. Gelief nu te zeggen welke maatregels er genomen zijn. Sire, de plaats der misdaad is onderzocht het ondermijnde huis is afgesloten; aide bewoners der omliggende huizen zijn aan gehouden. Maar de daders de daders Van de metsers die er gewerkt hebben, zijn ons klare inlich tingen gegeven, en onze geheime policie is naar al de Ijaven en grenssteden... Ik moet u zeggen dat Baranof... Zwijg van dien ellendeling Sire, 't was een slachtoffer der Nihilisten; wij hadden hem ten onrechte beschuldigd; in zijn gevang geroepen, heeft hij mij stellige bewijzen gegeven dat de Nihilisten valsche diplomas in zijn huis gebracht hadden om hem te doen beschuldigen. Zoo dat Baranof... Eenen uwer getrouwste dienaars is, en altijd geweest God! God! riep de Keizer, zijn handen op zijn voorhoofd slaande; in welken doolhof bevinden wij ons! Zijn vrienden van zijn vijanden niet kunnen onderscheiden, welke angstvolleen ake lige toestand! wie zal ons van die plaag verlossenmijn arme Rus land! tot spot en schande van Europa dienen!... En wat zou er ge beurd zijn, ware de aanslag gelukt Sire, de Voorzienigheid heeft juw duurbaar leven beschermd.. Sire, sprak Gourko verder, ziende dat de keizer in droefheid ver zonken, naar goeden raad ging luisteren. Sire, wat de booswichten begeeren, is Rusland in de diepste regeringsloosheid stooten en in permanente wanorde... Aan U, als Opperhoofd van den Staat, uw Volk te beschermen; aan ons, U bij te staan, ten koste van ons le ven. Op de slagvelden stond ons leven u ten dienste; nu staan wij op een gevaarlijker slagveld, als datgene omgeven van bajonnetten en van kanons... Gaat gij den moed verliezen, den strijd opgeven? Gaat gij uw volk verlaten De keizer verhief zijn hoofd en Gourko zag tranen in zijn oogen blikkeren. - Sire, sprak hij, met al d'uitdrukking van een eerbiedig en diep medelijden; laat ons toch geen moed verliezen; de citadels der Nihilisten zijn moeielijker om innemen, als de verschansingen van de Chipka het waren, onze vijanden zijn onder den grond en in de lucht, maar wij beginnen al die geheime en valsche streken te on derscheppen. Het Opper-Komiteit zetelt te St Petersburg, het houdt geen bijeenkomsten meer, maar de dag nadert dat wii de kopstukken zullen vatten en tusschen ons vingers verbrijzelen. Gelukkig, zuchtte de keizer, dat er geen ander slachtoffers zijn geweest. Neen, Sire, de schade is enkel stoffelijk geweest en Uwe Majesteit heeft den troost genoten van de diepe verkleefdheid zijner onderdanen te zien. Gansch St Petersburg is in beweging; elk vraagt met angst naar zijn Majesteit; v^n, op de nevenkamer kunt ge de lange rijen der ontelbare rijtuigen zien, die rond uw Winter paleis starionneeren... Geloof mij, Sire. wij zullen zegepralend uit dien strijd komen. God geve het Nu moet ik u nog berichten, Sire, dat Baranof reeds aan 't werk is; hij heeft mij verzekerd ons de moordenaars dood oflevend te brengen. Is er eenig licht —Volgens dat de metsers die in 't verlaten huis gewerkt hebben, hem afschilderen, moet het opperhoofd der bende niemand anders zijn dan de vermaarde ingenieur Saski, welken wij langs Konstanti- nopel zochten. Saskibromde de Czaar; zulke policie hebben en nog door de schelmen voor den zot gehouden... Gourko, kost wat kost, er moet daar een einde aan komen. Bijna op dezelfde oogenblikken als Keizer en Gouverneur aan 't raadscheeren waren, bevond doctor Edward zich bij de Syberiaan- sche en werd door haar naar de deur gebracht. De mislukking der ramp vernemende, had de Syberiaansche een groote aanval van wanhoop onderstaan en kwam zoo bleek als de dood bij hare mees- teresse; deze meende dat het uit aandoening was en genegenheid voor den keizer. De twee samenzweerders spreken zoo stil en zoo zacht, dat er nauwelijks eenige woorden te verstaan zijn. Schrikkelijke zaak, zegt de doctor, bijna zoo zeer onthutst als Nadia Er moet verraad geweest zijn Wee, den verrader, antwoordt de Syberiaansche. De plichti- gen zijn toch aangehouden Neen, gevlucht. Niets achtergelaten, waaraan zij te kennen zijn? Niets Men spreekt van geen medeplichtigen De policie zoekt en heeft 20,000 roebels beloofd voor wie de daders kan aanbrengen. En de Nihilisten? Men hoort voor 't oogeublik van geen Nihilisten spreken Er is geen enkel spoor van Nihilisten te vinden. Goed zoo! de goede Russen mogen den moed niet verliezen; ééns lukt het al!... Doctor, tot morgen; breng goede tijdingen aan de gravinne... Dit zeggende, groette de Syberiaansche bevalliglijk en keerde te rug om hare valsche rolle te spelen. (Wordt voortgezet.) r mm nirii 1 Over de LOTING t'Antwerpen schrijft het Handelsblad als- volgt Het was maandag loting die ijselijke loting die als een doodsmaarin de families valt en die jaar in jaar uit door duizenden vervloekt wordt, en toch met den gedwongen soldatendienst blijft staan'. Deze was dezen morgend gelukkig, gene was bedroefd, een derde verkeerde in uiterste wanhoop. Moeders, zuster, vaders en broeders deelden in die verschillende gevoelens. Op de Groote-Markt zagen wij eenen huisvader staan, een goeden deftig werkman Hij wachtte ook naar het nummer dat zijn zoon trekken zou hij wachtte met bedwongen ongeduld. Eensklaps verschijnt de zoon, niet opgewonden, vrolijk en uit gelaten, maar stil en kalm; hij steekt zijn papierken in de hoogste en toont.., een slecht nummer. De arme vader stak zijne armen op,machteloos vielen zij neer en de trhnen bersten den ongelukkige uit de oogen. Hij zegde niets; de zoon ook niet en zwijgend, maar weenend, gearmd verlieten zij de Groote-Markt, om de verschrikkelijke tijding in den familie kring te gaan brengen. Zie dan, dien ouwe grijst... zegde een cynieke kerel en hij lachte;maar het is onbeschrijflijk wat diepen en smartelijken indruk dit een oudig tooneel op een aantal omstanders maakte, en hoe diep velen gevoelden wat afschouhjk ding die bloedbelasting is, die men nu nog zelfs wil gaan uitbreiden. De stomme smart tusschen vader en zoon was gansch een drama. AALST.—Zondag 11. twee personen op de Moorselsche baan, al vallende hun been gebroken;dito zondag aan den Zwarten Hoek, éenen in 't ijs geschoten; maandag stond de Policie daar en deed verbod van op 't ijs te gaan. Zondag die komt, Groot Concert voorden Armen op 't Stadhuis. j5o zangsters, zangers en muziek- speelders zullen er uitvoeren het groot Oratoria cc De Christene Martelaars, van M. Pieter De Mol. In 1880 is in 't Oud- Vrouwkenshuis geen éen Vrouwke gestorven; dat is zelden gebeurd! Te Ouen, in Frankrijk, zijn ook twee vrouwmenschendoor kooldamp op hun kamer verstikt, en nabij Keulen is de onge hoorde schurker -mtdekt, dat er dynamiet op de rails lag, om alles te doen springen. In een hotel te Glascow, Engeland, zijn om verscheide duizende lievers juweelen gestolen, terwijl de hotelbaas bezig was met dineeren.

De Werkman | 1881 | | pagina 3