ÏUmpen.Jïtts&aïren cn ©ngelukken wijs, dat aan de menschen moet opgelegd en opgedwongen worden, gelijk een plaag en een straf; alia, 't is een openbare schande en welke wij hier ook in ons Belgenland moeten beleven, maar 't is te hopen dat daarmee dit officieel Onderwijs zal dood en begraven zijn en blijven, tot geluk en welzijn van iedereen, waarmede ik nogmaals 't achtbaar Pnbliek groete. Voornoemde MACHARIS. Een schoenmaker, oud 41 jaren, wone ide in de Ophemstraat. te Brussel, werd dezer Jagen naar het gasthuis gebracht, alwaar hij weldra overleed aan verschrikkelijke pijnon in de ingewanden. Uit het onderzoek blijkt, dat die werkman eene groote hoeveelheid rauwe mosselen had geëten, welke eene soort van vergiftiging te weeg gebracht hebben Te St JANS-MOLENBEEK is de theater afgebrand; daags te voren had men er 't slecht, leugenachtig Stuk gespeeld van't Klooster van Scherreveg. Ja, terwijl er indegeuzenwereld zulke schromelijke schandalen en dieften gebeuren, terwijl 't geuselijk deel van Brussel onder zijn schandalen en criemen bezwijkt, de schobejakken durven d'edelste zielen aanranden en vertoonen, de menschen van zelisop- offering die hun leven ten beste geven voor den evenmensch! Men schrijft uit Oostende: Er is geen twijfel meer de boot n° 10, van F. Deboo, is vergaan met man en muis; 5 weduwen en 12 weezen blijven in de grootste ellende. Een komiteit is in Oos tende samengesteld om die beproefde familiën ter hulp te komen. Tusschen 's Gravenbrakel en Soniën is zaturdag de freinwach- ter Rolandt, verongelukt en was dood. Tegen ARLON, te Sugny. is een grijsaard van72 jaren, zekeren Lefevre, gedurende d'afwezigheid van zijn vrouw vermoord, dood geslagen met een ouden geweerloop. En die ongelukkige LOTING, welke zoovele brave zielen in doódangst dompelt! En van jaar tot jaar verergert het; en als de liberalen aan 't hoofd blijven, 't zal d'een verzwaring op d'ander zijn. Tot lof der katholieken moet gezegd worden, dat zij nooit eene ver zwaring van de Bloedwet hebben doen stemmen... Daarop valt niet te redetwisten; 't is een waarheid, zoo stellig alsdat wij heden de maand Februari hebben... En vermits 't kasernleven 'ne middel van bederf is en van uitroeiing der godsdienstige gevoelens, 't spreekt van zelfs dat de Vrijmetselarij en Geuzerij iedereen zou soldaat willen. Zekere Jef Jodens, gevangene te Brugge, is behendiglijk ont snapt: Kok zijnde, werd hij ten 4 ure 's morgends uitzijne cel gelaten; wat doet hij de kans schoon ziende, neemt hij tusschen zijn tanden een brandend keersken, kruipt door de schouw naar boven; kleffert van dak tot dak, laat zich afrijzen bij middel van koorden, over 2 muren... Twintig keeren stelde hij aldus zijn leven in gevaar om tot de Vrijheid te komen. Zoo kostelijk is de Vrijheid aan 't hert! En die Geuzen durven de Vrijheid der Ouders schenden in den persoon hunner kinderen! 't Roept wraak over Belgenland!. 't Is ongehoord in eèn Christene Land. 'ne Champetterszoon, oud )5 jaar, en élève der officieele school, heeft t'Arlon de Zusters der katholieke school, als zij uit de kerk kwamen, aangerand, beleedigd en met zijnen stok geslagen de Zuster-Overste was zoo erg gekwetst dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Te LOXBERGEN, bij Hasselt, heeft 'ne vent, in een aanval van woede, zijn i4jarigen zoon een geweerschot in den hals toegebracht. De rampzalige vader is dadelijk aangehouden en vertransporteerd ANTWERPEN. Te Merxem 12 kiekens en 'nen haan gesto len. Den i7en, kiezing voor'ne Senateur de geuzen doen hun kiezers komen, van den anderen kant der wereld ge ziet dat de zwerte Satan achter dit genzenraske zit, met de groote zweep. Proces-verbaal is opgemaakt tegen 'ne waker die visch moest bewa ken en er een groot paart van gestolen heeft. Op verscheide plaatsen van Antwerpen zijn de kopere moeiers der stads-kandela- bers gestolen, hebbende 'ne kilo gewicht en Jus nog al van waarde. Een dienstmeid, de genaamde Vicforina Van Roosbroek,geboren te Berlaar en wonende in de Dijkstraat, is zondag morgend ver smacht gevonden; haar meesteres was overleden, vele nachten was er moeten gewaakt worden, en zaturdag avond ging de jonge meid met drie ander personen in de keuken, om beurtelings op 't lijk te gaan waken; de stoof brandde, er was petrollicht en ze vielen allen in slaap; ten 3 ure, toen er volk in de keuken kwam, waren alle vier verstikt; drij slachtoffers zijn tot het bewustzijn teruggeroepen, maar Victorina was dood. Een werkman werd zondag avond in de statie te Hennuyéres bij Bergen, door een reizigerstrein verrast zijne twee beenen wer den verpletterd en zijn moeten afgezet worden. Er is weinig hoop op genezing. Te HAMBURG zijn ijn een magazijn, voor 700,000 fr. broeken, frakken, vesten en kleêrgoed verbrand. T'AMSTERDAM kwam een moeder met haar kind van de trap pen; ze viel en 't kind was dood. MADRID, 8 feb. Meer dan honderd huizen zijn te Sevilla, door de overstroomingen verwoest.Zooals wij het zaterdag hoorden, is de toestand er nu een weinig beter. De omstreken van M ure ia hebben eveneens veel van het water geledenen de stad Cordova is geheel overstrooom d. Een zonderlings vergiftiging had dezer dagen te Berlijn plaats gehad. Een jongeling zat, zondag avoud, met eenige vrienden in een koffiehuis onder het gesprek stak hij bij vergissing het bran dende gedeelte van zijn sigaar in dén mond. Hij brandde zijne lip- pen, maar gaf daar geen acht op en rook-te door. Den volgende n morgend gevoelde hij pijn in het gezichten zijn lippen zwollen zoo op, dat men het noodig oordeelde hem naar het gasthuis te brengen. De doctors verklaarden, dat erdoor het branden een bloedvergif tiging was ontstaan. Verleden donderdag, ten drie ure ln den namiddag, hoorde Mevr. R..., die de rue des Bernandins, te Parijs bewoont, op hare deur kloppen. Opendoende stond zij eensklaps vpor twee kerels, waarvan de eene haar een doek over het hoofd wierp. Mevr. R..., wilde roepen, doch een der kwaaddoeners sloeg haar zoo geweldig op het hoofd, dat zij buiten kennis op den grond viel Dan begon nen de indringers met al de kassen en schuiven opeu te breken en ze te doorsnuffelen. Zij vertrokken eindelijk, eene som van 5oo fr. meênemende. Een uur later vond M. R.... zijne echtgenote nog altijd in bezwijming en bijna verstikt liggen. Een doctor werd ge roepen, die haar de eerste zorgen toediende. Er werd een onder zoek geopend. KERKELIJK NIEUWS. Op den Dienst van den Aartsbisschop van Weenen, was de Keizer van Oostenrijk met g'heel zijn Familie aanwezig. De Christene kerk, zoo wreed bevochten, doet grooten vooruitgang, niet adeen in Europa, alwaar gedurig d'edelste en zui verste zielen tot haar komen, maar de Christene Kerk doet groote veroveringen inde nieuwe "VVereld, in Amerika; ze zijn bezig te New- York met een kerk te bouwen, die grooter zal zijn als St Pieterskerk te Roomen; Amerika heeft nu 1 Kardinaal, 10 Aartsbisschoppen en 50 Bisschoppen Zoo zien wij, van den eenen kant, 't goddelijk woord uitvallen: Men zal u hatenbelasteren en vervólgen'. Maar ook van den anderen kant ziet men in alle eeuwen de Godsspraak volbrengen: Vrees niet; Ik ben met a; gaat en onderwijst alle Volkeren'. 't Was maandag 7steu Februari, 't was 3 jaargeleden, dat Onze Heilige Vader Pius IX, na 32 jaar Paus geweest te zijn, het Eeuwige Leven binnen trad. Veel had de Man geleden, en zijn laatste 10 jaren was hij in zijn Paleis gevangen geweest, doch ook vele vertroostingen werden hem gejond en groote zaken mocht hij ter Glorie Gods zien gebeuren.... In Italië wordt, door godvruchtige zielen zijn bescherming ingeroepen en men spreekt reeds van verscheide wonderbare genezingen en be keeringen, door zijn voorspraak verkregen. Zoo verheerlijkt God zijne dienaren in het leven en na hun dood. We zijn Februari, menschen, en wilt gij op den almanak zien, ge zult bijda niets vinden dan Christenen die voor hun Geloof geleden hebbenen aldus den palm der Martelie behaald, 't Is de H. Ignatius, bisschop van Antochiëdie in 't jaar 108 voor wilde dieren werd geworpen; een leeuw sloeg hem de borst in stukken; 't Is de H. Blasius, bisschop van Sebasta, ge- marteliseerd rond't jaar 300; de H. Agatha, in't jaar 251 op de schrikkelijkste wijze gepijnigd, de borsten afgesneden, blootvoets geleid op stukken'glas en op gloeiende kolen, verbeeldt u eens dat torment! 't Is de H. Dorothea, die in de wreedste pijnigingen God loofde en met blijdschap de dood zag naderen: 't-sdeH Ajiollonia, die rond't jaar 249, werd gevangen, al haar tanden uitgerukt en levend verbrand; de H Eulaüa, die in't jaar 304, werd gerabraakt, met ijzere pinnen in nagels van voeten en banden gesteken en einde lijk aan 't kruis gehecht... At die marteliën vinden wij van lslentot 12"* Februari; en we zien daaruit daterhéviger vervolgingemzijn geweest als degene welke België nu ondergaat; doch of er valscher geweest zijn; dat is te betwijfelen. De beulen Nero, Decius, Diocletianus be vólen; Gy moet Christus verzaken'. De Ministers van Koning Leopold hebben meer in van Judas, die zijnen Meesterkustte, tenvyl hij hem aan zijn beulen overleverde.... Z'hebben iets van de beulen die Ons Heer blinddoekten, hem dan sloegen eh vroegen: Wie heeft w geslagen', die hem zijn Koningdom afnamen en dan valschelijk zeiden: Weesge groet, Koning der Joden! SCHOOLNIEUWS. T'Essche (BrabantJ is door M. Da Vjron» Burgemeestervan Assche.grondgegeven voor een Katholieke School. Te Parijs is de Prijsdeeüng geweest der Vrije Katholieke Scholen; 25 Aartsbisschoppen en Eisschoppen vereeerden de Ouders en kinders met hunne hoogeerweerde tegenwoordigheid. Dat is anderen thé, als niets te zien dan vuige Vrijmassonskoppen en hun betaalde lakeien! T'Okegem is een Onderwijzeres benoemd voor 1 scholierke van Okegem en voor 2 vanPamel, die op hunProchie zouden moeten gaan. De menschen van Okegem staan versteld en beschaamd over zulke ongehoorde geldverkwisting. Te Burst is ook een Staats-dame be noemd, om tot levende exempel te dienen van de 7ste Hoofdzonde. In Limburg bijzonderlijk staat Peer Van Hnmbeeck plat tegen den muur geplakt, dat hij nog de dikténietheeft van een velleken pampier; elke Scholier der Geuzescholen komtdaar,op 1500 fr. 's jaars.— Rond Brussel is 'neStaatsmeester scherreweg geloopen. In West-Vlaan- deren, te Aweme is onlangs een officieel Mees ter ken solidairlijk ge storven en de Inspekteur sprak hierover zijnen lof uit en zegde dat bij in de Normaalschool het Katholicismus had leeren bestrijden. Met hun gewoone galanterie vallen de slechte gazetten uit, tegen de Seminaristen die vrij zijn van den soldatendienst, maar ze vergeten te zeggen dat, er in 1879,98 Seminaristen vrijgesteld werden, met alle recht er. rede, omdat degene die zich aan den Dienst Gods toewijden, dit voorrecht verdienen; en dat er in't zelfste jaar 1879, voor 277 Normalisten en Staatsnieesters, een volgende loteling is moetensoldaat worden. Zelfs in Henegauw, die kasemat der Geuzerij, heeft Van Humbeeck maar den helft der scholierkes. BENTILLE. Proficiatrijke Pier is ridder van 't Leopolds-orde benoemd voor verbeteringen toegebracht aan den landbouw. Een kruis van eer en een nieuw peerd:'tis mij nog geen klein vuil't Peerd is nog 't bijzonderste; want Pier zijn beestje begint oud te worden. 'k Geloof dat er Sire iets van wist. Pier gaat nu te peerde achter de schooljongens zitten omze naar de Geuzenschool te brengen. Erdabi! OAPRIJCKE. De 18 per centen gaan een nieuwe excursie naar de Molenstraat doen. 't Rapenbanket heeft ze verlekkerd. De bazen gaan dezen keer meegaan, zegt men. De eene eer is d'andere weerd Waarom zich zoolang laten trekken? De moed van de jongens gaat in de schoenen zinken. HOFSTADE. D'ander week is aldaar overleden en maandag begraven, de eerzame en alomgeachte heer AUGUST VERBUSTEL, die zijn leven en zijn rijkdommen gebruikt heeft om luister te geven aan de Religie en hulp aan denlijdenden evenmensch. M. Verbustel was een krachtige voorstaander van 't katholiek Onderwijs, en in 't Izatste van zijn leven heeft hij de eergenoten van vervolging te lijden en op 't banksken van Dendermonde te moeten compareeren, benevens d'achtbaarste personen der braveGemeente van Hofstade; bij zijne begrafenis, door geheel Hofstade bijgewoond, werd te zijner eer- een treffende lofrede uitgesproken door den heer Onder wijzer.

De Werkman | 1881 | | pagina 2