UNIVERSITEIT VAN NUT EN VERMAAK. Overzicht. IEBLAND. De Bisschopi en zijn daar waarlijk de vaders van hun volk. In 't schrikkelijk tem peest dat over dit katholiek land sedert vele maan den woedt, geven zij de heilzaamste raden en zij werken ook om de tirannieke wetten der prote stanten te verbrijzelen. De Paus had aan de Bis- -sthoppen eenen blief geschreven waarin hij hen verzocht hunnen invloed te gebruiken tot het herstellen van den vrede. Al de Bisschoppen in 't groot nationaal Kollegie van Maynooth vergaderd, nebben aan zijne Heiligheid het volgend antwoord opgestuurd. Eerst en vooral bedanken zij vuriglijk den Paus om de vaderlijke bezorgdheid en lietde welke Hij voorde verdrukte maar altijd getrouwe Ierlati- ders toont. Zij betuigen ook de onverbreekbare verkleetdheid der Ierenaan den Aposteliken Stoel, voör welken zij eeuwen lang vervolging en ver drukking hebben geleden. Daarna verklaren zij den toestand van Ierland in de \olgerde woorden: Onrechlveerdige en noodlottige wetten, die sedert verscheidene eeu wen ons Ierland verpletteren, hebben de katholie ken tot de uiterste ellende gebracht. De hongers- noodverwoest dikwijls onze streken, natuuriijkzoo vruchtbaar; meer dan eens is ons Vaderland ver plicht geweest de hand uit te steken als een bede laar en de menschlievendheid var. andere volke ren in te roepen En nochtnans ons volk is niet lui noch onachtzaam. De bron van die ellende bevir dt zich in die heïllooee weiten ie hun alle hoop en alle kracht ontnemen. Op dees oogenblik, het iersehe volk,,uit de slui mering opstaande waarin het gedompeld was, vraagt met krachtdadigheid de afschaffing dier wreede wetten waaronder het' bezwijkten wij bidden God vuriglijk hunne billijke pogingen te doen gelukken. Zekerlijk zijn er akten en woorden geweest die eene vlek zijn voor de sclioone zaak welke wij verdedigen maar men mag toch niet vergeten dat lange eeuwen van onrecht en ver drukking ons volk bijna tot wanhope hebben ge bracht. Overigens, sommige engelsche dagbladen heb ben die onwettige akten .buitenmate vergroot, en den laster geworpen op het katholiek volk van Ierland en op deszelfs priesters. Wij zullen dan ons beste doen opdat de pogingen der Ierlanders depa- len der wettelijkheid en rechtveerdigheid niet zouden te buiten gaan. Men hoopt in Ierland dat de dwangwet van For- ster niet zal in voege komen, voor dat de her vormingswetten over den eigendom zullen ge stemd zijn. Op die wijze zullen d'Ierlanders mis schien de oogen sluiten over de buitengewone strengheid der beteugelingswet van Forster. PBIJISEN. Bismark herstelt de ambachtsgilden In't vervolg, om leerjongens te mogen aan veerden zal't noodig zijn in de gilde van zijn ambacht in geschreven te zijn. Elke ambachtsman, 't zij hij deel make van een gilde ofriiet, zal zich moeten onderwerpen aan de besiissingen door het am bachtstribunaal uitgesproken in de verschillen tus- schen meester en werkman. De Byksdag of'Kamer van't duitsch Keizerrijk komt binnen eenige dagen bijeen. Hare groote be zigheid zal zijn van Geld te smeden voor den ijze ren Kanselier, en van alle macht te leveren in de handen van den staat. ENGELAND is niet gelukkig in den strijd welken de Boereman Transvaal voor hunne on afhankelijkheid uitstaan. Den 8 dezer maand is ge neraal Collay door hen hevig gekloptde bataije duurde van 11 ure tot 9 ure 's avonds. Alsdan vluchtten de engelschen naar hun versterkt kamp, en van daar naar hunne stad Neuxastle die de Boers weldra zullen belegeren. Engeland zendt vèrsche soldaten naar Zuid-Afrika, maar eer zij cis or toekomen, kan het overig leger van Gene- raa; Collay reeds lang vernietigd zijn. De Engelsclimanheeft het minste betrouwen niet in den Rus. De briefwisseling van dezen laatste, met den Emir van Afghanistan is in 't licht gege ven. Ziehier een staalken van de schoon conseils welke de Czar geeft aan den Emir: maak vrede metdenengelscbman, maarhoudu gereed om tegen hem te vechten. De gazetten van Londen roe pen dat na die veropenbaring de engelsche troepen moeten stand houden te Kaboul, hoofdstad van Af- ghanisten. In Spanje is't ministerie omzeep. Een hofkliksken heefi minister Ca'novas doen vallen op 't oogenblik dat hij in de kamer eene schoone zegenpraal had behaald. Canovas had 't ongelukvan koning Alfons niet genoeg te vleien, en deze misnoegd, heeft an dere minsters gezocht. Hij heeft nu een gematigd liberaal ministerie met Sagasta aan 't hoofd, en als minister van oorlog den maarschalk Campos. De Kamers zijn ontbonden,en aigemeenekiezingen zullen plaats hebben nadat de ambtenaars zullen veranderd en gezuiverd zijn. Zondagrust. In de Parochie StRochus van Par ijs, hebben groote handelaars'ne lijst geopend, om de namen op te nemen dergeen die des zondags hunne winkels en magazijnen willen sluiten Die eerste oproepis door6,600 Winkeliers en N ij veraars gunstig beantwoord. Lijnolie, 1U5 k. ss'f.O EECLOO, 's donderdags. In een Sociëteit. Nu, waar blijven die gasten Neg niemand van die domme kerels die hier is De Baas. Neen, gij zijt den eersten. Hóielbaas. Welnu, M. de Voyageur,- hoe vindt gij mijne nieuwe eetzaal; staat zij u aan De roya- geur. Ik zal u dit zeggen nadat wij geëten hebben. .-. Boom en die in kweekerij geladen zijn met tak ken of zelfs met vruchten, zijn geen goede boomen, vroeg rijp, vroeg rot; jonge boomen plant men best in de lente; doch oude boomen, in oct. nov. of dec. In 't begin der afgaande maan, de boomen planten, is het middel om later een goede opbrengst van boomen te hebben. Een boom,aan zich zeiven overgelaten, verwildert, verkiomt, verleelijkt en sterft. Ge ziet dus dat, zelfs voor boomen,'t ongijdig onderwijseen schrikkelijke ramp en ellende is.... En de Geuzen willen dat toepassen op menschen! Waar-zijn hun arrem zinnen Om Melk tegen het zuur-worden te bevrijden, is het genoeg er een snuifje potasse in té werpen. Allerbesten mastik voor gebroken porcelein Eiwit of weeken kaas, gemengd met fijn poeder van gevallen kalk; bestrijk hiermede de gebrokene kan ten, houdt dezelve een tijdje vast aan malkaar, en laat er tons maar een peerd aan trekken. In Amerika,alwaar de scorpioenengemeenzijn, kent men geen beter middel tegen derzelver steken, dan citroen-sap. In Spanje gebruikt men altijd daar toe scorpioen-olie. Hoe komt liet dat bejaarde menschen beter van ver zien dan van bij? Omdat hun oogen versleten zijn en plat geworden; de lichtstralen worden gebroken op de ronde oogschijven, gelijk de waters op de drij- hoeken der bruggen; 't is daarom dat men voor oude menschen halfronde brilglazen gebruikt. .-. He, Sis, waarom zitten die witte hondjes boven op de perchen van den telegraf? Och, Kees, daar blijven de depêchen onder als het regent. Ha, 't is daarmee dat ze soms zoolang wegblijven .-. Ik, zegde iemand, ik heb een ware antipathie tegen Stadhuiswoorden. Die vreemde étrangers kan ik niet soufl'reeren. Ik ken niets zoo fameus,dan wan neer zich iemand gracieus in zijn moedertaal kan explikeeren. Wij berispen altijd iedereen en wij vergeten ons eigene gebreken; indien wij ons eigen wel beza gen, wij zouden toegevend en verduldig zijn voorden evenmensch. .-. Een dronkaard lag op sterven: men vermaande hem om zich met zijn vijanden te verzoenen. Welnu, sprak hij al zuchtende, breng mij dan eenglas water. KAADSEL. Zonder voeten heb ik 4 voeten noodig, om 2 voeten te dragen. •jaojsgmi.ip apj Welke vijgen kan men het heele jaar versch krij gen? •nogfiAJon PRIJSRAADSEL UIT EEKLOO. Hoewel mijn tong geen woord ooit spreekt, Kan ik haar toch onmogelijk missen. WTant 'k zeg aan iedereen zeer klaar W anneer de menschen zich vergissen. De prijs zal een boek, Bobinsonzrji, de oplossingen franco te zenden, binnen de 14 dagen aan Desiré Acrcke, boelaarstraat Eecloo. In d'afspanning: Hebben is hebben, en krijgen is de kunst. Op 29 Februari, in een Parochie van 't Meetjesland, betaling van achtergestelde renten, of verdeeling van het spaarpotje, 't Vuurwerk van 21 December, aangekocht door Naardje, of Caprijkcs boerke, zal verbeelden eene borze met den cijffer 82 in gouden tranen. Elk zegt het voort. CHARLEROI. Men schrijft uit Quievrain: Een arme schaliedekker van Quievrain wiens vrouwzieke- lijkwas,moest naar den apotheker gaan en liet een meisjevan 8 jaar oud alleen te huis terwijl moeder te bed lag.Tcen de vader vertrok,zegde hij aan zijn doch- terke: maak mijne koffie warm,maar zie wel toe dat gij u niet verbrandt! Helaas! de ongelukkige zag zijn kind niet meer weder. De kleederen van hetmeisje hadden vuur ge vat en het had verschrikkelijke brandwonden beko men. Des anderendags was het een lijk. De moeder had niets gehoord. "WETTEREN16feb. Heden is een diefstal ge pleegd in het Jongens Weezenhuis, op Beirstoppel, alhier. Onder het gestolene bevindt zich eene bus van den Kalholieken Schoolpenning, die de inzame lingen inhield die sinds eene maand en half gedaan zijn. De bus is in een veld weergevonden, na door den dief geledigd te zijn. Het schijntdat de dief met loozestreken binnen geraakt is. Nadere inlichtingen ontbreken. Later Nieuws. De gewezen Notaris DeVriendt van Aalst, is door d'Assisen van Gent, veroordeeld tot 10 jaren dwangarbeid; dan heeft men de zaak aangepakt van den rondleurder Van Goetliem, 'ne ruwe kerel en zatlap, die te Meerdonck, vrouw en kind heeft willen vermoorden; de Docteurs moeten onderzoeken den toestand van zijn verstand. MARKTPRIJZEN. AALST, 's zatnrdags. Tarwe Roggè Mastel uin Haver Gerst Hoppe (188o) Aardappelen,r. w. Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo fr. 23 00 a 28 21 (JO a 22 00 21 00 a 23 18 00 a 20 00 oo oo a oo oo oOO 00 aoOO 00 06 50 a o7 50 0 00 a 00 00 o9 10 a 10 36 2 91 a 3 19 4 00 a 5 25 GEERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 27 00 Masteluin - 23 Rogge 19 - Boonen 21 - Aardappels o7 q0 Boter per kilo 2 89 Eieren per 25 «2 25 Vlas per kilo j NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 25 50 '6 50 Rogge, 21 Aardappelen, 06 07 Boter, per 1/2 kUc 1 50 I 60 LCKEREN, 's woensdags Tarwe n.p.105 1. 21 50 23 50 Rogge 105 1. 16 23 17 25 Garstn 1051. 13 14 Haver 1591. 13 14 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 22 50 23 to Haver-159 13 00 14 00 Boter per kilo 2 90 3 lo Kemp per 11 kilos 08 71 O0 Audenaarde, Witte tarwe perhect. Roode dit» Masteluin, Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilo, Boter, per kilo Eieren per 25, Erwten Vlas per kilo, KOKTRlJk, A aula::pels, c 20,— 19.25 19,73 15,75 7,95 6,00 3,30 3,Oh 21.00 0,- maandags. 06,—ao7,— o7,—ao7 50 Bo tar t,., 02 Ulo L,71a01,89 &eolzaadoae,10366, - Witte tarwe Rogse Haver Gerst Boter Eieren DENDERMONDE 26,50 23,- 18,50 2o a 21 - 3,00 a3,10 3,Ook 0, s maandags Witte tarw 27 a - Rogge 22 - a 22 50 .Boekweit -- a Ou Vlas per kilo 1 6c a 1 8o Remp 0 97 a o 98 Boter per kilo 3 45 a 3 50 Kieren per 25 2 80 a 3 75 Aardappels 08 a 60 00 ROESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 26 50 Roode dito, 24 75 Rogge, 21 00 Haver, 19 50 Paardeboonen, gg Aardappelen per 100 kilo, o5 75 Boter per kilo 3 70 Eieren per 26 4 15 ANTWERPEN. Middelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 37 00 2 35 00 Rogge bloem 35 00 fransche duitsche 0o maandag weraon ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: 016 stieren, 0,72 c. 098 ossen, 0,94 tot 1,00 172 koeien, 0,70 tot 0,80 015 kalveren, l.iotor 1,24 ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters Poldertal -»e Rogge Beek weit Haver Duiv.enboonen, Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, Eieren per 26, fr. 23 50 22 00 16 20 13 - 21 00 lö 5o 4 20 o7 3 54 2 99

De Werkman | 1881 | | pagina 4