Sententiën van Driesen Marcus. Kampen, Jïtis&aïren en ©ngelukkeu- Tc GENT is met met de vastenavonddagen ook een meisje overleden, ten gevolge der zotte modezucht; naar 't Concert in den Casino moeten gaan, haar corset te sterk toegeriemd, onpasselijk geworden, een bloedspuwing gekregen en gestorven... De zotte mode brengt er velen ten grave... En te BRUSSEL op St Joost-ten- noode heeft zekeren Nemethy zijn vrouw endenschildersgast Speet vermoord, met een kapmes; zijne vrouw leefde op zijn vrijdenkers, slonsigerwijze Speet was 'ne Geus van d'eerste klas. 'ne smeerlap gelijk ze zeggen; en man Neme:hv, ook 'ne mensch die geen troost of sterkte zoekt in de Religie; de wanhoop is in zijn hart gekomen en hij heeft in zijn eigen huis, zijn vrouw en den Geus vermoord. Dan ging hij zich gevangen geven in 't Policiebu- reel der Merodestraat..., de ongelukkige weende en vroeg de dood voor zijn eigen. Den eersten zondag van Carnaval had Nemethy zich nog met zijn vrouw gemaskerd; hij was een Hongaar, fijne werkman in pelterijen,en stond nu,om voor zijn eigen een magazijn te openen... Hoe dat een zaak kan veranderen!... Hun zoontje isdoor de geburen opgenomen. Helaas! Moeder dood! Vader in 't kot! Tegenwoordig zit te Brussel in 't gevang zekeren Sis De Mulder, van Moerbeke, die te Brussel affairens deed in escrokerie: in de gazetten doende annonceeren dat hij goede mans had voor jonge dochters en weduwen; en aldus geld aftroggelende. Als dit spel lang genoeg geduurd had, kreeg de Justicie er kennis van; Onze Sis werd gedagvaard, doch haastte zich naar Hollandte vluch ten; daar heeft de lange arm der Justicie hem aangeduid en doen inleveren. Tegen Dinant ging een dronkaard over den ijzerenweg; hij zag 't convoi-marchandise niet, dat naderde, werd getroffen en bleef dood ter plaats.... Zoo varen de dronkaards! Heeft er niemand den bakker Rvan de Statieplaats, te Lier, gezien? De man is weg van zondag over acht dagen... Mis schien aan een malheur geraakt. EEN KIND VERLOREN. T'Antwerpen, een kind van 9 jaar en half, Bertje Mulders, is door een Italiaansche knaap meegedaan, naar Brussel, tot in Soni- ënbosch, en aldaar in eenen gracht geworpen. Een boer trok hem uit 't slijk; de Italiaan stemde dan toe van naar Antwerpen weêr te keeren; ze kwamen zondag te Berchem toe,beslijkt en half dood van honger; daar ontliep Bertje zijnen geleider, werd gelukkiglijk door een politieagent erkenden bij zijne ouders teruggebracht;deze zaten in doodangst; want hun kind was weg,van den donderdag morgend. Van een KAT gebeten, die volgens al' apprentie razend was, of dicht daar omtrent: dat is gebeurd t'Antwerpen, zondag lest, in de Peerdestraat; zekere Domien Tack is door een kat in zijn linkerhand gebeten; d'hand zwol op, zoo erg, dat hij naar het Gasthuis moest, en er dijnsdag van zijn H. Reispenningen is voor zien. In dito Gasthuis komt te overlijden den adjunkt-kommis- saris Bacot, die overjaar door een zijner mannen werd gekwetst. Men peisde dat hij genezen was, maar eensklaps verergerden zijn wonden, en brachten hem ten grave; de Dood ziende, vroeg hij zijn Heilige Rechten. WETTEREN. Droevig nieuws weeral. Zaterdag rond 10 ure 's voormiddags, is de genaamde Hip. K. het slachtoffer geweest van een schrikkelijk ongeluk. Als werkman in de statie alhier, was hij zaterdag bezig met de wagens van een goederentrein aan en at te haken, maarhij werd tusschen de buffels gegrepen die hem de borst haast pletterden. Hij werd opgenomen en naar het hospitaal ge bracht, waar hij gisteren avond in de ijselijkste pijnen overleden is- Hij laat eene weduwe achter met tien kinderen. De harmonie St- Cecilia dezer gemeente heelt zondag namiddag de straten des dorps doorkruist, de burgers het ongeluk doen kennen, door den mond van den achtbarenPresident van den Schoolpenning, waarna deze, ver gezeld van drieandereschoolpenmngers heeftcene omhaling gedaan, die de ruime som van omtrent 140 frank opbracht. De som is set- fens aan het ongelukkig huisgezin des slachtoffers ter hand gesteld. Niet waar, de Katholieken zijn verachtelijke dweepers?!? Zondag avond te Brussel, op den Kleinen Zavel in een Cafe- Concert, schoot een Commisvoyageur op eene zangeres, die nie mand anders was zijne vrouw. Zij had hem te Luik laten zitten met vier kleine kinderen, en had zich te Brussel ineen estamine", als zangster verhuurd. Een kogel is nevenst 't oor door haar hoofd gevlogen. De wonde is niet gevaarlijk... Ge ziet wat eromgaatin die steden van plezier; en zondag ten 11 ure, hebben op de plaats t' Elsene twee groepen vastenavondzotten gevochten;'t ging er dap per toe, men sloeg op malkanders kop met bussen, als een der om- staanders riep: opgepast de policie is daar en op 'ne moment was 't slagveld ontruimd door de twee vechtende partijen. Er was nog- tans geen politie te zien. Vrijdag is te PEPINSTER in de fabriek van M. Luitenant, een meisje van 18 jaar ©ud, in den reservoir met kokend water gevallen. Zij werd er onmiddelijk uitgehaald, doch zij had o ver het gansch li chaam afgrijselijke wonden bekomen. Zij is nog denzelfden dag overleden. In zekere gemeenten rond GENT worden sporen van besmet telijke ziekten waargenomen, bijzonder de typhus.Ook zijn er plaat sen waar de pokken heerschen. Hetontstaan van deze ziekten wordt meest toegeschreven aan de ongezonde uitwasemingen, teweeg ge bracht door het staande water, een gevolg van de laatste over strooming. Er zijn armbesturen die, om het ontstaan en den voort gang dier ziekten te bestrijden, voorgenomen hebben, gratis kalk ter beschikking te stellen van de werklieden en de behoeftigen, om hen toe te laten hunne huizen te witten. Er zijn fransche bankbiljetten in omloop, die valsch zijn. Schandalige schelmen, opgehitst doorslechtegazetten, hebben te Parijs op 'ne wagen kloosterlingen verbeeld, die geuzenmanieren vertoonden, om 't Religieus kleed hatelijk te maken. Opent gij eer. slechte gazet, ge vindt lamentatien over 't groot getal kloosters; nogtansde kloosters zijn ingericht om krachtdadiglijk degeestelijke en lichamelijke Werken van Bermhertigheid uit te oefenen: De zieken helpeu. de weezen en ouderlingen bezorgen, de onwetenden leeren, de bedroefden vertroosten, voor de zaligheid des naasten bidden De groote Fransche Dichter Victor Hugo, in den tijd als hij zijn schoonste werken schreef, heeft een machtige lofrede en pleii- rede voor de Religieusen in 't licht gezonden,en gezegd dat zij niet alleen den dank en de bewondering verdienen van de katholieken, maar van elke welpeizende en redelijke mensch.... Zoo moest het zijn; maar 't is het lot der beste Dienaren Onzes Heeren van meest bespoten vervolgd te worden... Daaraan is de goddelijkheid van 't Katholiek Geioof te zien en te kennen. Te SlRANTON, in Amerika, is een weezenhuis afgebrand. 17 kinderen zijn in de vlammen omgekomen. Dries. Awé, Marcus, he-je dat gelezen in de gazet? Marcus. Waarop loopen die gezegdens Dries. Wel, op die rabauwen van die Geuzen, die een derde van d'Onderpastorijen willen afschaffen Marcus. Ja, 't zijn helsche kapoenen Di 'ies. Maar kunnen ze dat Marcus. Er staat in de Grondwet geschreven dat d'heeren Geestelijken een treffelijk bestaan moeten heb- ben en een traktement van den Staat, in restitutie van de kerkelijke goederen in de jaren 1793 gestolen. Dries. Awé, is dat niet formeel Marcus. - Nooit konden de kerkdieven vergiffenis krijgen; maar de Paus heett gezegd Welnu, houdt de T goederen, maar geef een klein deeltje als restitutie aan de Geestelijkheid Dries. En dat gedeelte willen ze nu afnemenen om welke rede Marcus, Omdat de Geestelijkheid niet danst, gelijk de Staat schuifelt, omdat de Geestelijkheid scholen heeft ingericht, tegen de helsche wet der Vrijmetsers. Dries. Ha, de Geestelijkheid zou onder den Staat moeten zijn!!! en dan zoudt gij een vuilheid en een tirannie zien Ze zouden de Wet van G-od moeten schikken volgens de grillen en passiën der Keizers, Koningen, Ministers, entcetra!. Maar hoe kan dat in de sterre van een redelijk schepsel komen?... Marcus, er is nu veel dwingelandij, maar indien de Wet van God niet geleerd en gepreekt werd, voor iedereen even streng en even gelijk, altijd dezelfde, ge zoudt een tirannie zien, gelijk in een helle Marcus. De Geestelijkheid moet vrij en onafhankelijk zijn Dries. Dat is te zien, zonder oogen Marcus. 't Zijn volksbeulen die 't anders zouden willeip Dries. Wij zien nu hun plans: een derde der onderpastoors weg overal, de Religie belemmerd Marcus. Veel zieke menschen zonder troost,en moetende sterven zonder laatste Sakramenten. Dries. De Christene kinders slecht onderwezen Marcus. Ge ziet wel dat die Geuzen, partajans zijn van den hel- schen Lucifer... Zou Lucifer in persoon anders handelen? Dries. Alla, alteraaal om 't Volk te bederven. Marcus.Ja, euals't Volk bedorven is, wat doen de groote en rijke Geuzen? ze schuppen er naar Dries.Juist gezegd! Gij, jonkheid,„die de Geuzen gevolgd hebt, vloeker en tierder en vuilaard geworden zijt, ga 'ne keer bij de rijke Geuzen, u als domestiek aanbieden 1 Marcus. 't Zal zijnden dauendie vloekt, drinkt en 's nachts uitzit! Toe, smijt algauw de poort voor zijnen neus! 't Is rebu en afval Dries. En als ze moeten dienstmeiden hebben, zullen zij een geuzeplaaster of een nachtdwijl willen, of laten zij hun eigen dienst meiden naarde Willemsfondserij gaan Marcus. Zouden ze wel! ze zoeken stille, christelijke dochters voor hunnen dienst, en hun eigen volk houden ze van 't geuzenbederf af Dries. 0, die verfoeielijke valschaards Marcus. Ze weten wat er volgt op 'tvolksbederfze weten dat eerlijkheid en geuzerij, sneeuw en vuur zijn, en ze zijn geerne treffe lijk en eerlijk gediend Dries. M&rcus Marcus. 1 Dries Dries. Ons Belgen- landligt onder d'handen van opeters, tusschen 't mes en 't ferket Marcus. En 'k zou iets meer durven zeggen Dries. Laat 'hooren Marcus. Dat een be stuur van Geuzen en Vrij metsers gelijk wij er nu éen hebheu, Dries. Ja, 't zal ont houden worden L Marcus. 'k Wil zeg gen dat het erger aau ons ribben zal hangen,dan indien den Pruis of den Ris hier ingevallen waren.... En daarmee wensch ik u den goeieu avond.... Dries. Vansgelijken, vriend Marcus Antwerpsche Geuzen zijn te Mecheien een stuk gaan vertooj nen, vol smaad en laster jegens O. L. Vrouw van Lourdes die walgelijke kerels hebben loon naar werken gekregen, zijn door 't publiek uitgejouwd en uitgeschuiveld. De Communards van Parijs gaan, op 18 Maart, de verjaring vieren van de branderij en moorderij in 1871 gepleegd, op de eigendommen en personen van de deftigst Franschmans. PARLOIR. Boer Jan, wat uleuws te Geut en rond Gent? A. B. 67. 't Is uog geeu trekking geweest. - G. Vr. te Mat. 't is voor M. DeB. tot Maart 1882. Ontv. 5.00 uit L. S. vcor 1 ab. tot 31 Dec. 1881 en 1 tot feb. 1882. Van M. N. te Br. 2,50 to.t Maart 1882. - Uit Mels. 50 c. VanM. R. te L. M. 2.50 voor 1881.

De Werkman | 1881 | | pagina 2