De Schelmstukken der Mhilislri. (15de Vervclg.) XVI. GAAT UITGELEVERD WORDEN. Terwijl de Doctor-Nihilist te Berlijn in de gevangenis zit en alle minuten den cipier verwacht, om hem voor den Procureur te bren gen, laat orw terugkeeren naar St Petersburg. Eerste GERUCHTEN: Een der Geneesheeren van 't Hof is schielijk vertrokken. Tweede GERUCHTEN: Hij is gevlucht als een dief Derde GERUCHTEN 't Was een Nihilist, een afschuwelijke valschaard, die zijn ambt gebruikte om den Keizer te verraden en tot dezes vermoording mede te helpen. Gravinne Tatiana kende een der eerste deze geruchten nopens haren geneesheer en vriend, en verhaastte zich ze telkens aan de Syberiaansche mede te deelen. Eenige uren na de aanhouding van den doctor, werd haar kennis gegeven van dezen telegraf. Aanstonds de Syberiaansche doen roe pen, die bijna zoo bleek werd als den sneeuw die de straten bedekte. Liefkind, sprak de gravinne; we zijn ongelukkig in onze vertrouwelingen. Inderdaad, inderdaad! zuchtte de Nihiliste. Eerst baron Gunterwald, rechter Tarakanof, die arme Fe dora, nu Doctoor Edward Ja, dat is nog de grootste slag! Hoe kan iemand op zulke wijze den valschaard spelen?.. Och, Edele Vrouw, is dit alles geen droom!.... En gaat generaal Gourko zijn mistrouwen naar ons niet richten Ho ho Ja, ziet eens! al die ons omringden, zijn als samenzweerders aangehouden geweest... 't Is inderdaad een noodlot geweest?... Maar zou de Doctor inderdaad plichtig zijn? Dan ware hi) 't groot ste monster dat er kan beslaan. Kind, sprak de Gravinne, waarom zou hij anders vluchten? En zoo wijd? Hij meinde de trein naar Strasbourg te nemen. (De dwaze prij, dacht de Syberiaansche; de kans zoo schoon hebben en niet vluchten;en nu zal hij mij beschuldigen! maar neen!) Mij dunkt, zegde zij. dat die Doctoor moet zinneloos zijn. 't Ware te verhopen! Uw belang, gravinne, eischt dat hij zinneloos worde verklaard. Maar wie zal dit bestatigen! Ik. Gij? Ja, wanneer wordt hij verwacht De toelating van uitlevering is gevraagd; misschien overmor gen reeds, zit hij in de lorteres. Welnu, tracht dat ik bij hem gerake; om uvan alle vermoeden te bevrijden, wil ik dat doen. Maar't is moeielijk hedendaags! Door generaal Pankratief kunt gij alles bekomen; hij ook, is immers in de zaak gemengd; op hem zoowel als op u,kunnen ver moedens vallen en ge weet dat Gourko gezworen heeft het Nihilis- mus te dooden, al moest hi) onder dezes leden, zells de naaste Familie van den Keizer aantreffen. Ja, ja, zuchtte de Gravinne, uw gedacht is goed; och, een engelinne zijt gij; gezegend de dag dat gij mijn huis binnengetreden zijt. Doe de slede inspannen; ik begeef mij aanstonds bij den Gene- Toen zij weg was; Ja, riep de Syberiaansche, haar wreed wezen hernemende; ja, ga, oude sukkeles, ga onze plannen doen «gelukken.... Ha, de Doctor laat zich aanhouden! ha, hij zal mij verraden!... wel, ik zou dit ook misschien, in zijn toestand doen; hij zal de plannen onzer samenzweering uitbrengen... Maar, ik zal hem dit beletten;., de dood is het beste mondslot.ik zal in zijn gevang geraken, ik zal hem afschaffen... ha, hij meende dat ik eenige vriendschap voor hem had; bestaat er vriendschap onder ons?.. Onze vriendschap vergaat, als er eeniggevaar bestaat voor onze partij of voor onze personen... hi hi, geen slecht gedacht; de Doctor zal zich in zijn gevang gezelfmoord hebben en alles blijft, stil, als in een graf. J XT., .Ondertusschen gingen de zaken der Nihilisten maarheelslecht; Baranof triomfeerde op g'heel de linie; al was den ingenieur Saski hem ontsnapt, hij had toch eenige andere studenten, die hem de lijst van verschelde afdeelingen Nihilisten hadden geleverd. Tengevolge van deze lijsten werden te Moscou alleen,400 studen ten der Universiteit aangehouden. Daarbij Dr Edward zat vast te Berliin; de Pruisische Regeering had "een groote moeielijkheden gemaakt voor zijne uitlevering, die groote visch ging dus in 't net komen en ongetwijfeld zou hij er een menigte andere inbrengen. Zoo ging Baranof triomfantelijk bij den Generaal-Gouverneur Gourko en werd door de schildwachten bijna aanzien, als een groote Staats-overheid. Excellencie! Baranof! Uwe Excellencie heeft mij ontboden; waarschnnlijk om tot de ondervraging van den Doctoi-Nihilist over te gaan! Voor alle antwoord nam generaal Gourko een telegram van de tafel en toonde dit papier aan den vermaarden Policieman. Een doodstrijding zou niet meer indruk op Baranof gemaakt heb ben als het telegraphische bericht. Wat stond er op? De Pelicie van Berlijn aan de Policie van St Petersburg. Df. Dogtor dezen naght ontsnapt. De doctor ontsnapt! uit de gevangenis van Berlijn! riep Bara nof; hooge Excellentie, hoe is dat gebeurd? Onze Lezers zullen waarschijnlijk dezelfde vraag doen; laat cns dus van St Petersburg naar Berlijn overvliegen. De Doctor-Nihilist had niets verwaarloosd om zijne uitlevering te beletten; maar Bismarck kon er niet uit; zekerlijk, was hij ver heugd over de moeielijkheden waarin Rusland zich bevond, zeker lijk vroeg hij niet beters. als de groote Nihilisten een schuilplaats te geven of te laten ontsnappen; maar hij hield ook om met Rusland in geen openbare vijandschap te komen, en de uitlevering van den Doctor-Nihilist was door de Russische Ambassade met de grootste dringendheid gevraagd. Ze werd'düs getcekend en een cipier ging rond den avond, den gevangene het geschreven bericht dragen, vvaarin zijne uitlevering hem kenbaar werd gemaakt. 't Is dus stellig, vroeg de Doctor. Gelijk ge ziet, beslisten geteekend. Ik ben gezonden om er u kennis van te geven. Ha, en dat is 't Vrije Pruisen?' De cipier trok zijn schouders op, willende zeggen: Ik gehoor zaam; en düarmeê, alles!.. En wanneer word ik hier uitgehaald? Morgen. Ten? - Ten 11 ure voornoen. 't Is wel. 'k zal gereed zijn. Mag ik schrijven? Zooveel gij wilt. Geef mij dan pen, papier en inkt. Terwijl de cipier deze voorwerpen ging halen, maakte de Nihilist zijn plan op. Twee minuten nadien was de gardien terug, legde 't schrijfgerief op tafel, als de Russische samenzweerder hem sterk in d'oogen ziende, zegde: 't Is dus morgen dat men mij komt halen? Gelijk u aangekondigd is. Wacht, ik moet u spreken; ge zijt nu arm; wilt gij rijk zijn? De Cipier zweeg Rijk, zonder u in gevaarte stellen. Schatrijk; 20,000 marken kunt gij winnen. Geene antwoord. En ze zullen u aanstonds afgeteld worden. 1Door wie? Door mij. De cipier bezag hem als wilde hij zeggen: Waar zoudt gij dit geld hebben? Ja, door mij; en de Doctor deed zijn frak uit, deed de kraag open springen, haalde een menigte bankbrieven uit. er. spreidde ze open op de tafel: Ziedaar een som die gij heden kunt winnen, zonder 't minste gevaar. De cipier bleef staan. Zonder eenig gevaar; niemand zal zelfs eenig vermoeden op u hebben; meint gij dat de opperste van 't gevang mijn voorstel zou weigeren!.. Zonder eenig gevaar, ik zweer het u; ge kunt uw plaats behouden of verveelt dien droeven post u, naar Frankrijk of Engeland trekken, waar een gelijke som u zal beha.idigd worden. De cipier bezag de bankbriefkes. Ztjt gij getrouwd Ja, en met 4 kinderen. Welnu, man; in uw plaatszou ik die fortuin meepakken; mis schien hebt gij nooit zulke gelegenheid. En hoe zoudt gij het aan boord leggen? vroeg de bediende van de forteres. (Wordt voortgezet). '""CC "^'3? KERKELIJK NIEUWS. Een vermaarde Missionuaris, Pater Cornet verhaalt dat na een ser moen waarin hij gepreekt had over Biecht en Communie en dezes kracht om de slechte en ingewortelde gewoonten te overwinnen, dateenbui- gersmensch na dit sermoen bij hem kwam; hij zag er zeer getroffen uit: Pater, zegde hij; 't is al 27 jaren dat ik in de gewoonten van zonden leef. Nooit heb ik mijn zonden durven biechten Ik magu rechtuit zeg gen dat ik geleden heb als een verdoemde ziel. Maar de schaamte om mijne zonden te bieehten,heeft mij altijd tegengehouden. Nu kan ik dit zware pak op mijn hert niet meer lijden. Maar vooraleerik u all es recht zinnig ga biechten, Pater,ik smeek u, bid om mij den Engel Bewaarder, opdat ik nog 9 jaren zou mogen leven, om boetveerdigheid te doen. Waarom 9 jaren'? vroeg de Missionnaris. 'tls omdat ik gedurende die 9 jaren, eiken dag, geknield op den grond, drij missen wil h°oren> aldus zal ik den troost hebben van op 9 jaar, zooveel Missen gehoord te hebben, als ik dagen heb overgebracht in de zonde en in d'onboet- veerdigheid. Ik weet nu dat de Mis een sacrificie is, die 't beste van al de zonden der wereld wegneemt, n Ik beloofde het hem, sprak de Mis- sionnaris, hij sprak zijn biecht, en stond op als een andere mensch. Nog jaren nadien heb ik hem gekend en bewonderd; welke standvastigheid, welke zorg om de slechte gezelschappen te vluchten! En welken lever om dagelijks zijn drij missen te hooren! Ook is hij sedertdien niet meer hervallen en had gansch het uiterlijk van een mensch die in grooten vrede en vol zalige vertroostingen leeft. OVERLUDENS. D'ander week is overleden de E. H. Ca tie- laut. Pastoor van Overmeire, alwaar hij op korten tijd eikeis genegen heid eerbied-eu dankbaarheid had verworven. Dat Barn, die zooveel kwaad van den Clergé weet te zeggen, dat hij esns op de prochieu gaat, waar de Pastoor komt te sterven, en lnj zal zien een rechtzinnige en algemeene droefheid, alsof de Overledene van elks F ami].e ware. En die droefheid komt ten eersten, uit eerbied voor t Priesterlijk Ambt, ten tweeden omdat d'heeren Pastoors en Onderpastoors gedurig den vrede het geluk naar ziel en lichaam behertigen en bewerken. De overledene pastoor van Overmeire, was t'Aalst geboren in een achtbare Familie had als Onderpastoor gestaan te Wetteren, als I astoorte Smet- lede. en'nu was hij sedert 5 jaar met de zielenzorg te Overmeire gelast. Te Wolverthem is overleden de E. H. Pastoor-Deken, broeder van den onlangs afgestorven Senateur van Antwerpen Altemaal klem* volkske, roept Bara, die zonderde hulp van t Geestelijk, op een bu reauke zou zitten of misschien kantonnier of douanier of cipier of ten allerhoogste griffier zou zijn... Ons Heer roept zijn I nestere uit alle landen en uit alle staten. T, Ik begrijp niet hoe men aan de Koningin der Engelen kan denken en aan al hetgeen zij te lijden had gedurende de kindsheid van Jesus, zonder den H. Joseph te danken, voor den bijstand welken hij gedurende al dien tijd aan de Moeder en den Zoon heeft bewezen(H. Teresia.) T'Aalst op St Josefsparochie wordt de Vaste gepreekt ten hair vier ure, door den E. H. Collin.

De Werkman | 1881 | | pagina 3