Overzicht. lUen vraagt Rogge In FRANKRIJK is oneenigheid tussclien den President der Republiek Grevy,en den President der Kamer Gambetta; de verschillen zijn over een kwestie van de Kiezingen. Gambetta wilt per lijst doen kiezen en Grevy per arrondissement. Yerders roeren de Ra- dikalen zich op alle manieren, en veel schelmstukken tegen de Katholieke Vrijhedenwordendoorde vingers gezien... Het blijkt dat de Fransche Ministers, zon der verlof, hulp hebben gezonden aan Griekenland; ze spreken ook wolkachtig dat Gambetta, om 'ne froote man te worden, een oorlog wenscht en d'oog eeft om Zwitserland of België in tepalmen... Zoodat die advokaat een hairken heeft, om Napoleon te even aren; indien 't met praten om doen ware.' de man heeft schrik van 't oorlogs vuur; 't vuur der keuken faathem beter; en in 't - - isselen der kastrollen en in 't opzoeken van zijn koks is hij beter thuis als in 't ratelen en 'tschuifelen der kogels.. In alle geval, om aan 't hoofd te blijven, zou Gambetta zijn naaste ge- buurs en beste vrienden verraden; eu de^Radikalen van Belgenland zijn ook niet te betrouwen; al roepen ze nu Leve de Koning! morgen kan 't zijn: We flodde ren ons in zijn woning! Op gasten zonder Religie is geen staat te maken. GRIEKENLAND. Koning Jooris, alhoewel zijn landeken onder de protektie staat der zes groote Mogendheden, hij zou toch alleen tegen den Turk willen vechten.... Zelfs zou Bismarck gezegd hebben dat 'de oorlog daar on vermijdelijk is.... Ën Koning Jooris moet 'ne groote Joos zijn, of hij zou dien oorlog niet beginnen zonder van ondersteuning te weten... De afgesloofde Turk mag zich weer iu 't harnas steken, alhoewel hij maar 't vel op de beenderen heeft. En wiunen of verliezen, hij legt er toch van 't zijne bij... Geraken Griek en Turk aan 't vechten, we zullen aanstonds zien wie er achter de gordijn zit. RUSLAND. In 't zuiden van Rusland zijn nieuwe samenzwee ringen der Nihilisten ontdekt; zoodat die plaag verre is van uitgeroeid te zijn; 'tVuurgloeitondcr d'assche. De Militaire Gouverneurs handelen met buitenge wone strengheid, en maken ruimschoots gebruik van huu recht, om zonder vonnis verdachte personen naar Syberië te zenden; ja, grijsaards, vrouwen en kinde ren worden niet gespaard... Onder't groot volk zijn petitiën in omloop, die het einde vragen van cleze dwingelandij... 'tls reeds gebeurd, door die wille keurige eu talrijke aanhoudingen, datérschrikkelijke misgrepen plaats hadden. Zoo moest men onlangs de student Ostrowski hebben en men hield de toonzetter Ostrowski aan; in de plaats van een Nihilist, werd een brave ambachtsman aangehouden en naar Syberië gesleurd. IERLAND. Ja, dit manhaftig en ongelukkig Ierland! Het meinde nu eenige Vrijheid te bekomen en ziet een wet vau meerderen dwang afkomen. De bill Forster is gestemd, en waarschijnlijk reeds door Koninginne Victoria geteekend... Engeland zou met zachte mid delen, Ierland winnen met strenge wetten, zullen de gemoederen nog meer verhaten en verbitteren; men weet dat Parnell, eender Iersche Opperhoofden, te Parijs bij de Radikalen isgeweest; tot zijn verschoo ning wordt gezegd dat hij, zonder onderscheid, de hulp is gaan vragen van al de politieke kopstukken en van ai degazettiers... En zijn ander, wijzer Iersche kopstukken, die deze hevige beweging betreuren, nu dat Engeland van goede gevoelens scheen, om de wet ten van tyrannie af te schaffen... Nogtans dienter ook gezeid, dat langepijnlijke geschillen zelden kun nen vereffend worden, zonder gedonder en zonder onweder... De rijke landlords houden aan hun bar- baarsche rechten over Ierland, gelijk de duivels aan de zielen... 't Is ongeloofelijk, wat er in Ierland afge zien wordt, en de toestand van dit katholiek Land is eene eeuwige vlek voor Engeland... Dat die Mylords maar oppassen; Ons Heer borgt, maar scheldt niet kwijt. DEN OORLOG IN AFRIKA. Alle tijdingen bevestigen de groote zegepraal, dooi de Boeren behaald. De Engelsche Generaal Colley is ep't slagveld gevallen, met veel der zijnen, en tal rijke krijgsgevangenen zijn aau de Boeren gebleven; men zegt dat Amerika zijne bemiddeling zal aanbie den; de Boeren zullen alle voorwaarden aanveerden die met hunne onafhankelijkheid niet strijden; want vrij willen ze zijn. Ze zijn nu bezig rond hun kamp verschansingen in aarde op te werpen. ROME, 4 meert. Zijne Heiligheid de Paus heeft ter gelegenheid van den derden verjaardag zijner verheffing tot het Pausdom, honderd-vijftig nieuwe bedden, niet al hunne toebehoorten, onder de arme bevolking van Rome doen uitdeelen.Wat meer is, hij heeft 10,000 frank ter beschikking gesteld van den Kardinaal, met het geven zijner aalmoezen gelast. Ziedaar hoe de Paus antwoordt op de lasteringen der dagbladen. Terwijl de andere koningen banketten en bals geven, zorgt Leo XIII voor zijne menschen, die honger lijden. Geleken hem al de koningen, wat zouden zij oneindig meer bemind worden dan nu Om seorsenelcn helder wit te stoven. Wnsch ze heel zuiver, schrab en snij ze in regen water waarin weinig azijn is, doe tot het stoven be halve boter, zout, muskaat-note of foelie ook nog wat citroen of wijnsteen erbij, en stop den pot vast toe. Om oude ruiten gemakkelijk zonder ze te breken uit eene raam te doen. Laat een weinig vitrioololie op denmastik vloeijen, zoo zal hij brokkelen, en dan kunt gij hem gemakkelijk meteen mes uitkrabben. MOORDPOGING"'TE'"ANTWERPEN. Maandag avond is er in de Lange Winkelstraat, eene brutale moordpoging gepleegd. De genaamde Adriaan Krik, oud 23 jaar, heeft zijne moeder zeven messteken toegebracht, vier in den hals en drie in den linker arm. Ziehier hoe de zaak zich heeft toegedaan Krik was een kerel van slecht gedrag hij werd reeds tweemaal door de rechtbank veroordeeld voor vechten en beleediging tegen de policie. Maandag morgend, ten half zeven, had hij zijne woning verlaten. Vooraleer weg te gaan, zegde hij aan zijue moeder, dat zij zorgen moest dat zijn hemd tegen 's middags gewasschen was. De vrouw antwoordde dat zij geen geld had om zeep tekoopen maar dat zij zou getracht hebben iets te verdienen, om aan zijn verlangen te vol doen Hare pogingen echter bleveu vruchteloos. Maandag tegen den avond kwam Krik in dron ken toestand thuis. Bij zijn binnentreden nam de moeder, die den woesten aard haars zoons moest kennen, de vlucht, doch Krik was haar te gauw, sprong op haar toe, vragende Waar is mijn hemd 't Is het gewasschen Op het ontkennend antwoord der arme vrouw, greep Krik een mes, roepende: «Nu gaat gil ster ven n eu de daad bij de bedreiging voegende,bracht hij zijne ongelukkige moederdezevenmessteken toe, waarvan wij hooger spreken. De vrouw viel ten gronde en bleef daar, badend in haar bloed, liggen, tot dat de geburen op het ge rucht en het gejammer kwamen binnen geloo- pen. De dader werd nu aanstonds aangehouden, ter wijl andere persoonen de gewonde de eerste zorgen toedienden. Het slachtoffer is vervolgens naar het gasthuis gebracht, en de zoon in de gevangenis op gesloten. Uit nader genomen inlichtingen blijkt, dat vrouw Krik met haren zoon een klein huisken in eene achter buurt der Lange Winkelstraat bewoonde. Toen Krik door den policie-kommissaris onder vraagd werd over zijne misdaad en de kommissaris zijne verontweerdiging daar over toonde, viel de woestaard op een brutale wijze tegen zijne moeder uit, alle ongehoorde dingen over haar zeggende. Het slachtoffer heet Theresia Bogaerdt, is 56 jaar oud en geboren te Breda. Een der wonden aan den hals is zeer erg en brengt haar leven in gevaar. LATER NIEUWS. De vraag der liberale heetekoppen om d'Onderpastorijen af te schaffen, is door de Kamer verworpen; doch de projekten van Bara tegen de Seminariën zijn gestemd met 68 tegen 53 st. De Magazijnen van den Prin- tempste Parijs zijn dijnsdag morgend afgebrand. Verheugtu Belgen; de Ministers gaan nieuwe forten maken rond Namen. Men peist dat d'Engelsc'ne jtroepen binnen 4 weken in Afrika zullen aankomen. De Boeren versterken zich. Rond Bergen pratikeeren veel kerkdieven. Men vreest voor nieuwe overstrooiningen, indien de regen niet afhoudt. Na den aanval tegen de Seminarien, gaat ons lekker Goevernement het Builjet van onderwijs goedkeuren; van 16 millioen is het tot rond de 20 millioen geklommen, 't Is de oorlogsbelasting der Geuzen tegen e Belgen. M Malou heeft de juiste rekening van Piet Van Humbeeck gevraagd. Ru peizea dat al dit eeuwig geld frankske voor frankske moet opgebracht worden Te Turnhout, op het gehucht Broeksheide, zijn dijnsdag nacht dieven gebroken in den stal dér kir,deren Geertmans, landbouwers; zij hebben een peerd gestolen van acht jaar oud en hebben de eene weerde van f200 fr De policie is overal ver wittigd en zoekt het peerd en de dieven op. De dwangwetten zijn in Ierland geprocla meerd Te Lissabon zijn onlusten geweest, tegen de Ministers. In de Keulsche straat te Brussel, is ook een moordpoging geweest. kerke, bij Denderleeuw; goede getuigschriften; jong man of getrouwd. MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. fr. 25 73 a 27 25 21 - a 22 00 22 a 24 - 19 00 a 22 00 oo oo a oo oo oOO 00 aoOO 00 06 a o7 00 0 00 a 00 00 08 12 a 10 90 1 81 a 2 4 00 a 5 25 Tarwe Mastel uiii Haver Gerst j Hoppe (188o) I Aardappelen,r. W. Boter per 3 k. I Eieren 25 - Vlas per 3 kilo I GEERAARDSBERGEN 1 Tarwe per 100 kilo fr. 27 00 Masteluin Rogge i Boonen 1 Aardappels S Boter per kilo j Eieren per 25 i Vlas per kilo NINOVE, 's dijnsdags, Tarwe per loo kil. 2ö Oo 27 Rogge, j Aardappelen, Boter, per 1/2 kilo LOKEREN, 's Tarwe n.p.1051. Rogge 1051. Garst n 1051. Haver 1591. 13 50 14 5. ZELE, 's dijnsdagg. Tarwep. 106 liet. 22 00 Haver «159» - Ou Boter per kilo 3 00 3 18 Kemp per 11 kilos 00 oO DENDKRMQNDE «maandags Witte tarw Rogge Boek *i. Vlas per kilo Kemp Boter per kilo Eieruu per 25 Aardappels 23 19 - 21 - o7 00 3 17 1 72 1 15 21 50 22 oo o7 00 1 50 1 60 22 00 24 00 16 75 17 75 13 - 14 - 27 a 22 a 22 50 22 - a Ou 1 6o a i 8o U 97 a o 98 2 90 a 3 I So a 2 20 08 a Co oo uUiiJTtiJ a, a maandags. Aardappels, geie, fr. oö,50ao8,— roede o5,ao7 ö0 Boter tet l'2nuo« l,71aü2, na oJzaadoiie, toljk 67, Lijnolie, 105 k. 60,25 Audenaarde Witte tarwe perhect. 202,5 Roode dito t moe 19.25 Masteluin, 19,73 Rogge, 15,50 Haver, 19,50 Aardappelen, per 100 kilo, 6,00 Boter, per kilo 3,99 Eieren per 25, 1,72 Erwten 21.00 Vlas per kilo, 1,74 EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe Rogge Haver Gerst Boter Eieren 2o 25,73 23, - 18,50 a 21 2,80 a3,00 l,7oa 0, ROESELAERE, 'sdijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 27 25 Roode dito, 25 25 Rogge, 20 50 Haver, 19 50 Paardeboonen, 24 Aardappelen per 100 kilo, o5 25 Boter p«r kilo 3 70 Eieren per 26 t 75 ANTWERPEN. Miadelprijzen per loo kilogr. Tarwe bloem, inl. lkwal 37 00 2 35 00 Rogge bloem 35 00 fransche duits he oo maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: 014 stieren, ü,7o c, 142 ossen, 0,86 tot 0,92 160 koeien, 0,68 tot 0,78 008 talveren. i.OStoi; 1,18 ST. N1KOLAAS. Tarwe per 106 liters Poldertai -e Rogge Boek weit Haver Duivenbooneo, Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, Eieren per 26, fr. 23 00 22 00 16 75 18 00 i3 50 19 50 1ö 5o 4 30 o7 - 2 82 2 09

De Werkman | 1881 | | pagina 4