Hampen, Jïtis&a&en m©ngeltikkeu. Vlamingen is ingericht, zoo talrijk dat er weldra eene tweede zal moeten komen Vreemd zijn in een streek, is moeielijk en droef; maar zonder zielenzorg zijn, daar loopen als verlatene dompelaars, dat is 't ergste van al. Te Luik hebben de Vlamingen een Punt van Vereeniging en nevens de Confrérie is nu eenVlaamsche Katholieke Kring ingericht... Ik ging u die Feestelijkheden beschrijven, maar juist komt er belet; ik zal dus de eer hebben en de vreugd, van in 'ne volgenden britf wijdloopig te schrijven over de Inhuldiging van den Vlaamschen Katholieken Kring te Luik. Ik mag u zeggen en beves tigen dat de Betooging prachtig is geweest, hertroerend, weerdig van ons Vlaamsche Broeders, weerdig van de reputatie die 't Vlaan- derenland, in g'heel de wereld heeft, waarmede ik u groete, tot de naaste week en büjve in alle genegenheid c i vriendschap, Uwe gel i'ouwo en verkleefde MA CIIARIS. Den Pruisischen Wilhem en zijn ijzeren Kanselier. Kelner Wilhem. Over veertien dagen is te RYMENAM den schoonen en groo" ten winkel van L. Corbeel, een oppassend en braaf man, om 3 uren 's morgends afgebrand. Iedereen heeft goed gewerkt tot het red den der winkelwaren. L. Corbeel heeft voorloopig zijnen winkel in een nveenstaande huis ingericht. De vijver van St Joost-ren-Noode wordt gevuld. Dat is nog 't beste... Ze zullen er dan niet opgaan, als 't ijs te zwak is. Van de moord van ZULTE, is nog een derde verdachte aan gehouden, en te OOSTERZELE is in de katholieke school ingebro ken en ffebben de rabouwen op 't bord, doodsbedreigingen ge schreven tegen den Onderwijzer en twee ander personen; en t'Ichtegem, in West-Vlaanderen om u te dienen, daar is een remh sie ingestort en een vrouw, de weduwe Carette is onder de puinen verpletterd; tegen NAMEN is 'ne vent der statie door den trein ver rast en op den slag gedood, en te Brussel, onder 't volkske van ple zier, hooren wij weêr van 2 a 3 lafhertige zelfsmoordensedert dat de Ministers gedecreteerd hebben dat de zelfsmoorders met dezelfde eer moeten begraven worden, als treffelijke personen, sedertdien gaat een deel der wereldsche schande van dit schelmstuk weg; en zoo zien wij de werken der liberale Ministers voor gevolg hebben, een vermenigvuldiging der misdaden, gelijk prins de Ligne van hun schoolwet getuigde. Sprekende van dien moedigen Voor zitter des Senaats, 't SENAAT gaat open den maandag die komt, en in de KAMER heeft Peer Van Humbeeck zijnen koek geboterd ge kregen; hem is daar voorgelegd hoe hij 't Staatsgeld verkwetterd en verkwist, terwijl zooveel menschen moeite hebben om hun lasten op te brengen van dorp tot dorp zijn de katholieke Presentanten het officieel onderwijs gevolgd.... Fn wat antwoordde Pitje Faro? Dac men zijn scholen spionneertBravo, man! 'k zou de scholen toemetselen gelijk logiën der Vrijmetselarij! 'kZou nen brevé vragen om de raillioenen te verkwisten, zonder dat er mag op gesproken worden Ha, uw élèvekes optellen, dat is spionnee- ring Dien Piet heeft geen klein noten op zijnen zang. In PARIJS is'ne vent opgehangen gevonden; in een briefken liet hij weten dat hij sedert 4 dagen niet geëten had. T'Antwerpen, in de statie van Stuivenberg, is zaturdag ze kere Peer Jan Pieters, 25 jaar oud, dooreen lokomotief omgewor pen en den arm verpletterd dit lichaamsdeel is moeten afgezet worden, en de Duitsche vagebonden,t'Antwerpen g'arrêteerd, heb ben bekend dat zij de kerken van St Laurentius, Kiel, Deurne, Hoboken, enz. bestolen hebben... De Duitschers komen meer en meer, op een slechte reputatie; er resideeren er ook in 't Limburgs, en stout dat ze zijn, precies alsof't altenaaal commissaires spécials waren. T'Antwerpen is er rusie en tumult geweest, aan de Duitsche herbergen der statie, tusschen Duitschers en Antwerpenaars. Een leerling van St Ignatius-Gesticht is aangerand en mishandeld door eenige knapen uit de Gemeenteschool. Rond het park ro deeren slechte walgelijke kerela, zoodat de gazetten zich verplicht achten d'Ouders te verwittigen Zaterdag avond heeft men op ongeveer 100 meters afstand van de statie van Binche, het verminkt lijk gevonden van den genaamde E. Gaillard, werkman bij den Staatsspoorweg. Het hoofd was bijna letterlijk van de romp gescheiden jMen veronderstelt dat Gaillard met den koopwarentrein van Ressaix,waar hij werkte, weergekeerd, door een manoeuvreerenden trein verrast is, toen hij nabij de statie te Binche afstapte. Zaterdag morgend waren de genaamden M. Weyert en A. Kies, te Hachy, in Luxenaberg. bezig een put te graven van 11 me ters diepte. Terwijl Weyert eenig gereedschap ging halen, had eene instorting plaats van i5o vierkante meters'aarde, waaronder zijn ka meraad begraven werd. Niettegenstaande de spoedige hulp, kon men eerst omtrent 7 ure 's avonds het lijk van Ries ophalen. Brand geweest te Maasland,(Holland), op een groot pachthof; 12 peerden, 40 koppen vee zijn in de vlammen omgekomen. In't omliggende van Napels zijn nog aerdbevingen geweest; verscheide huizen ingestort maar 't volk was bijtijd kunnen vluchten. Sedert Kerstmis is men zonder nieuws van den vermaarden zwemmer Boyton; hij pratikeerde tegenwoordig in Amerika. 1 ITS 1 1 11 .T Kelner Wilhem. Bismarck. Bismarök. Uwe edele hooge Majesteit Keitter Williem. 'tls dau-toeh waar, keiu zweifel mehr, dat dte booze Nihilisten mijn kozijntje, den Ozar van Rusland, hebben vermoord. Wij meinden ze waren gedempt, vernield. Bismarek. Onkruid vergaat niet, Sire. Getempt, fernielden ze komen te voorschijn met hun grouwzaamste schjelmstuk... Bismarek, Bismarek, wat is ons leven toch miserabel Ons zetels zijn gefoeierd met wolvenijzers Bismarek. Zijt gerust, Sire, de moordenaars zullen gestraft worden Kelner Wilhem. Sollen gestraft wordenDat ze nu den helft van Rusland ophangen, mijnen kozijn Zander is toch dood.. E11 geen middel om t'ontsnappen!.. Met al die helsche uitfindingenfroeger, met in een ijzeren koets te rij den, met een frak te dragen, gewatteerd van stalen platen, wij konden nog ontsnappen... Maar nou, ze werpen bommen die alles vernietigen en verbrijzelen... Bismark, is er iets wreeder voor 'ne Grijsaard, als dat uw laatste dagen nog moeten beneden en bestreden worden?., 'kBen momenten dat ik sidder en heef.gelijk 'ne pachter die de deur waarder en garnissairs op zijn hof ziet ko men, om alles te verkaufen. Bismarek. Maar Sire, ge ziet toch wel dat de Socialis ten hier gedaan hebben! Kelner Wilhem. Getaan? 'k gaf een van mijn twee oogen dat gij waarheid spraakt! gedaan? ze zeiden 't zelfste fan Rusland... Bismarek, 'k ben ongerust; ga 'ne keer zien of de schildwach- ten wel op kunnen post zijn en of er geen verrader bij is; ouderfraagt ze; 'k sidder en 'k heef; 'k krijg de koorts op mijn lijf. Bismarek gaat luiten, en keert na eenige oogenhlikken terug neggen- de: Sire, Majesteitaan at uw deuren staan Pomeraan- sche grenadiers, die teel opletten en eerbiedig aanslaan. Keieer Wilhem. AanslaanJa, die eer wordt ons bewezen! Maar wie zegt mij, Bismarek, dat er onder die grenadiers, geen vijanden, geen socialisten zijn, die mij met d'eerste ge legenheid zullen fermoorden Bismarek. Sire, op de getrouwheid van uw leger moogt gij staat maken. Keieer Wilhem. In 't hert zouden wij moeten lezen; zoolang wij d'her- ten niet winnen, is 't al verloren geschuifeld!... Bis marek, onze kozijn van Rusland was op 't zelfste baantje als wij, hij vervolgde ook de Christenen; de Paus Pius heeft het hem zoo dikwijls voorzegd..., ja, voorzegd, en 't is uitgevallen. Bismarek. Maar, Sire, Rusland is schismatiek, Pruisen is mee- renteel Protestant; hoe kan ons folk dan in opstand ko men, als wij de Roomsch-Katholieken vervolgen Keieer Wilhem. Bismarek, hoort, 'k heb daar dezen nacht op gepeisd want de slapelooze nachten die ik overbreng, 't is te wreed Bismarek. Sire, ge moet de Docteurs consulteeren Keieer Wilhem. 't Is ferloren gedocteurd; hoort, Bismarek, de Roomsch-Katholieken hebben de waarheid uit d'eerste hand; want ge moet toch dommer zijn als een Westfalish sebwijn, om Luther, Calvien,Henricus den Achtsten en al dit geboefte als Religie-hervormers te aanzien. Bismarek, de Roomsch-Katholieken hebben de waarheid, 't licht uit d'eerste handden met dit lichtte beletten, we brengen ons eigen volk in den donkeren, voor hetgeen dat de waarheid en de eedeleer aangaat.... Als ge de ma gazijnen sluit die uit d'eerste hand verkoopen, dan lijden d'anderen ook nadeel... En zoo komt het dat Pruisen zoodanig verslecht en zede lijk vergaat, sedert onzen droeven Kulturkampfwe moeten dat eindi genjongen! BismarOK. En de Burgerlijke macht slachtofferen. Keieer Wilhem. De burgerlijke macht verheft zich met onderdanig te zijn aan de god delijke macht..Ge ziet, dat spelleken van keizer en Paus ziju, is zot... Frankrijk overwinnen was goed, maar de katholieken vervolgen, dat is een Torenvanhabelbouwing geweest... Aber, maar de tijd vliegt, wan neer is 't d'uitvaart van Kozijn in Rusland? Bismarek. Vrijdag, Sire, vrijdag morgend begint ze. Keieer Wilhem. Ge weet dat mijn Kroonprins er heen gaat, in persoon; we moeten den jongen Keizer aanhalen; want Rusland links, en Frankrijk rechts, dat zou ons Keizerskroon doen waggelen... Hoe gelukkig voor ons, dat frankrijk zoo afgrijselijk doebbert, precies gelijk 'ne vent die al 3 jaar in de natte Confrérie is...'k Verwacht den Kroonprins voor de laatste instruktionen. Bismarek, rechtstaande. Sire, dan zal ik d'eer hebben. Kelner Wilhem. Ja, tot morgen, maar zeg eens met de gaHwte, wat nieuws in de we reld? Eugeland, België, Spanje Bismarek. Engeland moet den duim leggen voor de Boeren in Afrika en heeft Ierland in staat van beleg gesteld... Pelgië wordt radikaal opgeëten door zijn Ministers; In Limurg alleen staan 32 scholen zonder éen en kele leerling, en terwijl die geldverkwisting gebeurt, ontneemt men de jaarwedde der Professors in de Seminariën. Keieer Wilhem. Arm Leopolleken! hij is bezig 'uen blok aan zijn been te binden en zoo gelukkig kunnen zijn in zij® laudeken! Hij moest ook liperaal zijn.. Bismarek. Ja, zwijgt me van die liperalen! 't zijn wormen in een land we zien 't hier osk eu 't is huu schuld dat wij ons handen tot de katholieken moeten uitsteken; met al di e kiezingen ook... 'k Zou die kiezingen af schaften! Keieer Wtmem. Ja. en 't volk laten kiezen tusschen hemmen eu ponjaards en mijnen, om ziju Overlieden dood te krijgen... Hoort, despotiek, monarchiek,met Constitutie ofin Republiek, 't is altijd aan 't hert van de Volkeren dat alles liegt.,. Nour 'khoor den kroonprins; Bismarek, tot morgen

De Werkman | 1881 | | pagina 2