Eampen.lttts&a&m cn©ngelukkcu. Schrikkelijke Moord te Exaerde. Zaterdag morgend heeft men langs de linie van den ijzerenweg, tusschen de statie van Exaarde en de herberg alom bekend, genaamd Het Spletter het lichaam ontdekt, ijselijk verminkt en vermoord van Dominica Bruggeman. Dominica was een reeds bejaarde doch ter van omtrent de 60 jaren oud. Voorbeeld an neerstigheid, treffe lijkheid en goed gedrag, was zij door werkzaamheid en gespaar- zaamheid tot eenen zekeren welstand gekomen. Den tijd welke de vrome Dochter niet toewijdde aan den arbeid, ging zij overbrengen bij zieke en stervende menschen, om hun laatste uur door de ver troostingen van den heiligen Godsdienst te verzachten. De boos wichten wisten zulks, en naar alle waarschijnlijkheid zullen zij gekomen zijn in 't midden van den nacht en zullen de brave en menschlievende dochter mede gelokt hebben, onder voorwendsel van haar te geleiden bij eenen stervenden. Onderweg hebben zij zich op haar geworpen en haar onmenschelijk vermoord. Men mag dan zeggen dat Dominica gestorven is als martelaresse van hare uitstekende broederliefde; ook't is te denken dat God haaronschul- dig bloed zal wrekén en dat hare onmenschelijke beulen haast zullen ontdekt worden. Men schrijft uit St Laureins. BRANDRAMP. Zondag laatst heeft onze rustige parochie op eene gruwelijke wijze gestoord geweest. Het was gewillig 2 uren, het meeste volk was in de kerk toen men eensklaps kwam zeggen: 't brandt! 't brandt! Op eenen oogpink was de kerk Ontvolkt en elk liep ter plaats, 't Was te dóen in de Vlamingstraat, benevens het dorp, straat bezet met boerenhoven. Als de eerste helpers ter plaats kwamen,was het huis van Petrus Ergo reeds de prooi der vlammen; met alle haast was de vrouw die te slapen lag, er in gelukt met hare kinderen te ontsnappen terwijl koeien, verkens, meubels, alles in den brand bleef. De hevige noord-ooster-wind joeg de schrikkelijke vlammen op eene nevensstaande schuur, die op eenige minuten veranderde in eenen gloeienden oven. De brandspuit was reeds toegekomen, maar't vuur blusschen, was onmogelijk. Eene derde hofstede van 4 peerdén was ernstig bedreigd; de- sprankels vuur vlogen als derr bliksem 't zuid-westen in. Eenige oogenblikken en de rook sloeg door de schuur en zonder den heldenmoed van eene der brandmeesters was de hoeve van Meulebroek in eenige minuten in asch gelegd... Maar ziet! men meent het vernielent element te beperken bij De Meulemeester en Ergo, een gehuil en geschreeuw weerklinkt in de lucht: een honderd meters verder valter een spran kel vuur op het huisken van Inghels en de laaie vlam verheft zich 8 a 10 meters hoog. Indien het niet keert, 'tgaat voor den helft van St Laureins. Te vier voet rijdt men om de brandspuit van Eekloo en St Kruis. Langs alle kanten ziet men weenen, terwijl zich1 allen, als eenen man beieveren om het ijsselijk elementte stillen, De land bouwers van geheel de straat jagen alle hunne beesten het land in en het hunkeren en borrelen van peerden en jkoeien vermeerdert nog den schrik. Maar den angst stijgt ten top. Nauwelijks is het huis van Inghels aan 't branden of men onderzoekt of er geen men schen meer in zijn, helaas! de vrouw is nóg binnen; men wil de deur openen, niet te deen. Men loopt langs achter, vruchteloos. De arme vrouw ging smelten in haar vet; eenen moedigen paro chiaan springt vooruit, trakt met geweld twea planken van het stalleken, aan het huis palende, en door die opening red hij met ge vaar zijns levens, die bedrukte moeder. Eene seconde later en het huis stortte in met gedruis. Dit alles wat het werk van eene halve uur. De wind loeide altijd voort en de brand naderde met rasse schreden. Nog 2 ol 3 minuten verder en 't vuur was in de kom Van het dorp. De schuur van de kinderen De Keyser is in't grootste gevaar; 4 of 5 mannen klemmen op den vurst der schuuren gedurig besproeien zij het warm dak met water. Een kleister viiür vloog in een strooimijl en gelukkig had men een ehnmer water in de hand ot't was ook te laat voor deze hofstede. Middelerwijl kwamen de brandspuiten om 4 1/2 uren van Eekloo en St Kruis, die niet meer te doen hadden dan het werk door honderde beieverde mannen begonnen, te voltrekken. Om 5 uren was alle gevaar verdwenen tot gerustheid van geheel de Parochie. Niettemin is de brandspuit ter plaats gebleven met eene wacht gedurende geheel de nacht. De schade is onbekend De voornoemde huizen, stallen en goederen zijn voor het meeste deel geassureerd. Al degene die er in mede ge werkt hebben,verdienen lof en eer. WEST-VLAANDEREN. Op 2 plaatsen zijn Zusters-Religieu- sen uit hun klooster gezet, door de gendarms, en wel namentlijk te Geluwe, alwaar een kapel is gesloten, en op een wijk van Moorslede, Slijps,alwaar 3 Religieusen school hielden in een huis, ia 1838 gelegateerd door de godvruchtige dochter Maria Segers de 7 Ministers-Vrijmetsers pretendearen dat al de fondatiën aan de Gemeenten moeten zijn, en hebben de gendarms gezonden om de Nonnen te verdrijven. De Zusters hebben maar geweken voor het geweld; en al 't volk riep: Weg de Geuzen! weg de Volksverdrukkers! Een stoutmoedige diefstal heeft plaats gehad te BRUSSEL, in de Glazestraat, zaturdag; een heer, gekleed volgens de laatste snee en met manieren van 'nen aristokraat, ging in 'ne goudwinkel van de kostelijkste juweelen koopen; terwijl de dame zich omkeerde, nam hij geheel het doosken, liep er meê weg en sloot de deur de madam riep uit al haar krachtenAu voleur! au voleur Voorbij gangers hoorden het. liepen hem achterna en leverden hem in de handen der Policie, Hij had in zijn zakken voor 3ooo fr. goud, 8 fr. in geld en visietkaartjes met den naam J. W.Broodwin, Boston. Mas.. Zoodat kadé eeo Amerikaan zou zijn. Hij verklaarde gelo geerd te zijn in 't groot Hotel der Belle Vue, nevens Caudenberg een hotel waar prinsen en potentaten afstappen; men is gaan zien, en inderdaad, kadé had daar 14 dagen gelogeerd, maar de baas be trouwde hem niet meer, had zijn rekening doen betalen, na vele moeielijkhedea had hij betaald en was vertrokken... Hij zal nu een logist krijgen, gratis, voor niet. DriES. Awé, Lucas LUCAS. 'k Luister, Dries DRfES. He-je van al de dagen van uw leven, zulke deugenieterij ge zien! zou-je ze daar geen half dozijn ribben afslaan, met den eersten slag LUCAS. Wat is er nu gebeurd, Dries DRIES. Als ze dat durven publi- ceeren't gaat over zijn hout; alla! 't is helsche schelmerij. Lucas. Maar.... DRiES Durven schrijven 't Is een zwakheid van d'Ouders, dat z'aan de kinders hun Eerste Communie laten doen; iets dat bestaat van d'Eerste Christene lijden af en als ge ziet hoe dat d'Ouders met zooveel liefde dien Groöten Dag be trachten, en dat ze 'teten uit hunnen mond zouden sparen voor de kinderen die den eersten keer t'OnzenHeere gaan; Lucds, ge zoudt, alla, ge zoudt malheuren doen! LUCAS. Ja, 't zijn slechte tijden, Dries, en van de slechtste die er geweest zijn DRIES. Ze zouden zeker t jong geslacht moeten opbrengen gelijk viggekens en honden, opdat het later zouden dieven en bran ders worden, oudersverdrieten, vuilkrameft én moordenaren. LUCAS. Zoeken z'iets anders1 als 't Christene bloed te ver delgen en de jongheid te bederven door hün scholen en kaserns en om 't volk te tiranniseeren DRIES. Waren ze meester, ze zouden de kinderen met ge weld naar de geuzescholen slingeren, gelijk ze nu de jonkheid in hun kaserns trekken, en daar op a'le manieren van 't goed aftrekken. LUCAS. Maar 'k vraag mij, waarop dit zal uitkomen DriËS. En 'k vraag mij, hóe het mogelijk is dat nog een Christene mensch'daSrin verblind kan zijn. LUCAS. 't Is gelijk de Werkmin schrijft dat de Joden, die Ons Heer kruisten, nadat ze zijn mirakelen hadden gezien en zfiin goedheid ondervonden, DriES. Ja, 'tgaat de Goede Week zijn; ze zullen zeker weeral in de de groote steden, openbare dihershouden met vleesch, de zwijnen LUCAS. Ja, om Ons Heer in zijn wezen te epuwen DRIES. En 't is 't zelfste volk dat a la tête loopt, van d'offi- cieele scholen LUCAS. Welks verraderij 1 DriES. En ze zijn pront, tegenwoordig, omdat al de gouver nementen vrijmasson en geusgezind zijn de Gekruiste God had ook geen éenen vriend, onder de gouvernementen van dien tijd LUCAS. 't Is waar! en wat hebben wij gezien Is er een gouvernement dat zich de christene vrijheid aantrekt DRIES. Z'hebben Jen Paus van zijn goederen laten berooven en in zijn Paleis opsluiten LUCAS. Maar de gevolgen zijn eerst en vooral op hun eigen hoofd gevallen. Zijn al de groote koningshoven van Europa, geen gevangenis? DriES. Hebben wij niet gelezen, dat de keizer van Rusland, in een koets reed, omringd van kozakkan LUCAS. In een ijzeren voituur, ja Dries. Is er een prisonnier zoodanig bewaakt en opgesloten, als tegenwoordig dé groote Potentaten van Europa Lucas.- Hun léven moet een helle zijn; hun hoofd niet mogen uit hun huis steken; geèh voetje mogen verzetten, zonder gesur veilleerd en g'escortaerd te zijn. En hoe is 't? gaat de nieuwe keizer van Rusland Lries. Alexander III. LUCAS. ;Ja, gaat hij nu zijn spel verbeteren? Is er al vrijheid ge geven aan de Bisschoppen en Priesters, die in Siberië onschuldig gevangen zitten? Is déVrijheid dér Christenen al uitgeroepen DRfES.- 'k En hoore daar niet van hij belooft Lucas. Ja, gelijk Pharao. DRiES. - Juist, die d'Israëlieten verdrukte. LUCAS. - Die met plagen en rampen overvallen werd, en altijd beloofde en uitstelde. ,A 1 DRIES. - Van over 20 jaar heeft Paus Pius den Rus vermaand, dat hij moest ophouden van de Christenen te verdrukken; w'hebben dat nog gelezen in den tijd, Lucas LUCAS. - Gelezen of hooren lezen; er was dan nog zooveel ge mak niet, om gazetten te krijgen. DR1EL. - Den Rus had d'air van met den Pauzelijken Raad te spotten; hij ging altijd voort, in zijn dwingelandij. LuCAS. - Waarschijnlijk opgestookt door vleiers en hovelingen. DRiES. - Ja, 't is daarmee dat dé Keizers en Potentaten zoo zel den de waarheid weten. In den ouden tijd gingen ze nog naar de sermoenen nevens d'ordinaire raenschen, en daar kregen z'hun za ligheid gelijk al d'andere; ze gingen nog te biechten en moesten ook op hun borst kloppen en zeggen: Mijn schuld, mijn allergroot ste schuld! Maar nu... alla, dat wilt moeielijk gezegd zijn met woorden. LUÖAS. - Donkere tijden zijn 't DRIES. - Dat de Keizers en Vorsten voor heete vuren staan! LUCAS. - Dat de zaken verergeren! DRIES. - Eti verdonkeren! LUCAS. - Dat de Mogendheden, als ze niet rap den raad van Paus Leo volgen, dat ze trekken naar een zee van wanorde en van duisternis, die over g'heel Europa eens kan toeslaan... Dat is mijn gedacht, en 'k wensch het u.

De Werkman | 1881 | | pagina 2