De Schelmstukken der Nihilisten. T ™XVH' veropenbaringen. (20 Vervolg). lerwijl de Pohcieagent Baraaof zich in allerhaaat gereed maakte voor de reis naar t Pruisland, keerde de Syberiaansche met hare gravinne terug naar St Petersburg. Meer dan ooit was zij de liefelinge van gravinne Tatiana, die aan al wie het maar hooren wilde, verklaarde dat zij dagelijks meer goede hoedanigheden in hare Sekretarinneontdekte ennooitgepeisd had. dat er zulke gedevoueerde personen konden bestaan. Den eersten dag na hunne aankomst, gingen zij'volgens gewoonte naarhunneschismatieke kerk; buitenkomende,werden zij aangespro ken om een aalmoes door eenen bedelaar; de Syberiaansche gaf een stuk geld, doch zag aan een teeken dat de bedelaar een Nihilist was en haar iets had mede te deelen. Juist het lid der geheime Policie, door Baranol gekozen om de Syberiaansche te bewaken, was een Nihilist. De slimme vrouw liet haren kerkboek vallen; verscheide bladies vliegen er uit; de bedelaar verhaastte zich dezelve op te rapen en voegde er een ander papierken bij. De weg naar de griekche kerk scheen een eeuwigheid, voor de Syberiaansche. Nauwelijks neergezeten, opende zij den kerkboek en vond erin een smal papierken,met deze woorden erop geschreven* Baranof doet u BESPIEDEN Bewaakt door de Policie is in Rusland bijna zooveel als aange- houden en gekerkerd; Baranof doet u bespiedenDie vierwoor- den danstten gedurig voor d'oogen der Syberiaansche, als vier gen darmen, als vier muren van t gevang, als vier stijlen eener galg, als vier planken'harer doodkist. Baranol doet u bespieden! r Wie mag, peisde zij, wie mag mij verraden hebbeu?... Zou het misschien de Doctor zijn, wie weet of hij niet aangehouden is, niet naar Rus land wordt overgebracht? En klappen, zal hij; en bij hem gebracht, zal mijne plichtigheidniet kunnen verdoken worden.... Wat gedaan? gevlucht?.in zee gesteken naar Engeland? dc oevers der zee zijn meer dan ooit bewaakt!..Neen, vluchten niet! mijn wraak moet voldaan zijn; ik zal strijden tot het uiterste... Baranol bespiedt mij, Baranol vermoedt mij;., hij zal sterven, en dan de Keizer en g'hee'l zijn Familie.... Zoo was zij g heel den tijd van den Dienst, bezigmet haar wraak zuchtig hert op te hitsen; zij kende noch uur noch tijd; en de oude gravinne Tatiana moest, met een soort van eerbied, haar komen op de schouders tikken, om huiswaarts tekeeren. Aan de deur stond denzelfsten bedelaar; zijne oogen spraken tot de Syberiaansche, en de hare tot hem; zij deed hem begrijpen dat zij zijne waarschouwing had gevat, en hij verstond dat hij dagelijks aan de poort van t Grafelijk Paleis moest komen, iets dat overeen kwam met de bevelen van Baranof. Volgens 't Russisch gebruik bracht eene rijke slede de dames naar hunne woning. Maar kind, sprak de Gravinne, wat zijt ge bleek! Och, al die aanslagen, al die ondankbaarheid! 't Is waar! al de goede Russische herten zijn bedroeld; maar laat ons, zonder neerslachtigheid, des te liefdelijker het Vorstelijk Stamhuis omringen! Ja, dat zullen wij doen! En ge weet dat er machtig gewerkt wordt, om de ongelukkige Fedora uit haar gevang te verlossen.... Ze was ook toch maar een slachtoffer der Nihilisten... En er bestaat de grootste hoop dat de genadige vader Czar het vonnis zal veranderen. Mochte het zoo wezen, sprak de Syberiaansche, alhoewel zij in haar hert den Czar en de beide gravinnen naar al de duivels ver- wenschtte. Thuisgekomen: het besluit der Samenzweerdster was van aanstonds naar haar appartementen te trekken, en in kalmte op den toestand na te denken: onzeggelijk was hare angst en zonder groote verwondering zou zij uit den mond des portiers gehoord hebben: Juffer Nadia, men verzoekt u in de spreekplaats. Doch er was niemand, in de zaal, dan generaal Houtenbeen de oude Gravinne was begeerig naar politiek nieuws en als de ge neraal het keizerlijk Paleis verliet, dan was zijn eerste werk van aan zijne tante het merkweerdigste te komen meêdeelen. Gewonelijk vertelde hij in de salon waar de Gravinne en deSybe- riaansche zaten, maar nu deed hij teeken dat hij de oude Gravinne alleen wilde spreken. Dit verwekte de achterdocht der Syberiaansche, en hoe gejaagd zij ook was om op haar kamer te gaan overwegen en alles in orde te brengen, toch wilde en moest zij hooren wat de oude generaal aan zijn nicht ging meêdeelen. Ze gebaarde van naar hare kamer te gaan, doch keerde op de teenen terug, sloot de deuren die op het salon uitkwamen en legde zich op den grond voor de deur. Gewichtige tijdingen, sprak de Generaal. Over onze nicht Fedora? Volstrekt niet; maar over uw en ons huis; 't schijnt dat wij door verraders omringd zijn. Ziet eens dien Doctor, wat vuige valsche schelm het niet was Ja, 'ne schelm en verrader was 't En weet ge,tante,wat de directeur derpolicie mij toevertrouwde? Hij vertrouwde u toe, zegde zij. Dat wij moeten oppassen voor uw sekretarinne. .Weihoe Wie weet of zij, Neef neef —01 zij.'k zal rechtuit spreken,of zij ook geen samenzweersterisl De Syberiaansche lag tegen den grond gedrukt; dikke zweetdrup pels rolden op het tapijt, terwijl zij op haar tanden beet en binnens monds prevelde: Oude schurk! ik weet niet ot ik u ter plaats niet wil straffen! Neef! neef! riep de oude gravinne; ge kunt mij dan ook ver denken wat, die brave, heilige, schuldelooze ziel! hoe ziit ge toch aan zulke gedachten geraakt Nicht, ik zeg u wat mij door de policie is medegedeeld En de bewijzen is er een bewijs Ze zoeken bewijzen, nicht 1 Hoort, tot zoolang er geen stellige bewijzen zijn, verklaar ik uw gezegde, de allersnoodste lastertaal. Wat mij aangaat, zegde de oude generaal, ik bfgeer niets be ters als dat haar niets kan te laste gelegd worden. Spijtig dat de Doctor Nihilist; Nu dat de Syberiaansche hoorde dat men van den Doctor gin<* spreken, durfde zij zelfs haren adem niet ophalen. Is hij aangehouden Neen Ontsnapt Ook niet. (Dommerik, peisde de Syberiaansche, spreek toch duidelijk). Ook niet; ge weet dat hij in den Tyrol ontdekt werd, verkleed als een engelsche dame? Ja, en verder? Dat hij uit zijn rijtuig ontsnapte en in de bergen vluchtte, al waar gendarms en jagers hem achtervolgden. Alle opzoekingen waren vruchteloos. Hij is dus ontsnapt? Ge gaat hooren, edele nicht, 's anderdaags ontdekten de gen darms hem, drij kwartieren van Italië. En z'hielden hem dan aan Spijtig, dat zij hem niet konden aanhouden, want 't ware een groot geluk geweest, voor de samenleving; zulke schurken moeten door d'handen van den beul sterven; ten anderen, men zou zijn medeplichtige gekend hebben, terwijl dat men.... Hij is dus ontsnapt (De Syberiaansche lag in doodangst naar die samenspraak te luisteren). Ontsnapt ook niet, vertelt de oude generaal, vierentwintig uren werd hij achtervolgd, trachtte op alle wijze in Italiëtegeraken, doch overal zag hij de grens afgesloten... Er moest daar een einde aan komen; 't geval wilde nu dat hij op een hooge rots verscheen met ver van een gendarm, die 't geweer naar hem richtte en riep dat hij zich moestin d'handen leveren of dadelijk sterven. De doc tor-nihilist, geen uitvlucht ziende, want de rots kon hij niet afda len, hij begon den Keizer te vervloeken. God te verwenschen, hij blasfemeerde als een duivelsche ziel, schoot zijn tweeloop naar' een gendarm, zonder hem te kunnen treffen; dan riep hij uit al zijn krachten: Weg de Keizer! weg alle Overheid weg God leve Nihil! ik sterf! en hij sprong in den diepen afgrond, alwaar men eenige oogenblikken nadien zijn vermorzeld lijk zag liggen. «Bravo! sprak de Syberiaansche in haar eigen; we zijn van den schurk verlost... Czar Alexander,aan ons nu! uwe policie verdenkt mij; ik veroordeel u; gij beul mijner Familie binnen dit en een maand zult gij sterven (Wordt voortgezet). Men schrijft ons uit Hamme: Vriend Werkman, Zoudt ge gelooven dat hier t'Ha mme een ontelbaar getal Personen 't Werltmanneke lezen? Elk tracht er naar, en altijd zijn er te kort Eenige nogtans zijn er schrikkelijk op verbitterd, ze zouden't ver scheuren, 't is volgens hen, 't slechtste gazeljen dat er bestaat omdat het, zeggen ze, overal rusie stookt!!! De Werkman rusie stoken! waar zou dat op g'heel de wereld toch gebeurd zijn!?! Wie heeft ooit ge hoord, dat hij oneenigheid gezaaid heeft tusschen vroinv en man of ze heeft doen scheiden; dat hij kinderen opgewekt heeft 't geld te vertruiselen dat ze voor hunne' Ouders moesten ontvangen, of broe ders opgehitst te vechten gelijk d'hanen, dat d'haren stuiven? Ter contrairieluisterden ze naar De Werkman,er zouden overal zooveel deugenieten niet loopen; hetgeen hij zegt, istoch zoo schoonde waar heid. Maar de waarheid is juist heigeen zij haten!'t goede zou altijd moeten verdoken blijven, en t kwade alleen voorgehouden worden. Men zal straks benauwd zijn, hier nog een pintjen te gaan drinken in d'herbergen waar wij voortijds zoo gerust ons amuseer den. 't Zijn nu altijd die kwakzalvers, met hunne heesohe slem, die- men daar hoort; dan is't eene non, dan eenen broeder of'k'weet niet welken paap dien ze bij den kop grijpen; 't iswaarlijk walgend' De Priesters zijn venijnige slangen, echte serpenten, al wat zevoor- houden is valsch, al wat ze verrichten, dient alleenlijk om 't volk te verleiden, precies ot ZIJ de rechtzinnigste, de eerlijkste, de zedig- stp.de liefdadigste der inenschen waren. Spijtig is 't dat hun numero zoowei gekend is! Noch pastor, noch katholiek zou 'ne voet voor de goede schelen mogen verzetten, en zij voor de liberale, iedereen forceeren,oi'werk,of kalandizie kwijt! 't Schijnt dat ze bij de burgers met eene petitie zouden willen rond gaan, om van 't Gouvernement 't verplichtend,kosteloosen ongodsdienstig onderwijsaf te smeeken- l'enseignement gratuit, obligatoire et liberal, zegt onze wale quibus die op zijne kniën niet meer wilt zitten, als de Bei echting voorbij gaat. Baat hem komen, go zult hem met zijne papieren zien op de straat vliegen, dat zal obligatoire zijn! In de Katholieke Religie is er niets meer goed, 't is al versleten of' bedorven; ook zijn er 3ie zeggen dat ze van zin zijn eeneandere uitte vinden,g'tieel en gansch naar hun model; ze zouden reeds voorzien zijn van hunne 'opper priesters, afgoden en godinnekens, echte engelkes van zuiverheid. Is 't waar, maar 'k geloof 't niet, 'tzai mij 't religieken zijn, vari wijd en breed zulieu z'er naar komen kijken. Ge ziet, vriend Werkman, 't is noodig'de menschen ('onderwijzen en ze van zulke dwepers af t'houden. Salut, tot later, PIET. REPRESENTANT-DIEF. 't Is ongehoord! In't Parlement van Italië waren sedert eenigen tijd veel klachten, van Representanten die zegden dat zij bestolen waren, geld uit hun frakken genomen- eindelijk werd er surveillance gehouden en men zag een Lid van 't Parlement in de kamer gaan waar d'overfrakken hingen en er de bankbriefkes uitnemen. Aldus betrapt zijnde, d'hand in den zak kon hij niet loochenen, maar zegde dat het een farce was. Die vent verkwistte veel geld; om 't schandaal te vermijden, is hij verzocht geworden van stillckens de plaat te poetsen en na eenige maanden zijn ontslag te geven.

De Werkman | 1881 | | pagina 3