van Macliaris. Te Lokeren en Lxaarde. r Chio. en lerlanders, door die lange verdrukking verbitterd, gaan ook buiten de palen eener wettige verdediging Er zijn geheime So ciëteiten ingericht die met mes en dolk werken't Is jammer dat Engeland zijnen hoogmoed niet kan afleggen en zijn ongelijk be kennenDe Bisschoppen van Ierland gaan voort met hun volk bij te staan, goeden raad te geven, en van alle buitensporigheid te houden. ROOM EN. Als Paaschgift heeft Z. H. de Paus doen uitdee- len ioo bedden aan de armen; verder zullen 5oo personen giften in geld ontvangen, waarvan de minste 10 franken zal bedragen. X.... April 1881. Mijn allerliefste Vrienden, Confraters en >Lezers, ik wensch u uit ganscher harteen met alle genegenheid, 'ne Zaligen Hoogdag van Paschen, 'ne gelukkige zomer en veel navol gende, zoolang als het den Heer belieft; en valt er iets te lijden en te verdragen, laat ons zeggen met het Boek der Wijsheid: Als ik maar ten laatste in de haven der gelukzaligheid aanlande, wat scheelt het mij ol ik geleden heb en hoeveel ik gele den heb! Op Paschen in d'Hoogmis zittende, ik mediteerde en ik dacht, terwijl dat de koster zong: Alleluia, den Heer is verrezen gelijk hij gezegd had.... En zoo zal alles uitvallen, wat de Heer gezegd en geleerd heeft; zoo zullen de Machten der Helle tegen 't Christene Geloof niets vermogen; zoo zal Piet Van Humbeeck, met zijn 18 millioen franken 's jaars van ons geld in zijnen zak, om aan zijn knechten uit te deelen, zoo zal hij naar d'ellende en den dipo trekken, waar al d'ander kerkvervolgers zitten te pruimen en te terreestenLaat ons goed uit ons oogen zien, mijn kameraden en doen gelijk ons Vlaamsche Vrienden te Luik, die kloekmoedig- lijk met hun overtuiging vooruit komen en d'achting van g'heel de Christene wereld verdienen. En om nu te spreken van ons reis, dijnsdag heb ik mijn voya- gen herbegonnen, omdieswille dat het maandag afgestelden Heilig dag was en dat ik, voor zooveel het mogelijk is, die dagen wil vieren gelijk de Zondagen; den dijnsdag morgend, zeer vroeg, bracht 'tconvoi uw toegenegene Macharis in de stad van Lokeren; hoe zijn de velden toch veranderd! 't wordt een warande, een bloem perk, overal waar g'uw oogen slaat; is er iets te vergelijken bij die frische, verkwikkende, verheugende buitenlucht, bij't gezicht van die liefelijke velden?.... 't Iskurieus te Lokeren aan te landen; die stad is omringd van uitgestrekte bleekerijen; ergo, men zegt van iemand die groote hemdskragen draagt: Hij komt van Lokeren! Lokeren is niet te misprijzen: geen plek land zonder molhoop; een goede stad, Lokeren; eenige harde en koleirige Geuzen, maarveel deftige Katholieken; de Geuzen zijn met geweld bovengeraakt, maar in 't kort vliegen zij van 't Bestuur af,nog rapper als z'er opgeklom men zijn; want wie, in de wereld, die liefde heeft voor zijn ziel en voor zijn Gemeente, zou nu nog voorde liberalen kunnenstemmen? Te Lokeren rondgegaan, de Commercie gaat stillekens gelijk overal, omdat België onder te zware belastingen komt; daar, gelijk elders, hooren wi), voyageurs, nog al dikwijls: Mameer, 't is 'ne voyageer. Zendt hem maar deêr. Desalniettemin, na al mijn huizen bezocht te hebben, had ik geen redens van malkontent te zijn; als't op iets trekt, Macharis is kontent en hij jont aan een ander zooveel als aan hem; rond den middag stond er een bladzij deken van mijn boeksken vol bestellingen, en in den namiddag naar Exaarde gaande, moest ik nog hertelijk lachen over de gevallen te Lokeren, die d'algemeene klucht uitmaken, te weten van 'ne Staatsmeester te Lokeren, rond de 60 jaar oud, gekend voor zijnen kolos salen karbonkel, bijzoover dat hij NEUS ge noemd wordt; beter zoo eenen als geenen, kozijn; 'ne mensch zonder neus is een huis zon der gevel; maar tegenwoordig maken veel offi- ciéele Meesters te veel van hunnen neus! en in dito Lokeren, omdat eenige kinderen der katho lieke Scholen met dien neus gelachen hadden, de Geuzemeester is naar de Tribunalen getrok ken, de gewapende macht is naar Lokeren gekomen, met zooveel stuurheid alsof er een g'heel ge buurte vermoord ware geweest; de Procureurs hebben 't Proces opgesteld: vijf scholieren zijn door deurwaarders op't banksken gebracht en alle vijf solemneel vrijgespro ken.... Wat zullen wij zeggen? Als de gekken ter markt komen, krijgers de kramers geld, en zulke zaken, hoe kluchtig ook. zijn spijtig voor de Belgische Justicie. Nu, om mijn belofte te vervullen, naai EXAARDE: ik ben er te voet heên gewandeld,alhoewel 't schoon weder zijn oorekes had ingetrokken; Exaarde ligtmaareen goed uur van Lokeren; Exaarde heelt een brave, werkzame en zedige bevolking, een Volk met hert en ziel aan 't katholiek ver knocht; hetgansche dorp gelijkt aan eenen lachenden lusthof, be zaaid met fraaie en nette woningen; veel goed en welstellend volk; ik moest niet zeggen waarvoor ik naar Exaarde kwam, want overal ziet men rouw en droefheid, overal hoort ge zeggen en uitroepen: En Dominica Bruggeman, niet waar? die arme, brave, goedhertige Dominica!... Ol de menschen mij kenden,weet ik niet,maar 't Volk van die streken is zeer gedienstig en al seffens was ik omringd van verschillige beleefde burgers, die het hun tot een eer rekenden den vreemden Macharis alle inlichtingen te geven en te geleiden tot de nederige woonst van de deugdzame Dominica; een simpel maar proper huizeken, juist staande nevens 't Godshuis en waar Dominica leefde als in een kluiske, om God te eeren en den evenmensch te eeren; ze was gansch alleen; veel had zeniet, nogians, bezield met den geest van Christelijke liefdadigheid, vond yzi] in haren geringen staat, middels om menig beproefd huisgezin te troosten en te helpen; ook vas Dominica ieders vriend, want voor ieder had zij een welgepast woord. En dit braaf mensch is vermoord, in 't donker van den nacht uit haar hui zeken gelokt, waarschijnlijk met te zeggen, dat het voor 'ne zieken of stervende was, uit haar stil huizeken gelokt en wreedelijk vermoord; vijf JV scheuten had zij in haar lichaam ge- tp kregen, eenige van ver, andere van dicht bij, want haar kleederen door d'ontploffing verbrand 1 waren, dan had zij nog messteken in den rug, in den hals, in de bil en in de zijde. Bestolen was zij niet, noch in haar huizeken, fnoch in haar kleêrzakken, noch van haar gouden ringen; 't is dus uit pure boos heid of uit haat dat de vrouw vermoord is. Maar, goede menschen, zegde ik, weten ze dan toch niet, wie dat onschuldig bloed zoo wreedaardig heeft vergoten? Zit de boos wicht nog achter de traliën niet? Och Mijnheer, de zwaarste vermoedens wegen op'ne jongeling, inboorling van Exaarde en nauwelijks 17 jaar oud; voorden oogen- blik zonder vaste woonst en zonder bedrijf en sober in de reputatie; waarschijnlijk is hij met den laatsten trein ir Exaardeaangekomen; 't schelmstuk moet geschied zijn tusschen 10 en 11 ure; rond 12 ure van den nacht is de verdachte moordenaar gaan kloppen aan het logisthuis, in den Dam, bewoond door 'ne zekeren Frans Van Hulle; daar binnen gelaten zijnde, heeft hij gevraagd om den nacht te mogen overbrengen; den baas heeft hij bediend met 'nen hoop leugens; Hij kwam, zegde hij, te voet van Zelzaete, had zijnen por- temonnaie verloren met zijn kaartje weg en weer; vroegtwee franks in leening. Van Hulle verstond zich niet aan de zonderlinge hou. ding en manieren van den boozen jongeling, doch, zonder te den ken dat hij te doen had met eenen snooden moordenaar, 's Mor gens, voor den dag, is de schelm vertrokken te voet naar Moerbeke om aldaar den trein op Selzaete te nemen, 't Is maar drij dagen nadien, dat Van Hulle is gaan peizen dat hij een moordenaar gelo geerd had en er van kennis gaf aan de Policie. Zoo heeft de kwaad doener den tijd gehad om 't Land te verlaten en de zee over te steken. Zoo werd er mij t'Exaarde verteld; en 'k zegde met die men schen van die streken: God geve dat de plichtige haast in d'handen der Justicie moge vallen! en na mijnen dorst gelaafd te hebben en iets geprofiteerd, ik bedankte dat volk van Exaarde en keerde terug, voFdroefheid van humeur,altijd denkende op die wreede afschuwe lijke moord en op al de schelmstukken, die tegenwoordig zoo me nigvuldig zijn, uit haat of gelddorst of andere passiën; en wie be drijft die misdaden? Kerels zonder Religie; want 'ne mensch die overtuigd is: Ik moet den evennaasten beminnen gelijk mij zeiven; ik mag zelfs geen kwaad aan mijn evenmensch wenschen.'nemensch die dagelijks zegt: gelijk ik vergeef mijne schuldenaren, zou zelfs '1 minste leed aan zijnen evenmensch niet doen, verre van een moord te bedrijven.... Ergo, die de Religie bevecht, zaait misdaden en schelmstukken, en ai mij! 't is wreed! van den eenen kant,en't moet zijn, ons Gouvernement onderhoudt Champetters, Cipiers, Procu reurs, Avoués, Garnissairs en Jugen van allerhande soort om de misdaden te straffen en van den anderen kant, door zijn wet en zijn scholen, ge weet wat Prins de Ligne gezegd en geschreven heeft en wat er op volgen moet gelijk de pijn op den slag, waarmede ik u uit ganscher harte groete en proficiat wensch voor t houden van den Paschen; in de steden vindt ge tegenwoordig droeve sukkelaars die zelfs op Paschen hun Consciencie niet zuiveren, wat moet dat 'ne vuile walgelijke nest zijn!... Och, dat ze 't geluk verstonden van een geruste consciencie, ze zouden over haag en hegge naar de biechtstoelen loopen, waarmede ik nogmaals, allen groetende blijf. Den toegenegen MACHARIS. De Complementen van den Koetsier, van aan Sinter Goelie te Brussel, zijneanaara is Machiel, enliij presenteert zich om u Nieuws uit d'Hoófdstad op te zenden; ziehier, om te beginnen wat hij u, jrer via Macharis, laat weten Menheers, Er is hier 'ne Rus g'arretteerddie in een hotel van Eerste klas logeerde en pretendeert'ne Graaf te zijn;degevallen worden opgezocht men spreekt dat Brussel eindelijk aan 'nen Bur gemeester zal geraken, den anderen is met geen oogen te zien; de twee Indipendente zetelen op't Stadhuis, in afwachting dat de groen Kokarde bovenkomt; er is 'ne vent aangerand en bestolen aan de Kapellekeik en eenen aan dePoststraat is zijn oogen voL kalk ge worpen; ze zeggen veel kwaad van Brussel, maar g'en zoudt niet gelooven 't deftig Volk dat hier in de Kathedraal naar de Kapellevan Ons Lieve Vrouwke komt; en 't Princeskegaatvertrekken; er zullen hier eerst groote feesten zijn; 'k spreek dikwijls tegen gardevils.M. Ja, die arme landstreek Nog gedurig volgen nieuwe aardbevingen. Men rekent dal er maar éen huis op 1000 is blijven rechtstaan. Het getal dooden is van 6 tot 8000; het getal gekwetsten is on telbaar; men mag zeggen dat noch kat noch muis ongehinderd is gebleven. Reeds meer dan 400 onderaardsche schokken zijn gevoeld. Men mag zeggen dat 't eiland Chio gansshelijk vernield is. Sedert den wreeden brand te Nizza, die zooveel rouw ver wekt heelt, zijn er nog twee ander theaters afgebrand.

De Werkman | 1881 | | pagina 2