Rusland. Brief uit Moil Samenzweering tegen Keizer Alexander III. Moll, 24 April 1881. Menheeren van de Gazet, n Z'is hier ook geweest, de sterre met de steert, d'Inkwisitietoriale kommissie, die de Provincies afreist, aan 20 fr. per uur, op de kosten van 't Algemeen, van u en van mij, omom wat te doen? Om de geu zenmeesters laten hun les op te zeggen en tegen 't Vrij Onderwijs uit te vallen. Er zijn hier te Moll gecompareerd de gemeenten Meerhout, Olmen, Baelen en Gheel. n Tan de Meesters was het koek-koek eeneu zang, dat de Parochia nen door hun Geestelijke Overheid onderw ;en worden, over hun plichten in deze tijden; en dat de Geestelijkhei geholpen door al wat de Parochiën deftigs hebben, hun devoiren hebben gedaan om een Christelijk onderwijs te behouden, opdat de ki iders niet zouden opge bracht worden gelijk kat en hond. v Ik heb dat spelleken bijgewoond; de geuzeugetuigen waren talrijk, voorbereid; ze werden betaald en met minzaamheid ontvangen, terwijl dat de Toorstaauders van 't Vrij Onderwijs, als beschuldigden compa reerden, den eed moesten afleggen, niet betaald werden en dat hun re laas opgeschreven werd, alzoo gelijk iemand een bittere medecijn in neemt. n Van den eeuen kant waren daar vreemde kalanten gelijk den Post meestervan Gheel, die zijn gemeente in rep en roer stelt, officiééls Meesters die nijdig loopen, omdat hun school een naakte heide is,nadat zij alle middelen gebruikt hebben, zelfs de Proprietarissen gaan smee- ken om te mogen dwingen, Meesters die nogtans vet en dik betaald worden; en voor welke 'ne mensch moet gaan storten, En van den anderen kant komen de vrije getuigen, onder welke de beschuldigde heeren Pastoors, welke zich verdedigen op de punten, over welke zij aangerand zijn, en verders declareeren dat zij hun Parochianen niet willen beschuldigen of in moeielijkheid brengen, alhoewel dat zij grove feiten van dwang zouden kunnen aanhalen. Deftig, vaderlijk en krachtig hebben ons Eerweerde Heeren daar gesproken; g'heel de wereld moet het weten; gezegd hebben zij, wat er moest gezegd worden, over 't onderwijs en alle dankbaarheid zijn wij hun verschuldigd, hetgeen ik u verzoek te willen ruchtbaar maken, dat die Inkwisitie tegen de Geestelijke en Burgerlijke Vrijheid, 'ne pardaf te meer is op de karkas vau dat officiéél onderwijs, waarvan God ons moge verlossen en verlost houden. En daarmee, U van uit de Kempen groetende, en als ge wilt, ik zal u nog schrijven; want hier iu d'eenzame heide is 't goed om overwegen, ik blijve met alle respekt en aangekleefdheid, voor alle brave lieden, Een Boerken uit de Kempen. !)c Badische Landes zeitung verzekert, dat de keizer iedereen mistrouwt. De keizerin ziet overal geheime agenten der nihilisten, zelfs in hare staatsjuffers. Zij wil den keizer dwingen zijn volk eene grondwet te geven, iets waarin de keizer nog niet heeft willen toe - stemmen. De oneenigheid onder de leden der keizerlijke familie groeit aan en de czaar beschuldigt zijn oom van medeplichtigheid in de werking der nihilisten, hetgeen zegt hij, wel een Romanoff op het schavot zoukunnen brengen. St-Petersburg, 20 april. Men blindeert het Winterpaleis en dat van Anitschof, even als men het gewoon is te doen met de gekurasseerde schepen, welke men verzekeren wil tegen de torpedo 's. De policie heeft een postkantoor van nihilisten ontdekt. Piotr. Merskoff schrijft uit St-Petersburg aan den Voltaire, dato i/iö april 1881 Gij weet hoe dikwijls ik u gewaarschuwd heb, tegen de over drijvingen der pessimisten. Vandaag moet ik bekennen, dat deerg- ste gebeurtenissen binnen kort te verwachten zijn. Wie weet? zegt een personnagie van Beaumarchais, wie weelof de wereld nog drie weken zal staan? De zaken verwarren en verslechten zoo zichtbaar en met zooveel snelheid, dat men met reden mag vragen, ot wij, binnen eenige weken, geen ooggetuigen zullen zijn van eene onge hoorde ontbinding, eene ontreddering zonder weerga, eene ver schrikkelijke instorting. De bedreigingen tegen de vorsten werden alle dagen hernieuwd. Na de halsrechting van Perowskaja ontving de keizerin een bericht, waarin haar gezegd werd, dat de dood der heldhaftige en geestdrif tige maagd, in het bloed harer kinderen zou gewroken worden. Het schijnt, dat de keizerin, sedert zij die bedreigingenontvangenheeft, in een zeer onrustbarenden toestand verkeert, zoowel naar den geest als naar het lichaam. Men vreest dat zij aan eene erge zenuwkwaal lijdt. In alle geval mag men verzekerd zijn dat zij hare grootheiden hare macht vervloekt. Een nieuwe samenzweering tegen het leven van den nieuwen czaar is dezerdagen op het punt geweest te gelukken. Men heeft allerhande pogingen aangewend,om de zaak geheim te houden, ten einde de onrust te St-Petersburg niet te vermeerderen. Ik hoorde het feit uit den mond van een officier van 's keizers staf. De keizer heeft voor gewoonte, te werken bij het licht van verscheidene bougies, wier zacht licht hij lievsr heeft, dan den glans der lampen. Nu, onder de bougies, welke dezer dagen voor hem stonden te branden, waren er eenigen, die even als de lekker nijen, Alexander II eenigen tijd voorzijnedood aangeboden,op een gegeven oogenblik moesten springen. Er wordt verzekerd, dat de prefekt van policie, zoohaast hij de tijding van den nieuwen aanslag ontvangen had, zich in het werkkabinet van den keizer begaf en eensklaps in alle haast, al de bougies uitdoofde; terwijl hij den ver wonderden keizer in het duister liet zitten. De bougies werden onderzocht; zij bevatteden niet alleen ont plofbare stoffen, maar ook vergif. Zou men niet zeggen, hier een bladzijde der Duizend en eenen nacht te lezen? LOOPENDE NIEUWS. Brussel loopt over van Gloria- mundi voor 't houwelijk van 't Princeske. Zijn Majesteit Leopold doet groote onkosten, om in Oostenrijk zijn eer te kavelen en alles op den poindonneur te houden. De koninklijke dochter zal een kleed dragen van zilveren laken, rijkelijk afgeboord en met alle soorten van bloemen bestikt; 't is te Brussel gemaakt en er zal 'ne sleep aan zijn van 4 meters 5o centimeters lengte waaraan een kan ten borduur van 'ne voet lang; 't is schoonder om zien, dan om dragen; verders heelt zij nog wel 3o stukken gewaad, alles om te schoonst en te kostelijkst, 't Bijzonderste is dat alles in België ge maakt is, en van belgischen witten of zwarten kant... Hebben ze gepeisd op den schoonen Geeraardsbergschen kant, iets dat in g'heel de wereld niet nagemaakt kan worden?.. Alia, veel geluk is haar gejond. Mocht Weenen, voor 't Princesken, altijd met een hoofd letter zijn geschreven Een vermaarde slechte gazettier is te Parijs overleden en heeft rouwmoedig zijn biecht gesproken en vergiffenis gevraagd over al zijn verergenissen. Korten ti'jd te voren had hi) in 't hospitaal 'ne solidair zien sterven en dezes akelige dood had hem verschrikt en doen uitroepen: «Welke afgrijselijke dood! Inderdaad, op 't sterfbed, wat baten millioenen en millioenen franken? Wat kunnen honderde en duizende vassalen of dienstbo den Niets, de Religie alleen kan ons op die laatste oogenblikken troosten en helpen De russische beul was zat als hij de Nihi listen ophing; heeft onbeschoft geweest tegen zijn Meesters en is deswege tot25o stokslagen veroordeeld.'tWas een Docteur die hem zegde dat hij de koord aan den hals van Russakoff anders moest aandoen. 't Zal toch gaan, antwoordde de lompe prij als ik u zal ophangen, zal ik de koord.er beter aandoen. KONSTANTINOPEL, 24april. Volgens de laatste tijdin gen beloopt het getal slachtoffers te Chio tot ongeveer 7000 doodea en i5,ooo gekwetsten. De stad Tchesme, op de westelijke kust van Klein-Aziè', heeft insgelijks veel geleden door de aardbeving, die Chio vernielde. De stad is nog slechts een puinhoop en men telt er twee honderd zestig dooden en gewonden. De schokken blijven nog altijd aanhouden, alhoewel zij minder geweldig geworden zijn. Een Engelschman in stukken gesneden. Eene afschuwelijke misdaad is dezer dagen in de woning van graaf Victor Karoly, te Pesth gepleegd. Graaf Karoly had een koetsier, een Engelschman. Deze was se dert eenigen tijd verdwenen en alle pogingen der policie om hem terug te vinden, waren vruchteloos. Vijftien dagen na de verdwijning werd te Raab een man aange houden, die eene nog al aanzienlijke som geld bij zich had, alsook een gekend gouden uurwerk met ketting. Ondervraagd zijnde, eindigde hij met te bekennen, dat hij den koetsier in zijne kamer verwurgd had met t^ehulp van een medeplichtige dat hij daarna het lichaam in stukken had gesneden en in het gemak geworpen. Al de beweeringen van den kerel Zijn waar bevonden. Zijn mede plichtige is aangehouden. De twee moordenaars heeten Valos en Pancrel en zijn, de eerste 24 en de tweede 27 jaar oud. Te Londen zijn zondag nacht de overgroote magazijnen Civil Store Service, afgebrand. Te Leipsich is een vergadering van Socialisten door de poli cie uiteengedreven. Te Parijs zijn uit eenige gasthuizen de Nonnen verdreven, en vervangen door vrijdenkers; als een eerste begin hebben deze ver klaard dat ze moeten beter gelogeerd zijn en hunne dagen van ple zier en uitgaan moeten hebben... Ziet ge d'arme zieken daar liggen te schilderen, terwijl de mammezel-vrijiienker op 't Concert of Bal is?..Om arme zieken bij te staan is er Roep noodig en Christe lijke zelfsopoffering. Een meisje, van ongeveer elf jaren oud, speelde zaturdag ten 1 uur 's namiddags op den oever der vaart van St-Denis, te Parijs. Een misstap deed haar in het water vallen en zij zou ongetwijfeld verdronken zijn, indien een priester, die daar voorbij ging, haar niet ware achterna gesprongen. De moedige redder was op hetpunt de drenkelinge behouden aan wal te brengen,toen zijn voet in zijne soutaan haperde, waardoor hem alle verdere beweging belet werd. De nood was groot en de priester en het kind zouden onder het water verdwijnen, toen een moedig werkman er in gelukte beiden te redden. Al de omstaanders waren het eens, om het gedrag van den moedigen priester een welverdienden lof te brengen. BRUSSEL. Ze spreken van een groote formidabele dieven bende die in d'hoofdstad zou bestaan, met het inzicht van fabrieken en kooplieden in 't groot, in verschillende landen te bestelen; er zijn twee Belgen bij, die groot krediet genieten en dus in staat zijn veel menschen te bedriegen. Op éen week zijn, met inzicht van schrokkerijen, 200 brieven verzonden. Er is 'ne kereel aange houden, 'ne student van Parijs, die, onder hooge titels van prins en graaf, in de grootste hotels afstapte, zich juweelen deed brengen en ereenigte binnenpalmde. M. den Prins zal nu kosteloos gediend en gelogeerd worden; achter de traliën. DROEF GEVAL. Dander week, een arme dompelaar uit 't Gasthuis komende, zonder 'ne eens geld, had zonder kaartje plaats genomen op den trein naar Namen; de garde reklameerde en zegde er den chef van Namen te zullen van spreken; de dompelaar, verschrikt zijnde, liet zich van 't convoi glijden en werd onder de wielen verbrijzeld. Zondag avond liep er in de Bergstraat 'ne vent,al brandende van achter aan zijn frak; hij had zijn vinkende pijp in den zak gesteken. Eenige dagen te voren is er in den impasse-De Saedeleer een kindje van 3 jaar, op den vloer in 'ne ketel ziedende water gevallen en is er af gestorven. De Kermis te Laken was vergeven van zakdieven er zijn er maar 5 aangehouden; er moeten er noh zijn; ze presumeeren een bende.

De Werkman | 1881 | | pagina 2