Kampen,ittiööabtn en©ngelnkktn. zoodat het komen zal op 2,5o voor 48 liedjes.... 't Is bon marché! Bij zelfden uitgever is verschenen: EEN STEENTJE, door Aloys Walgrave, een boekje met fraaie gedichten, liederen en andere schoone uitboezemingen, in den Goeden Vlaamschen trant. Al is de titel nederig, hetboekheeftgeen geringe waarde. Te ELBERFELS aan den Rhyn, menschen, daar vond'ne slachter in de maag eener koei 'ne gouden ring met gesteenten. Ze spreken van Berlijn in kleinen staat van beleg te stellen. Te LEICESTER komt den Pro- testantsche Dominé zich te bekeeren tot het Roomsch-katholiek Geloot; de beste Protestanten komen bij,en de slechtste katholieken vallen af Gambetta doet er naar, om President e" misschien Keizer van Frankrijk te worden. Zoolang als de wereld bestaat, is de gruwelijke SCHANDE nog niet gebeurd, welke wij in België beleven; TjJrÉg^dat de Volkeren moeten sparen om toe te komen en dat Gouvernement met honderde Staatsmeesters en Staatsdammen betaald, zonder dat zij iets te doen hebben! In Frankrijk is weer een groot schandaal in 't officieel onderwijs: Een mammezel, officiéele Onderwijzeres, die haar eigen kind heeft ver moord en veroordeeld is tot 10 jaren gevang En dat wilt Christene kinderen opbrengen! En dat wilt den Catechismus leeren! Ach, wat moeten al degeen geprezen e,n gedankt worden, die zich behertigen voor't Vrij Katholiek Onderwijs. Grootzalhunne belooning bij den Heer wezen; want 'tis het verdienstelijkste werk vnn onzen tijd. Samenspraak Tonia. Awé, Domien, hé-je hem gezien? Bomien. Wat is de mep Tonia. Wel, de Keizer van Pruisen. Bomien. Ha, Wil hem! Tonia. Ja, die uitgeprent stond op de gazet Be Werkman van zondag lest; ziek, zuchtig en kaduk Bomien. De jaren zijn er, vrouw Tonia. 't Verdriet man, en den angst; mijn grootvader is, Ons Heer wil zijn lieve ziel hebben, is 90 jaar oud geworden en tot op zijn leste dagen, hij was 't plezier en de vreugd van 't huis. Bomien. Ge viudt veel van die ouderlingen. Maar de keizers van tegenwoordig! Tonia. Zoo rijk zijn als de zee diep is. Bomien. En zoo miserabel levenNiet vrij en frank hunnen neus mogen op straat steken. Ziet eens Rusland Tonia. Daar gaat het nog al ergerIs 't waar, dat de jonge Keizer al in doo isgevaar is geweest Bomien. Hij is konseketief in doodsgevaar en was 't 'ne Roomsch-Katholiéken, de gewijdde keers zou gedurig in zijn Paleis moeten branden. Zijn gesteltenis is nog droever als die van den Pruis. Als ge daar wei op peist, mensch Tonia. Ja, ze spreken veel van dien Rus Bomien. Als ge daar eens op peist, zeg ik, dat hij niet mag uitgaan als tusschen rangées kozakken, dat er geen schotelken op zijn tafel mag komen, geen sauspanneken, of dat eerst, de kozakken daar hunnen geneverneus moeten in steken. Tonia. - Brr, ge zoudt liever uw kestjen brood gaan bedelen. Bomien. En altemaal waar zijn! Er waren er nog die de gazet niet geloofden; maar ze zien wel hoe dat den ouden Rus van kant gemaakt is, Tonia. Dat Rusland dat Rusland! en wij, die meinden dat de Keizers daar zoo nagelvast op hunnen troon zaten! Bomien. Ja. elk peisde het Tonia. De Russen, elk meinde dat, wel, heb ik het geen hon derd keeren hooren vertellen, als de Russen hier in 1815 doorpas seerden, 't waren wel ruwe kerels, Bomien. Ze sliepen in den sneeuw nevens hun peerden. Tonia. Doch er was toch een sterke disciplien;met een gezicht, zoo koel als een staldeur, deden de Chefs voor de minste mispikke- ling, 50 knoutslagen geven. Tonia. En nu. zulke wanorde Bomien. Geweld recht niet, vrouw; dat is goed voor dieren, doch niet voor redelijke menschen.... Tonia. Maar, als het nu toch zoo slecht in Rusland en Pruisen gaat, Bomien. Alderslechtst, gaat het Tonia. Waarom veranderen die keizersjniet van conduite?.... 't Is nooit te laat om zich te beteren. Bomien. Zekerlijk niet; de slechtste kunnen de beste worden 't is neoit te laat om zich te beteren. Tonia. Welnu, dat Rus en Pruis.... Bomien. Op hun borst kloppen, zult ge zeggen. Tonia. Ja, gelijk elk van tijd tot tijd moet doen. Bomien. Wel gesproken, maar bij '1 groot voik heeft dat veel misteriën en protocollen aan; hoe hooger men zit, hoe moeielijker de beternis komt; iedereen heeft d'oog op u; en den entourage van vleiers en hofteclés, en conviven! en den poindonneur!... Ik ze^ u, vrouw; 'ne geringe mensch geeft zich nog algauw over, aan d Al macht van God en steekt d'handen om hoog, maar. Tonia. Wat kan er anders gedaan worden; willen of niet, we vallen toch in d'handen van den grooten Meester. Bomien. Maar, eer dat de groote, de Ministers en de Keizers hun handen vou wen en een Oppermacht erkennen,'t moet er spannen! En 't is daarmeê dat ze zoo nwspss wreed dompelen enzoodiep ind'hellestraat gevorderd zijn... 'k Ben krieus, wat er van dees week zal in de ga zet staan over Rusland; den anderen heeft 20 jaar geregeerd, maar den dézen? 20 maand zal veel zijn; want den duivel houdt daar de keers.... Al met hun hooveerdigheid... 'ne Mensch moet zijn onge lijk kunnen herkennen, vrouw Tonia. Dat is nog al moeieiijk Bomien. Maar dat verheft ons en dat maakt ons ongelukkig; 't is daarvoor dat Salomon zegt: Dat er geen vrede of geluk is voor een hooveerdige mensch Haar Majes'rf' de Korrrgic beeft cp haar voyage naar Wee- ■en, een grooten brillant verloren, waaraan zij veel prijs hechtte, en in West-VIaanderen roept iedereen schande, gelijk de Ministers van den Koning de Nonnekes uit hun Gestichten durven verjagen. Maar op al de plaatsen roept't Volk God géve dat de Nonnekes mogen blijven! En men vindt edelmoedige personen, die zich aan 't hoofd stellen om nieuwe Gestichten te bouwen, aan welke de Staat niet aan kan. Te LülK is men zoo gefoeterd geweest van in de Katholieke Scholen zelf. te durven inkwisitie doen. Dat is tegen alle wet: de woning is vrij, en aan allen mensch die totdies geen behoorlijke volmacht van de Justicie heeft, mag de deur ge wezen worden, 't Is zelfs plicht zijn recht te handhaven. Te BLATON, inde Walen, is een kind van 3 jaar door 'ne razigen hond gebeten en van razernij gestorven. Men was gedwon gen het arm schaapke aan zijn bedje vast te binden. Maar heillooze menschheid, zoohaast haar de driften, bestor men en jagen op 't spoor van het kwaadzoo spreekt de Dichter Ledeganck; en dat is maar al te waar; zoo is er tegen Luik, een welstellende landbouwer, aan't spel geraakt, en heeft 26,000 fr. verloren... Is plat gereneweerd en in failliet verklaard. Te CHARLEROI is uit 't celle-gevang gebroken de genaamde Victor Bliard, die er 2 jaar moest uitdoen hij heeft een ijzeren staaf der venster gebroken, is langs den telephonstaak neergedaald en gevlucht. Ze zoeken er achter. In het slachthuis te Charleroi, heeft men trichienen ondekt in varkenvleesch van amerikaansche afkomst. AARDEWERKERS hebben t'Antwerpen zondag nacht in de Kloosterstraat hevig gevochten met Policieagenten... Veel werk- menschen van den Staat worden wild en woest, omdat zij gedurig des zondags moeten werken... Ge zoudt beschaamd zijn, voor een Christen Land gelijk België, als ge 's zondags te Mechelen, die ben den Staatswerkvolk uit d'arsenalen ziet komen. Te DOORNIJKop de groote Markt, is een groot gebouw bots ingestort; het had nog voor lakenhalle gediend en was zeer oud en kaduk. Vrijdag morgend werden drie oud-veroordeelden op heeter daad van diefstal betrapt in eene hoeve te Perck-Heverlé nabij Leuven. Zij werden achtervolgd en een hunnerfaangehouden. De tweede sprong in de Dijle, om aan zijne vervolgers te ontsnappen en verdronk. De derde gelukte erin te ontkomen. Brand van het Klooster der Trapisten te Achel. Wij ontvangen de volgende bijzonderheden over den brand, die die in het klooster der Trappisten te Achel is uitgebersten: Donderdag 16 mei, 's voormiddags omtrent tien ure, ontstond de brandin het gebouw der keersenmakerij. In weinige uren was een deel van het alombêkende klooster de prooi der vlammen. Het vuur, aangezet door den sterken wind, had zich weldra over eene lengte van vijftig meters uitgebreid. Nauwelijks was de tijdingvanden brand in de naburige gemeen ten bekend of eene groote menigte snelde ter plaatse, om te redden wat nog kon gered worden. De brandspuiten van Achel en Valkens- weert,werden insgelijks ter plaatse gebracht en in werking gesteld. Dank aan de pogingen der menigte is men er in gelukt, het klooster van eene geheele vernieling te vrijwaren. Het dak van het gebouw, waar dat de paters hunne cellen heb ben, had vuur gevat. Ware men er niet in gelukt dit te blusschen, dan was het geheele klooster, die zich over verscheide honderde meters uitstrekt, verloren geweest. Had de brand 's nachts plaats gehad, zoodat er door de eenzame ligging van het gebouw niet bij tijds hulp kon opdagen, dan zou ongetwijfeld gansch het klooster vernield geweest zijn. De schade thans aangericht iszeeraanzienlijk. De oorzaak van den brand is onbekend. Te LONDEN, op't kwartier Nothing-hill, is een groothuis aigebrand, en 6 personen zijn in de vlammen omgekomen ze woonden op hooge stagiën, en als de brand ontwaard werd,konden zij niet meer gered worden. Te GENEVE is aangehouden een der voornaamste goudsme- ders, M. L., 'ne Panjzenaar van gehorte. Hij, met nog 8 andere personen, wordt beschuldigd van valsche gouden munten gemaakt te hebben. Het fransch dorp Bonates, tegen Toulouse, is afgebrand 5o personen zijn zonder dak of huis; twee man in 't vuur omgekomen. Te Pontivy (Frankrijk), werd'ne kerel veroordeeld tot i5 dagen gevang, voor simpel bankroet; wat doet de prij? hij trekt een groot beenhouwersmes uit en brengt zijn eigen drij groote wonden toe; hij viel en was dood. Waasmunster. Zullen ze nu nog zeggen dat de Priesters de vijanden zijn van het Volk en dat ze van de menschen maar geacht worden,in schijn om dat men er benouwd van is? Die dinsdag 17an Mei te Waasmunster zijn geweest, zullen er anders over oordeelen. Het was daar feest, volop feest. De Eerw. Heer Pastoor vierde zijn Jubile van 25jaren de Parochie te hebben bestierd; en zeggen hoe men feestte en blijde was,daarvoor zou men eene geheele gazet moetenyolschrijven. Van 'smorgends vroeg donderden de kanons al erger dan te Waterloo; van als het klaar dag was, zag men bijna geene huizen meer van al de decoratiën, wimpels en vlaggen; want niemand wilde achterste ken om den geliefden Herder te vieren.In de mis van dankbaarheid was de kerk te klein om de Parochianen te bevatten die daar voor hunnen eerbiedweerdigen Pastoor kwamen bidden en het roerend sermoen van Mijnheer den Deken van Lokeren aanhooren. Muzie- ken Congregatiën, Burgelijke en Geestelijke Overheden, allen zon- der 'uitzondering,waren rond den Jubilaris vereenigd,om hem te fe- liciteeren schoone geschenken te doen en voorzijnen iever en goed- Mi te bedanken. E» avonds; oh! Waasmunster eene zee van licht geworden; want alle huizen stonden vol brandende lam pions en keersen met schoone transparanten vol van lof voor den braven Man.De Werkman weuscht met alle de menschen van Waas munster dat God den Jubilaris nog vele jaren zal gunnen tot van alle zijne zoo katholieke Parochianen. geluk -aciSngssa!1 0-00 «-■-

De Werkman | 1881 | | pagina 2