Vroege Wandeling. tLOOPENDE NIEUWS. Is't van zijn leven g'hoord?En is't geen schande en affront voor g'heel't menschdom? Hoort, menschen, en jugeert zelf die volksbeulderij en bloedzuigerij. En niemand kan het afstrijden, want er gaat stad, naam en straat ge noemd worden, 't Is t'Antwerpen, alwaar 't katholiek jaarlijks diep in de 40,000 ir. moet geven, om den Verdrukten Armen te beschermen en in 't leven te houden: Er woont daar in de Matigheidstraat n- 32, zekeren Cornelus Weyns, een blinde man, niet een gebrekkelijke vrouw en 7 kinderen; moet die mensch ondc: steund worden Wie zou het anders durven zeggen? Welnu, men heeft dien man ten halze gelegen om zijn kinderen naar d'officéele school te doen; hij weigerde,gelijk er IN CONSCIENCIE MOET geweigerd worden; en wat is er gebeurd, menschen Men is hem beginnen af te trek ken en te plagen; en nu is 't zoover gekomen, hij woont in een huis van den Armen, zoover is 't gekomen dat hij den Deur- weerder gehad heeft, om het huis van den Armen te verlaten dat hij met vrouw en kinders op straat zal gezet worden... En het werd hem sedert lang voorzeid door den Armmeester, en d'eenigste rede is dat hij zijn kinders niet wilt leveren... Och, riep de WEL- MEENENDE BOERENDOCHTER uit; och, dit vervloekt nachtzitten! maar hier zal iedereen moeten bekennen en uitroepen Och, dit vervloekt officiéél onderwijs, oorzaak van al die gruweldaden! Weyns wordt door katholieke Antwerpenaren ondersteund. Met al hun geweld, en al hun dreigementen en al hun volksbeulderij, en al hun geld uit d'algemeene kas, hebben de Vrijmetsersin ons Land, de Walen meêbegrepen, maar 3o ten honderd van de scholieren. i3oo landverhuizers uit verschillige landen, zijn zaturdag t'Antwer pen scheep gegaan naar Amerika. De Vrijmetsers zijn voor een groot leger, ze zouden elk willen soldaat hebben, omdat de kazern gemeinelijk een school van bederf is: Doch 't is ook niet zelden dat men in de kasern moedige jonkheden ziet, die zonder vrees, maar ook zonder overdrevenheid hun plichten kwijten, al worden zij eens uitgelachen; de spotternij, als zij hun christene plichten kwijten, is tegenwoordig 't eenigste vuur dat de jonkheid in den troep onder staat, en die voor dat vuur terugdeinzen, zijn oprechte lafaards. Een oude kapitein vertelde ons, dat hij dikwijls met walg gezien heeft,hoe jonge rekruten, die thuis hun plichten leerden kwijten,als zij nauwelijks de soldatenploenje aan hebben, die vloeken en tieren als beesten, maar 't zijn kerels die doorgaans van klein estiem wor. den, en zeer slecht varen... Wat zal't zijn, bemerkt men ons met veel rede. als na eenige jaren, de discipelen van Peer Van Hum. beeck bij de soldaten zullen ingelijfd worden! Met een goede op voeding zijn er nog jongens die dikwijls weinig bestand zijn tegen de spotternij en verleiding; wat zal't zijn, als zij de kracht eener goede opvoeding zullen missenGambetta maakt paretten gelijk 'ne Sire; hij is naar zij.i gebortestad Cahors getrokken en ontvan gen gelijk'nen bruiloltsgast. Als't geluk meê wilt over i5 jaar was hij pover advokaatje en nu riskeert Gambetta aan 't hoofd van Frankrijk te te komen... Maar hij is t'hooveerdig om lang te regee- ren.ente goddeloos. Zijn eerste werk is geweest, 't verjagen der Kloosterlingen, en Napoleon I die Gambetta 100 keeren te fijn was, 't Bonapartje zijn eerste werk was de Kerken t openen en de Religieusen te laten terug komen, omdat hij wist dat zulke akten een tijdvak van vrede en van herstelling beginnen. Princeske Stephanie is onpasselijk geweest, van al die woelige feesten.... 24 uren aan een stuk werken is min lastig als eenige uren figureeren in een dier hofsche feesten ge moet daar uw verstand scherpen voor de regels der etiket, om te weten, wanneer ge moogt recht staan en zitten, hoe lang en hoe diep ge moet buigen, nevens wie, langs welken kant en op welke distance gij moet gaan, en duizende andere complimenten. - Den Burgemeester van Oultre, tegen Ninove, wordt juist 't contrarie van al die complementen d'ander week zond Meester Bara twee brieven met gedrukt adres in 't Iransch, aan den President der Kerkfabriek en ook aan 't Arm bestuur; den bode geeft z'allebei aan den Burgemeester; waarom ik weet niê, en na 2 dagen komt de champetter met de brieven, opengebroken, bij den President der twee besturen. De menschen van Öultr# beginnen beschaamd te zijn over hunnen Rolinschen Burgemeester. Ze spreken in Amerika, van den kassier van het Lesseps-panama-Kanaal, die gevlucht is met 3o,000,000 lranken. (KWPCK?~-<><cxcx: Néttis, ten half vijf 's inorgends uit zijn Pacht hof gaande, maakt zich een kruis volgens 's lands- wijze, en trekt naar zijn veld al overwegende: Een schoone frischedagte weeg! de vruchten zijn door een hemelsche dauw besproeid en ver wachten de stralende zonne!... Groeizame dagen! De velden veranderen dat het 'ne lust en een ple zier is!... Vindt men schooner tapijten als die weilanden met groen, geel en rood gespekerd! Kan éen behanger der wereld daar draperijen maken gelijk die hoornen; en alzoo een zuivere lucht, wie kan dat in de steden of paleizen beko men?... En is er janverdekke, 'ne muzikant die kan spelenof zïngen, gelijk onze leeuwerik, gelijk onze nachtegaal! Ja, mijn Heer en mijnen God, ik bedank u, omdat ik op den buiten geboren en gebleven ben.... En die stommerikken van Geuzen zien in al de wonderen der Schepping d'hand van den almachtigen God niet! ze zeggen en schrijven dat alles van zelfs komt; ja, onkruid komt van zelfs; kwaad en fernijn.... Maar is 'tden gebuur Pee-Jef niet, die daar gaat... ja, 't is hij; He Pee-Jef, wacht een pinkske, we trekken to samen naar 't veld. Pee-Jef. Ha,'t is Nellis; dengoeien dag! schoon groeizaam weêr he!., 'nelust om 's inorgends in 't veld te zijn! NeUis. 'k Zei daar 'tzelfste in mijn eigen! Pee-Jef. Ge ziet promentig de vruchten veranderen! Nellis. Den oogst presenteert zich goed, Pee-Jef. Pee-Jef. ln de rede; vee! *<uv»e\vmr.-n. Nellis. Nellis. En 't vlas komt goed op! Pee-Jef. God zij gelofd; 't kost ook moeite genoeg! Nellis. De klavers hebben dikke sneê. Pee-Jef. Een goed boerejaar.als 't God blieft! Nellis. Kunnen er noggoeiboerejaren zijn, mat dat verbliksemd Ministerie?,.. Ja, ja, Pee-Jef, ze zijn schoonekens bezig met ons Lan- deken af te pompen... 't Is gelijk een bende Vandalen die er op ge vallen is! Pee-Jef. D'o: kosten zijn groot, ja! Nellis. Zegt kritnineel! enge zult nog onder de waarheid zijn. Dat z daar die offlcieele Meesters luierhand laten zitten, en dan nog gedurig opslaan! En de meeste Prochiên moeten dan nog een mam- mezel of twee onderhouden, om 't zotte spel compleet te maken. Pee-Jef. TVlaar Nel lis, ze zegden zondag in 't Spoel ken Nellis. En wat zegden ze daar? Pee-Jef Dat er een officieel Onderwijs noodig is? Nellis. En wie zegde dat? Eenendie er ongetwijfeld zij nen honing uitzuigt of ievers 'ne Robespeer, gelijk ertegenwoordig loopen. Noo dig! Ja. nondeverdekke! om't Volk tot in't merg zijner beenderen te bederven! Pee-Jef. Ze zegden oók dat de Geestelijken zich die zaak niet moester, aangetrokken hebben. Nellis. Ja, eu de Vrijmassons en Geuzen meester gelaten! Zeg, hebben de Geestelijken zielenlast, ja of neen? Pee-Jef. Zekerlijk ja- Nellis. En als de groote kopstukken roepen: Wij moeten de kinderen onverschillig of goddeloos opbrengen; mag 'ne Geestelijken dit laten gebeuren?Tenanderen, d'heeren Pastoors enOnderpastoors volgende reglementen van den Bisschop en de Bisschoppen doen wat de Paus van Roomen voorschrijft.... Wat zeggen d'officieele mannekes daarop? En vraagt hun 'ne keer, hoe dat ze kunnen en durven den Catechismus leeren; ik neme maar 't Akt van Geloof; 'ne offlcieele Meester kan dat niet lezen zonder zijn eigen tegen te spre ken, Pee-Jef. Ze spraken daar ook van Ronsse Nellis. Ja, en spraken ze niet van Moorsel, van Denderhautem, van St Nikolaas, van Brussel, van Luik, van Verviers en van een menigte ander plaatsen, waar officiéél Volk is moeten veroordeeld worden tot jaren gevang.... Pee-Jef. - 't Schijnt dat die zaak van Ronsse nog al erg is, Nellis. En schrikkelijk verzwaard wordt. Pee-Jef. Veel veroordeelingen, zeggen ze! Nellis. Ze zullen daarvan zwijgen,bij iemand die de zaken kent. Ze zegden zekerlijk in 't Spoelken niet, dat de grootste veroordeelden al lang weggejaagd waren en zelfs officiéelen Schoolmeester gewor den. Pee-Jef. Is dat waar, Nellis? Nellis. Ja dat is waar; de leugens der liberale geschriften zijn ontelbaar. Pee-Jef. Ze spraken ook van veroordeelingen boven Gent, t'E- vergem, te Bassevelde, te Erondegem. Nellis.Ja, voor onnoozelheden!... Pee-Jef, als wij naar 't school gingen, hoe dikwijls gebeurde het niet dat wij een lap rond d'ooren kregen of "nen tik op de vingers! Is daar ooit proces op gemaakt? Zijn er daarvoor gendarms op 't dorp gekomen? Pee-Jef. Zouden ze wel! Ze zouden dan in al d'huizen moeten komen. Nellis. En 't is nogtans van zulke veroordeelingen dat de Geuze- klik een lawijt maakt, gelijk al de kanons van Waterloo.... We zou den daar lang en breed moeten over spreken, Pee-Jef; maar ons akkers zijn daar!... 'k Zeg dat Vlaanderen een land van belofte zou zijn, zonder die verduiveldeGeuzerij Pee-Jef, den goeien dag, man! Pee Jef. Van de gelijken, Nellis. Nellis(alleen),... En alzoo zitten ze daar te studeeren, omde men schen te bedriegen; maar tegenwoordig, ge zoudt zoo stom moeten zijn als een ploegijzer, om niet te zien dat degeen die vastg'ankerd liggen aan de Vrijmetsers, die vloeken gelijk ketters, diemet God en zijn gebod spotten, die den duivel bijstaan aan de sterfbeddens. die de kerkhovenschendeu en doen schenden, diede fondatiën verbreken en de Nonnekes uit hun klooster jagen, dat de-die goed zijn om aan Christene kinderkes onderwijs te geven! neen, dat is honderdduizend keeren valsch!.., Ennondeverdekke, geen plek land zonder onkruid; maar tusschen een plek land met hier en daar een slechte vrucht, en een plek land, opgeèeten van 't onkruid, 't verschil is nog al groot... Daarbij, hij is zot, die van 'ne zot wijheid begeert en vandie liberaal- derij en geuzérij is toch niets goeds te verwachten. - tmb» -- --^UOOG=»«. KERKELIJK NIEUWS. Vergeten wij niet dat Juni de Maand is van 't H. Hert. Den 16 Juni, op H. Sacramentsdag is 't de groote Bedevaart naar de Grot van O. L. Vr. van Lourdes, te Vlierzele, een plechtigheid voor al d'omliggende Parochiën.— En ze schrijven ons uit Pamel dat er op O. H. Hemelvaart, meer dan 3000 Geloovigen de Plechtige Processie hebben bijgewoond naar de Grot van O. L. Vr. van Lourdes, op't gehucht Poulk, alwaar da gelijks grsoten toeloop is, ter eere van de Moeder Gods, Onbevlekt Ontvangen. Eere aan de Parochianen van Pamel en van de omlig- ende gemeenten, voor hunne godvruchtige ieverigheid en ordelijk- eid.T'Aalst zijn de Congreganisten zondag naar Lede geweest;., schrikkelijk veel volk, schoon gezang, stichting en vreugd, deftige betooging van Religie en van godsvrucht. D'heeren Zangers dier Congregatie hebben gedurende de Meimaand, eiken avond, 't Lofin de Kapel van 't Collegie gezongen en aldus de viering der Maria's maand merkelijk opgeluisterd: Z'halen er eer, lof en dank van; en hun ieverige directeur M. Cammaert, verdient ook een openbaar en rechtzinnig dankbetuig. ZELE. Op O. H. Hemelvaartdag had alhier de gewone jaarlijksche Bedevaart naar de Donkkapel, onder Berlare, plaats. Niettegenstaande het wankelbaar weder, was de menigte die er deel aan nam, zeer groot. Aan de Donkkapel sprak onze zeer eerbiedweerdige heer Pastoor tot de Bedevaarders over de hooge waardigheid van O. L. Vrouw in den Hemel en hoe zij van die waardigheid gebruik maakt om voor ons te bidden, om alle rampen van ons af te weren en om ons alle gunsten te bekomen zijne treffende aanspraak maakte eenen grooten en heilzamen in druk op het gemoed der talrijke aanhoorders. Overvloedigen zegen moge dem Bedevaart die met oprechte devotie er ware stichting ge schiedde, doen nederdalen op de Bedevaarders en hunne Familiën, op onze Parochie, op ons Vaderland en op onze goede Moeder de H. Kerk Verdraag geene vuilheid, noch op uw lichaam, noch op uwe kleede ren, noch in uw huis, noch in uw geweten. (Franklin.)

De Werkman | 1881 | | pagina 2