Ea uxpra, JHis&xöm mQDngtlakkeu. Brief van Jflacharis. Geus als een dier in den grond gedolven en al de liberale Sociëteiten gingen er triomfantelijk achter. AALST, 14 Juni 1881. Geachte Inwoners van Schellebelle, Ik weet reeds waar 't peerd gebonden ligt. Mijn koerier is gisteren rond den avond in het bureel van den Werkman gansch bezweet aangekomen ea, na steden en dorpen doorkruist te hebben, heeft hij de Geuzemeesteres van Schellebelle eindelijk gevonden in de Staats- Normaalschool van Gent, zittende te leeren op de banken nevens de andere kinderen. Als zij mij zag wierd zij rood totachterhtre ooren, want zij was beschaamd. - Zooeene gebeurt >nis verdient een woor deken uitlegging: Gij ranet weten, vrienden, als Maria, de Geuze- mammezel, door 'tGouveruementnaar uwe(; meentewerdgezond»n, had zij nog geen diploma Op't eiude van h t schooljaar 1879 1880, wilde zij naar examen afleggen, maar zij w.st zoodanig weinig, dat zij afkwam met een iange buis maar zonder diploma. Nu is zij voor drij maanden naar de school getrokken, en nadat zij wat zal bijge leerd hebben, gaat zij nog eens de kans wagen om haar examen af te leggen, en zoo is het gekomen dat hare zuster Mie-Threse in hare plaats klas geeft, die nogtans geene kennis heeft van onderwijs; ziedaar op welke manier het liberaal Gouvernement geuze-meeste- ressen fabrikeert. Ik zal u later weten te zeggen hoe Mietje zal uit spelen, ot zij dezen keer haar diploma zal ontvangen. -•-*£■fc» «Ti PO RUSLAND. —Er is een komplot ontdekt in een grootlogisthuis; een schrijnwerker, die er de baas was, hoorde 's nachts gerucht van een bijeenkomst en verwittigde de Policis; een Policieagent in bur- gerskleeren ging in dit huis waken en springt juist binnen toen de vergadering aan 't samenzweeren was; ze wilden zich verdedigen, doch hij trok'ne revolver uit, loste een scheut en aanstonds krielde het huis van gendarms. Al de personen zijn aangehouden; 't was meest volk uit de slechte Collegiën, ja menschen, uit de slechte Staats-Collegiën; zoo spijst Rusland slangen en serpenten.... Een les voor al d'ander Mogendheden! In een nieuw proces van Ni hilisten verschijnen onder andere, vier vrouwspersonen. In 't arrondissement Kiew zijn er geweldige wanorders geweest en bloe dige gevechten; men spreekt van tg dooden en 20 gekwetsten, de menigte is militairlijk beteugeld; en aldegenen die verdacht waren, zijn aanstonds door een kastijding van stokslagen gestraft. Eene geweldige aardbeving heeft in de omstreken der stad Van in Klein-Azië groote verwoestingen aangericht. Vier-en-dertig dorpen in het distrikt werden vernield. De bevolking is van alles ontbloot en de engelsche konsul heeft reeds een oproep gedaan om den ongelukkigen ter hulp te komen. BRUSSEL. I11 de Rue d Arlon keerde 'ne Proprietaris terug uit Zwitserland; en in zijnen kelder gaande, hij viel bijna stokken dood; 200 van zijn beste, fijnste flesschen wijn waren verdwenen, gestolen door 'ne liefhebber, die zoowel de oude wijnen kon uitzoe ken, als 'ne wijnmarchand. LAKEN. De Champetter der Koninklijke Residentie heeft er zaturdag,'ne gevaarlijken individu aangehouden, zekeren Van der Sypen, die uit't Pensionnaai-Noble van Hoogstraten kwamen met een mes, de voorbijgangers bedreigde; de champettermoest er tegen vechten en is zelf gekwetst. ANTWERPEN. Ze zeggen dat er op de foor zooveel, gemeine koterij staat, benevens domme .bespottingen tegen 't Geestelijk; dat gaat altijd te samen: Zedebeiert en bespotting tegen 't Geestelijk; dat zijn twee koppen onder eenen hoed. Er is d'ander week vrij dag in d'Haringrodestraat een bejaarde huisschilder van zijn ladder gevallen en was dood op den slag; zelfden nacht is er gebroken in de statie van den ouden God en i5o fr. gestolen. Een Bredasché vrouw is in een logisthuis der Preekersstraat van de trappen geval len, en dood op den slag, dat gebeurde zondag morgend. En in den nacht van zkturdag tot zondag is er aan de dokken een hevig gevecht geweest tusschen 25 matroozen van verschillige natiën, de wapens waren messen en hoofdbrekers; de Policie bemoeide er zich meê en werd erg mishandeld, en als er renfort kwam, dan poetsten de vechtende matroozen de plaat. De policie van Gent heeft vrijdag morgend op de markt bij de St-Jacobskerk eene vrouw aangehouden, die reeds sedert lang opge zocht werd. Zij deed in winkels dezer stad aankoopen en betaalde met kardoezen waarin veel geld te kort was. Zij werd aangehouden op het oogenblik dat zij aan eene oudkleêrkoopster eene schuld van 3 fr. betaalde met drie kardoezen, waarin te samen slechts 1 frank. 65 c. was. De rest had zij aangevuld met knoppen en nummers uit een lotospel. Aan den kommissaris zegde zij dat zij dit bedrog heeft gepleegd, omdat men haar op dezelfde wijze had bedrogen. CHARLEROI. Weer in hespen trichientjes gevonden; nog'ne keer herhaald; al 't vreemd verkensvleesch eerst wel laten koken, dan is al 't schadelijk eruit. 14 Juni 1881. r Mijn allerliefste Geburen, Vrienden en Kennissen,Macharisgroet Ulieden en wenscht aan allen gezondheid, vrede en welvaart; laat ons met dankbaarheid de schoon dagen genie ten welke Ons Heer zendt; wat zijn de velden toch schoon, op 'ne zomerschen dag, wat zijn ze rijk en verrukkend, hoe groot is de macht van den Schepperen wat zal 't zijn, in 't Eeu wige Land van Beloften!... Ondertusschen, uw dienaar en vriend is op voyage geweest en gaat in korte woorden zijn mededeelingen op papier zetten; 'k zou er meerdere bemerkin gen willen bijvoegen, maar de tijd ontbreekt. Wij zeggen dus, op voyage geweest langs de kanten van Ant werpen, alwaar de Geuzen zoo schrikkelijk in 't meel zitten! 't is zonde en schande gelijk zij alles wat slecht is, aanmoedigen; maar Antwerpen heeft een dapper Vlaamsch Katholiek Volk, leeuwen van moed en zelfsopoffering, en 'tis om die menschen te verplette ren dat Bara door een nieuwe wet, de Pruismans en ander Vreem delingen zal laten kiezen... Is dat geen landverraad! En de Pruis- mansin Antwerpen zeggen dat ze niet riskeerenmet Belg te worden; als wij eenige jaren d:e Ministers houden, zeggen ze, dan worden al de Belgen toch bij ons Pruisen ingelijfd. Nu, uit Antwerpen terugkeerende, ik zat op 't convoi, reed door die rijke velden, passeerde al die schoon gemeenten, en ge raakte waarachtig in droeve mijmering, omdat alles hier geschalotterd en kapot getrokken wordt, door dit rampzalig Ministerie.... En dat Belgenland toch zoo gelukkig zou kunnen zijn! O dit vermaledijd Liberalismus! Hoe bederft gij de Landen, Steden, Parochiën en Familien.... Er zaten op 't convoi maar eenige buitenmenschen, die stillekens ondereen klapten; ik mediteerde d'oogen half gesloten; zoo stond 't convoi eenige keeren stil, meerdere reizigers waren op gekomen en eensklaps hoor ik een schetterende trotsche stem, op statigen toon afgevenIk sla d'oogen omhoog en zie'neglorieusen welgekleedden heer, die op 'nen doctoralen toon afgaf: Dat men alles niet mag gelooven, dat wij in d'eeuw van vooruitgang zijn, dat de Biecht een uitvinding is van de Geestelijken, dat zelfs de datum gekend was, rond de jaren. 1200, dat er veel Vrije Meesters veroor deeld worden voor mishandelingen, zoodat men wel zien kan, en patati-patata, koekoek éenen zang... Zie, achtbare Vrienden, ik had niet veel goeste van in een re dekaveling tusschen te komen, maar ik werd zoo kwaad, dat ik eensklaps mijn stem verhief en den onfceschoften zwetser in de rede viel, zeggende: Mijnheer, 'k en kan u niet, maar ik defieer u van goed te maken hetgeen gij daar zegt. Alles wat ik zeg, riep hij, is waar en geprouveerd. Kom, zegde ik, ge zegt daar van de Biecht, en ik verklaar u dat de Kerkvaders van d'eerste eeuw van 't Christendom over de biecht hebben geschreven... Dat is ver van d'elfste eeuw, hé; en g'hebt nog hooren spreken van d'onder- aardsche kerken te Roomcn, alwaar d'eerste Christenen moesten invluchten. Welnu, in die keiken zijn biechtstoelen gevonden Hij hield zijn gezegde staan, maar ik beriep hem op een wedding voor 200 franken, dat wij alles zouden onderzocht hebben, en hij zweeg gelijk'ne pladijs... En verders, Mijnheer, zegde ik, ge durft spiekeu van veroordeelingen der Katholieke Meestersiomdat ze niets vinden tegen die achtbare heeren, ze komen af met belachelijkheden van scholieren die gestralt zijn, die een lapken of een slagsken heb ben gekregen; en hoe ging het in den officieelen tijd, voor de wet van i8ygfdat elkeen getuigt: op veel plaatsen was de school een slachthuis, 't slaan was een volle gewoonte; is dat waar of te niet? De seigneur werd rood tot achter zijn ooren, keerde zich in 'nen hoek, 'k hoorde tusschen zijn tanden 'ne vloek ronken en hij sprak geen woord meer; later heb ik g'hoord dat kadé nen Officieelen Meester is... Die van zijnen weg afdwaalt, sukkelt gewooneiijk ver en diep. ij En nu begonnen wij ondereen te redekavelen over allerhande zaken: Er zat'ne vent op van Kortrijk die ons vertelde hoe dat de besluiten zijn afgekomen, om uit een oude Katholieke Stichting de Religieusen te verjagen, de Religieusen door elk geëerd en die op die plaats al honderde jaren d'edelste zelfsopoffering vertoonen; op 10 dagen moeten ze weg, of de marchessés komen en sleuren ze de straat op; er ging ne galm van verontweerdiging op; en een andere reiziger uit Somergem, vertelde dat 't volk daar zijn oogen uitgeke ken had op'nen ïnspekteur die als Commissaire spécial, de Ge meente binnentrok en een Berechting voorbij, zonder eenig teeken van eerbied of veneratie; is dat volk nu in staat, om Christene kin deren t'onderwijzen? Enden anderen zweeg altijd, want zulke gasten maar stout zijn in groote meerderheid, en als ze zien dat er geen kapabele tegenspraak komt.... n Dat is nu, geachte Lieden, 't bijzonderste van mijn voyagi», waar mede ik u vriendelijk groetende, ja, en ik heb te Brussel Machiel zien rijden; die menscli ziet er altijd te vreden en joviaal uit; 't is 'ne koet sier die van iedereen gerespekteerd wordt; en wilt ge weten hoeveel in- laudsche kiezers dat dees Ministerie afgeschaft heeft? 't staat op mijn boeken gemerkeerd:? 95,500 op 3 jaar tijd.. En nu, om den Belg nog meer in 't wezen te spuwen, nu moeten er vreemdelingen komen kie zen!!! Hoe permetteevt de Koning zulke dingen? Of heeft hij niets meer te zeggen? Laat ons hopen van beternis, dat d'oogen zullen open gaan, waarmede ik u allen vriendelijk groete en mij met oprechtheid noeme Uw dienaar, MACHARIS. NOG IETS, partikulier voor De Werkman; Machiel gaat u te Brussel voor de diplomatie en voor 'c hoog nieuws, hij gaat u 'ue Corres pondent aan d hand doen. Ge ziet ziju portret hier; 'tis 'ne vent van groote pointilje, koet sier bij don ambassadeur vanFrankrijk, sedert 20 jaar; hij spreekt fransch gelijk een klets, en walenvlaamsch; van da naaste week af zal hij zijn Correspondentiëu beginnen, en u nieuws laten weten dat in geen éen groote gazet staat. Nogmaals hertelij k gegroet MACHARIS. - Gekspel, bloedig spel, zeer dikwijls; een werkman van Mon- ceau-sur-Sambre, had eene doode muis gelegd tusschen de boter hammen van een zijner kameraden. Een twist ontstond tusschen de twee werklieden en de eene bracht zijnen tegenstrever,bij middel van eenen stoop, zulken hevigen slag op het hoofd toe dat de on gelukkige eenige oogenblikken later stierf. De dader van dien moord is getrouwd en vader van zes kinderen. Het slachtoffer was ongehuwd. .Maandag ten 8 1/2 ure s morgends is een brand uitgebersten in de gemeente Poliare: eene hoeve toehoorende aan de weduwe Van derpoorten, is door het vuur vernield. Het vee, de meubelen en kleederen zijn gered. De verliezen worden geschat op 12,000 fr. door eene verzekeringsmaatschappij gedekt voor 11,650 fr.

De Werkman | 1881 | | pagina 2