Hampen, Ittts&a&en en ©ngelttkken* KERKELIJK NIEUWS. Heden, vrijdag, den Feestdag van 't H. Hert, en zondag, deszeifs Solemniteit. Dijnsdag is gevierd de pleehtigheid van den H. Aloysius, van dien jongen schoonen rijken Prins, die de eer en de wel hiaten van zijn Paleis verliet, om in ar moede te gaan leven, den evenmenschte dienen Aloysius van Gon- zago stierf te Rooraen, van een ziekte welke hij betraapt had. met arme zieken op te passen. Dat zijn de kloosterlingen, menschen is het niet de verhevenste zeltsopoffering? En de liberale gazetten schrijven tegenwoordig dat de Reiigieusen van 't slechtste en 't ge- meinste volk zijn... Victor Hugo, dien vermaarden geuschen schrij ver, als hij wel bij den zijnen was, in zijn ooge '.blikken van natuur lijken waarheidsdrift, hij schreef zijn schoons! dichten ter eere van 't Geestelijk en van de Reiigieusen, die alles verlaten om God te eeren en den Evenmensch te dienen. Ook zier wij van 't beste en 't edelste Volk zich tot den Reiigieusen Staat begeven. - Over de Bedevaart naar Lourdes in Frankrijk, deelt ons een Belgische Pel grim 't volgende mede: Er waren 510 Bedevaarders; veel zieken die bezorgd werden door een Geneesheer en Zieken-Zusfers de reis, wel vergaan; Paray-le-Monial en Issoudun gesloten; maar te Lour des zijn de Paters nog en 't Volk roept: Liever de dood, als de Paters te zien weggaan! Liever allen sterven, als de Basiliek van O. L. Vr. te zien sluiten!... 15 zieken zijn genezen, 7 op een uitstekende wijze, onder andere een jonge dochter die in geen 12 jaar 'ne voet had kun nen verzetten «De Almachtige heeft door U groote zaken uitge werkt!" Dit staat geschreven vand'H. Maagd; dit wordt in alle eeu wen en landen vervuld 2 zieken zijn te Lourdes gestorven, een weesje voor de Grot en 'ne Vader van Familie in 't hospitaaler is over de Gave een brug gelegd van 34 meters,op éenen steenen boog. Er zijn 2 groote fakkelprocessiëu geweest.... De zieke sedert 12 jaar, nu génezen,is Theresia Driane, van Bois-de-Villers,een arm mensch; hare reis naar Lourdes werd door goede zielen betaald, doch velen zeiden dat het zonde was dit ziek schaap zoo ver te zenden, dat zij tocli onderwege zou bezweken zijn. Men komt te Lourdes; zij wordt in de mirakuleuse fontein gedragen; 't Volk van Lourdes en de Be devaarders bidden den Roozenkrans; men hoort eensklaps in de bad kamer het Wees Gegroet roepen: Theresia Driane is genezen, wordt processiegewijs naar de kerk geleid, alwaar een plechtig Lofgezang wordt aangeheven.... Men ziet dus: er wordt naam genoemd, woon plaats en datum; d'ongeloovigen en vrijdenkers kuuner. de wonder- hei 1 gaannavorschen.en zien of er eenigbedrog aan is.Maar Voltaire schreef: Al zag ik een doode verrijzen, nog zou ik niet gelooven 't Geloof is een gaaf, menschen, een gaaf en een licht en zondar de Genade en Goedheid Gods, onmogelijk van dien schat te bezitten. Ondertusschen, die ziek is, zekerlijk dat hij de Docteurs raadplege Eerst de Geneesheeren, zegt het H. Schrift... Elk zijn vak, en de Doeteurs, die zulke diepe en lange studiën gedaan hebben,zijn alleen in staat het lichaam te meesteren, bijzonderlijk voor ziekten tegen kleinigheden en ongemakken, en om de gezondheid tebewaren,kun nen wij ook iets of wat dogeeren; doch als alle Docteurs u verlaten, er is nog 'nen Opper-Docteur, den Schepper en Regeerder van alles, die zijn Heilige Moeder en zijn ander Heiligen heeft aangesteld, om bijtijd, door schitterende wonderen, de grootheid van zijnen Naam te verkondigen.... Maar't zijn bijzonderlijk de bekeeringen welke te Lourdes en in ander bedevaartplaatsen betracht worden; Ons Heer geneest de ziekten der lichamen, om d'herten der zondaars te treffen. 't Werd in Aalst over eenigon tijd nog gepreèkt door den weisprekenden en eerw. heer COLLIN, die alle zondagen ten il ure een korte onderrichting doet, en den 2a,n zondag onder 't Lof gewo- nelijk een groot sermoen voor de Confrérie van Lourdes, de E. H. Collin deed bemerken, het groot getal biechtstoelen welke men in alle bedevaartplaatsen aantreft, en hoe de Bedevaarders, als uit hun eigen, vooraleer de Moeder Gods t'aanroepen, in den Biechtstoel gaan knielen en op hun borst kloppen. - H Nieuws uit Brussel. Werkman, met haast en spoed, want de regen is wind in ons zeilen; ik laat u dan weten dat de dieven van d'oudkleer- koopersstraat g'arrêteerd zijn. 't Waren 3 franschmans; ze zaten al te Londen; maar de bijzonderste kerel die de diaman ten heeft, is nog niet gesnapt; ze zijn in den goud winkel geraakt langs den waaier en met medehulp van 'ne magere schrin- kel; Verders is de duellist Duval los gelaten voor 60,000 fr. borg; en zaterdag heeft een dochter in de Tempelstraat aan 'ne manskerel den duim afgebeten; dezen had de dochter gecourtiseerd en dan laten zitten; dat zulke kadéen omtrent ons huis moesten komen, 'k sla er eenen.drij ribben at; en kindermoorden dat er gebeuren, 't is afgrijselijk en effenaf barbaarsch en ge vindt dat alleen bij de goddelooze soort; Een beenhouwer van de Koninginneplaats heeft zijn 3,vingers afgekapt: zi|n knecht viel kwalijk, maar Breydel werkte voort. Veel dieven rodeeren rond de markten en pleinen: die naar Brussel komt, moet wel zijn oogen openhouden; want van een dame van de Vischmarkt is 22 fr. gestolen; en in de rue de Laken is een melkvrouw overreden en ligt in't gasthuis, terwijl dat Frère genezen is en dat Brussel geenen Burgemeester kan krijgen; als 't spek op is, vluchten de latten; mocht de groen' Kokarde ons van al die ratterij verlossen!.. En er is aan den AlléeVert, een jong meisje, die haar kind heeft vermoord, in stukken gesneden; brrr, wat is dien geuze-weireld walgelijk ge moest dat hooren van de koetsiers die 's nachts rijden maar ik es- timeer mijn vottuuren sta aan Sintri'Goelie, alwaar veel deftigeliên passeeren... Van op mijn gerij ziet ge de Prochiaanstraat, en als ge 'ne franschen boek moet hebben, in numero 8, zult ge dat vinden, bij 'ne langen deftigen Brisseleer, maar voor de flemsche boeken, is 't aan de Vlo nsche Poot, bij de VanderEydten; en die straat uit, ge valt bots op de Perkamentstraat, alwaar een groot Paleis in dén rouw staat, wegens Je dood van Prins Caramande Chimay.die daar woonde; een lid van d'hooge en oudeNobless; denArmen zal er veel aan verliezen, en 't was 'ne waarachtige Vriend van de werkende Klas, rijk, eèt, christelijk en gespraakzaam. Spijtig dat zulke lieden zoo jong sterven, was maar 38 jaar, maar ie dood sch impHt niet af; gelukkig die wel gedaan heeft, de groetenissen van MACHIEL. t' ANTWERPEN heeft de policie op de foor een duitsche dief egge aangehouden, terwijl zij de kramen bestooi; 't sujektwas overjaar tot 7 maand gevang veroordeeld, ook voor diefte: terwijl de policie haar aanhield, sprong er een duitschman vooruit'ne ge weldige kerel, die 'ne revolver met 6 scheuten bij zich had hij is ook meegedaan en geprocesverbaliseerd. Maandag is op Felix Vereist oud 38 j. daglooner, hij werkte aan de dokken en er is op hem een baal wol van 400 kilos geval'en. Vereist bleef dood op den slag. In een herberg van de schijnpoort zijn twee gevaarlijke die ven aangehouden een der twee had nog aan't hoofd eener dieven bende gestaan ze pratikeerden zij nu afzonderlijk. Zondag morgen 1 gingen 7 jongelingen met een kleine zeilboot spelevaren op de Schelde tegen Bath is't bootje omgeslagen, gelukkig was er een schip in de nabijheid, dat de 7 jongelingen kon opnemen; doch een zekere Eugeen L. had een slag op 't voorhoofd bekomen, zoo gevaarlijk dat hij aan den Doel, in d'armen zijner vrienden stierf.... Wat is alle vermaak hier toch vergankelijk Ze zeggen dat in 't Limburgs, d'aardappelen vervrozen zijn, 't Fijn fruit is dees jaar verloren ook appel- en peereboomen hebben veel geleden. MOORD TE Jumet. Zekere Ledien, glasblazer, vader des huisgezins, had kennis gekregen met de genaamde Victorine Andris en aan deze dochter wi|s gemaakt dat hij vrij en ongetrouwd was. Toen zijn leugens uitkwamen, brak Victorine alle kennis met hem af, en hij, om zich te wreken, heeft haar achtervolgd, en wreedaar dig vermoord. Dan vluchtte hij, altijd gewapend met zijn bijl, ein delijk heeft hij zich in d'handen gegeven 35 jaar, en vader van zes kinderen door zijne ongeregelde levenswijze, in de diepste ellende en schande. Deze moord is op Kermis gepleegd. Waar blijdschap binnen is, staat droefheid voor de deur Te Altahr. bij Munchen, in Beieren, werd onlangs een groote bruiloft gevierd en zeer veel verkensvleesch opgediend. Thans liggen er 180 ziek, ten gevolge van 't eten van bloed en leverworst. 't Was d'ander week t'Antwerpen dat zekere geus, K. V., voor zijn meester 600 fr. moest gaan ontvangen; hij bleef lang weg de Policie, verwittigd, zocht den kerel op en vond hem aan de statie, juist als hij zijn kaartje ging nemen; van de 600 fr. was hij er al 100 kwijt, verbrast in geuzekoten. VRUCHTEN VAN 'T GEUZENONDERWIJS. In de statie te Namen is een jonge juffer van Luik aangehouden de mammezel had 5o,ooo fr. gestolen uit 's vaders kas en ging met 'ne student geus naar Parijs vertrekken... Dat is d'onafhankelijke zede- leer.. Te Charleroi zijn ijselijke ontuchtigheden ontdekt Ach, hoe walgelijk wordt de wereld, als 't Geloof verdwijnt... Verscheide hooge en rijke eêlmans zijn tot gevang veroordeeld voor tweegevecht en medehulp in die barbaarsche gewoonte. Het gevecht had te Brussel plaats gehad en de jonge officier de Schier- vel had er zijn leven bij gelaten... Moord is moord en die eêlmans zijn nog te weinig gestraft. Ze moesten de moord in tweegevecht gelijk stellen met d'ander bloedschelmstukken. Die domme tweege vechten zouden wel eindigen... Ondertusschen zien wij hier hoe haat en nijd en gramschap alle levensgeluk ver woesten. Ge vindt wanschepsels, die slechter zijn als duivels.... Zoo vernemen wij dat in een groote stad, als er jonge recruten inkomen en er moeten gebilleteerd worden, dat veel biljetten spreken op vuil stinkende huizen, die maar al te dikwijls 't bederf brengen in ziel en lichaam... Jonge soldaatjes, ziet wel uit uw oogen, g'hebt recht om in treffelijke herbergen gelogeerd te worden. Te Nimy, bij Bergen, is een kind van 5 jaren vergiftigd door een dwaling van den apotheker, schreef men, doch 't was abuus. BRAND TE BERGEN. De kasern der Lanciers is in den nacht van 17 Juni afgebrand; 't vuur was ontstaan in de ff '"rrage- magazijnen; in't kwartier der officieren is de meeste schade, 'elke men takseert op z5,ooo fr. en was maar verzekerd voor 10,000 fr. De waarzegster van Charleroi is tot langdurig gevang veroor deeld: 't was een geslepen aftroggelaarster. Te Napels zijn 1000 sigaarmakers in werkstaking, hebben in rusie gelegen met de wet. 2 zijn er aangehouden. Te Genua is de processie van 't H. Lichaam Christi verboden en t'Aalst heeft de Middelbare Staatsschool besloten de Processie van 't H. Sacrament niet meer bij te wonen... Vinden ze nu ook politiek in de Processië'n? De ware rede is dat al die sekten van liberalen en geuzen bezield zijn door dengeest van den ouden Satan. PBUISEN. De nieuwe minister van eerediensten schijnt nog al een gematigd en reclitveerdig man te zijn tot hier toe heeft hij in de vervolgiug niet meegewerkt. Hopen wij dat hij zijn bestedoen zal om aan Pruisen den Godsdienstigen vrede terug te geven. Bismarck heeft een verlof gevraagd en bekomen om een weinig te gaan rusten. In Beleren hebben de ministers de Kamers weggezonden, en vra- fen algemeene kiezingen, en de prins van Bulgarië doet een reisken ij 't volk om de grondwet omver te werpen. 'Te Botne is 't maandag kiezing geweest voor 13 gemeenteraadsle den. De Katholieken hebben 11 kandidaten doen doorgaan. BUSLAND. Nieuwe proklamatie der Nihilisten, en ze verklaren dat dit de laatste vermaning is. Daarna zullen zij we-rken om den keizer, zijne familie en zijne raadsleden te vermoorden. Soeverein van millioenen russische slaven, zeggen zij, voor de laatste maal wenden wij ons tot u. Verlos ons van de tiranny, van hetonverdra- gelijk en schandig juk dat sedert eeuwen op ons, als stom vee neer drukt. Wij zijn blind geworden door de duisternis die in dees land heerscht! ïn dezen verpestenden dampkring kunnen wij niet meer ademen! Wij hebben ruimte, licht en vrijheid noodig! FBANKBITK. Wat doet Gambetta nu? Hij zit daar te koekeloe ren naar zijne onverwachte klopping. Hij droomde reeds zonder tegenspraak meester te zijn van Frankrijk, en zie, 't Senaat klopt hem, de Kamer verlaat hem, en de radikalèn zingen reeds zijnen plotselijken val. Men zegt dat hij bezig is met plannon te smeden van wraak tegen de Senators en den presidio* ^Greyy. zijn gazetten zwijgen ook.

De Werkman | 1881 | | pagina 2