i Moordpoging -f—i£. op den President van Amerika. Groote Gebeurtenissen. 't Bloediiieuws uit Amerikazaï men ver der aantreden; t.nsgioot misbaar in do nieuwe ■wereld; de Fransche Geuzen-wilden in een Schoolwet schrijven dat er van God hoege naamd niet mocht gesproken worden; maar 't Senaat heetl die gruwelijkheid verworpen met 139 st. tegen 126. Algerië komt in grooteren opstand tegen Frankrijk, en er •wordt daarveel bloedverpoten. ltaliëzoekt hulp tegen Fiankrijk, in Weenen en Berlijn; 't lichtzinnige Frankrijk zal nog moeder mensen alleen staan.In St-Petersburg is 't bevonden dat onder de kathedraal en ander groote gebouwen een palingsnet lag van mij nen. 't Garnisoen is veranderd; de Nihilisten proclameerennu dat aide Gardevils die tegen hun opkomen, de dood zullen sterven; reeds zijn er 6 vermoord gevonden. De Czar zit te Peterhot, in een bosch van soldaten. Prui sen draait nog altijd rond de slechte Meiwet- ten; 'ne mensch staat moeielijk zijr. ongerech tigheden af. Z. II. Paus Leo heeft een En cycliek uitgesproken over den eerbied voor d. Overheden, maar terzelvertijde,waarschijn lijk. cvoorziende nieuwe Regeeringsvormen, heeft Paus Leo verklaard, dat het tegen de Katholieke Leering niet strijdt, dat de Over sten gekozen worden door den wil der me nigte. ■WICHELEN. Ik kan niet nalaten u dit nieuws te melden welke zaterdag avond rond 10 uren, te Wichelen inde wijk de Paddenhoed NEGENDE JAAR No 455 8 Juli 1881. 1 t ■3a;a8®aaas» ai&a '-va PRIJS IN RURtEL OF WMttLS S «NTIEBIEN. sn DE POST 0F TE HUIS 6E8MCHT, ».S3 'S JURS. VOOR fREHERIJ» EK HOIUNP <-B0 P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. H ordt gerecommandeerd: 't Boekje der Mis aan 15 c.; 6 de 50, 11 fr. d'100. Ten pro- fijte van den Schoolpenning; De Godslastering of de plaag onzer dagen 0,10 c.; 't Masker van de wereld 2,50 Nieuwe overwegingen over 't H. Sacrament des Altaar gebonden 1,50; —Gebeden der H. Gertruda, met bijvoegsel fraai gebonden 1,59; uitgave Mosmans, 's Hertogenbos-®. Sermoenen Archangelus, nieuwe uitgave 1,50 het deel. ie gebeurd. Cent Schuddiuk was gaan visschen en raakte een steur; liij riep om hulp, op het geroep, de gebun-n kwamen toegeloopen; zjj meenden hij gaat versmooren; zij hebben hem met vijfman leefdig boven gehaald; zij hebben hem daar doodgeslagen en een steek iiide keel gegeven; de net wat iniede zij hem hebben ge vangen, is niet de minste schade in. Hij weegt juist honderd en tien kilos. Hij is te zien voor 5 centiemen; wel te verstaan, den visch, den reusachtigen steur. Om vleeschsop in de hitte tegen 't znur- worden te bevrijden, leg wat houtskolen in den pot waar zij in is. —„Om zeer koel bier te drinken, draai eenen natten doek om de flesoh. Om 't brokkelen van eenen dorschvloer to beletten, overwascht hem jaarlijks eens met koolteer; om mostaard lang goed te houden doe er een weinig zout en een weinig suiker in; om den stank der gemakhuizen te beletten, werp wat levenden kalk of koperrood in poeder gestampt, erin. Om de Btallen te zuiveren, wasch de krib en den muur met water, waarin gij op eiken Iieter twee onceu kalkchloruur ge daan hebt en brandt er nog eene solferlont; om d'honden vau hun vloeien te verlossen, leg wat alsem of wilde munte in den nest,of wat strooi, welk door paardenzijk nat is geweestkamfer op zich dragen verdrijft de vuiligheid, alsook de reine hemden nog eens in aluinwater trek ken. Nieuws uit Amerika, menscben 1 Ge weet dat Amerika sedert 6 maand 'ne nieuwe President heelt, generaal Garfield, een zeer deftig mar. Welnu, 't is te zijnen opzichte dat de koeriers deze week naar al de telegraibureelen zijn gevlogen, met de depêchen Dat President Gaifield den 2 Juli naar de Statie ging om zijn vrouw te gaan bezoeken, als er 'ne kerel vooruitsprong en 2 scheuten op den President lostte, twee kogels die hem allebei troffen; een ir. de lenden en de andere, in den arm. De President is zieltogend, badend in zijn bloed naar 't Witte Huis gevoerd. Doodelijk getroffen, kermden de koeriers; de ge neesheeren omringen zijn ledekant;op dit oogenblikishij zekers dood. Zelfs hebben depêchen zijn overlijden gemeld. Doch voor alle juistheid, is het altijd goed den kreupelen Bode af te wachten. Maandag, dijnsdag en woensdag zijn er tijdingen gekomen: Dat de President nog leefde, dat er hoop was, dat hij iets mocht profi- teeren, dat er zekerheid was van zijn leven te redden, voor zooveel dat de Docteurs iets konnen verzekeren, als de kogel nog in de wonde is, hetgeen dat ontstekingen kan veroorzaken, vlecschscheu- ringen, bloeduitstortingen, kwetsing der levensorganen. De moordenaar is zekeren Guiteau; 't volk wilde hem verscheu ren, ter plaatse, maar de Policie heeft dit schurkachtig leven be schermd. Guiteau heelt zijn schelmstuk bedreven uit persoonlijken baat, omdat hi) afgezet werd of geen funktie heeft kunnen bekomen. Al de Mogendheden van Europa hebben telegrams van deelne ming naar Amerika gezonden, te Washington, alwaar de gekwetste zich bevindt; hij heeft schrikkelijke pijnen algezien; een der kogels was gegaan tusschen de ioe en 11" ribbe, langs den rechterkant en is gedrongen langs den onderkant van den lever tot in 't achter gedeelte van den onderbuik. ttt- t,- -.F—-• 3>"3Q0mg< LOOPENDE NIEUWS. Wheaben een nieuwe provisie van boekskes over de Spaarzaamheid aan 0,30 c., franco thuis nergens is die treffelijke deugd heter behandeld; Diet met woorden van inbeelding, maar met nuttige inlichtingen over de bijzondere Spaarzaamheid en Ce Spaarzaamheid dooi Sociëteiten van Ouderlingen Rijstand, Spaarkassen en Volksbanken. Bithoekskén is zijn recemmandatie weerd. Men zegt dot er in Ierland 400,000 mannen gereed zitten, gewapend en ge oefend, om in opstand te komen tegen Engelund.Ierland heeft 5,157,849 inwoners, waarvan 3,951,869 Roomsch-Katholieken. Te Aix, n Frankrijk, heeft 'ne Staatsmeester zi,,n compagnon doodgeschoten, moedwillig; om zijn revolver te koopen, had hij verScheide zaken «Boe ten verpanden. Er gaat te I'arijs een gazet verschijnen uitsluitelijk geschreven door vrouwvolk; dan komen de patotters aan 3 fr. den zak en de boter aan ne'frank den steen. Maar, nlla, meest al de liberal gazetten kunnen weinig vei slecht worden. De Belgische Historie van Lansen, wordt sterk beknibbeld, onder katholiek en waarheidslie- vend opzicht. De Keizerinne van Duitschlanc! is erg zie k geweest, doch nu aan de beterzij; ze wordt, opgepast dcor katholieke Nonnen, welke in de Chiieteae landen, die stomme Geuzen en Vrijmetsers uit d'Hospitalen willen stemmen! En zij, die rijke Vrijmetsers, als ze ziek worden, ze vragen een Zwarte Zuster.... Ja, groote gebeurtenissen, groote veranderingen gaan waarschijn lijk in ons Land geschieden. Onze geachte Lezers weten, g'heel de wereld ziet het, dal de libe rale Ministers en hunne Meerderheid niets anders zoeken dan Bel gië te verdrukken en aan 't hoofd te blijven, om hunnen haat tegen de Religie door slechte wetten en dekreten uit te werken en veel geld op te oogsten. Ziende dat de groote Meerderheid der Belgen daartegen opkwam, zoo hebben zij reeds 3 maal de kiezingswetten veranderd, in dezen zin dat talrijke katholieke Burgers en Landbouwers van 'tstemrecht werden beroofd. Nu gingen zij door een vierde wet, vele treffelijke Lieden uit de stemming houden, terwijl er zooveel gasten zonder weerde, bij mid del van fradeering en valschen eed, tot de kiesbus mogen naderen en reeds hadden zij het kiesrecht gegeven aan de Vreemdelingen, om in Antwerpen, met behulp van Pruisische Protestanten, de Ka tholieken onder te krijgen. Doch er zijn groote hinderpalen gekomen; er is onder de Geuzen een derde partij gekomen, van Janson en ander radikalen of repu- blikaners, die tegen de Minis'ers opkomen, die zeggen dat het schandaleus is van gedurig de kiezers te verminderen, die uitpluk ken dat zij vragen het ALGEMEEN STEMRECHT VOOR DE GEMEENTE EN DE PROVINCIE. Van hunnen kant hebben veischeide katholieke Opperhoofden verklaard dat zij liever't Algemeen Stemrecht hebben, dan al die valsche kiezers, dan al die onrechtveerdige afscbrabbingen. We staan dus: Misschien voor den val van dit vermaledijd Mi nisterie; voor dien val,'ne slag van zaligheid voor g'heel Belgenland. We gaan dus naar 't Algemeen Kiesrecht, dat al die lezen of schrijven kan, en van den Armen niet trekt, en zijn zelfs is, voor Gemeente en Provincie zal mogen kiezen... Voorden val der Minis ters zouden wij God bedanken en Triomf roepen 1 Wat het ALGEMEEN STEMRECHT aangaat, Z. M. de Ko ning is daartegen, maar de Koning heeft zooveel geteekend waar God en 't Recht tegen waren, dat hij wel zou kunnen gedwongen worden, iels te teekenen tegen zijn gedacht en profijt. Wat 't Al gemeen S emrccht aangaat, wordt bet gèstemd, wij zullen trachten met wijsheid en voorzichtigheid ons plichten te doen ert aanduiden en toonen welke de weerdigste zijn, de beste zijn om gekozen te worden. Van nu af, laat ons wel doordrongen zijn van 't gedacht, dat d'Algemeene Stemming; ELK KIEZEN DIE KAN LEZEN EN SCHRIJVEN, dat die stemming geen recht ot geen macht beeft tegen de Princiepen van Recht en van Waarheid; ais g'heel Sodoma wulpsch leelde, had de deugd dan geen rechten meer? Her algemeen Stemrecht, later voor de Kamers, zou in d'inzichten der radikalen moeten dieren, om wetten te maken tegen de Godsdienstige en Burgerlijke Vrijheden der Belgen, om de Christene Familievaders nog meer te verdrukken en een baldadige en goddelooze Revolutie e stichten. Zells al stemde een groote meerderheid voor zulke za ken, -t blijven altijd schuikerijen, dwingelardiien en ongerechtig heden, ongeoorloofd en tot een slecht einde leidende. Er wordt hevig gewerkt om de Radikalen te bedaren en t Mi nisterie op zijn pikkelen te houden. Men ligt Janson er. halze om

De Werkman | 1881 | | pagina 1