Earn pen .ittisbaöen en ©ngdukken. 'T KAPITTEL. Twee hefsche SLrawatten op reis. nog te wachten; dat men later de Volksstemming zal inbrengen dat hij de liberale partij in gevaar brengt., 't Is gemakkelijker 'nen akker vol onkruid te kweeken.als vol goede vruchten; gemakkelij ker een provincie te verdoen als een prochie te winnen, en vansge- lijken gaat het met Ministers. BRANDRAMPEN. Vrijdag van d'anderweekis te DendermonJe afgebrand de fabriek van katoenen dekens vai M. Ramrot-Bal; 'ne schrikkelijken brand, en zoo spoedig opge mien, met die hitte en al 't brandbaar goed, zoo hevig dat er werk eden door de vensters moesten springen of neêrgelaten worden, den zegt dat't vuur in den duvel is ontstaan. Dien dag waren er nog drij andere ram pen in de Scheldestad Op de Gentsche Vest, de landbouwer Scholliers dood gevonden tegen zijnen kruiwagen, 'ne wagen gela den met oooo kilos gewicht, die bijna in den Dender rolde een der wielen was door de Denderbrug gezaktde 4da ramp was 'tra- zigworden van eenen hond. In Zwitserland is't dorp Kerzere afgebrand 26 huizen en een meisken zijn de prooi der vlammen geworden. Te Dordrecht is 't metaalwarenfabriek der firma Dcramen afgebrand; zonder de pompiers dier Hollandsche stad, zou de brand nog een groorere uitbreiding hebben genomen. Te Brussel is afgebrand,ten deele toch.een oud batiment in d'hoedema- kersstraat, zijnde d'hcrberg A LA VILLE DE HUY. Te GENT zijn maandag morgend, rond half acht, drij groote magazijnen atge- brand eerst in de Wolles^-aat, het dechetmagazijn M Lansenberg schade 45,000 fr. dan 't magazijn van M Coddens, schade 25,00 fr. en de straat over, 't katoen magazijn van M. Verbrugghe; daarbij 6 a 7 werkmanshuizen, 't was een afgrijselijke groote brand. t Antwerpen heeft maandag avond ten 10 uren een beginnende en zeer dreigende brand geweest in de brouwerij van d'heeren Schul, Herenthalsche Vaarter was een vat petrool in brand gekomen. Te VLISSINGEN is zaterdag brand ontstaan op de groote timmer werf en heeft er groote verwoestingen aangericht de geheele ma- chienenfabriek is afgebrand, met de modelkamer, de mallenzolders de teekenkamer en de bureelen der Ingenieurs. Op die Werf zijn 400 man aan 't werk Te Thorenbaix, bij Nijvel, is een groot Pachthof en Bronwerij afgebrand men takseert de schade op i5o,ooo fr. Te Baieux, in Frankrijk, is afgebrand't kasteel van de markgravin Lameth de schade beloopt tot 800,000 fr. BRUSSEL.Zondag liep in de Keulsche straat, een hond die ap prencie had van razend te zijn; 'ne gardeWl van St Joost-ten-Noode kapte er op met zijnen sabel, doch kon het dier niet afmaken; toen is er'ne schoenmaker gekomen, en heeft de razende beest met zij nen hamer den kop ingeslagen; er zijn t'Antwerpen op de foor, twee kramers gepakt, op presomptie van dee Jgenomen t'hebben in de groote juweeldiefte van d'Oud Kleerkoopersstraat; en te Brussel zijn 3 manskerels en twee vrouwen g'arrêteerd, onder welke men verzekert dat de chefder dievenbende is;dePolicievan Anderlecht- Cureghem heelt met een lap, 9 dieven gesnapt en gekerkerd 9 melkverkoopsters zijn tot boet veroordeeld, om ae melk gedoopt te hebben. Er is te Laken aangenouden de genaamde Scheers, die bij den koopman Michiels, Alle'e Verte, i5o fr. had gestolen, ingebroken zijnde langs de schouw. Korts te voren had hij in een slecht huis, ne vreemdeling van 400 fr. beroofd. Huns gedri'en trokken zij met dit geld naar Gent; doch onderwege wistea zijn twee vrienden het gestolen geld te ontfutselen.. Over de kindermoord van den Allee Vert te Brussel is een vrouwmensch ontdekt, die 't kinderlijkje verborgen heeft voor éen frank vijftig centiemen. Haar naam is Trien Stallaert.... Geziet dat alles toch uitkomt. 't Geweten sduizena getuigen. Nieuwe beschuldigingen zijn aan de Justicie gekomen, over de moord van den Statieoverste in de Wetstraat. Een moordenaar moet tot het uiterste vermaledijd zijn, of hij zelf brengt zijn schelmstukkerij uit. WETTEREN Zondag noen is een smartelijk ongeluk nog maals onze gemeente komen treffen. Een jongeling van twintig jaar die dit jaar onder dienst moest gaan, ging korts na zijn noenmaal een bad nemen in eene beek, hetgeen hij met den dood betaald heeft. Men heeft slechts zijn lijk bovengehaald, Welk ongelukkig gedacht na het eten in het water te gaan 't Is allergevaarlijkst. Te BERCHEM, bij Antwerpen, zijn in de Vestinggracht 2 jonge zwemmers verd-onken. ANTWERPEN. Een arme weduwe met vier kleine kinderen wordt door de Geuzen verdrukt en zou doodhongeren, zonder de hulp van goede menschen.... En wat valsche streken zijn dat nu? oordeelt zelve, menschen dat ze die stekelverkerkes in d'ijzers leg den, 't zou maar spaans recht zijn. Een fransche bark vaarde de dokken uit d'ekwipagie geraakte in twist met den schipper; en wat doen de wreedaards Ze springen op den boot en werpen de vrouw van den schipper in de Schelde. Gelukkig is ze nog kunnen gered worden. De weer wolven lig gen onder proces-verbaal, dat opgemaakt werd t'ANSTRUWEEL. Men schrijft uit Nevele Het zoontje van M. Peigenaar alhier, was iezer dagen in eene kamer aan spelen, toen hij het ongelukkig geaicnt kreeg in een teaig Koffer te kruipen, dat in die kamer stond. Ongelukkig viel het deksel toe de familie zoent te vergeefs het kind, en eerst 's anderdags 's morgen Is vond men zijn lijk. De knaap was bi) gebrek ranluchr in het koffer verstikt. Te Neustadt, bij Ween«n, is verleden m tandag de bliksem in eene herberg de Leitha genaamd. Tachtig personen werden door den weerlicht getrokken en vielen buiten kennis op den grond. Een kleinen jongen bleef op den slag dool en twee andere personen verkeeren in hopeloozen toestand. Ook de herbergierster, die een stoel naar een drinker bracht, werd aan de hand verbrand. IJselijk! zullen er nu nog menschen verblind blijven in die Staats scholen. als men ziet dat d'ofücieele leerlingen de begrafenis van 'ne solidair gaan opluisteren, en dat het den officieelen Meester is, die een lofrede uirspreekt voor den Vrijdenker! Wee, wee drijmaal wee dit officieel Onderwijs en al zijn aanhangers! 't Is altijd ge zien en gebleken, dat de slechtste en vuilste kerels meest tegen de Religie spreken. Gaat bij een verstokte boefin zijn gevang, hij vertelt goddeloosheden, uren lang. -En hoort gij op't convoi tegen Pater en non afgeven, denkt maar, 'tis den weerklank van een vuil leven. Geuzenschriften van Parijs, voor nieuws van schandaal, zijn betrokken voor den Tribunaal; maar de Belgische geuzen-ga zetten, zonder falen, blijven 't valsch nieuws voort verhalen; ach wie, zonder zijn rede te verdooven, kan die slangen nog'in iets ge- looven? Die zich verheft,zal vernederd worden-Niet langgeleden op de trappen van 't Stadhuis te Brussel, stond de Burgemeester Verstraeten, stond de Policie-Conimissaris Leenaerts', ja, als de Processie met Ons Heer passeerde, ze stonden keersrecht, den hoed op 't hootd; och, zij hadden geenen mra culpa ie roepen; zij hadden niet te zeggen; Lam Gods, dat wegneemt de zonden der wereld!... Een jaar is voorbij, en wat zien, wat houren wij? Die trotsche Bur gemeester heeft moeten zijn ontslag geven; zelden is een ambtenaar in zulke schande gevallen; de Policie-Commissaris is voorde Recht bank beschuldigd van handel gedreven t'hebben met talrijke slecht huizen, ja zelfs dat zekere huizen van ontucht gedwongen waren bij hem te gaan koopen. Een wolk van schande is opdien Commissaris gevallen; hij ligt in 't modder der straat; zijn Vrienden stampenen spuwen op hem.... Die zich verheft, zal vernederd worden.... Ach, hoe dikwerf werd menige eerlijke doch geringe ziel bij die Ambte naars bot en lomp ontvangen, terwijl aan vuile, gemeine padden d'hand werd gedrukt! De Sterre met den Steert, nu te zien, is dezelfste die gefigu reerd heeft in 1807; de geleerden hadden hare komst aangekondigd tegen binnen 700 jaar! Errare humanum est; falen is menschelijk; de wonderbare sterre is met de bloot oog te zien ten 10 ure, op sommige plaatsen; men beweert dat zij staat op 'nen afstand van 10 millioenen uren. Alla, 't is iets buitengewoon, en ge ziet dat al de geleerden van den aardbol bo- en stom staan voor een enkel klein teeken in 't Firmament. Baba. We zijn in Rusland. Nero. Vi van ons Rus land! Baba. Een effen baan vinden we daar Nero. - Bloed en Vuur! zoo moet het gaan, bij 't helsche volk. Baba. —Ja, eerstdepil verguld, van voorspoed en progrèsgesprokenvan liberté en égalité; en als ons gasten wel bij ons zijn ingescheept.,dan,óns ware pantomiene getoond, een voorgeboefte der helle gemaakt! Nero. Oei, in de Protestantsche landen is ons brood gebakken. De Keizer is daar opperhoofd der Religie. Baba. Ui, bi, en 'tzijn dikwijls de Keizerkes! Nero. Maar 't zijn dé katholieke landen die wij moeten hebben: Frankrijk! Baba. Wde zou dat gjpeisd hebben, na do jaren 93 dat wij nog zooveei spel zouden gehad hebben met Frankrijk! Nero. Zwijgt! k heb daarg'hoord van een dorp, alwaar over 20 jaren maar 5 personen den Paschen hielden Baba. - A la bonheur! daar kunnen wij werk maken. Nero. Ja, er was daar geen een treffelijk huis meer! ze leefden als zwijnen! En nu, er is daar'ne Geestelijken gekomen; hij heeft gezucht en gsbeden;en op dezen moment, gezoudt, uw hoofd tegen de steenrotsen verbrijzelen, er zijn daar nu op Paschen 1500 Commu niën Baba. En Belgenland dan? wat devoiren hebben wij daar niet gedaan! en 't minste dat wij uitrechten, Nero. Ja, ons Volk móet daar achter een masker zitten! Baba. 't Minste dat we daar ous zielemeut tooDen, 't vrouwvolk staat met d'armenomhoog, ons te verwenschen. Nero. Zien wij liever op ons Rusland. Nihi listen en Czariste 1, Baba. Alle twee ons vrienden Nero. Ja staan als brieschende leeuwen tegeneen! Kijk! Raba! onder den grond! 'tis d'een mijn naast d'ander! Baba.'— Bijzonderlijk langs Moscou en St Pe tersburg. Nero. Steekt uw tioofa in d'hoogte en ge zi°t overal branden; dringt tot in d'herten, en ge ziet niets dan haat, wraakzucht, wreed- lieidT zucht naar vernieling. 7? ha. Gezoudt bijna liever duivel zijn als hier Keizer. Nero. Die ons dient, moet onze slijp dragen. Kom, we gaan naar Moscou... Maar wat is dat! Den telegrafist vaud'bellepointeert ons... We moeten stil blijven. Baba. - Schoftijd is nogtans niet uit. Nero. iloort, 't is dringend; Lucifer roept ons binnen, naar t Belgeniand; er is van ons volk dat op zijnen poot speelt.... Ze willen nu al, 't algemeen stemrecht. Baba. Hola... Als't Volk bedorven is, dan mag t stemmen, maar vroeger niet... We zeilen af, hé? Nero. Ja, recht naar Beigenland, met de zweep, om d'ongewil- lige in de rangen te doen gaan....

De Werkman | 1881 | | pagina 2