,lïti8ïraïren en©ngeittkken 't Kamp. welken eindigde met den Paus te verraden en zich aan den Pruis moest gevangen geven. Ze zeggen dat de tunnel van Braine-le- comte gaat afgebroken worden. Aan de grenzen van Frankrijk, langs Waasten, zijn err.u poerden die met den typhus liggen en in Amerika, te Washingt 1, heerscht een besmettelijke ziekte van krankzinnigheid onder 't Volk. Zou die typhus der peerden het zelfde niet zijn van de typheuse of rotkoorts, waarvan d eerste tee- kens zijn een vuile tong, lippen en tanden met een bruin slijm om korst; d'oogen loopende en zonder glans, de hitte des lichaams ongemeen sterk en onaangenaam? Als die teekens aan 't paard zijn, men hale spoedig een veeartsen in afwachting, men yrijve de huid met stroo, ten einde de kramp weg te nemen en de uitwaseming te bevorderen. In zulke ziekte moeten d'ander peerden afgezonderd worden en men verlucht de stal met den damp vanykokenden azijn of van chloor of carboolzuur. T'EBGLOO is een prachtig Feest van eten Katholieken Schoolpen ning gevierd; 32 Sociëteiten werden met eerbied en geestdrift inge haald; schoone, opwekkende,leerzame redevoeringen zijn uitgespro ken.... Er was daar volk uit alle Vlaamsche strekenen d'algemeene kreet én wensch is geweest: Vrij Onderwijs! Elk liier en'vrij! Verma ledijd zij de schooldwang van Slaat en van Geuzen! Eier zoo heet geweest, dat er veel doodgevallen zijn en zleüelijk- heden zonder getal, hier zoo heet geweest en in Rusland te StPeters- burg, buitengewoon koud. dat er veel sneeuw in de lucht was en zoo killig als hier ih November. In 't zuiden van Rusland regent het zoo geweldig, dat ze voor den oogst vre ezen. als 't niet eindigt. ANTWERPEN. —In de Drooge Dok, vrijdag dander week,een stelling ingevallen, Petrus Claessens, dood, Spoelders, kalfater, erg gekwetst, alsmede een andere Pieter Claessens en Van Landeghem, van Crui'beke, doch zijn buiten gevaar; uit de Schelde 't lijk ge- vischt van Lodewijk Dupont, metser, die aan de nieuwe kaai, van een vliegende brug in 't water was gevallen; sedert dat er spraak is van de Pruisen te verbelgen, ge moogt diegastenniet meer scheel bezien, of 't is erop: Op Austruweel hebben zaturdag nacht, 6 Duit- schers drij personen aangevallen en een hunner zoo mishandeld, dat hij'ter plaats bleef liggen: 't Is rond de Statie, dat er veel slecht volk nestelt, om zwijnerijen en vechterijen uit te rechten. Maandag avond hebben eenige Pruismans daar een herberg kapot geslagen. Maar in d Albertstraat is een ander grap gebeurd, zekeren Dorus D., 22 jaar oud, was zat, en wilde zich scheeren, dat is precies gelijk een os in 'ne porcelijnwinkel brengen; hij begost en begon mei den polsader van zijn linkerhand af te snijden. De zatte bermhertigheid is naar 't gasthuis gebracht en ligt er in be denkelijke n toestand. Wreed malheur te Calmphout in de Statie, maandag; de werklieden JSchroyers en Jan-Baptist Nauwelaerts zaten opeen waggonsken als op dezelfde linie een trein kwam en tegen den wag gon botste; de twee werklieden vielen er af en ongelukkiglijk op de rails; van den eenen zijn de schouders, van den anderen den arm verpletterd. Weinig hoop op beternis. Er heeft dander week te Gent bijna grooten brand geweest in 't Donkerstraatje, door de schuldvan een vrouw die geusachtig leelt met 'ne vent, en die uit loutere liefde de brandende petrollamp naar zijn hoofd smeet. Het huis geraakte in brand en zonder de geburen waren de twee plaasters geroost. De vent is geblesseerd aan 't hoofd. Te MarCINELLE. in de Walen, heeft een dochter van gemein gedrag, ziet gij iets anders, als dat degeen die geusachtig leven, die met slechte gezellen en in slecht huizen verkeeren, dat zij op de schromelijkste kriemen uitkomen, - een Marcinelsche geuzinne, eilaas,in de groote steden en in de Walen, er leven er gelijk dieren; ze was buitengezet, omdat zij dronk; ze kreeg kennis nv-t nen an deren en op haar aanhitsen, heeft deze hare eerste kennis drij dolk steken in den rug gegeven, dat hij halfdood te bed ligt. Sedert eenigen tijd is men te Eyne bezig eene brug te bouwen. Èene boot had dezer dagen een grooten steen aangebracht, voor de brug bestemd. Terwijl men den steen optrok, is eene Ketting der kraan gebroken. De steen, die reeds op eene zekere hoogte hing, is met een verscnrikkelijk geweld op de boot gevallen, die gezonken is. De schipper, die zich op de boot bevond, is verdronken. BRUSSEL. Een groot geheim blijft z weven over de lijken, in Soniënbosch gevonden; de dochter was van 18 tot 3o jaren, wel ^ekleed, met bottinnen van een buitengewoon maaksel; 't Parset heeft al'de kleedingstukken neerstig onderzocht, gezien uit welke magazijnen zij kwamen, doch niets ontdekt, niets; de dochter had een prop in den mond; t is te Brussel dat de fijnste schurken resi- deeren en dat er moorderijen gebeuren, met zulke berekende slim heid, die zij alle inbeelding te boven gaan; hoe geleerdere boef, hoe gevaarlijker; 't is daarom dat de scholen zonder Religie, gevaarlijker zijn dan de grolste domheid; t is daarom, dat de gymnastiek in die scholen, een middel zal worden van diefte en inbraak; een geleerde schurk leest veel; zijn hoofd wordt opgewonden; hij wilt rijk zijn en genieten, rijk worden, niet langs deftige wegen, maarmet schur kerij en bloedvergieterie. Er is te Brussel een nieuwe soort van geheime slechte huizen ontdekt; t is t afgrijselijk om erop tepeizen; nu wordt volbracht hetgene Leopold I zaliger zegde, als den eersten keer een solidaire begraving plaats had; de scherpziende Koning riep uit eu schreef: 't Is de barbaarschheid die afkomt; en inderdaad, w en kuii.ien het niet genoeg herhalen, menschen, ja Ouders, peist er opfal die wreede ontucht te Brussel, al die dieverij' en moorderij, 't is onder d ongeloovige soort, onder de liberaalderij en geuzerij, die zijn Geloof heeft afgezworen en begint te leven, gelijk d'Heid?- nen van vroegere tijdenAch, wint ge dan geld, zijt welvarend, ge zit met geuzen en smeerlapkes, alle geluk is naar de knoppen; ids verdriet en tranenstorting. Acn, er zijn er zooveel die, verblind door 't Liberalismus, hun huishouden in de dompelstraat brengen en droef zitten te koekeloeren. Eriseenbende oud-veroordeelden aangehouden, die zich oefenden en beieverden om de personen te bestelen die 's avonds of 's nachts op de banken der Boulvards een uiltje vingen. Trachten thuis te zijn is 't gezondst en 't veiligste. Men heeft nu de voornaamste kerels der diefte in d'Oudkleerkoo- persstraat; altemaal prefekte Geuzen en Dekens der Vrijdenkerij. Ei, wat schrikkelijk malheur te Brussel op de ringspoorweg van 't Noord naar 't kwartier Leopold. De treinwachter Marting die de kaartjes afhaalde, werd door een stelling getroffen, viel op de rails en werd verbrijzeld en gemalen.... Ach, indien de Staat zijn geld besteedde om nieuwe wagons te maken, met passagiet'halven! Maar neen, alles gaat naar die officiéele Sch len! Donderdag namiddag kwam een vreemdeling op eene hofstede te ASTENE, en vroeg aan den knaap, die alleen thuis was, waar zijn vader zich bevond. Het kind zegde dat zijne oudersop het land werkten; de vreemdeling vroeg daarop om twee eieren te bekomen tegen betaling van 3o centiemen. Het kind haastte zich de twee eieren te gaan halen, doch toen het terug kwam, was de kas open gebroken, de juweelen der moeder, eene zakhorlogie en eene som geld gestolen en de vreemdeling verdwenen. De knaap ging aan stonds zijne ouders van het voorval verwittigen, doch de dader van den diefstal is tot hiertoe niet kunnen ontdekt worden. Zondag had men te Blankenberghe bijna groote ongelukken te betreuren. Een gezelschap heerén en dames was met eene roei boot in zee eene speelvaart gaan doen, toen bij den terugkeer de wind hevig opstak, hetgeen de binnenkomst van het vaartuig zeer moeielijk maakte men zag het heen en weer slingeren als eene no- enschelp en alle ooge nblikken waren de reizigers in gevaar in zee geworpen te worden. Men hoorde van op het strand de dames ker men en om hulp roepen. Gelukkig kwam de reddingsboot hun spoe dig ter hulp, en bracht met vele moeite het vaartuig in veiligheid, onder de toejuichingen der aanwezige badgasten. BLIKSEM. Rond PARIJS vluchtten 8 landbouwers onder een graanmijt, de bliksem sloeg 2 mannen dood en kwetste zeer gevaarlijk, twee vrouwen. Te TiLBURG, in Hollan 1, zat zekere Smits met een kind op den arm, de bliksem sloeg 't kind op den grond en vloog Smits nevens 't lijf tot aan de teenen; man en kind bleven on ehinderd. Er is te Parijs weer een dochter, een portierster, die vitriool geworpen heeft in 't wezen van een ander dochter. BRANDRAMP. Tegen LYONS, groote boschbranden; ver- scheide Pachthoeven afgebrand; g'heel de gendarmerie is te been; de brand wordt uren vef gezien; Te BORDEAUX, brand in de wijnmagazijnen van Esschenaar en Cie; 7000 a 8000 stukken wijn zijn opengeboisten; de kelders staan onder water; de schade wordt gerekend op 2 a 3 millioen franken, doch meest verassureerd; Te Syracusa,in den staat New-York,is de groote theater afgebrand; men schat de verliezen op 3oo,ooo dollars; een dollar doet 5,35. HELSOH MACEIEN. Te Liverpool, die groote èngelsche zee- have, heeft de Policie op twee stoombooten die van Engeland kwa men, ontdekt, 12 helsche machienen, bevattende een horlogiewerk dat 6 uren liep. Die helsche machienen waren verborgen in tonnen ciment.... Zou ook in Engeland die Nihilisterij gaan werkzamig worden? Woensdag en donderdag heeft een verschrikkelijken storm gewoed, op de kusten der eilanden Schotland, ten noorden van Schotland. Niet minder dan 11 schepen werden door de woedende elementen verbrijzeld en 70 menschen verdronKen. Een schip van den Staat, Eagle, werd gezonden om de lijken te zoeken, maar tot nu toe zijn er slechts drie gevonden. Vele huigezinnen zijn van alle steun beroofd. D'ander week waren er slechte tijdingen uit j't kamp gekomen, alsdat er wel 250 soldaten zonneslagen hadden gekregen. Dit schrik- nieuws deelden wij niet méde, denkende dat het overdreven was en nutteloos dulzende brave Familien in angst zou"dompelen. Men sprak van26dooden ..Eninderdaad dit nieuws was zeer overdreven, het getal dooden maar tot 5 of 6 beloopende.... 5 of 6, 't is zekerlijk wreed en ongelukkig! waarom de soldaten aan zulke gevallen blootstellen? Waarom geen bekwame tijd afwachten, om manoeuvers te doen... Dat ze daar'ne keer van spreken in de Kamer!... Als er een moord gebeurt, wat wordt er niet gedaan en"met rede; en als generaals of kornels, in die brandende hitte de soldaatjes doen para deeren, en als er doodvallen, is dat geen moorduit onvoorzichtig heid? Of zeggen die generaals misschien: Wat geeft ons 'ne man of 10 of 20? De liberalen s emmen er toch gedurig bij. KERKELIJK NIEUWS. Den 5 augusti begint de vermaarde Begankenis van O. L. Vr. ter Muren, te Erembodegem; 's avonds te voten opening ten half negen door Lof, den 5den hoogmis ten 9 ure en sermoen; de volgende dagen (behalve des zondags) hoogmis in de kapel ten 8 1/2 ure en sermoen. Verders Missen ten 5, 6 en 7 ure, en Lof ten half negen. De sermoenen, door Paters Redempto risten. Laat ons toch den JUBILÉ niet vergeten, die groote ker kelijke Gunst, door den Paus van Roomen uitgeschreven, opdat de Christene Volkeren, door vereenigde gebeden, den Triomf der H- Kerk zouden bekomen, d'eendracht onder de Volkeren en de be keering der Zondaars... Laat ons God bedanken, over 't geluk welk wij hebben van een Jubilé of Buitengewoon Vollen Aflaat te kunnen verdienen. Uit Luik vertrekt een karavaan naar Lourdes Rhemis.Parey -le-Monial,Lyon, Toulouse en Bordeaux den 29 oogst, de reis zal 10 dagen duren; ie kl. van Luik 200 fr. 2e 140; 3e 95Hoofdbureel voor d'Inschrijvingen: M. Raikem, avocat, quaide Longdoz20 Luik; te Brussel rue d'Edimbourg 37;te Gent bij M. Graaf de Hemptinne, Keizer Karelstraat, en V Casier, H. Kerststraat 6. Er is tijd om in te schrijventot 11 oogst. En maan dag 1 oogst, den grooten Aflaat van Portio icula, verleend om te vereeren St Franciscus van Assisen, aen Vrijwilliger) Armen, en al de duizende deugdzame zielen, die onder zijn geleide, alles ver laten hebben, om God te'vereeren en den Evenmensch te dienen.

De Werkman | 1881 | | pagina 2