ïlampen,Jïtt0&aöen m®ugelttkfcen- preekstoel.... En dat gebeurt in een Christene Land! zullen d'oo- gen nu opengaan over al die liberale werkingen?.. Een ander liêken sprak over de Schoolwet en elk refrain was Is de school nu toch zulk groot kwaad? Och, mannen, gij zeiven toont wat kwaad de schcol is. Er is daar ook een komediestuksken gespeeld, vol leugens en laster en spot en hoou op de kloosters; de Geuzen verbeelden de kloos ers gelijk hun slechte huizen zijn, en ze dui ven dat represen- teerenen de liberalen van Herzele hebben dat met lust en genoe gen aanhoord!.. En ze kunnen niet zeggen dat er hier een woord te veel is? Durven ze die liêkes eens afkondigen Dan zal men eens zien, wat Oudenaarde zal moeten doen. Maar nu komt't schandaleuste van al; als de geesten bereid waren door die beestachtige liêkes, dan is er een soort van Gente naar opgestaan en heeft iets "oorgelezen; ge weet dat er te Gent een gazet verschijnt,de Flandre Libérale, die publiek schrijft dat de Kerk een valschheid en een monster is; welnu, het fernijnigste, het goddelooste van die gazet is daar voorgelezen; al wat de Ketters en goddeloozen ooit tegen d'H. Kerk hebben geschreven, dat werd daar opgehaald en te laste gelegd van die reine Bruid Christi.... Ach, menschen,menschen, hoe scheurt den aardbol niet open? D'H. Kerk, die een ware Moeder is. die elk weldoet en niets betracht als den vrede en't geluk, ze werd daar afgeschilderd, als een roofster en een leugenares, als een zaak van bederf, als een bloedzuigeres, en na elke beschuldiging 't klonk onder de tent dat is nu uwe H. Kerk! en 't slot was: Op elke gemeente moeten wij preekstoel tegen preêkstoel hebben, om ons t'ontmaken van dit zwart gespuis.» Ach, hoe is't mogelijk! Maar gelijk Ons Heer in zijn tijdelijk leven,als hij rondging algoeddoende, gelijk hij toeliet,den nacht voor zijn lijden, dat vuile boeven zijn Goddelijk wezen met modder be smeten, zijn Goddelijk wezen bespuwden en berochelden, zoo laat hij ook toe dat figuranten van d'Helle ziin H. Kerk op dezellde wijze behandelen.... Maar wee, die in zulke verergernissen deel ne men! En voor 't slot van dit Geuzenbedrijf is een der kopstukken van Herzele, de geuzen van Aalst komen bedanken, in hope van te rug te zuilen komen; ook 't volkske van Herzele werd bedankt en opgewekt om te blijven strijden voor vrijheid van geweten en van denkwijze. Ge moet vri) zijn, zegde 't oud serpent, ge moet vrij zijn, en God en zijn gebod verloochenen. Achtbare lieden, beminde menschen van alle streken, moet ge niet zeggen, met mijOch God, hoe is 't mogelijk! hoe kan er nog iemand verblind zijn in al die liberaalderij en geuzerij! Neen, neen, 't is geen verblindheid meer, maar verstokte boosheid! en al die nog eenig gevoel van Religie en van menschelijke eerbaarheid heelt, mag hi) onverschillig blijven? moet hij de bron van al die slechtig heden en goddeloosheden niet bevechten Waarmede, doch ik kan niet nalaten U te melden dat er in Herzele en omliggende Gemeenten een groote opspraak en veront- weerdiging is geweest, des te meer, ja des te meer dat 's zondags nadien een tweede Geuzebedrijf is geweest in de kerk zelve; ziehier, in korte woorden, gelijk ik t'Herzele zelf, de Kerkschending heb hooren vertellen ViS Inde Vroegmis heeft M.den Onderpastoor,gelijk het betaamde en in zeer deftige woorden, de achtbare Geestelijke heeft God en zijn H. Kerk verdedigd tegen dit uitbraaksel der helle, en een der Figuranten van 't Concert, een der hevigste partisans van d'offici- éele Scholen, hi) riep uit, met force en gewald, juist sprak den E. H. Onderpastoor van d'H. Kerk die de weerdige en aanbidde lijke Moeder onzer zielen is, en de Geus riep uitAl wat er daar afgelezen was, is de waarheid!... Ja, deze helsche woorden klonken tegen de kerkgewelven... Men is verwonderd dat de kerkschender levend is buitengeraakt! waar gaat dit naartoe?... Met wat helsche boosheid komt dit liberalismus af! Ja, menschen, 1793 gaat ver jaren, doch er is tegenwoordig een soort die zou willen, en als wij niet oppassen.'t zal zoover komen, een soort die zou willen die jaren van bloedstorting en kerkvervolging vernieuwen, ja zelfs ver meerderen; waarmede ik allen eerbiediglijk groete en God geeft dat dezen brief en bijzonderlijk de feiten erin vermeld, goed overwogen worden, Vriend en Dienaar, MACHARIS. NOG IETS- Ben te Dendermonde geweest, heb vernomen dat er daar met de Kermis-Feesten, ter eere en ten profijte van den Katholieken Schoolpenning gaat ingericht worden: EEN VRIJE NA TIONALE TENTOONSTELLING van Landbouw, Kunsten en Nij verheden. Heb gesproken meteen Lid van 't Komiteit en gehoord dat d Inzendingen talrijk zijn en merkweerdig. Tot 10 augusti wordt er aanveerd. M. 1 1 ui- ANTWERPEN. Zondag,'ne mensch verdronkenen de Kiel- sche vest; vader en zoon waren daar bezig met visscheir^ en krijgt de vader 't ongelukkig gedacht niet, van daar te gaan zwemmen; de zoon weerhield hem zooveel hij kon, doch Joseph Verbert luisterde naar geen goede redens, ging in 't water en verdronk, en dito zon dag morgend is zekere Do Wynen, voerman van de mestpacht,in'de Marnixstraat van zijn karre gevallen en doodelijk aan 't hoofd ge kwetst. Maar in den nacht van zaturdag tot zondag, hebben 20 zatte onder-officiers van lanciers en genie, op een afgrijselijke wijze de prij en't straatverken gespeeld, rond de Statie: verschillige her bergen kapot geslagen; is er voor dat volk geen TAPTOE? en er is grooten brand geweest in 'l Klapdorp, in 't Hoedenmagazijn van M. Mathot, en 't was een zoo vreeselijke brand dat de O.L.Vrouw toren en de schepen op de Schelde, door den vuurgloed bestraald werden, 't is vrijdag nacht geweest; en dit gansche groot magazijn is afgebrand, maar met geweld van devoiren zijn d'aanpalende hui zen bevrijd... En óm terug te komen op de brutale onderofficiers, ja, 't zijn dikwijls dezelfste die de simpele soldaten treêten, tergen, en in moeielijkheden brengen, ze waren ongewillig en dwees jegens de Policie; een bewijs van hun manier van handelen met degeen die den Koning dienen, uit dwang. De genaamde Schroyens, nog een der slachtoffers van 't ongeval aan den ijzeren weg te Calmpthout, is in 't gasthuis overleden. Te Brussel, statie Allée Verte, is d'ander week door den trein verrast en gedood, een brave jongeling u'de Parochie Hofstade, met naam De Craecker. en den onderstand zijner moeder-weduwe.. Die op 't convoi werken, dat ze zich 's morgends toch een goed kruis maken, want d'occasiën van malheuren zijn er menigvuldig en verrassend. A la bonheur Te Leuven had een Policie-agent.een persoon erg mishandeld, en om de zaak te stoppen, had meester gardevil te gen zijn slachtoffer proces-verbaal opgemaakt, voor beleediging te gen de Policie; doch de zaak is uitgekomen en den onbeschofte!! Champetter heeft gekregen éen maand gevang en 5o fr. boetin dito Leuven zijn twee Geuzen, man en vrouw, smeerlappen van eerste klas, tot 2 jaar gevang veroordeeld, wegens volksbederverij van minderjarigen. LONDERZEEL. Een GARDECHASSE VERMOORD. Woensdag van d'ander week ging de jachtwachter Karei Slebus, van 4 ure 's morgends eenige geburen helpen om 't vlas te rooien. Men zag hem niet meer terug; er werden opzoekingen gedaan en 's anderdaags vond de brigadier dergendarms van Wolverthem, hem in 'ne gracht liggen; dood, 't hoofd ingestampt, gansch vertrappeld en met bloed bemorst. Aanstonds vielen de vermoedens op zekeren wildstrooper 3tein- ackers, die schrikkelijk koleirigwasopdengardechasse. Degendarms schoten er achter en vonden hem ten 7 ure 's avonds, te Sneppelaar in d'herberg Blankenbergh. Steinackers werkte daar, hij plaveide den vloer, en er begon een razend gevecht; de gendarms sloegen erop met den kolf hunner geweeren en hij scheurde hunne kleederen in stukken. Steinacker werd voor den Juge gebracht en loochende alles,doch in zijn huis vond men een paar bottinnen die juist pasten met voetstappen op de plaats der misdaad; ook was nevens 't lijk den trekker van een gilet gevonden en bij den betichte vond men een gilet zonder trekker. Er bestaat dus weinigen twijfel of hij is de moordenaar. Steinacker is gevangen meegevoerd naar Brussel. Men schrijft uit Moerbeke Koewacht Een Slachtoffer door onvoorzichtigheid. Op dinsdag 26 Juli, 's avonds om 11 uren, is M. Benoit Heyn- derickx, Belgisch gediplomeerd Veearts, en wonende te Hontenisse, wijk Terhoole, Zeeland, op eene allerverschrikkelijkste wijze als het ware levendig verbrand, terwijl hij in zijn bed lag te slapen; volgens men zegt, zoude hij het fosfoorken, dat had moeten dienen om het een of ander te doen, op den grond al brandend geworpen hebben en ergens hier of daar zich aan overgezet hebben en zoo eerst zijn bed en dan hij in brand geraakt, dat hij dan toch nog met boven- menschelijke krachten buiten is geraakt, en waar hem ook door zijne geburen, de brandende kleêren van zijn als het ware al vree- selijk verbrand lichaam werden afgerukt, maar alles kon niet meer baten; want na drie en half uurs vreeselijke pijnen, en na Godlof, nog zijne laatste Reispenningen ontvangen te hebben van den Eerw. Heer Onderpastoor van Hulst, is hij onder de schrikkelijkste pij nen bezweken. Een jammerlijk ongeluk heeft vrijdag morgend van d'ander week plaats gehad in de ïjzerpletterijen van M. Gillieaux te Mar- chienne. Een werkman, Van de Vende, vroeger mijnwerker en die bij de koolmijnramp van Marcinelle was kunnen gered worden, was aan 't werken op 10 meters afstand van een pietmolen. Eens klaps sprong een stuk ijzer van de plaat, die in den pletmolen ge draaid werd, en trof Van de Vende aan den hals.De strodader werd letterlijk doorgesneden en het ijzer drong 7 1/2 centimeters diep in den hals. Niettegenstaande de spoedige hulp, is de ongelukkige werkman twee uren later ten gevolge van het eeuwig bloedverlies overleden. Hij laat eene vrouw en twee kinderen achter Te ChUtelineau, in Henegauw, is brand ontstaan bij M. Lefe- vre, koopman in lijnwaad; 25,00 fr. schade; oorzaak, d'ontploffing eener petrollamp. CONVOI-RAMPEN. D'ander week is er bijna een groot malheur geweest met den expres-trein van Brussel op Oostende van 7 ure 's morgends; hij werd geschampelscheut door den trein uit Kortrijk; een sekonde later en een slaap-waggon was gemalen en gebrijzeld; gelukkige menschen die thuis hun brooiken kunnen win nen; dat is de beste rust; geld en goed brengen geen geluk bij wij zien 't aan den keizer van Rusland, die 't einde van zijn schatten niet weet; en is er'ne rampzaligere vent, als Alexander III, zoon van Alexander II, die op straat vermoord is,gelijk 'ne razigenhond! Ht] zit daar nu, in een versterktekasemat, en vreest, ja vreest van zijnen neus op straat te steken; de Nihilisten zouden hem afbijten of'ne kogel of een bomme zenden; en als Zander-Rus een voyage- ken moet doen, dan danst de kat op de koorde.... Ellendig leeft hij, tot straf van zijn kerkvolgerij en van zijn volksbeuldenarij.... En op 't kapittel van convoi-rampen zijnde,zaturdag is er een malheur geweest op de linie van Verviers naar Brussel; aan de statie van Ans brak een der buizen van den frein de trein werd in twee gesneden, en 't achterste ge deelte kreeg zulken schrikkelijken schok, dat verscheide personen erg gekwetst waren; zie hier hunne namen Mevrouw Cales, van Verviers, erg gewond aan hoofd en mond; M. Dehin, van Spa, ge wond aan 't hoofd; M. Bloxy, advokaat uit de Fransche stad Toul, gewond aan't hoofd; M. Grandjean, freinwachter, van Verviers, gewond aan been en hand. De toestand der slachtoffers is zeer vol doende; 't was ten 8 uren en minuten 's morgends, dat de ramp plaats had. WOLKBREUKEN. Ja, in Hongarië gebeurt het nu dat er wol ken openbreken en g'heel de streek inéenzee veranderen; te Abanys- zanto zijn alzoo i5o huizen ingestort; men heeft reeds de lijken gevonden van 5 kinderen.

De Werkman | 1881 | | pagina 2