fycxjzk. - t)lict?clc. - ffmumtifir. Domien. Wei Tenia, he-je daar nu g'hoord wat dat Toontje komt voor te lezen over Herzele? Toni't Is wreed! 't Is wreed! Domien. Wat vuile liêkes daar gezongen zijn op die Geuzefeestl Tonia. 'ne Menseh, 'ne menseh zou wel mogen tien oogen heb ben, omzijn kinderen af t'houden van alles wat Geuzerij is. Domien. Hoe dat ze daar effenaf leerden dat 'ne menseh na zijn dood in een beest verandert. Tonia. O de walgelijke prijen Domien. En, vrouw, als 'ne menseh na zijn lood in eendier ver andert, wat volgt daaruit? Tonia. Dat hij op alle manieren zijn lusten mag voldoen!!! Foei, foei, foei! En er zijto Ouders geweest die hun kinders daarlaten naartoe gaan! Och dwaze menschen! Domien. En vrouw, ja vrouw, als wij zien dat aide mannen die èlatète waren van die Geuzerij, dat het partisans waren van d'offl- ciéele scholen. Tonia. Zeg maar effenaf, die al hun geweld gebruiken, om d'offlciéele scholen te bevolken. Domien. Als wij zien, vrouw, dat al degeen die er figureerden, Tonia. Ja die spottenderwijze een klooster vertoonden. Domien. En ze zullen misschien nog momenten hebben, dat ze met de tranen ind'oogon, d'hulp van'ne Priester, van 'ne Pater of van een Non zullen alwachten. Tonia. 'k Heb zaturdag een menseh van Herzele gezien, man; en wat zegde dat menseh? in de jaren 93. zegde ze, was er op ons Prochie, zegde ze, waserook'ne menseh, 'ne Geus en Jacobijn, zegde ze, die niet alleen in de kerk riep, gelijk den uil van tegenwoordig. Domien. Ja, 'k meinde dat d'uilen maar in't jaar 1 preekten, den dezen komt 20 jaar te vroeg. Tonia. Niet alleen, man, dien Geus van de jaren 93, hij preèkte in de kerk, maar op den preêkstoel zelf, zegde ze, ging hij vuilen klap doen bevuilde daarna den stoel der waarheid, zegde zij. Domien. Wat gemeine krawat! Tonia. Hij was schoolmeester geweest en afgesteld voor zijn ontuchtigheden. Awé. 20 jaren later, die Jacobijn, hij had ook de kruisen der kerk en St Rochuskapel helpen afzagen, ?Q jaren later, hij werd opgeëeten van de vuiligheid en van de knaging, zoo zeide die vrouw van Herzele, en als de Geestelijke kwam, hij stak zich onder zijn laken, maar de Man Gods trok 't beddelaken weg, hoorde zijn biecht, schonk hem troost en vergiffenis. Domien. Och Ons Heer is bermhertig, voor alle zonden is er vergiffenis. Tonia. Ja, dat is er t'Herzele gebeurd! Domien. We zien erin, vrouw, dat die heiligschenderijen, zelfs in deze wereld gestraft worden.... Ach, ze kunnen rijk, machtig, onversaagd zija, daar loopen zoo lomp als een arduin steen en zoo trotsch en carré, als een Brusselsch fies- ken, er komt toch 'ne moment dat ze plat- geslagen worden en hun onmacht moeten bekennen... Tonia. En wat is er daar te Vlierzele gebeurd, mar,? Domien. Laat ons eerst voortgaan met Herzele; en he-je g'hoord wat ze daar afgelezen hebben tegen d'H. Kerk; dat d'H. Kerk een bloedzuigster is, een üwreede beulinne. Tonia. Ei, ei, 'tis een mes in mijn hert! Domien. Kan er grooter publieker boosheid zijn? En als ge peist dat al die kerels, de principaalste zijn die staan te roepen aan de deur der offlciéelescholea: Entrez! entrez! in deze scholen wordt niets kwaad ge leerd! Tonia. O de valschaards! Domien. Als ge dat peist, wat moet erdan gedaan Tonia. Zijn handen ten hemel verheven en geroepen: Heere, wij zweren u! voor ons eigen geluklvoor ons zielezaligheid! liever de dood, als dat ons kinders eenen voet in dieecholen zouden zetten, er éenen momentzouden blijven.. Domien. Voor ons eigen geluk, ja; want wacht eenige jaarkes, ge zult een slechte soort zien opstaan.... En ge spreektdaar van Vlierzele, vrouw; daar moet den ouden Pastoor in 't kot kgaan zitten,omdat hijzijn kerkhof verdeffendeerd heeft... Er is daar een flauwe Burgemeester, benauwd van zijn plaatske kwijt te geraken. f7 Tonia. Gelijk Pilatus! en Pilatus, die Ons Heer leverde, om zijn plaats te behouden, korts nadien hij geraakte ze kwijt op een schan- aaleuse manier.... Heeft Pilatus zich niet opgehangen, man? Domien. Ja, van arragie, zoo gaat het, zoo varen ze,.,. Laat ons lezen en eten. Landen, 15 Oogst 1881. 31en schrijft ons uit Landen (Luik). Ons katholiek kerkhof is vr.jdag geschonden gewaest, er waren in den nacht plakkaarten geplaats, op de kerk, kerkhof enz, om 't volk te verwittigen van die daad noch goednoch af te keuren. Een jaar geleden is er eenen commissaire-voyez op 't dorp komen wonen, er is hem een dood kind geboren, volgens 't oud gebruik der Kerk werd het op het ongewijd deel van 't kerkhof gelegd, 't welk omringd is met eene leven dige haag. De vader wilde het op gewijden grond hebben,(in passant gezegd, hij zet noeit zijnen voet in de kerk). De burgerlijke overheid wilde niet, zij kregen brieven van hooger hand, maar zij antwoordden, Neen nooit! liever ons ontslag. N 6 maanden is er eenen commig- saire spécial gekomen met het gewoon escort, z'hebben de haag uitge rukt, en het kadaver op 't gewijd gelegd. Den volgenden zondag beklom den Deken, E.H. Lenaarts, denpredik stoel in al de missen en in een sermoen dat voor tekst aad de Verrij zenis des Vleesch n deed hij kenuen wat het Katholiek is voor de Kerk, en den Christen. Daarna protesteerde hy zeer hevig tegen die schennis in naam d°r wet, der grondwet, der voorvaderen er in begraven, en eindelijk als burger Daarna gaf hy leering van eene Protestatie van Mgr. den Bisschop van Luik, die deze schennis opeutlijk schandvlekte. Vervolgens bedankte hij de burgerlijke overheid die hunne plichten als christen wel volbracht hebben, ook het volk i" bedankt geworden •ver hunne houding. Vreemde menschen hebben den Commissaire spécial geholpen, het lijk te verplaatsen. Op de statie te Landen is een stoutmoedige diefstal gepleegd, in worden! de nacht van woensdag bij de heeren Vrancken, bakker, en bij M. Roggen, schoenmakerswinkel houdende, z'hebben de ruiten met zeep bestreken, z'hebben het geld met de laden meêgepakt. Des morgends hebbenze de ladengevonden elk voor zijn deur desbestolens, maar verplaats; bij Roggen is in de 90 fr. gestolen, bij den bakker, bui ten 't geld uit dekas hebben de schurken nog eene doos hazenoten ge- Eakt, en de schelpen hebben ze op de straat gevonden, smorgens. Tot eden zijn ze nog onbekend. Landen bezit eene Katholieke school, sedert 79. 't Is een prachtig gebouw, maar ze was aan de pastorij gemaakt, van eene schuur der- zelve, met toelating van de overheid. Er is verbod gekomen om er nog school in te houden, en de katholieken zien zich verplicht eene 2d' te bouwen. De zaak is in proces, maar het besluie niet afwachtend, heb ben ze dadelijk den grend aangekocht, tegen het klooster, alwaar ze reeds voltrokken is en binnen eenige weken luisterlijk zal ingehuldigd worden, ondanks den spijt der verlichte bollen der gemeente. RECHTERLIJKE KRONIJK. Alofs, de moordenaar van de weduwe Breuls, te Smeermaas, is tot de doodstraf veroordeeld hij was begonnen met kwasten, met schulden te maken en is geëin digd als moordenaar. LOOPENDE NIEUWS. Goddelooze menschen zijn doorgaans wreede menschen die met hunnen haat iemand achtervolgen tot in hun onverdiend gevang, die niet kunnen verdragen dat achtbare gevangene vrouwen bezocht en getroost worden.... Goddelooze men schen zijn wreede menschen aat is gezien in vele steden, alwaar liberale armbestuurders medecijnen weigerden aan arme katholieke zieken, een doodkistje weigerden aan arme katholieke ouders, wiers kind door de dood was weggerukt.' Vergeten hebben wij te melden dat de heer Burgemeester van Geeraardsbergen, Doctor De Cock, aldaar overleden is. 't Was een groote oprechte en wijdver maarde menschenvriend. Ons Heer zal hem in d eeuwigheid beloo- nen vooral 't goede dat hij aan 't lijdende en zuchtende manschdom heeft bewezen. Eert de 'Geneesmeester zegt het H. Schrift,... D'officiéele Meesters krijgen de slechte liberale gazetten voor half geld.... Ook de Protestanten visschen onder d'omciéele M esters...- 't Is goei jacht, zeggen ze. Langs Venloo zijn veel wilde zwijnen; in Rusland te Nowgorod is de pest onder 't vee en randt ook'men schen aan die ervan stervente Wetteren heeft een broeder van den moedermccrdsr Braeckman moordbedreigingen tegen zijn vader laten hooren, had een geweer bij zich, ts aangehouden en zit in 't gevang te Dendermonde Een spreekwoord zegt Als Augusti een regenmaand is, Veel wijn en olie, zeer gewis; Maar dat is voor de Franschmans gemaakt, hier hebben wij lie ver goede tarwe, schoone hopen lekkere patatjes. 't Convoi rijdt nu direkt van Aalst langs Moorsel. Opwijck, Londerzeel, Thisselt, Willebroeck, Boom, Njek Hemixhem en Hoboken naar Antwerpen, en wederkeerigl ijk, alsook van Dendermonde op Baasrode, St-Amands Puurs, Boom, Ouden God, ook direkt op Antwerpen van Dender monde sprekende, deAlgemeene Tentoonstelling voor den Katho lieken Schoolpenning zal iets buitengewoon zijn en de moeite weerd, om zelfs van uren ver, een reisje naar Dendermonde te doen. Er wonen steekvogels op den St- Michielstoren te Brusseler is éenen geschoten, doch 3 blijven er nog, jacht op de duiven makende; De steekvogel o/ sperwer in'tfransch épervier, blijft 't jaar door in ons land; er zijn er niet veel; ze zijn de grootte vaneen ekster, maken hunne nesten op d'hoogste boomen, d'eieren zijn geelachtig zijn bijzonderlijk ver lekkerd op duiven en vinken die vogels worden bruiner op den rug, namate zij ouder worden; kunnen tam gemaakt worden. OVERLIJDENS. Onder 't loopende nieuws is't overlijden gemeld van den grooten vriend en helper des Volks, Burgemeester De Cock, en uit LOUVENJOUL, tegen Leuven, schrijft men ons het smartelijk verlies dat deze gemeente en de omliggende komen te ondergaan door de dood der edele Mevrouw de baronnes de Dieudonné de Corbeekloo't is zij en haar edele Echtgenoot die een schoon klooster hebben doen bouwen, en geschonken aan Zus ters van deu H. Vincentius, in welk Gesticht al de kinderen der omliggende dorpen ter schole gaan en de beste opvoeding genieten. Er is slecht, boos volk in de wereld, maar ook, sterk goed volk, dat op geen duizende franken ziet om 't Rijk Go is te versterken en te verheerlijken. Al wie tegenwoordig voor 't vrij onderwijs kampt en strijdt, werkt en lijdt, mag zonder schrik of schroom de dood te gemoed zien. Al de zielen, door 't Vrij Onderwijs beschermd en in de liefde tot God opgebracht, zullen voor hun Beschermers en Beschermsters hun handen ten hemel verneffen. oedert veel jaren verongelukken er per jaar aan den ijzeren, weg 52 bedienden, meestal treinwachters, dus één per week. De gekwetsten zijn schier ontelbaar, en het gouvernement doet niets om dit gedurig gevaar te verminderen Het misnoegen onder de beambten is hevig en algemeen; maar wat wilt gij de ministers hebben den tijd niet om daarvoor te zorgen; zij moeten nuttelooze scholen bouwen. Te Brussel werd onlangs een italiaansche pick-pocket, ge naamd Massan, aangehouden, hij was in 't bezit van 14 geldbeu gels. De kerel liet zich ziek en werd naar het St Pietersgasthuis gebracht waar twee pompiers op hem moesten waken. 3 dagen la ter is Massan uit het gasthuis ontsnapt. Hij had 3 stukken van 20 irank bewaard en heeft daarmeê nieuwe kleêren gekocht. Zijne gasthuiskleeren heeft hij beleefd teruggezonden. Massan is te voet uit Brussel vertrokken. In den Schapengang was een vierjarig meisje met andere kinderen aan 't spelen. Zij hield eene naald in den mond, viel, en de naald drong in de keel van 't kind dat 's an derdaags overleden is te midden der afgrijselijkste pijnen. T'Antwerpen met de kermis schitterende feesten, maar over. droef weder. De eerste prijs van schijfschieting is door de holland- sche schkttenj van Kralingen behaald. De policie heeft de hand gelegd op een halt dozijn duitsche dieven, 60 valsche sleutels, ha ken en vijlen. Het standbeeld van den grooten vlaamschen schilder Quinten Metsys is zondag ingehuldigd.... maar met fran- sche redevoering door eenen Antwerpschen geus, dat een onzin is... en te Marche, in d'Ardennen, willen de geuzenonderwijzeressen hunnen stoel in de kerk niet meer betalen; en wie zou 't gelooven de prokureur en 4 gendarmen zijn gekomen om die zotte pretentie te ondersteunen. D: zaak gaat voor het tribunaal komen.ji

De Werkman | 1881 | | pagina 2