liiSTlie£^herzST^db prusdbelingen. Geloovigen't woord Gods met eerbied aanhoorden; zij, die inde school leeren: Mis hooren met goede manieren; zij zaten, zij zitten daar met d'intentic van alles aan de gezworene vijanden der Katho lieke Religie te gaan overdragen; zij verstonden menige dingen ver keerd en droegen ze nog verkeerder over..., Ach, welkegrouwzaam- heid! in de kerk zitten, 's Zondags en 's Hoogdags. zelfs den avond der Zielkes, onder Offerande en Opheffing van Ons Heer, daar bezig liggen met dit werk van sermoen overdragerijl Ach, hoever zijn die menschen gedaald! Ener zijn er bij, van kosters afkomst, opgebracht met de melk der H. Kerk, en nu hardnekkige vervolgers der Gees telijkheid!... Ach Heere, treft die lieden door uwe bermhertigheid gelijk gij Saulus treftet op den weg van Damascus; want in welken toestand zijn zii! Hoe durven ze nog den Gekruisteu God aanzien! zij, bedankt en geglorifieerd door publiek gekende Vrijmetselaars! Neen, Judas zouden zij moeten'op hun schouw hangen, ia,'t beeld van Judas, die ook de Leering Christi en zi]n Meester zelf ging overdragen en verraden! 1 En ze meinen een kruisken van eer, als vlasdank te krijgen? Ja, gelijk Judas, als zijn ziel was afgebeten door knaging; hij ging naar de Phariseërs: Ik heb, zegde hij, ik heb den Rechtveerdige beschul digd! ik heb... Wat gaat ons dat aan? Ik heb slecht gehandeld met u den Rechtveerdigen te leveren! Dat zijn uw zaken! Ik heh.... Allo, riepen de Phariseërs, portier, smijt dien kerel daar eens op straat.... En Judas, verlaten van allen, ging zich ophangen. O gij, officie'ele Meesters die deze regels leest, ik, Macharis, uit respekt voor uw ziel, ik verzoek u,toen de knaging u overvalt, als klop van Genade, gaat toch bij de Phariseërs niet, waar gij zoudet ontvangen worden gelijk Judas; maar begeeft u naar de Dienaars van den Zaligmaker, en peist liever op den Verloren Zoon en op 't Ver doolde Schaap van 't Evangelie. Want, gramschap mogen wij tegen u niet hebben, maar rechtzinnig medelijden. njs Waarmede ik al de geachte Lezers en Lezeressen vaarwel wensche, 't is te zeggen, tot wederomziens; en ge moet te naaste week 't Vrouwvolk eens laten spreken; de President van 't nieuw Piket was kwaad, omdat de Vrouwen en Moederszich in hun eigen huis, met 't onderwijs der kinderen bemoeien; en waarmee zouden de Vrouwen zich nader bemoeien? er wordt daar fameus op afgege ven en schande gesproken over die ongehoorde moeialerij; altemaal de schuld van dit officiéél onderwijs, en van de kiezers die liberaal gestemd hebben, waarvan de Almachtige God ons wil bewaren, en nogmaals.allen gegroet, vanwege den dienaar en vriend, MACHARIS. Aanhangsel van Be Werkman. Macharis heeft gelijk, als hij spreekt van den Verloren Zoon, want om hier in 't Partikulier over Exaarde te spreken, wat declareerde M. den Pastoor, nadat hij een geslagen uur beschuldigd was geweest, door zijnen ondankbaren Parochiaan? als hij daar van 's morgends ten 8 ure had opgesloten gezeten, en den allerlaatsten gehoord werd, ten 5 ure, wat zegde nij, als Willeké vroeg: hebt gij iets in te brengen tegen den Meester? M. de President, zegde M. de Pastoor, M. de President, ja wel, die heer heeft hier geweldig geweest, maar ik kan in mijn hert niet ge- vinden van hier een mijner Parochianen te komen aanklagen; daarbij, de vervolger van heden kan morgen wederom tot inkeer komen en in vriend veranderen. Dat zijn d'eigendste woorden van M. den Pastoor van Exaarde. Recht, maar genadig: 't Begin der declaratie was geweest: Ik laat de verantwoordelijkheid voor God en voor de menschen, aan degene die mij hier hedeu éen uur lang heeft beschuldigd. i) 'k Verneem uit LUiK, van een mijner goeie Vrienden, dat de jaarlijksche RETRETder Vlamingenergaat plaats nebben;dees jaar dient ze voor den Jubilé; in de kerk der Paters Redemptoristen; zondag d'opening ten 4 ure, en gedurende 8 dagen,sermoen'savonds ten half acht, en 's morgends ten half zes. Vlaamsche Broeders van Luik, ja, ge zult weer uwe godsdienstigheid en uvv Geloof to jnen. De ingang der kapel is vrij voor iedereen. En zijn er nog die willen lid worden van de Vlaamsche Vergadering, 't is eene schoone gele genheid. Daar vindt men ware eenUracht, vriendschap, gelijkheid, vrijheid, deftigheid en broederlijkheid....Vriendenvande Werkman, ik, Macharis, verzoek u van 'ne wees gegroet te bidden, tot bedan king der Konfraters van Luik en opdat er veel goede voornemens en bekecringen op deze Retret mogen volgen. Macharis.a Lembekeden 22 Oogt 1881. Vrijdag 19 dezer, is hier vertrokken den Eerw. Heer E. Vaa Hooteo-em, Priester-Missiounaris voor het Bisdom van Green Bay (Wiscf, Vereenigde Staten van Amerika; 's anderdaags 's morgens, om 11 uren, scheepte hij in te Antwerpen, vergezeld van eenen bra ven en deugdzamen jongeling, met name Francies Frère die den Eerw. Heer Vaa Uoolegem als knecht zal dienen. Met moed, met vastberadenheid en volle betrouwen in God, ondernamen beide die verre reis; geene tranen, geen verdriet kon men bij hun vertrek be merken! nogtans 't was niet, met het gedacht van daar schatten of rijkdommen te gaan zoeken! neen de Eerw. Heer Van Hootegem verlaat zijn Vaderland, zijne vrienden en kennissen, om ginds ir, lat nieuwe werelddeel, nieuwe vrienden, nieuwe kennissen voor het Geloof aan te werven, om zielen ten koste van zijn leven te winnen. Gelukkig, benijdenswaardig is het lot van dien Priester des Heeren: alles verlaten, zich blootstellen aan alle slach van ontberingen! Goede reis dan, edelmoedige Priester. God beware Hij zegene al Uwe ondernemingen Welk verschil, inderdaad, bi.' onze geuzenhelden Zij die met ge weld en dwang, 't Geloof bestrijden en zielen aan de Kerk willen ontrukken! De Missionnaris integendeel, verlaat alles,zelfsten koste van zijn leven gaat hij in verre afgelegene ea wilde streken de ver dwaalde schapen opzoeken om ze tot den waren schaapstal terug te brengen;'t is slechts 't Geloof.de Liefde tot God, de hoop tot het an der leven die den mensch daartoe bekwaam maken, die hem alle lijden en zwoegen doel vergaten; en 'tzijndehedendaagsche geuzen, groote helden, felle reuzen, die voor 't geld, voor 't beestig '"ven hunne ziel ten beste geven. Kerkelijk Nieuws. Allo, laudetur, God zij geloofd ér is, dunke 't mij, iemand die ons een hesp beloofd heeft, als er een goeie tijding uit Parijs kwam; welau, eere zij aan de Vlamingen van Pa rijs, ten minste er zijn er die gelijk hun waardige Confraters van Luik, die alle katholieke en treffelijke herten komen vertroosten. Er is daar ook te Parijs een Genootschap der SI. Familie de katho lieke Vlamingen komen daar alle zondagen bijeen 't en zijn gèen verdoolde schapen meer; z'hebben een Vaderland, een Kerk.ieverige Geestelijken die zorgen voor geluk, vrede en goede overeenkomst, die zorgen dat den kinderen van jongsaf, diep in 't herte geprent zij, van zedig te zijn en te blijven, van hun Ouders t'eeren, te helpen, te beminnen tot op den laatsten stond van hun leven. En op Half-Oogst zijn daar, in dat groot Parijs, er zijn daar nertroerende Plechtighe den geweest in de Kerk der Vlamingen; 'twas d'Eerste Communie der kinderen; Vaders en Moeders waren daar aanwezig; er werd ge- preêkt in de Moedertaal; al de Vlaam-che herten klopten daar te samen en zegden: Ach, wat is het zoet van als Broeders en Zusters ondereen, Ons Heer te aanbideen, en zijn Heiligen te aanroepen! De Kerk was vol volk; na do kinderen, gingen de bejaarde Vlamingen te Communie voor hunnen Jubilé. Ten 10 uren was er Hoogmis en Processie in den Hof der Pastorij; 's avonds Lof en algemeene Ver gadering der H. Familie, en nogeens, al de Vlamingen waren daar 1 Ach, hoe vrederijk, noe gelukkig, van daar al te samen vereenigd te zijn! Wat verschil met de Familiën waar 't Geloof verlsren is, en die verscheurd en verminkt en bezoedeld zijn door allerhande on deugden, waar de kinderen naar de modderpoelen loopen en allen eerbied en liefde voor bun Ouders verliezen.... Zie, als't er af mag, Macharis kan te Parijs nog afïairens doen, we zullen hem daar eens zenden. In Roomen staan de zaken zeer droef; omdat Paus Leo heeft geprotesteerd, als de gewijdde overblijfsels van zijnen zaligen voor ganger Pius IX werden uitgeschuifeld en bijna in de riviergeworpen, daarvoor ligt 't Canailje der Revolutie tegen hem te brullen; men bedreigt den Paus in zijn laatste schuilplaatse, bijzooverredat men uit Roomen schrijft: De toestand wordt dreigend; wij hebben van de wereld hoegenaamd geene hulp te wachten; alleen van God; het uur der uiterste verlatenheid schijnt aangebroken; het Gelooi moet nu onzen moed verharden... Doch de Geschiedenis der Kerk toont ons, dat na lijden verblijden komt.» Laat ons toch den JUBILÉ, die groote Kerkelijke gunst, niet vergeten; de conditiën zijn: Te Biechten en te Communie gaan; zesmaal 't kerkbezoek doen; een dag vasten; een aalmoes geven vol gens de godsvrucht van zijn hart. De nood der H. Kerk is groot op onze dagen; vergeten wij het niet en doen wij ons plicht, door wer king en gebed. Jantje Van Lier, vermoeid van wachten, is naar een ander streek getrokken en zal naderhand weêrkeeren met zijn liedeken over de Geuzen-Uilen van Herzele en den rijken jonker, Volksbeul, die door de Dood isgepakt, terwijlhij op den biljard speelde... Ondertusschen, de zaken van Herzele zijn genoeg gekend en de goddeloozen en volksbedervers ontmaskerd. Durfter éen van de figuranten loochenen dat er daar grouwelijk gelasterd is tegen d'H. Kerk? dat de Moeder van al de Christene Menschen daar afgeschilderd is, als een bloed- zuigster?Enals dit niet kan geloochend worden,en als wij weten dat dit Feest was gevraagd, werd bijgewoond en toegejuicht door de Partisans van 't officiéél onderwijs, dat er daarenboven liedekes ge zongen zijn van de slechtste soort, liedekes die zegden: Dood, al dood! wentelt u maar in 't slijk! als ge dat 'ne keer rechtzinnig overweegt; wat moeten de gedachten en gevoelens zijn? Wee, wee aan die in zulke gezelschappen verkeert! wee aan die zijn kinders aan zulke handen levertEn dien haat op 't Geestelijk! Is er iets wreeder? In alles wat er gebeurt, doen de eerweerde Geestelijken hun plicht niet?'ne Priester is 'ne Man van Vrede;dat al degeen ant woorden die, 't is gelijk waar of hoe, "ne Priester raad gevraagd hebben, en ze zullen moeten bekennen dat het altijd was, voor 't welzijn sn den vrede. Een Geestelijke Man is 'ne man van vrede; alle dagen aan 't Autaar, bidt hij in den naam van 't Volk: Geef ons den Vrede! Maar, als de Kerk wordt aangerand, als de wolven rond den schaapstal rodeeren, dan is de Geestelijken als een Moeder die haar kinderen in doodsgevaar ziet, dan krijgt hij den moed en de gedaante van'ne Leeuw.... En wij mogen God bedanken, zoolang als wij leven, dat er tegenwoordig in België zulke vrome en man haftige Bisschoppen zijn, zulke weerdige en werkzame heeren Gees telijken.... Wie zou voor de zielsbelangen zorgen, als zij het niet deden? En 't zijn de Prijsdeelingen geweest, de Feestdagen der Meesters, der Ouders en der Kinderen... Proficiat aan allenengoede volherding. De schoonste Prijs voor Ouders en Scholieren blijft toch altijd, de deugdelijke Opvoeding, niet alleen de wetenschappen van lezen, schrijven en cijfferen, maar de goede christelijke vorming des herten, zonder welke al d'ander wetenschappen, niets anders zijn dan wapens in d'handen van gevaarlijke booswichten.... Keizer Frans Josef te Oostenrijk zegde't nog, een dezer dagen, dat de godsdienstige gevoelens diep moeten in d'herten geprent worden, tot vrede en geluk van Staten en Familiën. Het Rotlerd Nieuwsb. zegt, dat er in Nederland weer eene bewe. ging ontstaan is tegen de belgische centen, die zich van langzamer, hand weer hadden ingedrongen en zelfs in de grensdorpen vindt men op de tien centen, negen belgische. In de post en telegraafkan toren is nu weer een bericht aangeklapt dat de belgische centen moe ten geweigerd worden: PARLOIR. Ontv. uit C, van Yr C. 't beloop der rekening. Ontv. uit 't Grooth. Luxemburg 4,00 voor een j. ab. van Th.Vr. er ont breekt 50 c. doch ge moet ze niet opsturen, geef ze t'onzer beide inten tie, aan den Armen. Ontv. van E. G. te -M. 14,44. G. D. |R. Bas. moeielijke vragen dit boek heb ik niet. Ontv. uit Ham. 2,50 voor een ob. tot 21 Aug. 1832 en 0 tot 31 Dec. 1881. Ik zeilde de Nrs die te vin den zijn, Outv. uit L. 1,50 van boeken. Verscheide artikels en prijskampen zijn te laat gekomen. Zde Raadsels zijn al te gemakkelijk. Wij recommandeeren de boekskes der Mis,

De Werkman | 1881 | | pagina 2