Parlement. 2d* vr. Wie is het hoofd van de Heilige Kerk Antw Hetonzienlijk en opperste Hoofd is Christusmaar het zienlijk Hoofd is zijn Stadhouder of Plaatsvervanger op de aarde, de Paus van Boomen. "u-ii Bi' gevolg, al wie aan den Paus van Roomen, den eigen Plaats vervanger van Jesus Christus, niet wilt gehoorzamen, wederstaat aan Jesus Christus zelve, en verzaakt aan zijne Bruid, de Heilige TCftrk 6d "vr. Welke zijn de Leden of Medegenoten van de Heilige Kerk Antw. Alle degene, die hier op de aarde, onder de gehoorzaamheid van den Paus van Boomenhet waarachtig Geloof belijden, enz. Gij ziet nog eens, dat degenen die het Geloof niet belijden, onder de gehoorzaamheid van den Paus van Boomen, geen deel maken van de heilige Kerk;gelijk wij aan de T" vraag der volgende les zullen lee- re?3 les, 7"* vr. Wie zijn buiten de gemeenschap der heiligen, of buiten de H. Kerk? Antw. Heidenen, Turken, Joden, Ketters, Sehismatiken en al de gene die in den Geestelijken ban zijn. Bemerkt hier wel; dat de Ca techismus, de ketters en Sehismatiken, zoowel, als de heidenen, en de Joden, rekent onder degenen die buiten de gemeenschap der hei ligen zijn Wat verblinde hardnekkigheid dan, voor de Schismatie- ken. van als ware christenen te willen aanzien werden Maar hoort 13 les. 9"' vr. Wat zijn Schismatieken? Antw. Die het Doopsel, en 't Geloof ontvangen hebbende, niet willen staan onder de gehoorzaamheid, van het zienlijk hoofd der heilige Kerk, den Paus van Boomen. Zou het mogelijk zijn, van klaar der te betoonen, dat de Schismatieken buiten de gemeenschap der Heiligen, en der Heilige Kerk zijn? en dat zij in dien ongelukkigen staat, onbekwaam zijn, om vergiffenis van hunne zonden te beko men? En niet te min, men vindt er nog dagelijks, die beweeren, dat zij, in hunne hardnekkigheid volherdende, de Heilige Sacramenten konnen of mogen ontvangen. Indien zij wat beter hunnen Catechis mus leerden, zij zouden aan de 14 les, lste vr. vinden dat het maar aan de Priesters, in de heilige Kerk is, dat Jesus-Ghristus de macht gegeven heeft, om de zonden te vergeven; en aan de 4ie vraag, dat de doodzonden, die na het Doopsel gedaan zijn, niet kunnen verge ven worden, tenzij, door de priesterlijke macht in de Biechte, ot door een oprecht en volkomen berouw. Indien zij wat beter hunnen Catechismus leerden, zij zouden aan de 24 les, 5" en 6"vr. vinden; Dat de Paus van Roomen, en de Bis schoppen onze geestelijke oversten zijn, aan dewelke wij door God zelf geboden zijn te gehoorzamen. En aan de 27 les, 4 vr. dat wij verplicht zijn. de geboden der heilige Kerk te onderhouden, zoo wel als de Goddelijke geboden; aangezien zij gegeven zijn, van de Over ste der heilige Kerk, die ons in Gods plaats regeeren. t Is onver staanbaar, dat er vele Schismatieken, des vrijdags, geen vleesch durven eten, omdat de oversten der heilige Kerk dit verbieden; en die ten zeiven tijde, hunne kinderen, tot de Neutrale of Geuzescho- schoien zenden, hetgene nogtans, door de Oversten der heilige Kerk, veel strenger verboden is. Ik herhaal het nog eens, indien zij wat beter hunnen Catechismus leerden, zij zouden aan de 38® les, 8" vr. vinden; Dat zij zondigen tegen den heiligen Geest, en de welbekende waarheid bestrijden wanneer zij die belangrijke waarheid, wegens het katholiek onder wijs, door de heilige Kerk voorgesteld om te gelooven, wetens en wil lens, tegenspreken en willen valsch maken. Eindeiijk, zij zouden aan de 11" vraag derzelfde les leer en, dat degenen, die vrijwillig een kind het leven benemen, of den armen, weduwen of weezen verdrukken, wraakroepende zonden bedrijven; en zij zouden hieruit gemakkelijk konnen besluiten, dat alle dege nen, die de kinders, ongedwongen, tot de neiprale of Geuzescholen zenden, of van de katholieke scholen, van de heilige Kerk en het waar Geloof aftrekken, veel zwaarlijker zondigen.De reden daarvan is, omdat de ziel oneindig weerdiger is als het lichaam, en dat het beter ware,dat er duizende menschen zouden sterven, als dat er êene ziel zou verloren gaan. Ik weet wel, dat de ketters en schismatieken, zulke dingen met geern hooren; maar 't is de leering van Jesus-Ghristus het zijn de waarheden, die zij van hunne kindsheid af, geleerd hebben en in dien het hun wat lastig valt, deze waarheden te hooren, het zat .iun misschien nog veel lastiger vallen, die te gevoelen, hiernamaals. Maar er zijn nog dingen, die hun nog meer tegensteken, onder andere, de 86 vr. van de 15 les, die luidt alsvolgt:"Voor wie is de liel A. Voor die buiten het waarachtig Geloof sterven, en ook voor c.ie gelooven, maar buiten de liefde Gods, met doodelijke zonden uit deze wereld verscheiden. Zonder hst éen waarachtig Geloof, is de zalig heid onmogelijk. (3* les 5" vr.) En de Zaligmaker zegt uitdrukkelijk: Die niet zal geloofd hebben, zal veroordeeld tcortïe«.(Marc. XVI, V 16). Hetgene de schismatieken nog meest van al verbittert, t is de 9e vr. van d'2le les; welke ik niet zou durven noemen, indien zij in den Ca techismus niet stond, in dit papieren savelken,of papieren boeksken dat, zoo wel door het Gouvernement als door den Paus en de Bis schoppen, in de scholen moet geleerd worden Eb welk is dan die schrikkelijke vraag en antwoord A 't Is de volgende Hoe moeten wij ons tot de ketters en schis matieken gedragen? Antw. Wij moeten hunne verkeering altijd neer- stiglijk schouwen of vluchten, maar allermeest in kerkelijke en gees- tpliik.6 züköii' N B Indien deze antwoord van iedereen wel overweegd en ge volgd ware, men zou zoovele Christenen tot. d ongeloovigheid met zien overgaan. De Katholieken zouden geen gemeenschap maiven, met de apostaten of geloofsverzakers, eu zich in geen gevaai stellen van door hen verleid te worden; en de Schismatieken zouden wel haast tot God en hun heilig Geloof wederkeeren.Zij zouden in hunne eenzaamheid hunne consciëntie voelen knagen; zij zouden peizea op den gevaarlijken staat waarin zij leven; zij zouden peizen op die ge lukkige jaren, wanneer zij versterkt wierden door de heilige sa cramenten; zij zouden hunne oogen opendoen, voor het licht der ffratie en de middels gebruiken, om zich door eens goeds Biechteen oene we"rdi°re Communie, met God te verzoenen. Zij zouden hunne christelijke plichten kwijten, en als ware christenen, voor God le ven. Daarenboven, zij zouden zorgen dat hunne k.nders en onderda non door do geloofsverzakers niet verleid woidenjzij zouden zorgen dat er hun geëne kettersche of schismatieke boeken of schriften in de handen vallen, waardoor zij in gevaar zouden zijn, van aan de ware Ie rk, aan bun heilig Geloof en aan God te verzaken. Wat groot geluk, voor ons Vaderland, iudian alle dr enschen standvas tig waren in het Katholiek Geloofmen zou den goddelijk n zegen op de aarde zien nederdalen; men zou de ruste en den vrede onder de burgers en de huisgezinnen zien heerschen; men zou de vreugd en blijdschap op alle aanschijneu zien staan. Dit is de wensch van Zijne Heiligheid den Paus van Roomen, van onze Eerbiedweerdige Bisschoppen, en van geheel ons katholiek Belgenland I Storten wij dan vurige gebeden, opdat God, in zijne oneindtge bermbertigheid.degi ede Katholieken,in het waar Geloof behoude en versterke; en de afgevallene, de gratie verleene, om tot het Roomsch Katholiek Geloof, rechtzinnig en zonder uitstel, weder te keeren. Mochte het zoo wezen. EtfZ-j&Eiy- 6011S Sara. Dag, Marie Threse en Sabina. Sabina. Sara, kind Marie Threse. Mijn goeie maat, en hoe is 't Sara. Hoe zou 't zijn ge weet dat ze daar te Loke ren, op 't Enket, op 't vrouw volk uitgevallen hebben? Marie Threse. Eu wie heeft dat gedaan Sara. Moe-jo 't vragen? Die liberal en en geuzen; omdat 't vrouwvolk zich thuis be moeit met de kinderen. Marie Threse. Wel, ma- rintika en zijn dat huider affèrons. Sara. Omdat, als de man aarzelde, ge vindt van dat mansvolk, en dat menigte vrouwgezeidheeft: Naar de Pastoorsschool zullen ons ons Kinders gaan eu naar anders geen Sabina. - Is 't ons recht en ons plicht niet van alzoo te spreken Sara. En daarom hebben ze daar 't vrouwvolk op 't slechtste bladje van den Geuzenboek gezet. Marie Threse. Z#o! zoo! zou-je niet zeggen? de vrouwen zouden zeker moeten zokken en dwijlen zijn, en in huis niets te zeggen heb ben Is 't gepermetteerd, dat ze nu ook na de Godsdienstige en Bur gerlijke Vrijheid geschonden t'hebben, Sara. Ja, dat ze nu ook d'Huishoudelijke vrijheid gaan aanranden. Sabina. Wel, Sara en Marie Threse, z'hebbeu dat al gedaan op veel plaatsen; ge rappeleertu nog t'Aalst, al die dreegementeu! dat er liberteit bestond, d'ofliciéele Meesters mochten voor d'uilen preêken. Sara. Ja, en t'Antwerpen alwaar ze den armen blinden Weyns, met zijn zieke vrouw en 7 klein kinderen op straat gezet hebben.... 't Roept wraak!.Eu'k zou wel, hier en daar, den eersten keer dat 't nog Synagoog is, 'k zou wel 'ne keer aau die Geuzen hun zaligheid gaan zeggen. Sabina. Mijn kiud, en doet dat niet 1 Sara. En waarom, asteblieft, waarom Sabina. Ge zoudt 'ne walg krijgen van de wereld, als ge daar die afgevallene Christenen ziet afkomen,om de Sermoenen eu de Biecht over te dragen. Marie Threse. Ja, en hoe ze daar ontvangen worden, gefladijd, gestreeld, aan "t hert gedrukt door die kopstukken der Geuzen Sara. Foei, op hun prochie zal 't nen anderen per-deum zijn. Marie Threse. En ge vindt van die sermoen-overdragers, die vroeger deel maakten van de Confrerie's, die met een flambée in de kerk gingen, en nu Sabina. Dat komt van in slechte eompagniën te frekenteeren.... Zie 'ne keer Judas Sara. En er zijn daar zoons van kosters bij, die alle weldaden van de Kerk oatfangen hebben 1 Marie Threse. En dat gaat nu Ons Heer leveren FoeiWat 'ne wereld wordt het!... Zie, als ge daar allemaal ingaat, Sara. Ja, en wat er t'Herzeel is gepleegd, op dat concert en in de kerkfleus zullen z'Ons Heer nog van den Outaar rukken; en 't volk bederven, dat ze doen! 't is te wreed. Marie Threse. G'hebt er daar t'Hainme ook, van die rijke volks bedervers, die 't zoover zouden brengen, dat er 'nen tweeden Dilivé zou van noodig zijn. Sara. 'ne Mensch zorgt 10, 15 jaren om zijn kinderen, in eer en •deugd te houden, en dan komen die rijke vuile luifers.... Alia, 't is te wreed, met al die slechte complementen! Marie Threse. En altijd op Kerk en Geestelijk En ls z'op ster ven liggen, dan is 't ne Geestelijken die moet komen. Sara. 'k Zou ze 'ne framasson aan hun ledekant zetten. Sabina. Och Sara, ech Marie Threse,waar zijn uw errem zinnen? van alzoo te spreken? ge moet meer compassie hebben met de ziel van die dompelaarsEn in plaats van vengeance te roepen, we moeten'ne goeie vadrons lezen. Sara. Maar kan 'ne mensch Sabina. 'tMoet! en't is alzoo dat den Triomf van 't Goed moet verkregen worden; de slechte Princiepen verwerpen, totter dood; wei nig gemeens hebben met die Geuzen, maar wenschen en lezen dat ze zich bekeeren,is 't in hun leven niet, dan toch op 't artikel van de dood! Sara. Zoodat, als een van de sermoen-overdragers, en van die volksbedervers tot beter gedachten kwam? Sabina. Wij zouden moeten verheugd zijn, en alles vergeten.... Alzoo spreekt de ware Leering en alzoo moet er gehandeld worden. Maar, 'k moet gaan, tot later, dag Marie Threse, dag Sara. Tot wederom ziens Sara. Die Sabina. Marie-Threst. 't Is de goedheid zelve! Sara. Maar die Sijnagogen die ze daar oprechten,om de Christene menschen te kruisen Marie-Threse. Als ge peist dat 't Geestelijk daar moet op 't scha- belleken komen, voor heetekoppen van Framassons! Als ge dat peist! Sara. En dat die heetekoppen zich dan nog vetendik doen betalen! Marie-Threse. Van ons geld, waarvoor dat 'ne mensch zijn zuur gewonnen penningskes moet gaan storten. Sara Alia, 't is ende van wereld. Marie-Threse! Marie-Threre. Sara! Sara. We zullen, als 't toch moet zijn, we zullen'ne Vadrons lezen voor de bekeering dier ongelukkigen, maar we zullen er wel 10 lezen. Marie-Threse. En een kruisgebed! Sara. En een kruisgebed om zoohaast mogelijk verlost te zijn uit de slavernij der liberalen of Geuzen.... Alln, tot 'nen andere keer.

De Werkman | 1881 | | pagina 2