Bij dees l\Tr is een Bij voegsel 1t Eapittel. Het Extra Numm. aan 2 c. is 't zelfste als het tegenwoor- i; doch zonder bijvoegsel; men verzendt er tot vrijdag avond. PABLOIB. Ontv. uit-D. van M. P. D. 5,CO; uit B. van Mej. L. B. 5>,ö0 tot 8 Sept. 1682. Uit V. H. te B. bijL. 2,50 tot 1 sept. R'82. M. D. H. te V. 'fis 0,05 c. volgens gewoonte, 0;02 c. voor propagande en dan zondeF supple ment. M. Macharis is t'Aalst geweest in ons Bureel, geiijk men verder zal zien. Terugkeerende en reeds op 't ijze ren convoi, heeft hij ons door Manuël doen zeggen dat zijn kozijn Macharis- Junior te Burghs is, een stad gansch in eiken hout gebouwd, zonder spek, en zich waarschijnlijk zal aventureeren tot aan Santiago, die nevens den Wit-Bcrg iigt en waar een aanhoudende koude heerscht, zoodat veel Napoieonisten er in Juni 1812 vervrozen. Het nieuw lied op Piet Van Humbeeek, aangekon digd, zal later komen laat ons toch in den wolf zijn muil niet loopen. De voor zichtigheid is de moeder van den porce» leinwinkel, zeggen ze 'tAalst. t' Her- zele isgisteren donderdag, den Derden ge weest van d'Inkwisitie...- Aila, 't is te dom, al die honderde duizende franken nitgeven, om die Meesters t' hooren de- clareeren tegenKerken Geestelijk. Wel, non-de- patatmof die embrasmakers, zeklagen van iniit Bi'. clit niet gedaan te krijgen! hun eigen schuld TIENDE JAAR N° 405 September 1 7F <386i31SBKWK^f aaaa Tjaaaeaaai', PRIJS IN BUREEL OF WIKKELS 5 CENTIEMEN. MET DE POST OF TE HUIS «EBMCRT, J,B« 'S JASRS VOOR FRNHIR1JS EN HOLLEND 4.S0 Daens-Mayart, Achterstraat, AALST BRUSSEL. Die groote hoofdstad is zijni oor sprong verschuldigd aan een kapel aldaar gebouwd door Sint Gery, bi chop van Doornijk. Tot aan de jaren 700 was Brussel maar een wijk. 't Stadhui* werd begonnen in 1401; de toren heeft meer dan 400 meters hoogte en 't standbeeld van Sinte Michiel is 6 meters groot. Snelheid. 't Licht vliegt voort met een snelheid van 70,000 uren per second. Een lokomotief heeft een kracht van ongeveer 450 peerden een lokomotief legt ten minste 40 kilometers per uur af, en gaat tot 100 kilometers, doch alsdan mogen maar 4 of 5 waggons aanhangen; een lokomotief doet per jaar 23 a 28,000 kilometers en is versleten, achter 12 14 jaren. Den 4augusti 1581 werd er te Gent uitgetrom pet, op bevel der Geuzeu die er op 't Stadhuis zetel den, werd uitgetrompet, dat liet verboden waa de kinderen te laten doopen, door Priesters ofte door katholieke mans ofte vrouwen, ook al ware 't nood, Misse te doen of te trouwen, ofte eenigen dienst to plegen van de Roomsche Kerke, op pyne van geban nen te worden uit geheel Vlaanderen, en verbeurte van al het goed... En die Geuzen noemden zich voor de vrijheid, juist gelijk de tegenwoordige. Twee da gen te voren was er afgekondigd dat niemand een Ambt kon bekleeden of hekomen, tenzij hij tot d* Gereformeerde Religie was overgegaan.In Januari 1582 verbrandden de Gen:.-n,de Parochiën Nazareth en Kruishoutem, met de meulens van Gavere en Zeevergem. Altijd is 't kwaad in de wereld geweest; doch tegenwoordig loopt er een vervaarlijke sekte, met slechte inzichten en een schromelijke macht; in alle landen der wereld heefi die sekte, chefs, gazetten, onderdanen; zelfs is 't zoover ge komen, dat die helsche macht talrijke Gouvernementen onder haar gebied 'heeft; zoover is 't gekomen dat die sekte het Opperhoofd der Christenen van zijn Staten heeft beroofd en in zijn Paleis gevangen houdt; ja, men wilt zelfs hebben dat de Paus van Roomen zal ge dwongen zijn, de Kerkelijke Staten te ontvluchten; -- onbeschrij felijk zijn de bevechtingen, welke die sekte dagelijks tegen 't Geloof en de Zeden richt; doch een harer gevaarlijkste aanrandingen is geweest en is nog tegen de Bevolking van België, door het over weldigen van 't Volksonderwijs. Door de wet van 1879 vielen al de lagere scholen van België in d'handen der doodsvijanden van de Christene Religie; dat is d echte waarheid; 't is daarom ook dat de hoogweerdige Bisschoppen in 1879 gedaan hebben, hetgeen zeer zelden in de Kerkelijke Geschiedenis voorkomt, dat zij GESA- MENTLIJK verscheidene Omzendbrieven hebben geschreven en in al de kerken doen aflezen; 't is daarom dat Zij en al de Priesters van Belgenland zich blootgesteld hebben aan al den haat van een maconniek Staatsbestuur; 't is daarom dat de Paus van Roomen zeil', liever zijnen Nuntius heeft zien wegzenden, als te zwijgen over een'wet, die geen ander inzicht heelt, als België te onttrekken aan 't Eenig Waarachtig Geloof. Die Wet, verklaarden de Bisschoppen, is gevaarlijk en nadeelig van aard; zij is een aanslag op 't Geloof, de Gods vrucht en de godsdienstige Rechten van 't belgisch Volk. Geen éen Christene Ouder mag zijnkinders naarzulke scho len zenden. En deze uitdrukkelijke sententien zijn bekrachtigd door den Pauzelijken Stoel. NEEN, 't is niet mogelijk dat er nog iemand verblind kan zijn in deze zaken; al d'aanhangers der officiéele scholen waren menschen, oneeloovig' of flauw in hun Geloof geworden. Met deer, met de gezondheid'spelen is gevaarlijk; met 't Geloof spelen, is zich in ge vaar stellen van dit Licht,van dien Schat beroofd te worden. De Meesters en Meesteressen der officiéele Scholen, als zij sacri- légelijk den Catechismus leeren, zij kunnen zelfs over hun Akt van Geloof niet. Hun Catechismus-leeren is bijgevolg een ongehoorde ^Deze^'waarheden moeten bijzonderlijk in de vakantiën herinnerd en verspreid worden; en 't is alsof de Geuzen door d'Almacht ge dwongen waren hun schelmstuk te bekennen; niet langer als over 10 dagen t'Antwerpen, op 't Congres der officiéele scholen, er is daar geproclameerd Dat de Leden van.'t Officieel Onderwijs opstaan tegen de Kerk; dat zij met de vero .-rdeelingen der Kerk lachen dat er in de Jaren Zestien Honderd een groote Scheuring is geweest en dat de Leden van 't officiéél Onderwijs van rechtswege en met trotschheid, d'Apostels zullen zijn van de Scheuring der 19' eeuw. j Gij allen, aanhangers der officiéele scholen, overpeist toch wel de waarheden'van dees Kapittel; schrikt en beeft gij niet, van den weg op welken gij u bevindt? van het gruwelijk werk waaraan gij deel neemt? LOOPENDE NIEUWS. De Generaals en hunne genwongene troepen hebben in Luxemburg Kleinen Oorlog gespeeld. Men zegt dat die kinderagie aan de Staatskas 1 miljoen gaat kosten.De Kleine Oorlog is uitgeregend. Mochten aldus de groote Oorlogen uitregenen, en de groote twisten die een Volk ten onderen brengen. De Belgen zullen in vrede leven en 't Zweet van 't Volk zal niet roekeloos ver kwist worden, met de dood van 't Officiéél OndeEwijs. En onzen Leopoldus heeft te Gent verklaard dat de krijgslasten nog zullen verzwaren. Hij heeft dat gezegd, op order van zijn liberale Minis ters... De Koningen van tegenwoordig rieken allen naar Framae- sonnerie, en verliezen alle Religie en menschenliefde. Leopold IT, in plaats van in Gent te zeggen: Burgers eu Boeren, ik hoor dat alles slecht gaat, we zullen trachtende belastingen af te slaan; en ge ziet hoe dat er 'nen ongelukkigen regen blijft vallen; laat ons ai te samen 'ne goeien Vadrons lezen!... Maarneen! 't is gelijk ten tijde van Ro- boam, als 't Joodsche Volk kloeg. Raboam liet zich door zijn Raad gevers verleiden en alles ging nog slechter.— DeKoning vanHolland zijn oudste broeder of zijn menonkel, we willen er afzijn, is overle den, 84 jaar oud. O die artisten: de Keizers van Rusland en Prui sen zijn te Dantzich bijeen geweest en hebben malkaar omhelsd; Bismarck stond erbij.... Rus en Pruis zijn nogtans nooit goei Vrien den geweest Doch, nood doet oude wijven loopen, en de Nihilisten en Socialisten slapen gelijk de muizen in 't meel. De twee Keizers kwamen op een zeeschip toe, en er was strenge surveillance. Alle twee in soldaat gekleed; de oude Pruis zag er lijdende uit, misschien de wonde in den armen 'nen almanak in zijn kaduk corpus; de jonge Alexander van Rusland keek rond, gelijk eenen die de Marchesses verwacht. Ach.'Potentaten; sedert dat gij den braven Pius IX hebt laten gevangen zetten, hoe droef is uw leven! g'heel de wereld is u een gevaDg; uw cipiers en beulen kunnen niet geteld worden. Ons Heer borgt, maar scheldt niet kwijt.Rus en Pruis, kloptop uw borst; zegt mea culpa, of de Roode Zee verwacht u, gelijk voor Pharao. Z. M. de Koning is zendag t'Antwerpen geweest, voor nieuwe dokken die geopend werden, koel en droog is hij ontvangen, 't Echt Belgisch Volk treurt en is misnoegd. De schoeffelaarsploeg alleen zwiert en juicht. In Duitschland doet de Katholieke Partij grooten vooruitgang: haar kiesmanilest is uitgekomen, onder de zinspreuk: Met God, voor Waarheid, Recht en Vrijheid. De President van Amerika is straf' verbeterd... Als er nu maar geen teering volgt. Ze spreken van de legers van Spanje en Portugaal ineen te slaan, en in Frankrijk zijn er die durven heffen op hun scbandaleuse vrij- heidskrenkende wet, die da Religieusen uit hun Gestichten heelt gedwongen... Wacht maar, Lappers! ge ziet wel hoe Wouters geva ren is; en gelijk den draad de naaide volgt, zoo zal ook uwe beurt komen. Van de talrijke Presidenten der Fransche Jacobijnerij zijn er geen 2 op hun bea gestorven. Te Weenen is er akkoord onder de bierdrinkers van geen bier te drinken, zoolang er aan den afslag niet verzaakt is.... Beloften van dronkaards.dat is ijs van 'nen nacht Door de hsschbranden in Amerika zijn 500 personen gedood en 5000 zonder huis of hoeve of meubels. Alles was poei droog, in geen 2 maanden 'nen druppel nat gevallen, 't Is bijzonderlijk in de graaf schappen Huron, Sarafac en Lapeer, FEESTEN EN PLECHTIGHEDEN. T'Evergem, zondag 25'"', inhuldiging van 't prachtig Vaandel van den katholieken Schoolpen ning. 's Morgends, wijding van 't Vaandel onder ü'Hoogmis, welke zal gezongen worden door de Zahgaldeeling van Evergem. 's Na- middags. Festival, er zijn reeds meer dan 30 Sociëteiten ingeschre ven. Evergem zal dien dag pralen, ten aanschouwe van duizende en duizende vreemdelingen; neen, geen vreemdelingen; de Volkeren verbroederen door hun genegenheid voor 't Vrij Katholiek Onder wijs. Op de prijsdeeling der Scholen van Hingene, Wintt am en

De Werkman | 1881 | | pagina 1