fi ctttïf en, Jttisïrakn en ©«gelukken. Brandrampen. slaven en sparen, dat er zooveel gedeerd, zooveel afgezien wordt, en dat die helsche liberaalderij 't geld met hamers breekt. Waarom om 't volk te verderven, en wee die hun jongens of meisjes aan 't liberaal Onderwijs toevertrouwen; ze brengen slangen op, die hun Ouderenhert zullen afknagen... Ninove hing maandag vol roode aflichen tegen de geldverkwisterij, ea t'Aalst, alwaar er'nen Athéne moet komen, een civiel Collegie, gelijk er nog een geweest is onder den Hollander.maar in 1830, het vloog met klank;t'Aalst heeft de Schooloverheid doen uitplakken dat de nieuwe kabaskensschool zal Christelijk zijn. Geus en Christelijk! hoe kan dat samengaan De Religie begekken en bespuwen, en Christene kinderen onderwij zen!!! O de valsche sehrinkclsik zie nog liever de Mie Savoei die uitriep: Hewel, ik zal Satan alleen dienen! Meester Willequet, een oude rat van avekaat, wilde die woorden in 'ne lach trekken, maar Mie Savoei had haar hert rechtuit gesproken... Satan dienen Ja, dat doen ze! Satan streelt en betaalt, met ons geld, den ouden rak ker van'nen duitendiefSatan vleit en bedriegt! Van den eenen kant doet hij zijn volk roepen Een kerkscheuring moet uit ons officiéele scholen komen! en van den anderen kant, trekt de scha vuit een masker van religieusheid aan; in de Provincie, ja, maar in de groote steden roept hij en zijn volk: A bas la calotte! Leven de officiéele scholen en leve d'Hel Alla,'t is te wreed gelijk ons Belgenland gemaltretteerd wordt, maar d'oogen zullen nu wel opengaan, des te meer dat Liberaalderij en Soldaterij samengaan; er wordt veel gevloekt in de kaserns; en dat gaat de geüzerij; ten anderen, Leopold II heeft te Gent gezegd dat zijn Ministers t'akkoord zijn om de Bloedwet nog te verzwaren, en hij sprak zelfs vaneen gewapende Vloot... Och, indien die Vloot de 7 Ministers wilde meenemen, en al "tj||JLgj||g^hun projekten van officiéél onderwijs en van volks- svr&ifetSSaiplagerij, ach, de Volkeren zouden die vloot bekroo- nen en paleéren, en uit hert en ziel zingen We zijn ze kwijt, we zijn ze kwijtd'opeters van ons geld en van ons liberteit Ge ziet dat ik ook een rijmken kan slaan; och God, dat wij eens verlost geraakten van die Geuzerij, wat een eeuwige blijdschap, waarmede ik u groete en blijve, Uw toegenegene Vriend, MACHARIS. P. S. Mie Savoie en de Stenograf zijn razig, omdat zij zooleelijk op den klap komen maar, die den Satan dient, als slaaf en als spion, zijn steert met eerbied dragen, bevuild door dit helschwerk, zij hoeven niet te klagen. KERKELIJK NIEUWS. Maandag en dijnsdag werd gevierd de Feestdag van den H. Franciscus van Assisen, de rijke koopmans zoon uit Italië; en die zich vrijwilliglijk aan d'armoede toewijdde.,.. De tijdelijke goederen verstooten en verachten, gelijk Franciscus deed in den hoogsten graad en duizenden na hem, dat is een bron van deugd en zelfopoffering; integendeel.de najaging, de wilde drift tot het tijdelijke, is d'oorzaak van al de schelmstukken, dieften, roo- verijen, ongerechtigheden, moorden, die de samenleving schokken, pijnigen en verderven. —Een treffende plechtigheid had zondag plaats te Affligem, op dieheilige plaats: de Benedictijners hebben er een kerk opgebouwdtot hiertoe was de Goddelijke Dienst ineen zaal verricht; en deze nieuwe kerk werd solemneel ingezegend; g'heel den omtrek, bevlag en behangeneen groote toeloop van volk! kanon schuiten van triomf! Ja ieder maal dat er een nieuwe Tempel Gods wordt ingewijd, mag er Vreugd en Triomf uitgeroe pen worden; de tijd gaat rap; geld en goed slibberen spoedig uit ons handen; maar die medewerkt om aan God een woning en eenen Tempel op te rechten, welk duurbaar, welk verdienstrijk werk!... De kerk van Affligem, in streng maar schoon gotbiek, kan 8 a 900 man bevatten.... Vankerken sprekende, er zijn weinige plaatsen in ons Land waar meerderen nood is voor een nieuwe kerk, als te Blauwput bij Leuven, en waar min dere hulpmiddelen zijn't is een Gemeente van 4000 zielen, meestallen werkende menschenvoor de Kerk heeft 't Goevernement niets gegeven; alles moet dus door giften bekostigd worden; ook de school voor 450 kinders, is opge recht, doch niet betaald; de Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen heelt op een bijzondere wijze die Gemeente aanbevolen. Men denke daarop; de gitten kunnen gestuurd worden aan den E. H. Pastoor van Blauwput (bij LeuvenJ; en er mag niet vergeten worden dat de kerken d'Huizen zijn van God en van 'tVolk; opgebouwd ter eere van den Almogenden en ten dienste van 't Volk. Als d'heeren Geestelijken rondgaan voor Kerken of scholen, dat is voor hun niet, maar voorde Religie en voor't Volk. We kunnen God niet genoeg bedanken, voor den iever welken de hoogeerwaarde Bisschoppen en al de Geestelijken hebben aan den dag gelegd, voor 't Vrij Onder wijs; want in een Land zonder goede scholen, zouden de kinders wreeder geleverd zijn, als Daniël in zijnen leeuwenkuil. Uitslag van den Prijskamp uit Sinay. 1* Raadsel ïfoordbrabaut: 2** Prijs rys ijs, 3** XI 178 Oplossingen zijn toegekomen 74 1' Prijs Bugeen Verley Exaarde 2* Arnold Llevens Belrvelde 3' JoS: Brmyueel-Caslo, Temsche. 36 Ik heb goed gevonden de schoon® oplossingen van Aug. Faeymans Luik en van Pfc; Maesschalck, Bergen te belonen door eeneu 4* en 5* prijs. Hartelijke groetenissen van p. De Maesschalck. De grootste spoorwegramp, welke van menschengeheugen is be treurd geweest, komt in Mexiko plaats te grijpen: EEN TREIN MET 35o MAN IS VERONGELUKT; ja, 3oo soldaten en 5o reizigers; de route, waar de ramp heelt plaats gehad, bergtgeweldig af; daarvoor zijn er twee lokomotieven, een van voren en een van achter. .Men moest over een brug; eensklaps hooren machinist en stoker van den achtersten trein, een gerucht van gewserscheuten; zij denken dat de trein door struikroovers is aangevallen, springen eraf en loopen zien: ten brug was ingestort en had den trein in een diep:e begraven; er was veel petrol op; de vaten waren in brand geraakt; de kardoezen der soldaten hadden ontploft en 't was in de diepte een vuur gelijk een helle. N IEMAND IS ONTSNAPT.... De maand -'-«r zal tellen voor de Convoi-rampen. BRUSSEL. Er is gestolen in 't Londensch Hotel, Vooruit gangstraat; de dief. zekere Franchoos,Eugenius Dokendorf, 33 jaar oud, in Frankrijk had de geus en schelm zijn vrouw en kind laten zitten, de dief was een eerste maal in dit hotel geslibberd en bad er een kasken genomen; hij meinde dat er zilve~werk in was, doch 't behelsde niets dan koperwerk: kadé was erg misnoegd, keerde naar 't hotel terug, vond nu 't zilverwerk, maar heeft er zijn ontdekking en arrestatie aan te danken. In Frankrijk had hij nog 5 jaar in't gevang gezeten voor diefte M. Lebèeue, chef van 't Huis ^OfHce de Publicité, op den Magdalena-steenweg, is gebeten door zijnen trekhond, benevens 2 g'employeerde van dien Boekhandel. Aanstonds zijn de wonden uitgebrand, maarderisiko blijft van misschien door razernij overvallen te worden. Christen, Joden, zelfs Protestanten gaan in dit geval naar St Hubert; maar Vrijdenkers gelooven in niets,... juist gelijk viggens en konijnen. Van konijnen sprekende, is 't waar dat Piet Van Humbeeck den Meester van St Pauwels gecomplimenteerd heelt over zijn schoon kollektie scholieren? Aan deze knauwende viervoeters past wonder wel het neutraal onderwijs. Uit de Klein Karmelieten is een gevangene willen ontsnappen; bij was reeds uit zijn cel gekropen, tusschen 2 ijzeren staven, maar een openingske van 16 centimeters; maarnood doet oude wijven loopen, en ge ziet wel wat Piet Van Humbeeck al doet, om in zijn scholen eenige slaafkes te krijgen. Maar mis, Pier, gelijk gij ziet, de ziel der kleintjes krijgt ge niet. ANTWERPEN. Brand geweest aan de Werf, vrijdag van d'ander week; er lagen 3oo balen jute, uit Londen en naarDuitsch- land moetende; kinderen hadden op die balen gespeeld, waarschijn lijk met stekskes,en er ontstond brand; 2 stoombooten vaarden aan stonds naar die plaatse en begonnen te blusschen; meteenen ook kwamen de Pompiers van 't Kipdorpen 'tvuur wasspoedig gedempt; 27 balen jute beschadigd. D'Antwerpenaars vragen waarom zulke brandbare stoffen niet beter bewaakt worden? Zondag morgend is er brand ontstaan in een danszaal der Carnotstraat; geen groot erg geweest. Op 't lichaam van P. Van Drongen is zondag aan de dokken, een kist glas gevallen van ioco kilos gewicht; ge kunt peizen hoe hij gesteld was; ligt in 't Hospitaal; Sedert dat de Policie d'oogen gebrakkeerd houdt op de Vrije Scholen, zijn de dieren veel stouter geworden; zaterdag reed &n beenhouwer met vleesch uit langs de Steen'nouvversvest... Goed, zult ge zeggen, maar spijtig dat 't vleesch zoo duur blijft; op den hoek der Kam menstraat en Steenhouwersvest liet onzen Breydel zijn karreken staan en ging in een huis; toen hij weer kwam, vond hij karre en peerd, maar zijn beurs met geld, 4 a 5oo fr. was verdwenen; de dieven zijn niet ontdekt: maar de Policie heeft 'ne matroos aange houden, die 4 Ir. en een bergbrief ken gestolen had, uit de zakken van 'ne werkman die bedronken lag te slapen, aan de Werf, op 'ne platten wagen. GENT. D'ander week is M. Loosvelt, handelaar in ellegoe- deren,verongelukt aan de kleine Botermarkt; [omgeworpen door een kar die in vollen draf kwam afgereden; omvergeworpen, en door de wielen zijn borst verpletterd. Met haast werden Pastoor en Doctoor geroepen; doch zij konden slechts zijne dood bestatigen... Ach, wat is ons leven toch! eenige minuten te voren zat hij nog frisch en ge zond, thuis, bij zijn echtgenote!... Maar, is er geen reglement tegen dit hard rijden van peerden en koetsen in de steden? CHARLEROI. In de kerk der Beneden-Stad wierd er ge preekt over punten van geloof, als 'ne kerel luidop riep: 't Is al 1900 jaar, dat men die beestigheden vertelt! De kerel meinde zeker dat hij mocht doen gelijk Bouvier op d'Inkwisitie, doch 't is hem kwalijk afgevallen; de Policie is gekomen en heeft hem in de doos gesteken.... Sprekende van iNKWlSlTlE.t'Antwerpen'défiéeren ze d'heeren Willequet, Lippens en Devigne, van te durven komen; asteblieft. nog voor de Gemeentekiezingen ze zullen daar 160» verdrukte katholieke werklieden ontmoeten... Eisa, heerkes, gaat uw 420 fr. per maand en uw lekker dineetjes eens winnen t'Antwerpen!.. Ge moogt gendarms meenemen, zooveel ge wilt. De moordenaar Dumont van VERYIERS, langs alle kanten opgezocht, is zich komen gevangen geven, door nood en armoede gedwongen. Westmalle. Zaterdag ten 8 ure, 't huis afgebrand van de* mulder Sis Stevens, met g'heel den battaklan, 0000 fr. schade. Te MECHELEN, zondagnacht een groote brand geweest, g'heel Mechelen was verlicht; op al de kerken werd alarm geluid; er brandde de groote wolfabriek van M. Fraipont, aan de Dyle; er viel niet te blusschen; men moest laten branden wat brandde. De fabriek is ga.nsch vernield; de vier naakte muren staan er nog en dat is alles! Is ook afgebrand vrijdag avond, ten 10 ure, de groote fabriek te QUAREGNON, en 't heelt gebrand tot zaterdag ten half vijf. 't Vuur is ontstaan in de droogzaal, die 't hevig verwarmd was. Men tak- seert't verlies op 160,000 fr. Te COMEN, in West-VI. is 't huis afgebrand van den statieoverste Morel; zijn vrouw hield er herberg; schade 1 i,5oo fr. Maar in Zwitserland, kanton Vaud, distrikt Rolle, in het dorp Burtigny, zijn 17 huizen in asch gelegd; 70 per sonen zitten op straat; op 4 punten te gelijk kwam het dorp inbrand; twee inwoners van 't dorp zijn als brandstichters aangehouden. Te MARSEILLE is in d'herberg op den hoek der Rue de la Croix, een gazontploffing geweest; 7 personen werden gewond; er was een opening in de buis. onder 't plarfond. BUGGENHOUT. Maandag avond, omstreeks 8 1/2 ure is er brand ontstaan in de schuur van J. Moens, landbouwer, Diepemeer- straat; de pompiers van Buggenhour zijn ter plaatse gesneld en hebben het vuur uitgebluscht en de aanpalende gebouwen beveiligd. Het gebouw met gansch den inhoud,oogst, aardappels, enz. is door de vlammen vernield. Te Corbeheim, bij Arras, is een stokerij afgebrand; een werk man, die voor zijn meester een som van 10,000 fr. wilde redden, is in de vlammen omgekomen.

De Werkman | 1881 | | pagina 2