Rampen, JHisöaöcn en ©«gelukken. firief cuer irc Kiejwjien» ter, den Eerweerden fleer Pastoor van Herdersem OULTRE. Geuzen hebben tusschen zaturdag en zondag nacht éen en twintig ruiten der Katholieke School uitgeslagen. Is dat nie leutig?.-. Zou meester Bara nu't parket nie zenden En zouden de treffelijke kiezers ran Oultre nu nog hunne oogen nie opendoen, nu ze de geuzenwerken kunnen bestatigen? 't Is mij de soort. BRUSSEL. Meesterken HOSTE, van Brussel, heeft daar leelijk de prij gespeeld, met in een meeting, op pastoors, paters en kwezels uit te vallen. Hoort eens, theater-Vlamingske, ziet eens rond u al dat ongeboefte te Brussel, al die walgelijke vuilheid, dierooverij, die bankiers, welke met 600,000 fr. wegloopen, die Burgemees ters welke hun oudershuis verkoopen voor 't slecht, die Commis sarissen die d'ontucht exploiteeren, die stinkende kerels, welke leven als honden en verkens, 't zijn altemaal Vrijdenkers, geuzen en geuzinuen. Ziet die regimenten van 't vuil-leven na, of er éen godsdienstig man bij is;.... en gij durft zoo onredelijk zijnAl wat gij aanrandt,is door den braven Conscience met eereulot'beschreven. Te Poix, in Luxemburg, is de treinwachter Petit van 't convoi gevallen, uitgegleden, onder de wielen geraakt, een arm afgereden en aan zijn aangezicht gewond; te Namen is Marieken Destrée, al uit de school komende en zich willende warmen aan een komfoor, er viel een kool uit, op haar kleêrkes; 't kind geraakte in brand -en in weerwil der pogingen van haar vader die schoenmaker is, er zelf erge brandwonden kreeg,'t arme kind is doodverbrandtus schen Verviers en Luik is op den exprestrein, den postwagon in brand geraakt, en bij alle gelukken, aanstonds gebluscht; te Napels zijn er ontdekt die valsche bankbriefkes maakten; te Rusland zit de Czar Alexander III in allerzwartst humeur, omdat er geen einde komt aan die ontdekkingen van Nihilisterij te St-Gilles, Brussel, heeft de schrijnwerkersgast Van Bavel, maar 18 jaar oud, en hij verkeerde al sedert langen tijd, och, in de groote steden is 't geen nieuws dat schoolknapen uit de civiele Col- legiën,van als ze 13, 14, 16 jaar oud zijn, dat ze sterk verkeeren of, ja zelfs een entretenu hebben, 't is vroeg rijp vroeg rot, en de na gels der doodkist van hun ouders, maar zelfs veel liberalen doen hun oogen open over die civiele Collegiën en die neutrale Pension- naten; geen smaak in de soep, is slechte soep; een neutrale zede- leer, is slechtigheid en bederf; en dien Van Bavel, zijn lief had hem verlaten; hij besloot haar te vermoorden,heeft twee kogels op haar geschoten en drij in zijn eigen corpus; ze liggen alle twee gekwetst in 't hospitaalte Gent was er 'ne vent van denzelfden deesscm, zekere Jan Van der Beken, uit d'Apostelhuizen die met vitriool ach ter een meiske van Gentbrugge liepz'hebben den razigen Jan moe ten vastgrijpen en in arrest stellen; tot Oostende zijn de twee matroozen Ricus Barbé en Polit Borgers, ze vaarden naar d'haven terug om een boodschap te doen voor hunnen kapitein; 't bootje kantelde om en alle-twee verdronkente Bra, niet ver van St-Hubert, heeft een dronkaard zijn vrouw zoodanig mishandeld, dat de dood erop gevolgd is.... Die rampzalige dronkenschap! ge ziet de gevolgen! De moordenaar,Grognard, was gevlucht, doch de marchessés hebben hem ingehaald en teruggebracht;PAntweiiben, in de 4Je sektie, is d'herbergierster Barbara Nick bijna vermoord door 'ne kerel, zekeren Stant Mora, met welken zij kennis had die zich onder den draf mengelt, wordt van de verkens geëeten; en op den weg der ondeugden, ontmoet men allerhande misdaden en schelmstukken. Wonderbare tijdende STERREKIJKERS kon digen een nieuwe sterre met den steert aan; en de SCHOOLKIJKERS en hunne sujekten gaan op de Banken geld uitzetten, terwijl Bur gers en Landbouwers hunne gespaarde oordjes moeten gaan afha len, om de lasten en contributiën te betalen. 12 Oct. 1881. Mijn goede Vrienden en duurbare Kon fraters, ik begin met een goede tijding voor »de Landbouwers van sommige streken;en wel namelijk dat d'hop stijgt en tot 'nen honora- belen prijs begint te komen.... 't Mag wel! want de Landbouw lijdt en kwijnt, en als de Landbouw lijdt, er kan niets floréeren; als de Landbouw te. niet gaat, omnia cadunt, alles valt en zakt in een.... Daarom waren er in den Ouden-Tijd Konin gen die, den landbouw willende vereeren, jaarlijks met eigen hand in 't Publiek van al 't Volk, een plekske land gingen bewer ken. Dat stond alzoo in de wet geschreven. En na deze préambule, laat ons komen tot een groote zaak, over welke de serieuste waarheden en de dringendste redenen moe ten voor den dag komen: ik wil spreken van de Geraeente-kiezin- gen; 't is dijnsdag en 8 dagen, den 25stl'n October; ach, dat de GOEDE KIEZERS toch vlijtig zijn en opletten, om de ilauwhertige op te wekken, meê te slepen, 0111 aan de liberale kiezers te doen zien, hoe zij hun weerdigheid en hun belangen en den intrest van hun Stad of Parochie te kort doen met voor de liberalen te stem men. Want, als er nu nog iemand twijfelt dat die liberaalderij een goddelooze zaak is, dat die liberaalderij ingericht is om 't volk god deloos en zedeloos te maken, zonder eer en zonder plichtdie daar aan twijfelt, verdient geenen kop op zijn schouders te hebben! 'k Versta,mijn achtbare Lieden, dat 'ne mensch die leeft gelijk een dier, voor de liberaalderij stemt; de padde wilt altijd naar de» d'hand dei- gracht; 'k versta dat een omgekochte ziel, aan 't geld verslaafd, voor de geuzerij in 't harnas springt; waar 't geld spreekt, daar zwijgt de goede rede'k versta dat te Brussel en t'Antwerpen e» elders, al die in 't slecht en 't vuil leeft, met de twee handen voor de liberaalderij is;maar iemand die zich respekteert, iemand die ge negenheid heeft voor zijn huishouden, iemand die deftig zijn brood wint, iemand die in God gelooft, waar zijn toch zijn arme zinnen, van voor dé liberaalderij te stemmen En komt hier toch niet zeggen't En is voor de Kamers niet 't is voor de Provincie, voor de Gemeente! Ach, beken en rivieren vullen de stroomen; wat zouden de Binders gedaan hebben, hadden zij op de pachthoeven geen handlangers gehad! wat zou de Vrijmet selarij kunnen, indien zij tegenstand vond in elke provincie, in elke gemeente!... Piet Van Humbeeck zou algauw bek-af zijn, en 't Belgenland in vrede en geluk! ii Wil ik u iets zeggen? Elke manhaftige katholieke Gemeen teraad is een dweersliout op den weg der liberaalderij, is een ven ster voorzien van ijzeren staven, is 'ne Jan Clerker die daar staat, tegenover de Roovers en schenders, tegen degeen die zoo roekeloos 't zweet en 't bloed der,brave Belgen verprossen. Als de Geuzerij bij 'ne Geuzen- raad komt, de scheer snijdt gelijk in boter; maar bij katholieke of independante lieden, 't is op leêr en dik karton, en vliegens bot. a Als 't de Werkman mij permetteert, zal ik de naaste week een laatste solemneel woord aan de kiezers schrijven, (Ja zeker, achtbare vriend Maeharis); en nu, na aan allen een goeie kiezing ge- wenscht te hebbenen er moet gewerkt worden, en den vijand niet te klein geacht; en niet gevreesd van de menschen met rede aan te spreken; en al d'eerlijke middels te gebruiken die wij bij d'l 1 hebben; Iaat ons nu de kaart-civiel eens openslaan en t order kiezing afgeven. 1* Acht dfigen voorde kiezing ontvangt elke kiezer zijn briel van bij- eenroeping, legt hem zorgvuldig weg. 2Zes dagen voor de kieziug moeten al de kandidaten opgegeven zijn, met de gewoon formaliteiten. 2° Vijf dagen voor de kiezing worden de namen der kandidaten uit- g°f.1Uj)e volgende dagen zorgen de Gemeenteoverheden dat al 't kiesge- rief in goed orde worde geplaatst, en de lessenaarkes bijzonderlijk, op zulke wijze, dat niemand er kan in kijken, noch van boven,noch rechts noch linke; de Kiezing moet geheim zijn en elke Kiezer heeft gelijk recht in de kieszaal; de President is daar slechts, om de wet te doen uit voeren» V Eindelijk is den 25 October gekomen; ge neemt uwen kiesbrief en ge begeeft u n»ar 't lokaal er op aangeduid; laat ons dien dag een goei Mis hooren; want 't is van God dat ons alle goed moet toekomen; en een slecht bestuur, dat is de grootste straf mogelijk. Ge zijt dus in 't kiesbureel; er wordt gebeld; men leest d arti kels der wet; men roept de namen af, volgens den a, b, c UEd. wordt geroepen; ge gaat in 't kieskantoorken; de President geeft u een kiesbriel ken, gaat daarmee, zonder u te geneêren,naar t biecht stoelken, ge neemt 't potlood dat daar liangt en ge zet een kruiskem vast en goed, in 't vierkant boven de namen der katholieke Kan didaten; niemand ter wereld kan weten voor wie gij stemt uw ziel en uw geweten alleen moet ge daar raadplegen; al badt gij honderd keeren beloofd liberaal te stemmen, zulke belofte telt niet acli, liberale kiezers, wilt gij 'ne keer in uw leven een goed, een zalig werk doen, laat daar in 't biechtstoelken al uw vorige gedachten varen en zet uw kruisken langs den goeden kant, in t vierkant va» de kandidaten, die Godsdienst en Zeden willen eerbiedigen, de» Vrede behertigen en de Penningen sparen. En als gij aanstonds geen bronne van tevredenheid in uw hert voelt, ge moogt mij komen affronten zeggen. Maar bedanken zult ge mij doenen na uw kiei- briefken ingevuld te hebben, ge vouwt liet toe, in vieren, den zegel naar buiten; ge komt, en gij zelf laat liet in de bus vallen. En mocht ge per malheur te laat komen, er is een tweed» naamafroepingmaar betrouwt u daar niet teveel op; zijt daar juist op den tijden daarmeê ga ik van UEd. mijn afscheid neme* en groete al de Lezers en hun achtbare Familie, met groote gene genheid mij nominerende en teekenende Uw vriend en dienaar, 8 J MACHARIS. Nota bene. T'Antwerpen bebben de kinderen der gemeente scholen zulke smerige liedjes gezongen,dat zelts liberalen verklaar den: Wen stemmen voor dat volk niet meer. Te Dcynze is overleden'ne SchoolkijKer van Peet Van Humbeeck enis tooit gehoord! overleden als Solidair; drij keeren zijn ervan den Clergé aan dit huis geweest; drij keeren gerefuseerd; hij leefde, maar ge- trouwd zijnde voor de wet alleen; er wordt verhaalt dat, eemgen tijd geleden, dien zelfden offlciéelen Inspekteur met een viouw ge lachen had die naar Oostakker ging beêvaarden voor haar ziek kind! Ge ziet, menschen, water van dit officieel onderwijs ge wordt..., Oppermeesters die leven en sterven, huiten 't Christene Geloot'!. Moerbeke-Koewacht. - Op vrijdag avond om half tien uren zijn de schuren en stallingen, en al den oogst met een paard en veel stukken vee.de prooi der vlammen geworden, van de weezen Poppe, J. Glauwaert, en de weezen De Blauwe, alle drie landbouwers te Moerbeke Waas,wijk Vaardeken;men siddert bij de gedachten door dien dat al het verbrandde met hout en strooi gebouwd was en als een keten aan andere gebouwen van denzelfden aard gebouwd was- zoo door bovenmenschelijke macht zijn de andere nog gespaard ge bleven, de verbrande gebouwen zijn maar gedeeltelijk verzekerd. En op donderdag 13 dezer maand, zal Jacobus \aarwyk, te Parijs aangehouden, zooals ik vroeger gemeld heb, te s Gravennage te recht staan voor die misdaad bij ons bedreven, en waarvan ons ver- scbillige getuigen zullen gehoord worden, en waarvan ik UEd. later den uitslag zal melden.

De Werkman | 1881 | | pagina 2